سقوط ۵۰۰ کارگر فقط در یک سال/ قوانین ایمنی ایران برای پس از حادثه نوشته شده/ رعایت نکات ایمنی نشانه‌ی ترس نیست

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 100 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 43%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ سقوط ۵۰۰ کارگر فقط در یک سال/ قوانین ایمنی ایران برای پس از حادثه نوشته شده/ رعایت نکات ایمنی نشانه‌ی ترس نیست

به گزارش خبرنگار ایلنا، با توجه به رشد گسترده صنعت ساخت و ساز در کشورهای در حال توسعه مانند ایران، روند حوادث شغلی در این بخش در سال‌های اخیر در حال افزایش است. در صنعت ساخت و ساز، حوادث سقوط از ارتفاع بزرگ‌ترین علت مرگ و میر کارگران بوده و پیشگیری از آن مولفه‌ای تاثیرگذار در برنامه مدیریت ایمنی کارگاه‌های ساختمانی است. لذا شناسایی، درک و اولویت‌بندی علل گوناگون حوادث سقوط از ارتفاع به منظور تنظیم راهبردهای مدیریتی الزامی است.

قالبا سقوط از ارتفاع برای بسیاری از افراد تعریف مشخصی ندارد. اگر کارگر ۱ متر و ۲۰ سانتی‌متر از سطح زمین فاصله بگیرد و در آنجا اشتغال داشته باشد، شامل کار در ارتفاع می‌شود. این فاصله، مهم به نظر نمی‌رسد؛ اگر یک فرد از این ارتفاع خود را به زمین بیندازد، آسیبی نخواهد دید چون نسبت به انجام این کار آگاه است اما هنگامی که موضوع سقوط به میان می‌آید، شرایط تغییر می‌کند.

تعهد تیم مدیریتی به حفظ نیروی انسانی نیز در حوادث کار نقش دارد. گاهی یک تیم مدیرتی نسبت به مسائل سخت‌گیر است و قوانین را به شدت اجرا می‌کند. نیروی کار را تحت فشار قرار می‌دهد و آن‌ها را ملزم می‌کند تا از نکات ایمنی پیروی کنند. وقتی مدیران یک مجموعه به عنوان مثال سرکارگر را برای رعایت نکات ایمنی تحت فشار قرار دهند، رعایت نکات ایمنی در آن کارگاه الزامی می‌شود.

این موارد باید در مصاحبه کاری بررسی شوند اما هنگامی که یک فرد متقاضی کار است تنها به چند سوال روتین پاسخ می‌دهد؛ پرسش‌هایی که هیچ کاربردی ندارد. موارد مهمی مثل شرایط روحی، استرس شخص و مسائل پزشکی به دست فراموشی سپرده می‌شوند. پرسشی مطرح می‌کنم، چرا از کارگری که قرار است که در ارتفاع اشتغال داشته باشد، نمی‌پرسند آیا از نحوه بستن کمربند اطلاعی دارد؟ آیا از ارتفاع می‌ترسد؟ این احتمال وجود دارد که فرد به دلیل ترس از ارتفاع، استرس بگیرد و به واسطه همین استرس زیاد از ارتفاع سقوط کند.

تجهیزات حفاظت فردی باید در اختیار نیروی کار قرار گیرد. آموزش هم نقشی کلیدی دارد. دیدگاه رایج از آموزش این است که فرد ساعاتی تحت آموزش قرار گیرد و پس از آن وارد کار شود. آیا نیروی کار با چند ساعت آموزش به مهارت کافی دست می‌یابد؟ رسیدن به مهارت کافی مانند پشت سرگذاشتن هفت خوان رستم است. متاسفانه مدیران و کارفرمایان می‌خواهند با جذب نیروی انسانی بیشتر به هدف خود یعنی اتمام کار با سرعت بیشتر یا افزایش تولید نائل شوند. کارفرمایان نمی‌دانند که دوره‌های آموزشی با ساعت کم چه تاثیری بر کارگر دارد.

برخی معتقدند که بیمه‌های مسئولیت مدنی در بروز حوادث نقش دارند. کارفرمایان با استناد به برخورداری از این بیمه‌ها و پرداخت دیه به شخص آسیب‌دیده به مسائل ایمنی کمتر توجه می‌کنند. کارگران هم به دریافت دیه دلخوش هستند و توجه کمتری به نکات ایمنی می‌کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کشته‌شدن یک افسر ارشد پلیس و یک معترض در تظاهرات سودانکمیته پزشکان سودان از کشته شدن یک معترض به ضرب گلوله نیروهای امنیتی در خارطوم و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر در جریان متفرق کردن تظاهرات توسط نیروهای امنیتی خبر
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

انفجار ۶ مخزن سوخت در یک واحد صنعتی در چرم‌شهر قزوین؛ سه کارگر «ناپدید شده‌اند»🔺انفجار ۶ مخزن سوخت در یک واحد صنعتی در چرم‌شهر قزوین؛ سه کارگر «ناپدید شده‌اند» آتش‌سوزی گسترده در یک واحد صنعتی در چرم‌شهر قزوین باعث انفجار مخازن این واحد و تخریب چند دستگاه خودرو شده است. طی این حادثه دست‌کم یک نفر مصدوم و سه کارگر ناپدید شده‌اند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

در تصادف زنجیره‌ای ۵۹ خودرو در ایران حتا یک ایربگ باز نشد | DW | 13.01.2022در تصادف زنجیره‌ای ۵۹ خودرو در محور بهبهان-اهواز به دلیل تراکم مه ۵ نفر کشته و ۴۱ تن زخمی شدند. به گفته پلیس راهوار، حتا یک ایربگ این خودروها باز نشده است. از دادستانی درخواست پیگرد علیه خودروسازان شده است. خدارو شکر که باز نشد باکیفیتی که دارن احتمالا کشته ها بیشتر میشد😎🤧🤔 سیستم ایربگ نیازمند یک چاشنی انفجاری هست که به دلیل تحریم قیمت بالایی پیدا کرده، و دو خودروساز به دلیل صرفه جویی از تهیه و نصب آن خودداری میکنند
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

فروش نزدیک به یک و نیم میلیون مسکن در سال گذشته در ترکیهطی سال گذشته یک میلیون و 492 هزار مسکن در ترکیه به فروش رسید که حدود چهار درصد آن متعلق به اتباع خارجی بود. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

فوت یک بی‌خانمان در آتش‌سوزی اتوبوس اسقاطی در ملایر
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

ایرانیان در صدر خریداران مسکن در ترکیه در سال ۲۰۲۱ | DW | 14.01.2022اتباع ایرانی در ترکیه با خرید ۱۰ هزار و ۵۶ واحد مسکونی در صدر خریداران مسکن این کشور در سال ۲۰۲۱ بوده‌اند. پس از آن نیز شهروندان عراقی با ۸ هزار و۶۶۱ و اتباع روسیه با ۵ هزار و ۳۷۹ واحد جای گرفته‌اند. اینا ریدن
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »