روایت سقوط در 'تهران، شهر بی‌آسمان' | DW | 30.04.2022

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 78 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

تهران در بهمن ۵۷ به تصرف انقلابیون جوانی درآمد که بخش بزرگی از آنان حاشیه‌نشینان، بیکاران و دستفروشان بودند. رمان 'تهران، شهر بی‌آسمان' اثر امیرحسن چهل‌تن روایت سقوط تهران است. اسد سیف، منتقد ادبی، درباره این رمان:

تهران در بهمن ۵۷ به تصرف انقلابیون جوانی درآمد که بخش بزرگی از آنان حاشیه‌نشینان، بیکاران و دستفروشان بودند. رمان"تهران، شهر بی‌آسمان" اثر امیرحسن چهل‌تن روایت سقوط تهران است. اسد سیف، منتقد ادبی، درباره این رمان:در سال ۵۷ حاشیه‌نشینان می‌خواستند انتقام خویش از شهری بستانند که آنان را در خود جا نمی‌داد؛ می‌خواستند خود جزو شهر باشند، در مدار توزیع ثروت سهمی داشته باشند؛ می‌خواستند از قدرت نصیبی برده باشند و در آن سهیم گردند.

پهلوانان زورخانه در کودتای ۲۸ مرداد به عنوان بزرگترین حامی قدرت حاکم، در دفاع از شاه به خیابان‌‎ها می‌ریزند، قداره می‌کشند، شهر را قرق می‌کنند، چاک دهن باز می‌کنند، فحش سرریز می‌کنند، می‌شکنند، زخمی می‌کنند، می‌کشند، می‌نوشند و می‌خورند و در خیابان‌‎ها یاعلی‌گویان جولان می‌دهند و نام شاه فریاد می‌کنند. پهلوانان ستایشگران قدرتند؛ تاج می‌بخشند و قدرت را محافظند.

کرامت در پناه قدرت حاکم، دیروز خود قدرقدرتی بود، قهوه‎‌خانه و کاباره به‌هم می‌ریخت و «شب‎‌های جمعه آن باغچه‌‎ی هزارمتری که ساختمانی جمع و جور وسطش بود دربست در اختیار کرامت بود. گرامش را هم می‌آورد و بتول همه‌‎ی صفحه‌‎های مهوش را یکی‌‎یکی می‌خرید. ورپریده همان اداها را داشت...» در شرایطی که"تهران در عکس اعلیحضرت و پرچم سه رنگ غرق می‌شد" و «غیرت مردهای تهران ته کشیده بود و زن‎ها لاله‌زار و کوچه برلن را پُر کرده بودند. کفش پاشنه‌بلند زن‌های تهران تق‎تق صدا می‌داد... شهرستانی‌ها هاج و واج به این بازاره مکاره نگاه می‌کردند. چاره‌ای نبود؛ جز اینکه به میدان بیایند. بچه‌های شهرستان با غیرت‌‎شان، عمل‌شان، معرفت‌شان، ناموس‌پرستی‌شان؛ زنده باد بچه‌های شهرستان.»

کرامت نشسته است در خانه خویش در زعفرانیه. ظهر تابستان است: «حالا دیگر هوای زعفرانیه هم با پایین شهر توفیری نداشت. همه شهر جهنم بود». کرامت غرق در گذشته است؛ گذشته هنوز هم آرامش نمی‌گذارد. به بازگشت طلا، معشوق سابق خویش معترض است. به او می‌گوید: «همه چیز عوض شده. طلا گفت؛ خوب اینو که می‌دونم، دارم می‌بینم. کرامت گفت؛ منم عوض شده‌ام». کرامت لاتی‌ست که دیگر هیچ نشانی از پهلوانی در او یافت نمی‌شود. کرامت اسیر قدرت است و برایش"پول تنها ارزش و معیار ارزش‌ها.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

الان همه به گوه خوردن افتادن

گوه خورده هر کی گفته : 'تهران در بهمن ۵۷ به تصرف انقلابیون جوانی درآمد که بخش بزرگی از آنان حاشیه‌نشینان، بیکاران و دستفروشان بودند.' حاشیه نشینان، بیکاران و دستفروشان؟ پ.فیوزی که اینه گفته، ولد زنایی بیش نیست. همه آشغالهای انقلابی، دانشجویانی بودند که عاشق 'الچگوارا' بازی بودند.

فاتح تهران روستایی ها و عشایری ها بودن و هستن بخاطر همین تبدیل شد به .......

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران - 5- عکس خبری تسنیم | Tasnimراهپیمایی روز جهانی قدس در تهران گزارش تصویری تسنیم را در لینک زیر ببینید مهمتر از روز قدس٪ دوستان عزیز لطف کنید روتوئیت کنید تا به رویت همه مسئولان دولتی برسد٪👇مهم👇مهم👇
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

امام جمعه موقت تهران: در آینده جهان جایی برای صهیویستهای پلید وجود نداردرییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: طبق سنت اسلامی و به همت جبهه مقاومت فراگیر که به نام حاج قاسم این اندیشه جاودانه شده، در سپهر آینده جهان هیچ جایی برای صهیویستهای پلید وجود ندارد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

توافق تهران و بغداد برای پرداخت بدهی عراق به ایرانسرپرست وزارت برق عراق که اخیرا سفری به تهران داشت اعلام کرد که این کشور درخصوص پرداخت بدهی های خود به ایران و از سرگیری واردات گاز با طرف ایرانی به توافق رسیده است. عراق بخاطر فروش نفت پولش الان خیلی زیاده😉😉😉😉
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

توضیح شهردار تهران درباره «پارک‌های مادر و کودک» و «شفافیت مالی در شهرداری»شهردار تهران ضمن اشاره به برخی تنش‌های مالی در شهرداری و اقدامات انجام شده در جهت رفع مشکلات و خلق اعتبار، در عین حال در پاسخ به حواشی ایجاد شده پیرامون ایجاد پارک مادر و کودک، با رد بحث جداسازی و دیوارکشی پارک‌ها، گفت: اصلا چنین اتفاقی نیست؛ ما ۲۳۰۰ پارک داریم. در محله‌ای که چند پارک دارد، یک پارک، و اگر پارک بزرگی هست یک بخشی از آن را مناسب سازی برای مادر و کودک کرده و لوازم آن‌ها را فراهم می‌کنیم. بالاخره هر چیزی از یک جایی باید شروع بشه دیگه. 🤐🤐🤐 دشمن؟😂 ۴۳ سال چریدین دنبتون کو؟ مردم به دنبتون نگاه میکنن نه حرف دژمن😂 لعنت بهت زاکانی عوضی
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

خدمت‌رسانی رایگان مترو تهران در روز جهانی قدس / کاهش فاصله حرکت قطارهامدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه از خدمات رسانی رایگان این ناوگان همزمان با برگزاری مراسم روز جهانی قدس به دستور شهردار تهران خبر داد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

آژانس: پاسخ تهران درباره سه سایت مشکوک هسته‌ای مبهم استرافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی گفت، آژانس هنوز در حال تلاش است تا از ایران پاسخ شفافی درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در سه مرکز m_mrezamm رژیم چند سال باید شما را بازی بده تا باور کنید از این رژیم غیر از دروغ چیزی عاید شما نمیشه گاها این احسا س را دارم شما عمد داریدکه گول بخورید
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »