روحانی با ترامپ دیدار می‌کند یا نمی‌کند؟ | DW | 02.09.2019

11/06/1398 05:57:00 ب.ظ

هم‌زمان با گفت‌وگوهای معاون وزارت امور خارجه ایران در مورد برجام در پاریس، برخی تحلیلگران درباره آمد نیامد و میزان واقعی‌بودن مذاکره میان روحانی و ترامپ گمانه‌زنی می‌کنند؟ آنها از وضع وخیم دولت و کسری بودجه آن می‌گویند.

هم‌زمان با گفت‌وگوهای معاون وزارت امور خارجه ایران در مورد برجام در پاریس، برخی تحلیلگران درباره آمد نیامد و میزان واقعی‌بودن مذاکره میان روحانی و ترامپ گمانه‌زنی می‌کنند؟ آنها از وضع وخیم دولت و کسری بودجه آن می‌گویند. با این حال علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی روز دوشنبه ۱۱ شهریور (۲ سپتامبر) از مذاکرات"جدی" عباس...

با این حال علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی روز دوشنبه ۱۱ شهریور (۲ سپتامبر) از مذاکرات"جدی" عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران در پاریس بر سر برجام و"شیوه اجرایی کردن تعهدات طرف اروپایی" خبر داد و این که دیدگاه دو طرف در بسیاری موارد «به هم‌نزدیک شده است».

آیا این خبرها دوباره بارقه‌ای از امید در دل سیاستمداران عمدتا اصلاح‌طلب در ایران روشن کرده که شاید در انتهای دالان تاریک مناسبات ایران و آمریکا روزنه‌ای باز شده باشد؟ «نامه نیوز» در همین رابطه سراغ حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی رفته و با او گفت‌وگو کرده است. حسین مرعشی از یک سو معتقد است که آمریکایی ها با خروج از برجام دچار اشتباه شدند و حالا هم متوجه شده‌اند که این اقدام یک اشتباه استراتژیک بوده است. بنابراین « حالا باید آمریکایی ها رویکرد اشتباه شان را اصلاح کنند، اگر این اتفاق بیفتد، ایران که در قالب ۵+۱ با آمریکا مذاکره کرده بود می تواند باز هم مذاکره کند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

«وانکا»، من و «آنتوان چخوف»| علی اصغر شیرزادی

هر وقت به هر دلیل و علت دچار خستگی ذهنی می‌شوم یکی دو داستان «آنتوان چخوف» را می‌خوانم. با هر بازخوانی می‌بینم که چراغی کوچک در داستان او روشن می‌شود و معنایی تازه سر بر می‌آورد. داستان کوتاه «وانکا» از مجموعه داستان‌های این نویسنده همیشه زنده را -شاید- برای دهمین بار در یکی از شب‌های ماه آخر پاییز گذشته خوانده‌ام. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

روحانی در گفتگو با مکرون؛ برجام تغییرناپذیر استبه گزارش وبسایت نهاد ریاست‌جمهوری ایران، حسن روحانی ساعتی قبل در گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود گفته رویکرد ایران حفظ برجام است اما مفاد این توافق‌نامه از نظر تهران تغییرناپذیر است. تهران و پاریس مشغول مذاکرات دو جانبه‌ای هستند که آقای مکرون گفته هدفش حفظ برجام و کاهش تنش میان ایران و آمریکاست.

آخرین وضعیت پرونده «کامیل احمدی» پژوهشگر زندانی در ایران در مصاحبه با همسر او🔺 آخرین وضعیت پرونده کامیل_احمدی پژوهشگر زندانی در ایران در مصاحبه با همسر او ⚡️شفق رحمانی می‌گوید وکلای منتخب خانواده به بازپرسی شعبه یک دادسرای شهید مقدسی اوین مراجعه کرده‌اند اما «قناعت‌کار» بازپرس پرونده در خواست وکالت آنها را رد کرده است.

پایان مذاکرات با طالبان در دوحه؛ نماینده آمریکا: در آستانه توافق هستیم🔺پایان مذاکرات با طالبان در دوحه؛ نماینده آمریکا: در آستانه توافق هستیم ⚡️نماینده ویژه ایالات متحده در مذاکرات صلح افغانستان از پایان گفت‌وگوها با طالبان در دوحه خبر داد و اعلام کرد که امروز یکشنبه «برای مشورت» به کابل سفر می کند.

گفتگوی تلفنی روحانی با ماکرون؛ عراقچی به پاریس می‌رودعباس عراقچی روز شنبه گفته بود که آمریکا برای فروش نفت ایران و تمدید معافیت خریداران نفت ایران «انعطاف هایی» نشان داده است.

ترامپ به زودی با ایران تماس برقرار می‌کندپژوهشگر اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا گفت که ترامپ به زودی برای انعقاد توافق با ایران تماس برقرار می‌کند.

روحانی در تماس تلفنی مکرون: رویکرد ایران حفظ برجام استرؤسای جمهور ایران و فرانسه با اشاره به ضرورت گسترش رایزنی‌ها، مناسبات و همکاری‌های تهران-پاریس، درباره مسائل و موضوعات گوناگون دوجانبه، منطقه ای و بین المللی با یکدیگر گفتگو کردند.