سازمان ملل: شبه‌نظامیان روسی در لیبی به حفتر کمک می‌کنند | DW | 07.05.2020

07/05/2020 07:44:00 ب.ظ

نتایج گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد در باره لیبی نشان می دهد که صدها تن از نظامیان گروه روسی 'واگنر' نیروهای ژنرال حفتر را در جنگ علیه جناح مقابل کمک می‌کنند. شبه نظامیان سوری نیز در لیبی همراه حفتر در حال جنگ هستند.

لیبی, ژنرال خلیفه حفتر

نتایج گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد در باره لیبی نشان می دهد که صدها تن از نظامیان گروه روسی 'واگنر' نیروهای ژنرال حفتر را در جنگ علیه جناح مقابل کمک می‌کنند. شبه نظامیان سوری نیز در لیبی همراه حفتر در حال جنگ هستند.

نتایج گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد در باره لیبی نشان می دهد که صدها تن از نظامیان گروه روسی 'واگنر' نیروهای ژنرال حفتر را در جنگ علیه جناح مقابل کمک می‌کنند. شبه نظامیان سوری نیز در لیبی همراه حفتر در حال جنگ هستند.

سازمان ملل: شبه‌نظامیان روسی در لیبی به حفتر کمک می‌کنندنتایج گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد در باره لیبی نشان می دهد که صدها تن از نظامیان گروه روسی"واگنر" نیروهای ژنرال حفتر را در جنگ علیه جناح مقابل کمک می‌کنند. شبه نظامیان سوری نیز در لیبی همراه حفتر در حال جنگ هستند.

گزارش محرمانه‌ای که از سوی کارشناسان سازمان ملل متحد تهیه شده نشان می‌دهد که شبه نظامیان گروه روسی"واگنر" در مبارزه علیه دولت وحدت ملی لیبی در کنار نیروهای وابسته به خلیفه حفتر،  ژنرال شورشی این کشور، در عملیات نظامی شرکت دارند. در این گزارش که روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت (هفتم ماه مه) در رسانه‌ها انعکاس یافته، آمده است: «هیئت تحقیق حضور نیروهای نظامی گروه امنیتی خصوصی واگنر را از اکتبر سال ۲۰۱۸ در لیبی مشخص کرده است.»  

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

خبرگزاری فیک .خاک برسرتون که به اندازه کیهان شریعتمداری هم اعتبار ندارید

لیبی: رژیم اسد و خلیفه حفتر در تجارت مواد مخدر همکاری می‌کنند

انهدام مواضع حفتر طی عملیات ارتش لیبی جهت بازپس‌گیری پایگاه وطیهارتش لیبی از انجام 24 عملیات هوایی در راستای بازپس‌گیری پایگاه وطیه از شبه نظامیان وابسته به خلیفه حفتر خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

هشدار سازمان ملل درباره برده‌داری نوین در عصر کروناتهران- ایرنا- گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه شکل‌های مختلف برده‌داری معاصر هشدار داد: پیامدهای مخرب اقتصادی و اجتماعی بحران شیوع کرونا ممکن است به تشدید معضل برده‌داری مدرن منجر شود که پیش از آن، بیش از ۴۰ میلیون نفر را در جهان تهدید می‌کرد.

سازمان ملل خواستار توجه بیشتر به معلولان در دوران کرونا شددبیرکل سازمان ملل متحد خواستار توجه بیشتر به معلولان و حقوق آنها در دوران مقابله با کووید-19 شد. - خبرگزاری آناتولی

شش غیرنظامی در حمله شبه‌نظامیان حفتر به طرابلس کشته شدنددر حمله خمپاره‌ای شبه‌نظامیان حفتر به منطقه ابوسلیم در جنوب طرابلس پایتخت لیبی شش غیرنظامی جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

آتش‌سوزی در برج مسکونی شارجه در اماراتسه‌شنبه شب یک برج مسکونی ۴۸ طبقه در شارجه امارات متحده عربی طعمه حریق شد. فهمیدی حالا چرا ایران هزینه ی اضافی زیر ساخت نمیکنه تا وقتش

جهان سازمان ملل: شبه‌نظامیان روسی در لیبی به حفتر کمک می‌کنند نتایج گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد در باره لیبی نشان می دهد که صدها تن از نظامیان گروه روسی"واگنر" نیروهای ژنرال حفتر را در جنگ علیه جناح مقابل کمک می‌کنند.وزیر کشور لیبی رژیم اسد و نیروهای تحت امر ژنرال کودتاچی خلیفه حفتر را به همکاری در قاچاق مواد مخدر متهم کرد.ارتش لیبی از انجام 24 عملیات هوایی در راستای بازپس‌گیری پایگاه وطیه از شبه نظامیان وابسته به خلیفه حفتر خبر داد.به گزارش تارنمای خبری سازمان ملل متحد،  «تامویا اوبوکاتا» از دولت‌ها خواست تا در شرایط اضطراری کنونی، افرادی را که بیش از همه در معرض خطر بهره‌کشی در مشاغل خود هستند، شناسایی کرده و با ارائه تضمین‌های سیاسی، حمایت از آن‌ها را تقویت کنند.

شبه نظامیان سوری نیز در لیبی همراه حفتر در حال جنگ هستند. گزارش محرمانه‌ای که از سوی کارشناسان سازمان ملل متحد تهیه شده نشان می‌دهد که شبه نظامیان گروه روسی"واگنر" در مبارزه علیه دولت وحدت ملی لیبی در کنار نیروهای وابسته به خلیفه حفتر،  ژنرال شورشی این کشور، در عملیات نظامی شرکت دارند.05.  در این گزارش که روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت (هفتم ماه مه) در رسانه‌ها انعکاس یافته، آمده است: «هیئت تحقیق حضور نیروهای نظامی گروه امنیتی خصوصی واگنر را از اکتبر سال ۲۰۱۸ در لیبی مشخص کرده است.2020 طرابلس/خبرگزاری آناتولی ارتش لیبی امروز چهارشنبه ششم می طی بیانیه‌ای اعلام کرد که 24 عملیات هوایی در راستای بازپس‌گیری پایگاه وطیه از شبه نظامیان وابسته به خلیفه حفتر در 140 کیلومتری طرابلس را انجام داده است.»   گروه واگنر در تلاش است تا دامنه نفوذ خود را در این کشور آفریقای شمالی گسترش دهد. باش آغا با اشاره به اینکه"ماه گذشته در بندر پورت سعید مصر مقادیر زیادی مواد مخدر از کشتی «EGY CROWN» که درون پاکت های شیر جاسازی شده بوده کشف و ضبط شده است"، افزود:"این کشتی از سوریه بارگیری کرده بوده و عازم بنغازی مقر نیروهای کودتاچی در لیبی بوده است". شبه نظامیان مزدور گروه واگنر در زمینه پشتیبانی فنی، تجهیزات نظارت بر حریم هوایی ، تقویت دستگاه های الکترونیکی و تک‌تیراندازها از نیروهای حفتر موسوم ارتش"ملی" لیبی حمایت می‌کنند. این کارشناس سازمان ملل گفت: «بسیاری از این اقشار آسیب‌پذیر، زنان، کودکان و مهاجران هستند.

  در این گزارش آمده که پشتیبانی شبه‌نظامیان روسی واگنر"به طور موثری" باعث تقويت عملیات نظامی نیروهای حفتر شده است. کمیسیون سرمایه گذاری نیروی نظامی حفتر با ایجاد گذرگاه های دریایی و هوایی و همکاری با رژیم اسد درحال قاچاق مواد مخدر به لیبی و تامین مالی خود است". مصطفی المجعی، سخنگوی عملیات «برکان الغضب» دولت وفاق ملی لیبی در این زمنیه به خبرنگار آناتولی گفت: اطراف پایگاه را کاملا محاصره کردیم. دست کم ۱۲۰۰ شبه نظامی روس   کارشناسان سازمان ملل نتوانسته‌اند به صورت دقیقی تعداد مزدوران فعال گروه واگنر در لیبی را بررسی کنند، اما آنها تخمین زده‌اند که شمار این شبه نظامیان بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ باشد. به گمان ناظران سازمان ملل ۱۲۲ نفر از این افراد به طور مستقیم در نبردها شرکت دارند. گفتنی است در گزارش سازمان ملل متحد که ژانویه 2020 منتشر شد نیز با اشاره به تردد مشکوک برخی کشتی‌ها میان بنادر لازقیه سوریه و بنغازی لیبی، بر رشد قاچاق مواد مخدر و اسلحه در این منطقه تاکید شده بود. در گزارش کارشناسان سازمان ملل آمده است که ۳۹ نفر از این شبه نظامیان وابسته به یک واحد تیرانداز ی مخفی هستند. یگان‌های وابسته به شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی لیبی نیز که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود، در واکنش به تحرکات نظامی حفتر در طرابلس عملیات «برکان الغضب» را آغاز کرده‌اند.  به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید با وجود تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد در مورد لیبی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ ده‌ها پرواز از مسکو به شرق این کشور شناسایی شده که یا توسط خود این شرکت یا از طرف آن انجام شده است. افزون بر آن، دولت‌ها در شرایط اضطراری کنونی، منابع خود را اغلب به جای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، برای مقابله با بحران شیوع کرونا مصرف می‌کنند؛ امری که به بردگی و بهره‌کشی هر چه بیشتر آن‌ها دامن می‌زند.

   روسیه همواره هرگونه حضور نیروهای این کشور در لیبی را تکذیب ‌کرده است. این نخستین بار است که کارشناسان سازمان ملل حضور نیروهای شبه‌نظامی روسی را مورد تایید قرار دادهاند.   گروه"واگنر" یک شرکت امنیتی خصوصی است که به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، نزدیک است. گفته می‌شود که هزاران تن از کارکنان این شرکت در درگیری خارج از روسیه، از سوریه تا اوکراین و یا در جمهوری آفریقای مرکزی مشغول به کار هستند.  تا کنون سه روزنامه نگار روسی که در سال ۲۰۱۸ در مورد استفاده از مزدوران روسی در جمهوری آفریقای مرکزی تحقیق می‌کردند، در محل کار خود کشته شده‌اند.

پیشینه عملیات و شیوه کار گروه"واگنر" هنوز ناشناخته مانده است. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریكا به خبرگزاری فرانسه گفت كه این گروه"ابزار سیاست كرملین" در لیبی است. حضور شبه نظامیان سوری  براساس گزارش هیئت تحقیق سازمان ملل که در تاریخ ۲۴ آوریل به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده، افسران شبه نظامی سوری نیز در کنار نیروهای حفتر در لیبی در حال جنگ هستند. در این گزارش آمده که هنوز مشخص نیست چه کسی به این نیروها آموزش نظامی می‌دهد و منبع تأمین مالی آن در کجاست. یک شرکت هوایی خصوصی سوریه از شروع سال میلادی جاری تا کنون با دست کم سی و سه پرواز، حدود دو هزار نفر جنگنده سوری را به لیبی منتقل کرده است.

در سال ۲۰۱۱ از زمان سرنگونی معمر قذافی با حمایت نیروهای ناتو و کشته شدن او  این کشور آفریقای شمالی در هرج و مرج فرو رفته است. از سال ۲۰۱۴ به این سو، کنترل بر مناطق شرقی این کشور در دست ژنرال حفتر و"ارتش ملی لیبی" است. شبه‌نظامیان وابسته به ژنرال حفتر بیش از یک سال است که با یگان های خود در اطراف طرابلس با نیروهای دولت مستقر در این شهر به شدت در حال جنگ هستند. هیچ کدام از دو طرف تا کنون نتوانسته به موفقیت طولانی دست یابد.  دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید  مناطق غربی کشور در دست ارتش وابسته به دولت طرابلس است که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود.

بخش عمده شرق و جنوب کشور در دست نیروهای وابسته به ژنرال حفتر است که دولت خاص خود را در بنغازی تشکیل داده است. در ماه آوریل، بار دیگر رویارویی نظامی بین ژنرال حفتر و دولت مرکزی لیبی شدت گرفت. اتحادیه اروپا برای مانع شدن از گسترش جنگ در لیبی، صدور جنگ‌افزار به این کشور را ممنوع کرده است. در یک کنفرانس بین المللی در ماه ژانویه در برلین، کشورهای خارجی درگیر در جنگ داخلی لیبی متعهد شدند که به پشتیبانی طرفین درگیری ادامه ندهند و از تحریم تسلیحاتی موجود پیروی کنند. اما تا کنون صادرات سلاح به لیبی و نبردها در این کشور همچنان ادامه دارند.

در همین زمینه: .