راست و دروغ حرف‌های جنجالی محسن کنگرلو در گفت‌وگو با مالکوم برن، تاریخ‌دان امریکایی

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 113 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 48%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«محسن کنگرلو»، نقشی کلیدی در ماجرای مک‌فارلین داشت. بخش‌هایی از «جعبه سیاه» دانسته‌هایش، در مصاحبه‌ای با حسین دهباشی ضبط شده‌اند. برای گفت‌وگو در مورد اظهارات کنگرلو، پای صحبت دکتر«مالکوم برن» نشستیم. majazestan مصاحبه arash_tehran 👇

، به خاطر انتشار این مصاحبه، از مخاطبانش عذرخواهی کرد. به نظر می‌رسد علت اصلی ناراحتی خانواده کنگرلو، استفاده او از الفاظ رکیک و فحش‌های جنسی بوده است.

دکتر برن متخصص روابط ایران و امریکا است و آثار متعددی در این مورد نوشته است. آخرین کتاب او که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، «ایران-کنترا: افتضاح ریگان و سوء استفاده بی‌کنترل از قدرت ریاست‌جمهوری» نام دارد. این کتاب نتیجه بیش از ۲۰ سال پژوهش‌های دکتر برن در این مورد است. از اوایل سال ۱۹۸۶ به بعد، امریکایی‌ها در صدر کار بودند و نه اسراییلی‌ها. کار انتقال موشک‌های «تاو» به ایران داشت انجام می‌شد. در همین موقع بود که قربانی‌فر جلسه‌ای بین محسن کنگرلو و امریکایی‌ها ترتیب داد و قرار شد کار از نو آغاز شود. چرا که اولین ارسال موشک به ایران [در اواخر ۱۹۸۵] خوب انجام نشده بود. نقش کنگرلو حائز اهمیت بود چرا که از ابتدای این دور جدید مذاکرات، در کار بود و در طول سال ۱۹۸۶ هم حضور داشت.

- طبعا دغدغه‌های بشردوستانه‌ای در کار بوده است و من کاملا باور دارم که ریگان از نقطه نظر احساسی هم که شده، واقعا می‌خواست گروگان‌های امریکایی آزاد شوند. اما مستقل از این موضوع، ماهیت سیاستمداران این است که هر رویداد یا تصمیمی را از این زاویه هم بررسی کنند که چه تاثیری بر محبوبیت و اقبال سیاسی آن‌ها می‌گذارد.

- بله، طرف امریکایی هم همین را گفت. چون وقتی به فرودگاه رسیده بودند، تنها بودند و فقط چند پاسدار در آن‌جا حضور داشتند. معروف است که نورث از یک قنادی «کوشر» در تل‌آویو کیکی هم برده بود تا به «اکبر هاشمی رفسنجانی»، رییس وقت مجلس شورای اسلامی یا سایر مقامات ایرانی بدهد اما به دست‌شان نرسیده بود چون پاسدارها در فرودگاه آن‌ را خورده بودند. مک‌فارلین از این می‌گوید که خیلی آزرده‌ خاطر و خشمگین شده که کسی به فرودگاه دنبال آن‌ها نرفته است. انتظار داشتند کسی در سطح رفسنجانی برود.

کنگرلو می‌گوید اگر به جای مک‌فارلین، نورث مذاکرات را پیش می‌برد، کارها بهتر پیش می‌رفتند و به بن‌بست نمی‌خوردند. نظر شما چیست؟ کنگرلو می‌گوید حسن روحانی پول یکی از محموله‌ها را به ارزش حدود شش میلیون دلار نداده و این باعث به هم خوردن مذاکرات شده بود. این حرف چه قدر می‌تواند حقیقت داشته باشد؟ مک‌فارلین پس از استعفا از سمت خود در دسامبر ۱۹۸۵، هم‌چنان نقشی کلیدی در ماجرا بازی کرد؛ از جمله دیدار در لندن با اسراییلی‌ها و قربانی‌فر و در نهایت، سفر تاریخی در ماه می ۱۹۸۶ به ایران. او در صدر هیاتی پنج نفره به همراه یک «انجیل» به عنوان هدیه که ریگان شخصا آن‌ را امضا کرده و کیکی به شکل کلید که از اسراییل آورده بود، به تهران رفت. فارلین پس از سفر ناموفق به تهران، به ریگان گفت به مذاکرات با ایرانی‌ها خاتمه دهد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

عالی ممنون

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

از طرح‌ها و تجارب کشورها در زمینه تولید دارو و تجهیزات مبارزه با کرونا استفاده شودحسن روحانی در گفت‌وگو با معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور دستور داد برای استفاده از طرح‌ها و تجارب سایر کشورها در زمینه تولید و ساخت داروها و تجهیزات مربوط به مبارزه با کرونا، اقدامات لازم انجام شود. روغن بنفشه و دعا و خرافات دیگه جواب نمیده ؟ دست به دامن علم شدید بی شرف ترین رئیس جمهور در تاریخ ایران ثبت شده 👌
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

پیام ویدئویی سلبریتی‌های بریتانیا به پرسنل پزشکی؛ متشکریمهنرمندان و سلبریتی‌های بریتانیا در پیام‌های ویدئویی با جمله‌ ساده «متشکرم» از کارکنان بخش بهداشت و درمان کشورشان که در خط مقدم مقابله با شیوع ویروس کرونا فعالند، قدردانی کردند ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ترامپ: با ارسال مواد دارویی به ایران مشکلی ندارمترامپ: با ارسال مواد دارویی به ایران مشکلی ندارم رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که هرگونه نقل و انتقال بانکی با ایران را تحریم کرده است در اظهاراتی مدعی شد که با ارسال مواد دارویی به ایران مشکلی ندارد. آخه این چه عکسیه خبرگزاری کسخل؟ مسئولین به فکر مردم باشن .این بازیهای الان مسئولین ایران زمان مظفرالدین شاه بوده ناصرالدین بوده اونا هم مردم رو ول کرده بودن یه شکل دیگری بود چی شدن .تاریخ مصرف اونا بسته شد .مردم گناه دارن انقدر بخوره تو سرتون تا ج.ا. و آخوند مثل آدمهای متمدن رفتار کنه. اما میتونه؟ ج.ا. و آخوند به فاضلاب تعلق دارن. فاضلاب. 💩
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

افزایش 21درصدی دستمزد 99 بدون جلب نظر نمایندگان کارگران/ مزدی که تنها جوابگوی 55 درصد هزینه‌ها است- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimشب گذشته دستمزد کارگران در حالی افزایش یافت که نمایندگان حاضر در جلسه صورتجلسه را امضا نکردند و دولت و کارفرمایان دستمزد کارگران را با افزایش 21 درصدی تعیین کردند. تعیین حداقل دستمزد تو ایران واقعا فرایند بدی داره. دولت که بزرگترین کارفرمای کشوره توانایی پرداخت حقوق بالایی رو داره، اما به بهانه اینکه کارگاه‌های کوچیک مشکلات مالی دارن، هر سال درصد کمی حقوق کارگری رو افزایش میده. راه‌حل نمیدونم چیه، اما این فرایند بیشتر از همه به ضرر کارگره شایسته است تجدید نظر شود بابا این طیف زیر بار گرانی له شده است حداکثر ۵۰ یاحداقل ۴۰ در صد میتونه مرحمی برالام باشد اقای وزیر خواهشمنداست قبل از امضا دستور تجدید نظر بدهید متشکرم با حقوقی ک برای کارگر تعیین کردن نامگذاری سال جهش تولید بیجا و بردگی_نوین در جامعه رونمایی میشود،کارگر شاید بی سواد باشه ولی عقل داره، ما کارگران امسال رو سال پیروزی_علم_بر_خرافات نامگذاری میکنیم،ب امید آزادی ایران.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

تسریع در روند اعتبار یک میلیون تومانی برای هر خانواده یارانه‌بگیررئیس‌جمهور در گفت وگو با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به برنامه‌های دولت برای کاستن از عوارض اقتصادی ناشی از توقف برخی کسب و کارها در دوران کرونا و تاکید بر این موضوع در بیانات امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی، بر تسریع در اجرای پیشبرد طرح‌های حمایتی دولت از اقشار آسیب‌پذیر تاکید کرد. آقا به دکترروحانی بفرمائین این نوبخت هفت ساله اقتصاد این مملکت سرنگون کرده واصلا هیچی از اقتصاد حالیش نیست،تا فرصتی برات مونده اقدام کن امروز برکنارش نکنی بعد پشیمون میشی بله چشم تورم بوجود میاد، بانک وام میده، سودشو میکنه رکود بوجود میاد، بانک وام میده سودشو میکنه سیل بیاد،زلزله بیاد،پلاسکو خراب بشه، بانک وام میده، سودشو میکنه؛ خودرو سازا احتکار میکنند، بانک وام میده، سودشو میکنه ؛کرونا بیاد، بانک وام میده، سودشو میکنه حرام_خوری_خوشمزس مبلغ ناچیز یارانه دربرابر هجوم ناجوانمردانه دلار ۱۶ هزارتومانی، اونقدری برکت داره که دولت برای پُزِ وام دادن با آن ۱۲درصد کارمزد بگیره.خودِ یارانه از شرم این طرح آب شد، مسئولین در چه حالند!؟ آیا گرفتن سود از پولی که متعلق به خود مردم است از لحاظ شرعی ایراد ندارد؟! رزمایش_همدلی
منبع: PadDolat - 🏆 18. / 51 ادامه مطلب »

دو رسانه فرانسوی: مشاوران ماکرون با شرکت‌های داروسازی ارتباط دارندوبسایت مدیاپارت و مجله ماریان با انتشار گزارش‌هایی ادعا کردند که اغلب مشاوران امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جریان بحران شیوع کرونا بنوعی با شرکت‌های داروسازی ارتباط دارند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »