روسیه، سوریه و طالبان هم به مراسم خاکسپاری ملکه بریتانیا دعوت نشدند

23/06/1401 08:21 ب.ظ

از سه کشور ایران، کره شمالی و نیکاراگوئه نیز فقط در سطح سفرا دعوت شده است.

از سه کشور ایران، کره شمالی و نیکاراگوئه نیز فقط در سطح سفرا دعوت شده است. یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید طرح کنترل و محدودسازی اینترنت در ایران با «دور زدن» مجلس، در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است.

آن‌طور که غلامرضا نوری قزلجه، نماینده استان آذربایجان شرقی گفته است: «آنچه که در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده، همان ساختار و چارچوب طرح صیانت است که با اندک تغییراتی در کمیسیون تصویب شده بود.»

وی با انتقاد از ارجاع «طرح صیانت» به شورای عالی فضای مجازی، اضافه کرده است: «آن ارجاع طرح صیانتی که توسط رئیس مجلس صورت گرفت نشان می‌دهد همچنان اراده‌ای متصور نیستند که مجلس از کیان خودش در حق قانون‌گذاری‌اش دفاع و صیانت کند.»

«طرح صیانت» پس از آن‌ در دستور کار مجلس قرار گرفت که، در سخنرانی‌های متعدد، فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد. اسفندماه سال ۱۴۰۰، کمیسیون مشترک مجلس که تحت عنوان «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» فعالیت می‌کند، با ۱۸ رای مثبت و یک رای منفیاین طرح را که در راستای محدودسازی حداکثری اینترنت و افزایش کنترل نظامیان بر اینترنت تهیه شده است، تصویب کرد. headtopics.com

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

روزنامه تایمز: ایران به عضویت «باشگاه دیکتاتورها» در می‌آیدروزنامه «تایمز» بریتانیا در مقاله‌ای به بررسی تلاش‌های روسیه و چین برای پیوستن ایران به «سازمان همکاری شانگهای» پرداخته و نوشته «رهبران مستبد جهان» تلاش عضویت دولت ها سر فراز و بر ضد قلدری های غربی های کثیف

سفر پادشاه جدید بریتانیا به ایرلند شمالی؛ تابوت ملکه فقید به لندن منتقل می‌شودچارلز سوم، پادشاه بریتانیا روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور برای شرکت در مراسم یادبود و سوگواری ملکه الیزابت دوم در ناحیه ایرلند شمالی به بلفاست رفت. مراسم یادبود ملکه فقید که در تمامی...

مردی در مکه پس از انجام عمره به نیابت از الیزابت دوم بازداشت شدمقامات عربستان اعلام کردند یک مرد را روز دوشنبه پس از انجام حج عمره به نیابت ملکه فقید بریتانیا در شهر مکه دستگیر کردند. 😂😂 این دیگه چه حرام زاده اییه😂 ابله درجهان بسیار است🤔🤔

مقام آمریکایی: نیروهای روسیه از مناطق گسترده‌ای در شرق اوکراین عقب‌نشینی کردندیک مقام بلندپایه نظامی آمریکا تاکید کرد که نیروهای روسیه در پی حملات ارتش اوکراین طی یک هفته اخیر، تمامی مناطق اطراف خارکیف را ترک کرده و به خاک روسیه

اسرائیل: ایران بیش از 10 کارخانه ساخت موشک‌ در سوریه احداث کرده استبنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، طی اظهاراتی ضمن اتهام تهران به انتقال فناوری‌های موشکی به کشورهایی نظیر سوریه، لبنان و یمن، گفت ایران بیش از 10 مراکز نظامی بزن بگاشون بده....چرا بما میگی...

افزایش تلفات جنگ آذربایجان و ارمنستان به ۹۹ نفر؛ آمریکا و فرانسه خواستار توقف جنگ شدندآنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه خواستار خویشتن‌داری آذربایجان و ارمنستان شد و گفت که نگران است روسیه به آتش جنگ بین این دو کشور بدمد. درمقابل تلفات روزانه ما هیچه همین دیروز 97نفر ازلشکر پیادگان عازم کربلا تلف شدند،منهای تلاف روزانه در جاده های بلینکن غلط کرده تا حالا روسیه بین این دو کشور خوب عمل کرده

نماینده مجلس: مصوبه شورای عالی فضای مجازی همان طرح صیانت است

یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید طرح کنترل و محدودسازی اینترنت در ایران با «دور زدن» مجلس، در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است.

آن‌طور که غلامرضا نوری قزلجه، نماینده استان آذربایجان شرقی گفته است: «آنچه که در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده، همان ساختار و چارچوب طرح صیانت است که با اندک تغییراتی در کمیسیون تصویب شده بود.»

وی با انتقاد از ارجاع «طرح صیانت» به شورای عالی فضای مجازی، اضافه کرده است: «آن ارجاع طرح صیانتی که توسط رئیس مجلس صورت گرفت نشان می‌دهد همچنان اراده‌ای متصور نیستند که مجلس از کیان خودش در حق قانون‌گذاری‌اش دفاع و صیانت کند.»

«طرح صیانت» پس از آن‌ در دستور کار مجلس قرار گرفت که، در سخنرانی‌های متعدد، فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد.

اسفندماه سال ۱۴۰۰، کمیسیون مشترک مجلس که تحت عنوان «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» فعالیت می‌کند، با ۱۸ رای مثبت و یک رای منفیاین طرح را که در راستای محدودسازی حداکثری اینترنت و افزایش کنترل نظامیان بر اینترنت تهیه شده است، تصویب کرد.

پیش از این هشدار داده شده بود هدف از تصویب این طرح که عنوان اصلی آن «طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» اعلام شده، اعمال محدودیت شدید در زمینه دسترسی به اینترنت است.

امکان تبدیل اینترنت به اینترانت (اینترنت داخلی) و نظارت همه‌جانبه بر محتوا و کاربران فضای مجازی از هشدارهای کارشناسان و نهادهای حقوق بشری در زمینه تصویب طرح صیانت است.

سکوت مقامات ایران درباره محدودیت جدید برای ورود به شبکه‌های اجتماعی

شماری از نهادهای بین‌المللی و داخلی حقوق بشری بارها درباره تصویب این طرح ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که در صورت تصویب آن، «مجموعه‌ای از حقوق اساسی مردم در ایران از جمله حق آزادی بیان و حق حریم خصوصی نقض خواهد شد».

به دنبال بالاگرفتن انتقادها از این طرح، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، آن را برای بررسی و تصویب به شورای عالی فضای مجازی ارجاع کرده بود.

شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۰ و با دستور علی خامنه ای تاسیس شد. رهبر جمهوری اسلامی به این شورا دستور داده با فضای مجازی «از حیث سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوایی» به صورت «فعال» مواجهه داشته باشد.

جلال رشیدی کوچی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، در روزهای گذشته گفته بود: «طراحان طرح صیانت در شورای عالی فضای مجازی هم حضور دارند و قاعدتا وقتی دیدند که در مجلس نمی‌توانند کار را پیش ببرند، آن را به شورای عالی فضای مجازی بردند.»

محمدصالح جوکار، نماینده اصولگرای یزد و رئیس کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس هم در واکنش به انتقادها نسبت به این طرح گفته است: «تصمیم اول و آخر در خصوص طرح صیانت را شورایعالی فضای مجازی خواهد گرفت. این طرح، یک طرح تمام شده است؛ دنبال چه چیزی می‌گردید؟ به‌قول معروف، فلانی مُرد خاکش هم کردند شما دیگر به دنبال چه هستید؟»

در حالی که خبر تصویب این طرح در خارج از مجلس شورای اسلامی منتشر شده، برخی کاربران می‌گویند این طرح، طی ماه‌های اخیر به صورت اعلام‌نشده در حال اجرا بود.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا، انتخاب، فرارو و رادیو فردا؛ ب.ب / پ.پ