شهرهایی که به تابلوی خطر نیاز دارند

12/09/2019 03:21:00 ب.ظ

آیا سندروم‌هایی چون پاریس و بیت‌المقدس را باید جدی گرفت؟ شهرهایی که به تابلوی خطر نیاز دارند

آیا سندروم‌هایی چون پاریس و بیت‌المقدس را باید جدی گرفت؟ شهرهایی که به تابلوی خطر نیاز دارند

مشکلات روحی و روانی چنان در بین بازدیدکنندگان برخی شهرها شایع است که نام این شهرها را روی بیماری‌های روانی گذاشته‌اند. اما آیا سندروم‌هایی چون پاریس و بیت‌المقدس را باید جدی گرفت؟

روان‌پزشکان شهر فلورانس در شرایطی متفاوت تجربیات مشابهی داشته‌اند. انگار بازدیدکنندگان این شهر چنان تحت تاثیر شکوه و عظمت هنر و معماری آن قرار می‌گیرند که بعضا دچار روان‌پریشی می‌شوند. برای مثال، هنرمند ۷۲ ساله‌ای که برای دیدن پل پونته وکیو به این شهر رفته بود ظرف چند دقیقه اعتقاد راسخ پیدا کرده بود که شرکت‌های هواپیمایی دارند از او جاسوسی می‌کنند، و در اتاق هتلش دستگاه‌های شنود کار گذاشته شده است.

Image captionامروزه تنها دو یا سه مورد سندروم استاندال در سال گزارش می‌شود. با این حال موارد اضطراری همچنان در فلورانس رخ می‌دهد. اخیرا مردی که داشت نقاشی پریماورا، اثر بوتیچلی، را تماشا می‌کرد ناگهان دچار تشنج شد، و شخص دیگری هم هنگام تماشای تابلوی مدوسا، اثر کاراواجو، غش کرد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

یازده سپتامبر، اتفاقی که «تاریخ را تغییر داد»در حالی که سرویس های اطلاعاتی غرب ناامیدانه در حال جستجو برای یافتن مدارکی در زمینه سلاح های کشتار جمعی بغداد بودند، سرویس اطلاعات خارجی فرانسه به سیا اطلاع داد که به یک منبع نزدیک به وزیر امور خارجه وقت عراق دسترسی دارد که حاضر به همکاری است...

زوج آمریکایی ۱۲۰ هزاردلاری که بانک اشتباهی به حساب‌شان ریخته بود را یک ماهه خرج کردندزوج آمریکایی ۱۲۰ هزاردلاری که بانک اشتباهی به حساب‌شان ریخته بود را یک ماهه خرج کردند آنها اعتراف کرده اند که می دانستند این پول متعلق به خودشان نیست، چرا که پیش از واریز شدن این مبلغ تنها هزار دلار در حساب‌‌شان داشتند.

زنی که «نیمار» را به تجاور متهم کرده بود، خودش به فریبکاری و اخاذی متهم شدزنی که «نیمار» را به تجاور متهم کرده بود، خودش به فریبکاری و اخاذی متهم شد به گزارش شبکه خبری «فاکس»، مدل جوان برزیلی «ناجیلا ترینداده» مدعی شده بود، نیمار ماه مه گذشته در هتلی در شهر پاریس، به او تجاوز کرده است.

'پای زنان که به میان می‌آید فیفا خود را به ندانستن می‌زند' | DW | 12.09.2019سرنوشت سحر خدایاری بازتاب گسترد‌ه‌ای در رسانه‌ها و مطبوعات جهان داشته است. یوشا وبر، مفسر ورزشی دویچه‌وله معتقد است فیفا طوری رفتار می‌‌کند که انگار نمی‌د‌انسته که زنان ایران چهل سال است که تحت تبعیض هستند.

دلهایی که با خودسوزی سحر سوختند؛ از پروانه سلحشوری تا رضا پهلوی | DW | 11.09.2019با گذشت دو روز از اعلام رسمی مرگ سحر خدایاری معروف به 'دختر آبی' واکنش‌ها نسبت به این رویداد همچنان ادامه دارد. از مسئولان دولتی و حکومتی تا فوتبالیست‌های ایرانی و خارجی نسبت به این واقعه موضع‌گیری کرده‌اند.

بن رودز: ترامپ می‌خواهد به توافقی بازگردد که از آن خارج شده بودمشاور امنیت ملی اوباما، در واکنش به امکان کاهش تحریم‌های ایران از سوی ترامپ نوشت: ترامپ حالا می‌خواهد تحریم‌ها را کاهش دهد تا یک نشست [با رئیس جمهور ایران] برگزار کند و به یک توافقی بازگردد که آن را ترک کرده بود؛ توافق هوشمندانه‌ای است.

Alamy Image caption هنرمندی که برای دیدن پل پونته وکیو به فلورانس رفته بود ظرف چند دقیقه مطمئن شد که خطوط هوایی بین‌المللی دارند از او جاسوسی می‌کنند روان‌پزشکان شهر فلورانس در شرایطی متفاوت تجربیات مشابهی داشته‌اند.Aa هجده سال از حملات یازدهم سپتامبر گذشت؛ حملاتی که جهان را وارد چالش جدیدی کرد.به نوشته سرویس جهانی بی‌بی‌سی، بانک مبلغ ۱۲۰ هزار دلار را به اشتباه به حساب رابرت و تیفانی ویلیامز از ایالت پنسیلوانیا واریز کرد و این زوج نیز تقریبا تمام آن را در مدت یک ماه خرج کردند.درگذشت «دختر آبی» بعد از خودسوزی| بالاخره بقیه ورزشکاران و سلبریتی‌ها واکنش نشان دادند جمهوری اسلامی به زنان اجازه حضور در ورزشگاه را نمی دهد.

انگار بازدیدکنندگان این شهر چنان تحت تاثیر شکوه و عظمت هنر و معماری آن قرار می‌گیرند که بعضا دچار روان‌پریشی می‌شوند. برای مثال، هنرمند ۷۲ ساله‌ای که برای دیدن پل پونته وکیو به این شهر رفته بود ظرف چند دقیقه اعتقاد راسخ پیدا کرده بود که شرکت‌های هواپیمایی دارند از او جاسوسی می‌کنند، و در اتاق هتلش دستگاه‌های شنود کار گذاشته شده است. در جریان این حملات ۲۹۷۷ نفر جانشان را از دست دادند. گراتزیلا ماگرینی، روان‌پزشک اهل فلورانس، بیش از ۱۰۰ گردشگری را که بین سال‌های ۱۹۷۷ و ۱۹۸۶ در بیمارستانی در این شهر بستری شده بودند توصیف کرده است. به گفته پلیس، آنها این مبلغ را در روز سی و یکم ماه مه از بانک دریافت کردند. علائم بیماری آن‌ها شامل مواردی چون تپش قلب، تعریق، سینه‌درد، سرگیجه، و حتی توهم، احساس بی‌هویتی و موارد مشابه بوده است. دو برج ۵۶ و ۱۰۲ دقیقه طول کشید تا کاملا در آتش بسوزند. تعدادی از آن‌ها حتی اقداماتی هم راستای تخریب آثار هنری انجام داده بودند.» /**/ /**/ /**/ بازتاب مرگ «دختر آبی» در فضای مجازی| موج «تحریم ورزشگاه‌» یا «شعار بر روی سکوها» در حمایت از زنان در حالی خیلی از ستاره های فوتبال و سلبریتی ها به این خبر خودسوزی واکنشی نداشتند اما درگذشت «دختر آبی» که خبر آن شامگاه دوشنبه ۱۸ شهریور منتشر شد، تاکنون با واکنش‌های زیادی از سوی بازیکنان و چهره‌های سرشناس ایران روبرو شده است.

به گفته ماگرینی"این مسائل ناشی از شخصیت‌های تاثیرپذیر، فشار سفر، و برخورد با شهری مانند فلورانس بوده است که مملو از اتفاقات تاریخی، ارواح بزرگان، و مرگ است. بسیاری از تحلیلگران سیاسی معتقدند که این واقعه به همان اندازه مهم است که حمله به بندر نظامی پرل هاربر آمریکا؛ حمله‌ای که منجر به دخالت ایالات متحده در جنگ جهانی دوم شد. اما این زوج، بدون آن که تماسی با بانک بگیرند، بیش از ۱۰۰ هزار دلار از آن را خرج کرده بودند." حق نشر عکس Image caption اخیرا مردی که داشت به نقاشی پریماورا، اثر بوتیچلی، نگاه می‌کرد دچار تشنج شد خانم ماگرینی تصمیم گرفت که این بیماری را به یاد نویسنده‌ای فرانسوی سندروم استاندال بنامد. این نویسنده در توصیف دیدارش از کلیسای سانتا کروچه می‌گوید"در مواجهه با زیبایی جادویی آن در تفکر فرو رفته بودم و قلبم به شدت می‌تپید. خصوصا اینکه آمریکایی که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در دهه نود رقیبی در جهان نداشت با دشمن جدیدی بنام «اسلام گرایی افراطی» روبرو شد. جویبار زندگی در من خشکیده بود، و در حین راه رفتن مرتب نگران این بودم که یک وقت زمین بخورم." امروزه تنها دو یا سه مورد سندروم استاندال در سال گزارش می‌شود. ملیت هواپیماربایان را ۱۵ تبعه عربستان سعودی، ۲ تبعه امارات عربی متحده، یک تبعه مصر و یک تبعه لبنان تشکیل می‌داد. تا اطلاع ثانوى استاديوم [ممنوع].

با این حال موارد اضطراری همچنان در فلورانس رخ می‌دهد. اخیرا مردی که داشت نقاشی پریماورا، اثر بوتیچلی، را تماشا می‌کرد ناگهان دچار تشنج شد، و شخص دیگری هم هنگام تماشای تابلوی مدوسا، اثر کاراواجو، غش کرد. با این حال جورج بوش پسر دو کشور همسایه ایران و عراق را مورد هدف قرارداد و اعلام کرد که این دو کشور «محور شرارت» هستند و خطری بزرگ برای جامعه جهانی محسوب می شوند. حق نشر عکس Getty Images Image caption سندرم پاریس به ژاپنی‌هایی اشاره می‌کند که در برخورد با این شهر سرخورده شده‌اند و روح و روانشان رو به وخامت گذارده است البته همه شهرها لزوما انتظارات گردشگران را برآورده نمی‌کنند. سندرم پاریس نامی است که برای ژاپنی‌هایی انتخاب شده است که ظاهرا زیر بار احساسی این واقعیت که پاریس شهر آرزوهایشان نیست، له شده‌اند. ایران نیز از جانب بوش پسر محور شرارت لقب گرفت و مورد تحریم های بیشتر واقع شد. انگار ژاپنی‌ها تحمل صورت‌های عبوس محلی‌ها و کمبود فروشندگان خوش‌برخورد را ندارند، و دچار روان‌پریشی می‌شوند. در روزهای گذشته باشگاه استقلال هیچ واکنش رسمی به خودسوزی دختر آبی نداشت.

اما به راستی این بیماری‌ها مختص بیت‌المقدس، فلورانس، یا پاریس است؟ آیا باید در ورودی این شهرها تابلوی خطر نصب کرد؟ حق نشر عکس Alamy Image caption یکی از بازدیدکنندگان گالری اوفیتزی در فلورانس وقتی با تابلوی مدوسا، اثر کارواجو، روبه‌رو شد، غش کرد مشکلات ناشی از ناراحتی‌های روانی یکی از معضلات اصلی سلامتی در بین مسافران است، و به گفته سازمان بهداشت جهانی"مشکلات حاد روانی" یکی از دلایل اصلی فرود اضطراری هواپیماها است. بعدها مایکل مور مستندساز مشهور آمریکایی در فیلم «فارنهایت یادزهم سپتامبر» به این موضوع اشاره کرد. دلایل زیادی برای بحرانی شدن حال مسافران خسته وجود دارد. مسایلی چون کمبود آب، بی‌خوابی، و پرواززدگی در روان‌پریشی مسافران نقش بازی می‌کنند. حکومت ایران همواره هرگونه هدایت و یا دست داشتن در حملات یازدهم سپتامبر را انکار کرده است. قرص‌های خواب و مصرف الکل در حین پرواز، و همچنین داروهایی مثل مفلوکین که ضدمالاریا است هم می‌توانند تاثیرگذار باشند. از طرف دیگر اضطراب سفر، ترس از پرواز، فشار ناشی از فضای امنیتی فرودگاه‌ها، صف‌های طولانی بیرون موزه‌ها، مشکلات زبانی و اختلافات فرهنگی، و مدت‌ها انتظار برای رسیدن به مقصد مذهبی یا فرهنگی می‌تواند ترکیبی انفجاری ایجاد کند. جورج دانیلز٬ قاضی دادگاه فدرال آمریکا ایران را به پرداخت شش میلیارد دلار غرامت به بازماندگان قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر محکوم کرد و شکایت خانواده‌های یک هزار نفر از کشته‌شدگان حملات ۱۱ سپتامبر علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بانک مرکزی ایران را وارد دانست. برخی خبرنگاران هم که به بیمارستان مراجعه کرده بودند با جمله «این پرونده امنیتی است» مواجه شدند.

حق نشر عکس Image caption بازدید از کلیسای سانتا کروچه"تجربه‌ای بس عمیق بود" کاملا محتمل است که در خیلی از شدیدترین موارد، مسافران از قبل درگیر مشکلات روانی تشخیص‌داده‌نشده‌ای بوده باشند، یا مستعد روان‌پریشی. بیش از نیمی از افرادی که خانم ماگرینی می‌گوید در بیمارستان بستری شده بودند، پیش از آن به روان‌شناس و روان‌پزشک مراجعه کرده بودند. در بخش دیگری از تازه ترین واکنش ها می توان به آخرین توییت محمد جواد ظریف در هفدهمین سالگرد واقعه یازدهم سپتامبر اشاره کرد. حتی داستان استاندال هم جای شک و شبهه دارد. او در دفترچه یادداشتی که از سفرش به فلورانس در ۱۸۱۷ باقی مانده است مرتبا از تنگی کفش‌هایش شکایت می‌کند، ولی هیچ حرفی از حالی که در کلیسای سانتا کروچه به او دست داده بود به میان نمی‌آورد.» محمد جواد ظریف هم چنین با اعلام ملیت اعضای و حامیان گروه های اسلام گرای افراطی در فضاهای مجازی می پرسد چگونه است که آمریکا هم چنان انگشت اتهامات را بسوی ایران دراز می کند در حالی که مشخص است بیشترین حمایت از این گروه ها در کدام مناطق جهان صورت می گیرد. آن توصیفاتی که در بالاتر خواندیم همگی به سفرنامه‌ای تعلق دارد که بعدا منتشر کرد.

شاید واکنش‌هایی چنین جان‌گداز به هنر رنسانس، ابزار مناسبی برای به رخ کشیدن جایگاه، کمال و برتری شخص باشد؟ یا باید باور کنیم که چنین روان‌پریشی‌هایی ناشی از شکوه هنری است، و نه پرواززدگی و صف‌های طولانی موزه‌ها؟ موضوعات مرتبط . یکی از مهم ترین انتقادها، حمله به افغانستان و سپس حمله به عراق توسط دولت جورج بوش پسراست.