زکی یمانی، وزیر نفت پرآوازۀ عربستان سعودی درگذشت

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 28 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 14%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

زکی یمانی، وزیر نفت پرآوازۀ عربستان سعودی درگذشت بیشتر بخوانید🔽

شیخ احمد زکی یمانی، وزیر نفت باسابقۀ عربستان سعودی و چهره برجستۀ تحریم نفتی سال ۱۹۷۳ میلادی که غرب را به زانو درآورد، روز یکشنبه ۲۱ فوریه در سن ۹۱ سالگی در لندن درگذشت.

برعهده داشتن وظیفۀ اداره امور نفتی عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت جهان آن هم برای مدت ۲۴ سال، و ایفای نقشی موثر در شوک‌های نفتی دهه ۹۰ میلادی و سپس در راه ملی شدن نفت این پادشاهی، باعث شد تا زکی یمانی به شهرتی جهانی برسد. مدیریت این وزیر خوش‌پوش بر صنعت نفت عربستان، باعث تقویت نفوذ این کشور در بازارهای جهانی و قیمت گذاری‌ها شد؛ چیزی که تا پیش از آن تحت سلطه سیاستهای اقتصادی کشورهای غربی بود.

اولین حادثه در مارس ۱۹۷۵ میلادی روی داد: او در زمان ترور ملک فیصل، پادشاه وقت عربستان سعودی به دست برادرزاده‌اش در صحنه حضور داشت.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

او نوکری و خنجر زدن از پشت را بنحو احسن انجام داد مطلبی هم که از او نوشتید دروغ محضه

این تازه الان درگذشت؟ همتای ایرانی اش دکتر آموزگار خیلی وقته که فوت شده

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

عربستان: عادی‌سازی روابط با اسرائیل به نفع منطقه خواهد بودوزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت عادی‌سازی روابط با اسرائیل به نفع منطقه خواهد بود. درد و بلای سیبیلاش بخوره تو سر سیبلای خامنه ای اسرائیل یا رژیم اشغالگر صهیونیستی ؟ در ایسنا رو گل بگیرن .
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

عربستان سعودی: عادی‌سازی روابط با اسرائیل به نفع منطقه خواهد بودوزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت عادی‌سازی روابط با اسرائیل به نفع منطقه خواهد بود. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

نتانیاهو از ترس حمله موشکی حوثی‌ها در آسمان عربستان از سفر به امارات انصراف دادبنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که به دلیل خطر حمله موشکی حوثی‌های یمن از سفر هفته گذشته به امارات عربی متحده عربی از طریق حریم هوایی عربستان سعودی انصراف داده است. راست میگه اسمان عربستان اصلا امن نیست شما هم بهتره از اونجا رد نشید!! GhoreishiG ترس برادر مرگ است! GhoreishiG ترسو مثل موش!
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

صفایی فراهانی: فاصله اقتصادی ایران با ترکیه بسیار نگران‌کننده استمعاون اسبق وزیر اقتصاد ایران فاصله اقتصادی این کشور با ترکیه و عربستان سعودی را بسیار نگران‌کننده دانست. - خبرگزاری آناتولی مهاجرت و فرار سرمایه و مغزها ،بحران جدی آینده ایرانه.شانس آوردیم ساختار سیاسی و فرهنگی و اقتصادی ترکیه طوریه که برای نخبگان،محققان ،اساتید و پژوهشگرای ایرانی جذاب نیست.وگرنه با سهولت مهاجرت،تمام نخبگان علم و طب و صنعت رفته بودن ترکیه
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »