روزگاری دکتر مصدق در این خانه 'حصر' بود!+عکس

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 46 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 22%
  • Publisher: 53%

«در این قلعه مانده‌ام و با این وضعیت می‌سازم تا عمرم به سر آید و از این زندگی خلاصی یابم.»؛ این را محمد مصدق از روزهای تبعیدش در احمدآباد می‌گوید؛ انتظاری که تا سال ۱۳۴۵ و زمان درگذشتش ادامه یافت و همانجا هم دفن شد.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش خبرنگار ایلنا، خانه روستای احمدآباد نه فقط تبعیدگاه سال‌های پایانی عمر دکتر محمد مصدق که آرامگاه او هم هست. خانه‌ای کاهگلی در شهرستان نظرآباد که زمینش از املاک مادری دکتر مصدق بود اما به قول خودش، تبدیل به زندانی ثانی برای او شد.

پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، دکتر مصدق پس از تحمل سه سال حبس انفرادی در زندان لشکر ۲ زرهی، به احمدآباد تبعید شد. او درباره روزهای تبعیدش در خانه احمدآباد گفته بود: «دادگاه نظامی مرا به سه سال حبس مجرد محکوم کرد که در زندان لشکر ۲ زرهی آن را تحمل کردم. روز ۱۲ مرداد ۱۳۳۵ که مدت آن خاتمه یافت به جای این‌که آزاد شوم به احمدآباد تبعید شدم و عده‌ای سرباز و گروهبان مأمور حفاظت من شدند.

اما سال ۱۳۴۵ عمر او به پایان رسید و هنوز هم پیکرش در آن خانه است؛ به امید روزی که بتواند طبق وصیتش به ابن بابویه و در کنار شهدای سی تیر منتقل شود. خانه‌ای که دکتر مصدق در سال‌های پایانی عمرش ساکن آن بود، ساختمان آجری دو طبقه‌ای است که در جنوب روستای احمدآباد قرار دارد؛ یک بنای ساده که داخل حیاطی بزرگ است.درهای این خانه روستایی ساده در استان البرز، سال‌هاست بسته مانده و خیلی‌ها امیدوارند فرصتی برای مرمت و بازگشایی آن فراهم شود تا مردم بتوانند در فضایی قدم بزنند که یک دهه نخست‌وزیر ایران در آن زیسته بود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

دکتر مصدق می‌دانست کودتا در راه استعلی بیگدلی گفت: دکتر مصدق لجاجت و یکدندگی زیادی داشت و به همین دلیل انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها چون به این نتیجه رسیده بودند که با او نمی‌توانند تعامل کنند به طور جدی به فکر کودتا افتادند.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

شب کنکور دور این غذاها را خط بکشیدکنکور_سراسری | این روزها با توجه به شرایط کرونایی در کشور، کنکوری‌ها بیش از سایر افراد دچار استرس می‌شوند اما توجه به برخی نکات تغذیه‌ای و مصرف مواد غذایی مفید می‌تواند علاوه بر کنترل و مهار استرس، باعث قوای جسمانی و روانی نیز شود حوزه‌های امتحانی کنکور ضدعفونی می‌شوند | ۲۰۰تیم مشترک سازمان‌های مدیریت پسماند و آتش‌نشانی، وظیفه ضدعفونی کردن حوزه‌های برگزاری کنکور سراسری در پایتخت را بر عهده گرفت
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

فروش و عرضه نفت در بورس نباید برای دولت بعد بدهی به بار آورد/ این طرح می‌تواند آثار مخربی روی سود بازارهای سرمایه‌ای داشته باشدسخنگوی کمیسیون اقتصادی گفت: هنگامی که صحبت از فروش و عرضه نفت در بورس می‌شود باید حواسمان باشد این طرح بدهی برای دولت بعد به بار نیاورد و آثار مخرب بر روی بازارهای سرمایه ای نداشته باشد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

ایالات متحده و لهستان یک توافق‌نامه دفاعی امضا کردند؛ مایک پمپئو: این توافق گامی در جهت تقویت همکاری‌های دفاعی دیرینه بین دو کشور است🔺ایالات متحده و لهستان یک توافق‌نامه دفاعی امضا کردند؛ مایک پمپئو: این توافق گامی در جهت تقویت همکاری‌های دفاعی دیرینه بین دو کشور است ⚡️مایک پمپئو در آخرین روز سفر خود به لهستان از امضاء یک توافق‌نامه همکاری دفاعی با مقامات این کشور خبر داد.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: خروج آمریکا از برجام مبنای توافق خارق‌العاده اسرائیل و امارات بود؛ این توافق نتیجه کار دیپلماتیک بسیار دشوار تحت رهبری پرزیدنت ترامپ است🔺مشاور امنیت ملی کاخ سفید: خروج آمریکا از برجام مبنای توافق خارق‌العاده اسرائیل و امارات بود؛ این توافق نتیجه کار دیپلماتیک بسیار دشوار تحت رهبری پرزیدنت ترامپ است
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

دکتر مصدق می‌دانست کودتا در راه استعلی بیگدلی گفت: دکتر مصدق لجاجت و یکدندگی زیادی داشت و به همین دلیل انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها چون به این نتیجه رسیده بودند که با او نمی‌توانند تعامل کنند به طور جدی به فکر کودتا افتادند.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »