راهکار مجلس برای مدیریت فضای بعد از ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص نیست/ دو نرخی بودن قیمت ارز فساد می‌آورد

30/10/1399 11:15 ق.ظ

لاهوتی در گفت‌وگو با ایلنا: راهکار مجلس برای مدیریت فضای بعد از ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص نیست/ دو نرخی بودن قیمت ارز فساد می‌آورد

یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس که صحبت از حذف ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی می‌کند آیا مدیریتی هم برای فضایی که بعداز آن به وجود می‌آید دارد؟ این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ آن ۸ میلیارد دلار ۴هزار و ۲۰۰ تومانی را حذف و آن را آزاد کرد و ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را جایگزین آن کرد که باید دید این بخش چگونه مدیریت شود؟ وی با بیان این...

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ آن ۸ میلیارد دلار ۴هزار و ۲۰۰ تومانی را حذف و آن را آزاد کرد و ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را جایگزین آن کرد که باید دید این بخش چگونه مدیریت شود؟

وی با بیان این که اگر ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی حذف شود به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه یارانه تا ۳ برابر می‌توان هم پرداخت کرد اما پیشامدهای بعدی‌اش چه می‌شود، عنوان کرد: در گذشته ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای ۲۵ نوع کالا در نظر گرفته شد اما در حال حاضر ۵ الی ۶ قلم بیشتر نیست. بنابراین مشخص نیست حذف این ارز به چه منظوری است؟

لاهوتی یادآور شد: یکی از مصارف ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی ذرت است زیراخودمان یک الی ۲/۵ تن ذرت بیشتر تولید نداریم درحالی که مصرف ما یازده میلیون تن است یعنی ما ۹ میلیون تن کمبود واردات داریم.در «جو» تولید ما یک میلیون تن است درحالی که مصرف ما ۵/۵ میلیون تن است.

ادامه مطلب:
ilnanews »

نگرانی از کاهش نرخ رشد جمعیت/ راهکار تسهیلاتی برای خانواده‌ها چیست؟گزارش اعتمادآنلاین از آینده جمعیتی کشور: نگرانی از کاهش نرخ_رشد_جمعیت/ راهکار تسهیلاتی برای خانواده‌ها چیست؟ 🔹نتایج تحقیقات اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حاکی از آن است که بحران جدی‌ای در پیش‌بینی‌ها و پژوهش‌های حوزه جمعیتی کشور دیده می‌شود. وقتی موانعی مثل کار،سربازی،مسکن و... جلو پا جوون میزارند چطور میخواد ازدواج کنه

خروج ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از بورس ایران برای خرید ارز دیجیتال

مجوز دولت برای واردات گوشت مرغ با ارز ترجیحیهیات دولت مصوب کرد واردات کالاهای اساسی، ضروری و میوه شامل برنج، چای، دانه‌های روغنی، مغز گردو، بادام هندی، نهاده‌های دامی، دام زنده، گوشت گاو و گوساله و همچنین میوه‌های گرمسیری و نارنگی از طریق شرکت های تعاونی مرزنشین و پیله وران از محل ارز حاصل از صادرات سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ خود بدون الزام به ارایه گواهی سایر دستگاه‌ها از جمله گواهی GMP انجام و در شبکه توزیع کشور عرضه شود. 😂😂😂😂😂🌏 این دلار تو چرخه ساختمون و مسکن و طلا نره!!!! یا مثلا کانادا برجام بزرگترین ذلت ملی بود

وعده جدید حسن روحانی برای 'رسیدن به تعادل در قیمت ارز' | DW | 02.03.2021به گفته روحانی رسیدن به تعادل در قیمت ارز 'مستلزم تداوم فضای مساعد و قابل اعتماد برای فعالیت‌های اقتصادی' است. مسئولان دولت پیش از این ادعا می‌کردند با آزاد شدن منابع بلوکه شده ارزی در خارج، بازار ارز متعادل می‌شود. تا زمانی که فساد ادامه دارد نرخ دلار و یورو بالا می‌رود. دخالت در بازار ارز اثر درازمدت نداره.

عددنما| چقدر ارز برای واردات واکسن مورد نیاز است؟📊 عددنما| چقدر ارز برای واردات واکسن_کرونا مورد نیاز است؟ 👈مشاهده تصویر باکیفیت اقتصادی EtemadOnline

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و جایگزینی ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی و تاثیر آن بر روی زندگی مردم گفت: دولت ۳۶ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی خود را به ۲ بخش ۸ میلیارد دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و باقی مانده یازده هزار و ۵۰۰ تومانی تقسیم کرده است.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ آن ۸ میلیارد دلار ۴هزار و ۲۰۰ تومانی را حذف و آن را آزاد کرد و ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را جایگزین آن کرد که باید دید این بخش چگونه مدیریت شود؟

وی با بیان این که اگر ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی حذف شود به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه یارانه تا ۳ برابر می‌توان هم پرداخت کرد اما پیشامدهای بعدی‌اش چه می‌شود، عنوان کرد: در گذشته ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای ۲۵ نوع کالا در نظر گرفته شد اما در حال حاضر ۵ الی ۶ قلم بیشتر نیست. بنابراین مشخص نیست حذف این ارز به چه منظوری است؟

لاهوتی یادآور شد: یکی از مصارف ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی ذرت است زیراخودمان یک الی ۲/۵ تن ذرت بیشتر تولید نداریم درحالی که مصرف ما یازده میلیون تن است یعنی ما ۹ میلیون تن کمبود واردات داریم.در «جو» تولید ما یک میلیون تن است درحالی که مصرف ما ۵/۵ میلیون تن است. روغن که ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن تولید داریم و مصرف ما ۱/۷ تن است،کنجاله که ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار تن بیشتر تولید نداریم درحالی که مصرف ما ۴ میلیون تن است و این یعنی صددرصد کنجاله وارداتی است. بعضی سال ها گندم وارد می‌کنیم مانند سال گذشته که ۳ میلیون تن وارد کردیم و امسال نیز ۲/۵ میلیون تن وارد می‌کنیم. در موضوع دارو نیز از ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی استفاده می شود از این رو حذف ارز دولتی خطرناک است.

وی ادامه داد: شما اگر ارز دارو را جمع کنید و بگویید باید ارز آزاد تامین شود طبیعی است که داروها از داروخانه‌ها جمع می‌شوند و احتکار به وجود می‌آید. آن زمان چه کسی می‌خواهد جلوی این اقدامات را بگیرد؟

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ۴ هزار نوع دارو داریم که ۲ هزار و ۴۰۰ نوع آن‌ها در لیست بیمه است و ۲ هزار قلم آن در لیست بیمه نیست. ۷ میلیون نفر داریم که در لیست بیمه شدگان نیستند . چنانچه ارز مربوطه حذف شود، این افراد در تهیه دارو با مشکلات متعددی مواجه خواهند شد. از این رو قبل از حذف ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی باید عواقب و جوانب مساله را مورد بررسی دقیق داد و برای آن راه حل پیدا کرد تا دولت نیز بتواند آن را اجرایی کند.

لاهوتی با بیان اینکه بخشی از افزایش قیمت ارز روانی است، اظهار کرد: در مقطعی قیمت ارز تا ۱۸ هزار تومان رسید اما دوباره بالا رفت؛ هدف دولت این است که ارز قیمت واقعی خودش را پیدا کند و همان طور که گفت قیمت ارز ۱۴ الی ۱۵ بیشتر نیست اما مجلس آن را ۱۷ هزار و پانصد تومان دیده است و این معنایش آن است که در بازار باید بالای ۲۰ تومان باشد که باید فضای روانی که به وجود می‌آید را مدیریت کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گفته می‌شود ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی منبع رانت و فساد شده است و با قیمت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی دیگر این فسادها نیست، آیا واقعا این گونه است،گفت: دولت به یک نفر ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی داده است و آن فرد تخلف کنند هیچ کسی هم نمی گوید با فردی که متخلف است نباید برخورد کرد اما این را در نظر داشته باشد معمولا دو نرخی بودن قیمت ارز فساد می آورد حال این قیمت هم بالاتر برود، چه می‌شود؟

لاهوتی با تاکید بر اینکه نوسانات بازار ارز باید در نظر گرفته شود گفت: ارز تک نرخی در شرایط تثبیت ارزی بسیار خوب و اگر شرایط عادلانه باشد ۲ نرخی کردن معنی ندارد اما در این شرایط که تنها ۵ قلم ارز نیمایی وجود دارد چنین اقداماتی باید راههای مدیریتش را هم بیان کرد.