رد پا| اندیشه سیاسی غرب مدرن؛ جمهوری‌های باستان، امپراتوری‌ها و تیول‌داری (جلسه دوم- بخش دوم)

12/01/1400 05:24 ب.ظ

رد_پا| درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاوللی تا هابرماس (جلسه دوم - بخش دوم) نظریه جمهوری‌خواهانه ارسطو در سیاست مشاهده ویدیو در سایت👇

در بخش دوم از جلسه دوم، نگاهی خواهیم داشت به نظریه سیاسی ارسطو و تفاوت‌ها و شباهت‌هایی که اندیشه سیاسی او با استادش، افلاطون داشت. ارسطو، بزرگترین شاگرد افلاطون است که اختلافات فکری عمیقی با استادش داشت. ارسطو روایتی اولیه از نظریه جمهوری‌خواهی در سیاست را ارائه کرد.

او در کتاب سیاست سطوح متفاوت انجمن‌های انسانی را به این شکل معرفی می‌کند: خانواده، انجمنی طبیعی برای تأمین نیازهای روزانه‌ است که از زمین‌های تحت مالکیت یک خاندان (oikos) تأمین می‌شود؛ روستا انجمنی از خانواده‌هاست برای تأمین نیازهای غیر روزمره؛ و koinonia politike (که بعدها در زبان لاتینی societas civilis‌ یا «جامعه مدنی» ترجمه شد) انجمنی برای زندگی عالی یا فضیلت‌مندانه است که کوچکترین واحد اجتماعی خودکفا محسوب می‌شود؛ یعنی پلیس یا دولت-شهر.

از نظر ارسطو انسان ذاتاً حیوانی سیاسی است و تنها «وحوش و خدایان» خارج دولت-شهر زندگی می‌کنند. انسان‌ها زمانی که با سیاست خوب کامل شدند به بهترین گونه از میان حیوانات تبدیل خواهند شد، در حالی که بدون قانون و دولت-شهر بدترین حیوانات هستند.

ارسطو معتقد بود اجتماع سیاسی، حکومت خودمختاری در میان انسان‌های برابر است، و شرط لازم خودمختاری تشکیل نشست‌های حضوری است. بنابر این، دولت-شهر نمی‌تواند خیلی بزرگ باشد. شهروندان در حکومت مشارکت می‌کنند و مسئولیت‌هایشان به صورت گردشی تغییر می‌کند.

ادامه مطلب:
EtemadOnline »

مصباحی‌مقدم خبر داد: احتمالاً FATF در جلسه آتی مجمع بررسی شود- اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimمصباحی‌مقدم: احتمالاً FATF در جلسه آتی مجمع تشخیص بررسی شود اینکه برخی مطرح می‌کنند FATF در جلسه آینده تصویب خواهد شد، گمانه‌زنی است پس از بحث و گفت‌وگو در خصوص پیشنهادها، اعضا طی یک رای‌گیری نظر نهایی خود را اعلام خواهند کرد

در گفتگوی السیسی با ملک عبدالله دوم؛ تاکید بر حمایت کامل مصر از ثبات اردنژنرال عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری عربی مصر، یکشنبه 4 آوریل 2021، طی گفتگویی تلفنی با ملک عبدالله

دستگیری مظنون دوم به شهادت رساندن دو محیط‌بان زنجانیدستگیری مظنون دوم به شهادت رساندن دو محیط‌بان زنجانی رئیس پلیس آگاهی استان زنجان، از دستگیری مظنون دوم در جریان به شهادت رساندن دو محیط‌بان خبر داد.

کمبود واکسن کووید۱۹ در کشورهای فقیر؛ ممکن است دز دوم واکسن به آنها نرسدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

نخستین حضور مشترک حمزه بن حسین و عبدالله دوم پس از حوادث اخیر در اردنولیعهد سابق اردن که از هفته گذشته به اتهام کودتا و تهدید امنیت کشور در حبس خانگی به سر می‌برد امروز در مراسمی در کنار پادشاه اردن حضور یافت. - خبرگزاری آناتولی