شهرهایی که به تابلوی خطر نیاز دارند

آیا سندروم‌هایی چون پاریس و بیت‌المقدس را باید جدی گرفت؟ شهرهایی که به تابلوی خطر نیاز دارند

12/09/2019 03:21:00 ب.ظ

آیا سندروم‌هایی چون پاریس و بیت‌المقدس را باید جدی گرفت؟ شهرهایی که به تابلوی خطر نیاز دارند

مشکلات روحی و روانی چنان در بین بازدیدکنندگان برخی شهرها شایع است که نام این شهرها را روی بیماری‌های روانی گذاشته‌اند. اما آیا سندروم‌هایی چون پاریس و بیت‌المقدس را باید جدی گرفت؟

Image captionهنرمندی که برای دیدن پل پونته وکیو به فلورانس رفته بود ظرف چند دقیقه مطمئن شد که خطوط هوایی بین‌المللی دارند از او جاسوسی می‌کنندروان‌پزشکان شهر فلورانس در شرایطی متفاوت تجربیات مشابهی داشته‌اند. انگار بازدیدکنندگان این شهر چنان تحت تاثیر شکوه و عظمت هنر و معماری آن قرار می‌گیرند که بعضا دچار روان‌پریشی می‌شوند. برای مثال، هنرمند ۷۲ ساله‌ای که برای دیدن پل پونته وکیو به این شهر رفته بود ظرف چند دقیقه اعتقاد راسخ پیدا کرده بود که شرکت‌های هواپیمایی دارند از او جاسوسی می‌کنند، و در اتاق هتلش دستگاه‌های شنود کار گذاشته شده است.

اعتراضات ضدحکومتی در شب قهرمانی پرسپولیس؛ از شعار علیه مقامات جمهوری اسلامی تا «رضا شاه روحت شاد» دختر هندی به خاطر پوشیدن شلوار جین کشته شد - BBC News فارسی هیچ شبکه و پیام رسان داخلی یا خارجی فیلتر نخواهد شد

گراتزیلا ماگرینی، روان‌پزشک اهل فلورانس، بیش از ۱۰۰ گردشگری را که بین سال‌های ۱۹۷۷ و ۱۹۸۶ در بیمارستانی در این شهر بستری شده بودند توصیف کرده است. علائم بیماری آن‌ها شامل مواردی چون تپش قلب، تعریق، سینه‌درد، سرگیجه، و حتی توهم، احساس بی‌هویتی و موارد مشابه بوده است. تعدادی از آن‌ها حتی اقداماتی هم راستای تخریب آثار هنری انجام داده بودند. به گفته ماگرینی"این مسائل ناشی از شخصیت‌های تاثیرپذیر، فشار سفر، و برخورد با شهری مانند فلورانس بوده است که مملو از اتفاقات تاریخی، ارواح بزرگان، و مرگ است."

حق نشر عکسImage captionاخیرا مردی که داشت به نقاشی پریماورا، اثر بوتیچلی، نگاه می‌کرد دچار تشنج شدخانم ماگرینی تصمیم گرفت که این بیماری را به یاد نویسنده‌ای فرانسوی سندروم استاندال بنامد. این نویسنده در توصیف دیدارش از کلیسای سانتا کروچه می‌گوید"در مواجهه با زیبایی جادویی آن در تفکر فرو رفته بودم و قلبم به شدت می‌تپید. جویبار زندگی در من خشکیده بود، و در حین راه رفتن مرتب نگران این بودم که یک وقت زمین بخورم." headtopics.com

امروزه تنها دو یا سه مورد سندروم استاندال در سال گزارش می‌شود. با این حال موارد اضطراری همچنان در فلورانس رخ می‌دهد. اخیرا مردی که داشت نقاشی پریماورا، اثر بوتیچلی، را تماشا می‌کرد ناگهان دچار تشنج شد، و شخص دیگری هم هنگام تماشای تابلوی مدوسا، اثر کاراواجو، غش کرد.

حق نشر عکسGetty ImagesImage captionسندرم پاریس به ژاپنی‌هایی اشاره می‌کند که در برخورد با این شهر سرخورده شده‌اند و روح و روانشان رو به وخامت گذارده استالبته همه شهرها لزوما انتظارات گردشگران را برآورده نمی‌کنند. سندرم پاریس نامی است که برای ژاپنی‌هایی انتخاب شده است که ظاهرا زیر بار احساسی این واقعیت که پاریس شهر آرزوهایشان نیست، له شده‌اند. انگار ژاپنی‌ها تحمل صورت‌های عبوس محلی‌ها و کمبود فروشندگان خوش‌برخورد را ندارند، و دچار روان‌پریشی می‌شوند.

اما به راستی این بیماری‌ها مختص بیت‌المقدس، فلورانس، یا پاریس است؟ آیا باید در ورودی این شهرها تابلوی خطر نصب کرد؟حق نشر عکسAlamyImage captionیکی از بازدیدکنندگان گالری اوفیتزی در فلورانس وقتی با تابلوی مدوسا، اثر کارواجو، روبه‌رو شد، غش کردمشکلات ناشی از ناراحتی‌های روانی یکی از معضلات اصلی سلامتی در بین مسافران است، و به گفته سازمان بهداشت جهانی"مشکلات حاد روانی" یکی از دلایل اصلی فرود اضطراری هواپیماها است.

دلایل زیادی برای بحرانی شدن حال مسافران خسته وجود دارد. مسایلی چون کمبود آب، بی‌خوابی، و پرواززدگی در روان‌پریشی مسافران نقش بازی می‌کنند. قرص‌های خواب و مصرف الکل در حین پرواز، و همچنین داروهایی مثل مفلوکین که ضدمالاریا است هم می‌توانند تاثیرگذار باشند. از طرف دیگر اضطراب سفر، ترس از پرواز، فشار ناشی از فضای امنیتی فرودگاه‌ها، صف‌های طولانی بیرون موزه‌ها، مشکلات زبانی و اختلافات فرهنگی، و مدت‌ها انتظار برای رسیدن به مقصد مذهبی یا فرهنگی می‌تواند ترکیبی انفجاری ایجاد کند. headtopics.com

جر‌د کوشنر با تأسیس یک شرکت سرمایه‌گذاری از سیاست فاصله می‌گیرد دفتر همیاری سازمان ملل متحد در هرات با آر‌پی‌جی و سلاح‌های سبک هدف قرار گرفت آمریکا پلیس کوبا و فرماندهان آن را به دلیل سرکوب تظاهرات در این کشور تحریم کرد

حق نشر عکسImage captionبازدید از کلیسای سانتا کروچه"تجربه‌ای بس عمیق بود"کاملا محتمل است که در خیلی از شدیدترین موارد، مسافران از قبل درگیر مشکلات روانی تشخیص‌داده‌نشده‌ای بوده باشند، یا مستعد روان‌پریشی. بیش از نیمی از افرادی که خانم ماگرینی می‌گوید در بیمارستان بستری شده بودند، پیش از آن به روان‌شناس و روان‌پزشک مراجعه کرده بودند.

حتی داستان استاندال هم جای شک و شبهه دارد. او در دفترچه یادداشتی که از سفرش به فلورانس در ۱۸۱۷ باقی مانده است مرتبا از تنگی کفش‌هایش شکایت می‌کند، ولی هیچ حرفی از حالی که در کلیسای سانتا کروچه به او دست داده بود به میان نمی‌آورد. آن توصیفاتی که در بالاتر خواندیم همگی به سفرنامه‌ای تعلق دارد که بعدا منتشر کرد.

شاید واکنش‌هایی چنین جان‌گداز به هنر رنسانس، ابزار مناسبی برای به رخ کشیدن جایگاه، کمال و برتری شخص باشد؟ یا باید باور کنیم که چنین روان‌پریشی‌هایی ناشی از شکوه هنری است، و نه پرواززدگی و صف‌های طولانی موزه‌ها؟ ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

بایدن: اگر آمریکا وارد یک جنگ واقعی شود در نتیجه حمله سایبری خواهد بود- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

یازده سپتامبر، اتفاقی که «تاریخ را تغییر داد»در حالی که سرویس های اطلاعاتی غرب ناامیدانه در حال جستجو برای یافتن مدارکی در زمینه سلاح های کشتار جمعی بغداد بودند، سرویس اطلاعات خارجی فرانسه به سیا اطلاع داد که به یک منبع نزدیک به وزیر امور خارجه وقت عراق دسترسی دارد که حاضر به همکاری است...

زوج آمریکایی ۱۲۰ هزاردلاری که بانک اشتباهی به حساب‌شان ریخته بود را یک ماهه خرج کردندزوج آمریکایی ۱۲۰ هزاردلاری که بانک اشتباهی به حساب‌شان ریخته بود را یک ماهه خرج کردند آنها اعتراف کرده اند که می دانستند این پول متعلق به خودشان نیست، چرا که پیش از واریز شدن این مبلغ تنها هزار دلار در حساب‌‌شان داشتند.

زنی که «نیمار» را به تجاور متهم کرده بود، خودش به فریبکاری و اخاذی متهم شدزنی که «نیمار» را به تجاور متهم کرده بود، خودش به فریبکاری و اخاذی متهم شد به گزارش شبکه خبری «فاکس»، مدل جوان برزیلی «ناجیلا ترینداده» مدعی شده بود، نیمار ماه مه گذشته در هتلی در شهر پاریس، به او تجاوز کرده است.

'پای زنان که به میان می‌آید فیفا خود را به ندانستن می‌زند' | DW | 12.09.2019سرنوشت سحر خدایاری بازتاب گسترد‌ه‌ای در رسانه‌ها و مطبوعات جهان داشته است. یوشا وبر، مفسر ورزشی دویچه‌وله معتقد است فیفا طوری رفتار می‌‌کند که انگار نمی‌د‌انسته که زنان ایران چهل سال است که تحت تبعیض هستند.

دلهایی که با خودسوزی سحر سوختند؛ از پروانه سلحشوری تا رضا پهلوی | DW | 11.09.2019با گذشت دو روز از اعلام رسمی مرگ سحر خدایاری معروف به 'دختر آبی' واکنش‌ها نسبت به این رویداد همچنان ادامه دارد. از مسئولان دولتی و حکومتی تا فوتبالیست‌های ایرانی و خارجی نسبت به این واقعه موضع‌گیری کرده‌اند.

بن رودز: ترامپ می‌خواهد به توافقی بازگردد که از آن خارج شده بودمشاور امنیت ملی اوباما، در واکنش به امکان کاهش تحریم‌های ایران از سوی ترامپ نوشت: ترامپ حالا می‌خواهد تحریم‌ها را کاهش دهد تا یک نشست [با رئیس جمهور ایران] برگزار کند و به یک توافقی بازگردد که آن را ترک کرده بود؛ توافق هوشمندانه‌ای است.