روزگاری دکتر مصدق در این خانه 'حصر' بود!+عکس

18/08/2020 08:46:00 ق.ظ

روزگاری دکتر مصدق در این خانه 'حصر' بود!+عکس

کودتای ۲۸ مرداد, محمد مصدق

روزگاری دکتر مصدق در این خانه 'حصر' بود!+عکس

«در این قلعه مانده‌ام و با این وضعیت می‌سازم تا عمرم به سر آید و از این زندگی خلاصی یابم.»؛ این را محمد مصدق از روزهای تبعیدش در احمدآباد می‌گوید؛ انتظاری که تا سال ۱۳۴۵ و زمان درگذشتش ادامه یافت و همانجا هم دفن شد.

پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، دکتر مصدق پس از تحمل سه سال حبس انفرادی در زندان لشکر ۲ زرهی، به احمدآباد تبعید شد. او درباره روزهای تبعیدش در خانه احمدآباد گفته بود: «دادگاه نظامی مرا به سه سال حبس مجرد محکوم کرد که در زندان لشکر ۲ زرهی آن را تحمل کردم. روز ۱۲ مرداد ۱۳۳۵ که مدت آن خاتمه یافت به جای این‌که آزاد شوم به احمدآباد تبعید شدم و عده‌ای سرباز و گروهبان مأمور حفاظت من شدند. اکنون که سال ۱۳۳۹ خورشیدی هنوز تمام نشده مواظب من هستند و من محبوسم و چون اجازه نمی‌دهند بدون اسکورت به خارج [قلعه] بروم. در این قلعه مانده‌ام و با این وضعیت می‌سازم تا عمرم به سر آید و از این زندگی خلاصی یابم.»

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

دکتر مصدق می‌دانست کودتا در راه استعلی بیگدلی گفت: دکتر مصدق لجاجت و یکدندگی زیادی داشت و به همین دلیل انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها چون به این نتیجه رسیده بودند که با او نمی‌توانند تعامل کنند به طور جدی به فکر کودتا افتادند.

شب کنکور دور این غذاها را خط بکشیدکنکور_سراسری | این روزها با توجه به شرایط کرونایی در کشور، کنکوری‌ها بیش از سایر افراد دچار استرس می‌شوند اما توجه به برخی نکات تغذیه‌ای و مصرف مواد غذایی مفید می‌تواند علاوه بر کنترل و مهار استرس، باعث قوای جسمانی و روانی نیز شود حوزه‌های امتحانی کنکور ضدعفونی می‌شوند | ۲۰۰تیم مشترک سازمان‌های مدیریت پسماند و آتش‌نشانی، وظیفه ضدعفونی کردن حوزه‌های برگزاری کنکور سراسری در پایتخت را بر عهده گرفت

فروش و عرضه نفت در بورس نباید برای دولت بعد بدهی به بار آورد/ این طرح می‌تواند آثار مخربی روی سود بازارهای سرمایه‌ای داشته باشدسخنگوی کمیسیون اقتصادی گفت: هنگامی که صحبت از فروش و عرضه نفت در بورس می‌شود باید حواسمان باشد این طرح بدهی برای دولت بعد به بار نیاورد و آثار مخرب بر روی بازارهای سرمایه ای نداشته باشد.

ایالات متحده و لهستان یک توافق‌نامه دفاعی امضا کردند؛ مایک پمپئو: این توافق گامی در جهت تقویت همکاری‌های دفاعی دیرینه بین دو کشور است🔺ایالات متحده و لهستان یک توافق‌نامه دفاعی امضا کردند؛ مایک پمپئو: این توافق گامی در جهت تقویت همکاری‌های دفاعی دیرینه بین دو کشور است ⚡️مایک پمپئو در آخرین روز سفر خود به لهستان از امضاء یک توافق‌نامه همکاری دفاعی با مقامات این کشور خبر داد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: خروج آمریکا از برجام مبنای توافق خارق‌العاده اسرائیل و امارات بود؛ این توافق نتیجه کار دیپلماتیک بسیار دشوار تحت رهبری پرزیدنت ترامپ است🔺مشاور امنیت ملی کاخ سفید: خروج آمریکا از برجام مبنای توافق خارق‌العاده اسرائیل و امارات بود؛ این توافق نتیجه کار دیپلماتیک بسیار دشوار تحت رهبری پرزیدنت ترامپ است

دکتر مصدق می‌دانست کودتا در راه استعلی بیگدلی گفت: دکتر مصدق لجاجت و یکدندگی زیادی داشت و به همین دلیل انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها چون به این نتیجه رسیده بودند که با او نمی‌توانند تعامل کنند به طور جدی به فکر کودتا افتادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، خانه روستای احمدآباد نه فقط تبعیدگاه سال‌های پایانی عمر دکتر محمد مصدق که آرامگاه او هم هست.اعتمادآنلاین|  کودتای 28 مرداد و سقوط دولت دکتر مصدق بعد از گذشت نزدیک به هفت دهه،‌ همچنان به سان نقطه‌ای سیاه در ذهن ایرانی‌ها جای دارد.عباس رحمتی متخصص تغذیه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: برای کاهش استرس مصرف ویتامین های خانواده گروه B مفید بوده که تاحد زیادی درغلات دیده می شوند، بنابراین باید بیشتر از نان های سبوس دار استفاده شود.مهدی طغیانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره فروش و عرضه اوراق نفت در بورس و گشایش اقتصادی که رئیس‌جمهور و رئیس مجلس عنوان کردند و اینکه آیا لازم است مجلس در این باره قانونی وضع کند، گفت: در خصوص این طرح بخشی از اتفاقاتی که ممکن است بیفتد این است که شاید اساساً نیازی نباشد که قانون در این باره داشته باشیم؛ زیرا دولت می‌خواهد نفت بفروشد و این کار را انجام دهد اما اینکه بخواهیم این را به عنوان یک تغییر و گشایش حساب کنیم، موضوع دیگری است.

خانه‌ای کاهگلی در شهرستان نظرآباد که زمینش از املاک مادری دکتر مصدق بود اما به قول خودش، تبدیل به زندانی ثانی برای او شد. پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، دکتر مصدق پس از تحمل سه سال حبس انفرادی در زندان لشکر ۲ زرهی، به احمدآباد تبعید شد.   علی بیگدلی، تحلیلگر مسائل تاریخی، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین اظهار داشت: دکتر مصدق در اردیبهشت 1330 با رأی مجلس به سمت نخست‌وزیری رسیده بود و به همین دلیل نمی‌توان به ایشان به دلیل رد حکم عزل در 25 مرداد 1332 ایرادی وارد کرد. او درباره روزهای تبعیدش در خانه احمدآباد گفته بود: «دادگاه نظامی مرا به سه سال حبس مجرد محکوم کرد که در زندان لشکر ۲ زرهی آن را تحمل کردم. مدیریت انرژی تاثیر بسیار زیادی در کنکور دارد، افراد باید  از غذاهای چرب استفاده نکنند، زیرا دیرتر از معده خارج می شوند. روز ۱۲ مرداد ۱۳۳۵ که مدت آن خاتمه یافت به جای این‌که آزاد شوم به احمدآباد تبعید شدم و عده‌ای سرباز و گروهبان مأمور حفاظت من شدند.   این استاد دانشگاه در ادامه گفت: وقتی شاه درخواست دکتر مصدق را نپذیرفت، مصدق هم 23 اردیبهشت استعفا و بلافاصله شاه حکم نخست‌وزیری را به نام قوام‌السلطنه صادر کرد. اکنون که سال ۱۳۳۹ خورشیدی هنوز تمام نشده مواظب من هستند و من محبوسم و چون اجازه نمی‌دهند بدون اسکورت به خارج [قلعه] بروم.  سخنگوی کمیسیون اقتصادی خاطرنشان کرد: مسئله بعدی زیرساخت‌ها است؛ به طور مثال بخش خصوصی که این اوراق نفتی را می‌خرد، باید بتواند به یک پالایشگاه کوچک و خریداران واقعی که دارد آن را بفروشد، خریداران واقعی در حال حاضر تعدادشان اندک است و عملا انحصار دارند زیرا ۷ الی ۸ پالایشگاه بیشتر نیستند، البته شاید بتوان برنامه‌ریزی را طوری انجام داد که تعداد زیادی خریدار در بازار اضافه شود اما در حال حاضر وضعیت این است، بنابراین باید زمینه‌سازی به گونه‌ای باشد که خریدارن واقعی در میدان حضور پیدا کنند.

در این قلعه مانده‌ام و با این وضعیت می‌سازم تا عمرم به سر آید و از این زندگی خلاصی یابم. قوام‌السلطنه در بدو کار با اعلام اینکه دین را از سیاست جدا خواهد کرد آیت‌الله کاشانی را رودرروی خود قرار داد، این رودررویی هم جریان 30 تیر را رقم زد که سقوط قوام‌السلطنه را در پی داشت. رحمتی ادامه داد: مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی موجب برهم خوردن تعادل روانی در افراد می شود، همه مواد غذایی برای بدن لازم است ولی زیاده روی و عدم کنترل روی مصرف مواد غذایی تبعات منفی شامل برهم خوردن خواب، آرامش، و ایجاد اضطراب را به همراه دارد به عنوان مثال مصرف بیش از حد غذاهای حاوی کافئین مانند قهوه، چای و شکلات در ایجاد اضطراب، برهم زدن آرامش افراد موثر است.» اما سال ۱۳۴۵ عمر او به پایان رسید و هنوز هم پیکرش در آن خانه است؛ به امید روزی که بتواند طبق وصیتش به ابن بابویه و در کنار شهدای سی تیر منتقل شود. خانه‌ای که دکتر مصدق در سال‌های پایانی عمرش ساکن آن بود، ساختمان آجری دو طبقه‌ای است که در جنوب روستای احمدآباد قرار دارد؛ یک بنای ساده که داخل حیاطی بزرگ است. با این حال دکتر مصدق حمایت پررنگ مردمی را داشت و حتی با وجود سختی‌های معیشتی که ناشی از تحریم آب‌های جنوب توسط انگلیسی‌ها بود مردم به ایشان پشت نکردند. طبقه اول چهار اتاق دارد و ایوان، کفش کن و انبار و شیروانی از دیگر قسمت‌های خانه است. رحمتی افزود: این باور برای جبران افت قندخون به دلیل فعالیت مدام مغز، باید مواد قندی بیشتری استفاده شود، کاملا اشتباه است و از آنجا که مواد قندی ساده، حالت تحریک پذیری فرد را بیشتر می کند، برای جبران افت قندخون باید از کربوهیدراتهای پیچیده مانند نان، برنج و ماکارونی به جای شربت، شکلات و آبمیوه استفاده شود. درهای این خانه روستایی ساده در استان البرز، سال‌هاست بسته مانده و خیلی‌ها امیدوارند فرصتی برای مرمت و بازگشایی آن فراهم شود تا مردم بتوانند در فضایی قدم بزنند که یک دهه نخست‌وزیر ایران در آن زیسته بود.   او توضیح داد: ایراد دیگری که به دکتر مصدق می‌گیرند این است که وقتی زاهدی برای رایزنی به خانه مصدق رفت، باید همان‌جا او را دستگیر و زندانی می‌کرد.

لینک کوتاه .