شرکت‌هایی وارد بورس شدند که واقعی نبودند/ نمی‌توان برای تقویت بورس از صندوق توسعه ملی استفاده کرد

12/09/2020 02:45:00 ب.ظ

بورس, موسسات مالی غیرمجاز

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه دولت بعضی شرکت‌ها را وارد بورس کرد که شرکت‌های واقعی نبودند؛ یعنی نه تنها زیان‌ده بودند بلکه سرمایه‌شان هم به آن حدی که در بورس اعلام شد، نبود!

جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره وضعیت بازار بورس کشور و اینکه مجوزی داده شده است تا صندوق توسعه ملی یک درصد از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سپرده‌گذاری کند، گفت: زمانی که مردم به سرعت به بازار بورس ورود کردند، همه تحلیل‌های اقتصادی بر این بود که یک حبابی ایجاد شده و احتمال دارد این حباب بترکد و مشکلی در این بازار به وجود بیاید. 

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه دولت بعضی شرکت‌ها را وارد بورس کرد که شرکت‌های واقعی نبودند؛ یعنی نه تنها زیان ده بودند، بلکه  سرمایه‌شان هم به حدی که در بورس اعلام شد، نبود!وی ادامه داد: مردم با توجه به اعتمادی که به بخش اقتصادی کشور داشتند فکر کردند این شرکت‌ها سودده هستند و ممکن است سرمایه‌گذاری روی این شرکت‌ها به نفع‌شان باشد، بنابراین سهام آن‌ها را خریداری کردند تا سرمایه‌شان روز به روز افزایش پیدا کند اما بعد از مدتی مشخص شد که واقعا این شرکت‌ها سودهی ندارند و همین امر مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است. 

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

شاخص بورس 27 هزار واحد رشد کرد- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimشاخص بورس ۲۷ هزار واحد رشد کرد شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد ۲۷ هزار واحدی، در ارتفاع یک‌میلیون و ۵۸۳ هزار واحد قرار گرفت

صادرات خامه ممنوع شدصادرات خامه ممنوع شد دبیر ستاد تنظیم بازار از ممنوع شدن صادرات خامه خبر داد و اعلام کرد که سازمان توسعه تجارت مکلف شده برای صادرات شیرخشک عوارض تعیین کند.

شاخص بورس 27 هزار واحد رشد کرد- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimشاخص بورس ۲۷ هزار واحد رشد کرد شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد ۲۷ هزار واحدی، در ارتفاع یک‌میلیون و ۵۸۳ هزار واحد قرار گرفت

مسئولان برای فرار از مسئولیت، مردم را مقصر گرانی‌ها می‌دانند/ اگر همه از ایران بروند؛ شاید آقایان راحت شوند!/ بررسی افزایش قیمت ارز، خودرو و مسکن در مجلسیک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از بررسی وضعیت بورس و افزایش قیمت مسکن، خودرو و ارز در جلسه هفته آینده مجلس خبر داد و گفت: مسئولان برای فرار از مسئولیت وقتی مسکن گران می‌شود می‌گویند مردم مقصر هستند، بورس ریزش می‌کند باز هم می‌گویند مردم مقصر هستند، خودرو گران می‌شود همین را می‌گویند! خب مردم از ایران بیرون بروند تا بعضی از مسئولان راحت باشند!

در صورت تداوم وضعیت کرونایی، از تجربیات امروز برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ استفاده می‌کنیم

عبدالله: از طالبان تشکر می‌کنم که به خواست ما برای گفت‌وگوهای صلح پاسخ مثبت دادندعبدالله: از طالبان تشکر می‌کنم که به خواست ما برای گفت‌وگوهای صلح پاسخ مثبت دادند - خبرگزاری آناتولی عبدالله: از طالبان تشکر می‌کنم که به خواست ما برای گفت‌وگوهای صلح پاسخ مثبت دادند. جمهوری اسلامی افغانستان متعهد به صلح است مایک پومپئو، در نشست افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان در قطر: مردم ما یازده سپتامبر را فراموش نخواهند کرد و جلوگیری از فعالیت‌‌های القاعده در افغانستان توسط طالبان مورد استقبال آمریکا است. خواهان یک افغانستان امن هستیم که به نمایندگی از همه شهروندان خود آرامش را تامین کند. ملاعبدالغنی برادر، رئيس هیئت طالبان در نشست افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان در دوحه: خواهان یک افغانستان پیشرفته، مستقل و دارای یک نظام اسلامی هستیم که تمام شهروندان افغانستان در آن به صورت برادرانه زندگی کنند.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه دولت بعضی شرکت‌ها را وارد بورس کرد که شرکت‌های واقعی نبودند؛ یعنی نه تنها زیان‌ده بودند بلکه سرمایه‌شان هم به آن حدی که در بورس اعلام شد، نبود! جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره وضعیت بازار بورس کشور و اینکه مجوزی داده شده است تا صندوق توسعه ملی یک درصد از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سپرده‌گذاری کند، گفت: زمانی که مردم به سرعت به بازار بورس ورود کردند، همه تحلیل‌های اقتصادی بر این بود که یک حبابی ایجاد شده و احتمال دارد این حباب بترکد و مشکلی در این بازار به وجود بیاید.خبرگزاری تسنیم ، در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از 6میلیارد و 788میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 8هزار و 837میلیارد تومان در بیش از یک‌میلیون و 124هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 27هزار و 483واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و 583هزار و 764واحد قرار گرفت.به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر قیمت کره نزدیک به دو برابر شده و گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت کره ۱۰۰گرمی از ۴۵۰۰ تومان به حدود ۸۰۰۰ تومان رسیده که طبق گفته عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده های لبنی، ستاد تنظیم بازار این قیمت را تایید کرده است.خبرگزاری تسنیم ، در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از 6میلیارد و 788میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 8هزار و 837میلیارد تومان در بیش از یک‌میلیون و 124هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 27هزار و 483واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و 583هزار و 764واحد قرار گرفت.

  نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه دولت بعضی شرکت‌ها را وارد بورس کرد که شرکت‌های واقعی نبودند؛ یعنی نه تنها زیان ده بودند، بلکه  سرمایه‌شان هم به حدی که در بورس اعلام شد، نبود! وی ادامه داد: مردم با توجه به اعتمادی که به بخش اقتصادی کشور داشتند فکر کردند این شرکت‌ها سودده هستند و ممکن است سرمایه‌گذاری روی این شرکت‌ها به نفع‌شان باشد، بنابراین سهام آن‌ها را خریداری کردند تا سرمایه‌شان روز به روز افزایش پیدا کند اما بعد از مدتی مشخص شد که واقعا این شرکت‌ها سودهی ندارند و همین امر مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.  این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اوضاعی که امروز شما در بورس مشاهده می‌کنید، تقریبا مثل همان موسسات مالی اعتباری غیرمجاز اقتصادی است که چندسال پیش مردم در آنها سرمایه‌گذاری کردند؛ اگر خاطرتان باشد این مؤسسات در ابتدا یک سود سرشاری هم به مردم  ‌دادند اما بعداز مدتی به یکباره ورشکست شدند و سرمایه مردم که در آنجا قرار داشت به هوا رفت که دولت در نهایت مجبور شد از بانک مرکزی و چند جای دیگر چندین میلیارد تومان قرض کند تا آن مشکلات را حل کند. بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله یک میلیارد و 734میلیون ورقه به‌ارزش 3هزار و 359میلیارد تومان در 487هزار و 231نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 279واحد رشد کرد و در ارتفاع 16هزار و 769واحد قرار گرفت.  وی با بیان این‌که امروز هم اینگونه نیست که از صندوق توسعه ملی برداشت کنند تا سقوط بازار بورس و سرمایه جبران شود، خاطرنشان کرد: برداشت از صندوق توسعه ملی در وهله اول مجوز رهبری را می‌خواهد و اگر مجوز بگیرند باید مصوبه مجلس را داشته باشد. حالا اما با پایان ذخایر کره با ارز ۴۲۰۰ تومانی، تاثیر تغییر ارز مبنای واردات بر بازار روشن شده است. کوچکی‌نژاد بیان کرد: صندوق توسعه ملی منابعی را وارد کشور می‌کند؛ اما امروز که ما نفت‌مان چندان فروشی ندارد و ورودی صندوق به صفر گرایش پیدا کرده است، نمی‌توان برای تقویت بورس از آن استفاده کرد.. وی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر این‌که بورس یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است و مردم باید صبر داشته باشند، گفت: امروز صف فروش بازار بورس یک صف طولانی شده است که این امر که امر یک خطر جدی برای این بازار محسوب می‌شود و نشان از  عدم اعتماد مردم به سخنان رئیس دولت دارد.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم برای فروش سهام خودشان هجوم آورده اما چون خریدار آن سو وجود ندارد، همین وضعیت خود به خود یک کاهش سهام مردم در بورس را به همراه دارد. این تصمیم با توجه به تاثیرپذیری بازار شیر و لبنیات کشور از تقاضای صادرات شیرخشک و خامه اتخاذ شده است.  نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سوال می‌شود در این مقطع زمانی چه کاری باید انجام داد، باید گفت کار سختی است اوضاع را سامان دادن؛ به هر حال دولت باید به یک شکلی تضمین دهد که سرمایه مردم را نگه می‌دارد که همین هم ممکن است بدهکاری شدیدی برای بانک مرکزی به همراه داشته باشد. لینک کوتاه .