سند کار شایسته را داریم اما کارگرانمان در معادن به‌راحتی جان می‌دهند/ هنوز هیچ وزیری به موضوع تعیین تکلیف قراردادهای کاری ورود نکرده است

15/04/1400 09:45 ق.ظ

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد: سند کار شایسته را داریم اما کارگرانمان در معادن به‌راحتی جان می‌دهند/ هنوز هیچ وزیری به موضوع تعیین تکلیف قراردادهای کاری ورود نکرده است

ناصر چمنی می‌گوید: وقتی قانون در بحث مسکن اجرا نمی‌شود نباید انتظار داشت که کارفرما به کارگر مسکن اختصاص دهد. دولت وظیفه اجتماعی در قبال شهروندان را اجرا نمی‌کند و به‌تبع آن کارفرما نیز آن را اجرا نمی‌کند. مصاحبه پیش رو با ناصر چمنی (رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران) انجام شده است. او معتقد است مهم‌ترین مشکل کارگران در حال حاضر امنیت شغلی است.

پس از آن موضوع اجرا نشدن قانون کار درخصوص مسائل مختلف مانند تعیین حداقل دستمزد، قراردادها و ایمنی کار است که آثار زیان‌بار زیادی برای جامعه کارگری به همراه دارد که هیچ تریبونی برای رساندن صدای خود به گوش مسئولان ندارند.

آنچه در طول سه دهه کاملاً از بین رفته، امنیت شغلی است، بنابراین، بزرگ‌ترین مشکل امنیت شغلی و اجرا نشدن قانون است. در سال ۱۳۶۹ قانون کار با تمام مشکلات آن توسط مجلس و شورای نگهبان تصویب شد و بعداز آن قانون کار به مجمع تشخیص مصلحت، ارجاع شد و آنجا هم مورد بررسی قرار گرفت و مصوب شد. آن زمان هم قانون کار به‌راحتی مصوب نشد و با دیدگاه و تفکری که نمایندگان آن زمان داشتند و برازنده جامعه کار ایرانی نبود، مصوب شد و همین قانون هم در حال حاضر به‌درستی اجرا نمی‌گردد.

ادامه مطلب:
ilnanews »