زندگی مجازی قربانیان سقوط (بخش هفتم)؛ آرزوهایی که سوختند

16/01/2020 05:38:00 ب.ظ

پرواز_اوکراین

«فرید رفیق دانشگاهم بود. من اومدم فرانسه، اون برای دکتری رفت کانادا. با مارال دوست دوران کودکیم که عروسی کرد، تو عروسی به مامانم گفت: 'افسوس سالهایی رو میخورم که کنار هم نبودیم.'» گزارش مریم دهکردیDehkordiMaryam از جانباختگان پرواز_اوکراین 👇 اخبار_ایران

فرید و مارال سال‌ها با هم دوست بودند. فرید یک سال قبل با شوقی بی‌نظیر، بعد از تایید ویزای تحصیلی‌ در مقطع دکترا، به کانادا رفت. یکی از دوستان او در توییتر فصدای فرید آراسته سرشار از امید به آینده است و با خنده و شادمانی خبر آماده شدن ویزای کانادا را به دوستش می‌دهد. 

معجزه‌ای که این‎‌بار از او دریغ شد. او در استوری اکانت اینستاگرامش ویدیوهایی از مراسم ازدواج‌شان منتشر کرده و نوشته است: «اگر ما خشمگین نمی‌شدیم، اگر ما عشق می‌دادیم، عشقامون پیشمون می‌موندن. انتقام همیشه به خودمون برمی‌گرده! بسه دیگه این‌همه خشم. آروم بگیرین.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

درستکارترین مردم جهان در کدام کشور زندگی می‌کنند؟کشوری در دنیا هست که حداقل ۸۳ درصد مردم آن وقتی گوشی تلفن همراه خود را گم می‌کنند، نه ناراحت می‌شوند و نه فرصت غصه خوردن پیدا می‌کنند، چون گوشی مفقودی به سرعت پیدا می‌شود. به نظر شما این کدام کشور است؟ این گزارش را بخوانید 🔽 ایران! ایران؟؟؟؟ Japon

اخبار تایید نشده از خروج سفیر انگلیس از ایراناخبار تایید نشده از خروج سفیر انگلیس از ایران خبر خروج راب مک‌ایر، سفیر انگلیس در تهران از ایران در حالی در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شده که تاکنون هیچ مقام رسمی این خبر را تایید یا تکذیب نکرده است. سریعا اخراج گردد میره دیگه سنگ که نیست این همه اهانت کنن وایسته میخوای عکسم بندازه. میره دیگه ... روح و روانش آرومتر. شما ها هم جمعه از خواب بیدار. میشین میبینین رفته.

واگذاری‌ شرکت‌ها به‌صورت بلوکی و خارج از بورس، انتخاب آخر باشد/ شبه‌دولتی‌ها نمی‌توانند از آثار تحریم کم کنندمعاون حقوقی رییس جمهور تاکید کرد که اگر وزارت نفت این برداشت را نداشته باشد که بخش خصوصی قوی وجود دارد باید فعال شود و فعالیت‌ها را به بخش خصوصی بسپارد و دولت در نقش تنظیم‌گر ظاهر شود. البته پیش شرط‌هایی لازم است که از جمله تقویت بخش خصوصی در بستر بورس است تا شفافیت و اعتماد به وجود آید و واگذاری به صورت بلوکی در مرحله آخر قرار گیرد.

تحقیق بی‌بی‌سی فارسی درباره منطقه‌ای که هواپیمای اوکراینی با موشک پدافند سپاه در آن ساقط شدیک هفته بعد از سقوط پرواز۷۵۲ که سپاه آن را با موشک زد، شواهد بیشتری درباره آن مطرح می‌شود. باید دید چه کسی در داخل هواپیما بوده که باید کشته میشده!!!

شناسایی پیکر 123 جان‌باخته سانحه هوایی + اسامی- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimسازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد که تعداد پیکرهای شناسایی‌شده در حادثه سقوط هواپیما به 123 نفر رسید. روحشون در آرامش...🥀🥀🥀

بازدید متخصصان کانادایی از محل سقوط هواپیمای اوکراینی/ هنوز به دستگاه‌های ضبط هواپیما و کابین خلبان دسترسی نداریموزیر حمل‌ونقل کانادا مطرح کرد؛ بازدید متخصصان کانادایی از محل سقوط هواپیمای اوکراینی/ هنوز به دستگاه‌های ضبط هواپیما و کابین خلبان دسترسی نداریم

دکترا در «دانشگاه کارلتون»(Carleton) کانادا بود.Aa اغلب مردم وقتی گوشی تلفن همراهشان گم می‌شود، افزون بر این که ناراحت می‌شوند، بسیار هم غصه می‌خورند، غصه گوشی از دست رفته که احتمالا به آن علاقه داشته‌اند یا عادت کرده بودند، هزینه جایگزینی گوشی جدید، اطلاعاتی که بازیابی آنها بسیار دشوار و زمانبر است.به گزارش ایسنا، با انتشار خبری در توییتر یکی از خبرنگاران صدا و سیما درباره خروج سفیر انگلیس از ایران این خبر در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد که راب مک ایر شب گذشته تهران را به مقصد لندن ترک کرده است.به گزارش خبرنگار ایلنا، لعیا جنیدی در چهاردهمین همایش سالانه اتحادیه اوپکس با بیان اینکه اقتصاد سالم اقتصادی است که دولت به بخش خصوصی اعتماد داشته باشد، اظهار داشت: اعتماد به بخش خصوصی آثار تحریم‌ها را کاهش داده و کشور را در امان خواهد داشت.

او در تعطیلات ماه ژانویه عازم تهران شد تا هم با خانواده‌اش دیدار و هم مراسم ازدواجش با دوست دوران کودکی‌ خود، «مارال گرگین‌پور» را برگزار کند. بنا بود که پس از ثبت رسمی ازدواج، مارال هم برای دریافت ویزای کانادا و ملحق شدن به فرید اقدام کند. پلیس توکیو، پایتخت ژاپن در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که در این شهر ۱۴ میلیون نفری، طی سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۵۴۵ هزار کارت شناسایی گم شده با تحویل به ماموران پلیس پیدا شده و که این میزان معادل ۷۳ درصد رقم کل کارت های مفقودی است.   فرید و مارال سال‌ها با هم دوست بودند. انتهای پیام. فرید یک سال قبل با شوقی بی‌نظیر، بعد از تایید ویزای تحصیلی‌ در مقطع دکترا، به کانادا رفت. این آمار دو گزاره عجیب دارد که هنوز به آن افزوده نشده است: نخست آن این که این درصد از کشفیات تنها در روز نخست مفقود شدن آنها رخ داده است. یکی از دوستان او در توییتر ف ایل صدا و تصویر مکالمه‌اش با او را منتشر کرده و نوشته است: «کاش این ویزا هیچ‌وقت آماده نمی‌شد. وی با بیان اینکه نیاز به بخش خصوصی و تنظیم‌گری دولت در ایران بیش از سایر نقاط دنیا است، گفت: تحریم‌های یکجانبه و نامشروع چالش بزرگی است که این نیاز را مضاعف می‌کند که کار باید به بخش خصوصی واگذار شود.

» صدای فرید آراسته سرشار از امید به آینده است و با خنده و شادمانی خبر آماده شدن ویزای کانادا را به دوستش می‌دهد. گذشته از ارزش‌های فرهنگی و مذهبی، ماموران مهربان و قابل اعتماد پلیس مهمترین عامل رواج درستکاری در میان ژاپنی‌هاست.  مادر فرید بر اثر بیماری سرطان از دنیا رفته است و حالا پدرش به همراه مارال با حالی نابسامان و روحی درهم شکسته در تدارک برگزاری مراسم تدفین او هستند. دوستان فرید می‌گویند پیکر فرید به همسر و پدرش تحویل شده و قرار است ۲۶ دی‌ ۱۳۹۸ به خاک سپرده شود. این نسبت در مورد کیف پول ۸۰ به ۱۰ درصد بوده است. مارال گرگین‌پور، نوعروس فرید آراسته در تاریخ ششم آذر ۱۳۹۸ در صفحه اینستاگرامش تصویری از تولد ۲۷ سالگی خود در کنار فرید به صورت عمومی منتشر کرده و نوشته است: «اونشب یه آرزو داشتم، دنبال یه معجزه بودم..» همچنین کازوکو بِهرنز، استاد دانشگاه برکلی آمریکا که مطالعه تطبیقی تفاوت‌های تربیت کودکان در ژاپن پرداخته، خاطر نشان می‌کند:«برای ژاپنی‌ها انجام دادن کاری برای کسی یک زیبایی نهفته و یک پاداش آتی داردو این رویکرد ریشه در تعلق به جمع و جمع‌گرایی گسترده دارد که مهمترین عامل سلامت روان در میان ژاپنی‌هاست. همچنین نقطه ثقل واگذاری‌ها در بانک‌ها و موسسات مالی نباشد.

.اتفاق افتاد... درست مثل همین امشب.

بعد ۳ سال بازم آرزوم یه معجزه‌س... یه کم بزرگ‌تر یه کم همه گیرتر..

. کاش نجات پیدا کنیم. کاش فرار آخرین گزینه مون نمونه واسه همیشه.» معجزه‌ای که این‎‌بار از او دریغ شد. او در استوری اکانت اینستاگرامش ویدیوهایی از مراسم ازدواج‌شان منتشر کرده و نوشته است: «اگر ما خشمگین نمی‌شدیم، اگر ما عشق می‌دادیم، عشقامون پیشمون می‌موندن.

انتقام همیشه به خودمون برمی‌گرده! بسه دیگه این‌همه خشم. آروم بگیرین.»   نوشته است:«فرید آراسته رو زمانی که دانشجوی کارشناسی بود، دورادور میشناختم در حد سلام و علیک و احوال پرسی. خاطرم هست کنکور ارشد رو ترکونده بود. همه‌ی دخترای دانشکدشون سوال پیچش میکردن.

لعنت بهشون که فقط خون جوونامون رهبرشونو سیراب میکنه.» «اشکان گلشنی» از اساتید دوره دکترای فرید آراسته در کانادا است. او در گفت‌وگو با یک نشریه کانادایی ، فرید را این گونه توصیف کرده است: «به طور کلی دانشجویان دو دسته هستند؛ دانشجویانی که باید به سمت هدف هل‌شان بدهی و دانشجویانی که تو را هل می‌دهند. فرید از دسته دوم بود. او یک آقای به تمام معنی، یک انسان مهربان و دوست داشتنی بود.

او به واقع کسی بود که هر استادی دلش می‌خواست یکی مثل او را در تیمش داشته باشد.» دوستان فرید می‎گویند خارج از محیط درس و کار، فرید عاشق تجربه کردن فعالیت‌های جدید بود؛ آشنایی با آدم‌های تازه، عکاسی و البته مرتب کردن خانه. *** زن و مرد از بُنِ جان ضجه می‌زنند. هر یک گوشه‌ای از تابوت را به آغوش کشیده‌اند. مرد گریان و درهم شکسته می‌گوید: «اگه خدایی هست، بگه من چی‌کار کنم با داغ این بچه.

» هق‌هق گریه امان از او می‌گیرد. زن سراپا سیاه‌پوش فریاد می‌کشد و می‌نالد: «می‌خوام ببوسمت مامان، جواب منو بده!» آن‌ها پدر و مادر دختر جوان ۱۹ ساله‌ای به نام «کیانا قاسمی» هستند. ویدیوی خاک‌سپاری کیانا در شبکه‌های مجازی منتشر شده است. او یکی از ۶۱ جان‌باخته‌ای‌ است که پس از شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی، هویتش شناسایی شده است و پیکرش را امروز پنج‌شنبه به خانواده‌اش در تهران تحویل داده‌اند تا در تکه‌ای از وطن که با او چندان مهربان نبود، آرام بگیرد. یکی از دوستان کیانا با ارسال تصویرش به «ایران‌وایر» می‌گوید: «از کیانا هم یاد کنید.

او ترم دوم مهندسی پزشکی در دانشگاه آزاد تهران مرکز بود. به تازگی در رشته آی‌تی از دانشگاهی در کانادا پذیرش گرفته بود. داشت می‌رفت زندگی تازه‌ای را شروع کند. پدرش امروز مدام می‌گفت می‌خواستی بری دنبال آرزوهات اما آرزوهای تو و ما را با هم سوزاندند.» یکی از کاربران توییتر هم که در همسایگی خانواده کیانا زندگی می‌کند، پس از دیدن ویدیویی منتشر شده از درد دل‌های والدین کیانا با پیکر او، در توییتر نوشته است: «کیانا قاسمی، دختر ۱۹ ساله که تو سانحه هواپیما بود، آپارتمان کناریمون بودن و هر دفعه که پدرشو میدیدم که عکسای دخترشو میچسبوند به در و دیوار، دلم میخواست هزار بار بمیرم.

» *** «من دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه آلبرتا هستم. در سال ۲۰۱۸ در رشته‌های مهندسی زیست پزشکی- بیومکانیک- از دانشگاه امیرکبیر در تهران فارغ‌التحصیل شدم و پایان نامه‌ام روی موضوع "ارزیابی میدانی از خطر آسیب فشار روی شانه افراد دارای آسیب نخاعی که از ویلچر استفاده می‌کنند" متمرکز است.» این شرح کوتاهی است که «نسیم رحمانی‌فر» در صفحه شخصی‌ خود در سایت دانشگاه «آلبرتا» کانادا گذاشته به همراه اطلاعات دیگری از اساتید راهنمایش در ایران، پروژه‌هایی که نقشی در آن‌ها داشته و مقالاتی که در طول تحصیل در ایران منتشر کرده بود. نسیم رحمانی‌فر یکی از آن ۱۷۶ نفری است که بر اثر شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی درصبح ۱۷ دی ۱۳۹۸، شعله زندگی‌شان خاموش شد. تصویر یادبود نسیم در دانشگاه آلبرتا در کنار دکتر «پدرام موسوی» و «مژگان دانشمند» که از اساتید همین دانشگاه بودند و به همراه دو دختر خردسال‌شان در پرواز اکراین جان باختند، منتشر شده است.

یک میز ساده با دسته‌ای گل سفید و عکسی بر بالای آن، خالی بودن جای آن‌ها در این دانشگاه را به وضوح به رخ می‌کشد. این تصویر، هم‌دلی بسیاری از کاربران را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است. نسیم برای دیدار خانواده‌اش، بی‌خبر به ایران رفته بود. می‌خواست آن‌ها را غافل‌گیر کند. آخرین امتحان پیش از آغاز تحصیل در مقطع دکترایش را که گذراند، برای تعطیلات ژانویه به مقصد ایران، جایی که آن را خانه می‌دانست، بلیت گرفت.

«رامین فتحیان»، یکی از دوستان و هم‌دانشکده‌ای‌های نسیم در دانشگاه آلبرتا به روزنامه «نشنال پست» کانادا می‌گوید: «ماه می ۲۰۱۸ بود که نسیم درسش را در آلبرتا شروع کرد. از همان هفته اول مدام می‌پرسید یعنی من می‌توانم بروم ایران خانواده‌ام را ببینم؟ همیشه دلش برای رفتن به خانه پر می‌کشید.» نسیم رحمانی‌فر به گواه دوستان و اساتیدی که با او کار می‌کرده‌اند، فردی سخت‌کوش و هدفمند بود. او امید داشت که بتواند دکترایش را در آلبرتا خیلی زود به پایان برساند.  یکی از دوستان نزدیک نسیم می‌گوید: «از سرما بیزار بود.

این اولین زمستان او در ادمونتون بود. مدام نگران هوای سرد این‌جا بود و از ما می‌پرسید با خودم چه لباسی بیاورم که زمستان آن‌جا را تاب بیاورم؟ پر از امید به آینده بود و مدام برای بعد از اتمام درس دکترایش برنامه‌ریزی می‌کرد. اما همه می‌دانیم که دیگر هیچ چیز طبق آن برنامه پیش نمی‌رود.» پیکر نسیم رحمانی‌فر هم روز  ۲۴ دی‌ ۱۳۹۸ به خاک سپرده شد. لینک‌های مرتبط .