دیدبان حقوق بشر: حکومت ایران بار دیگر به سرکوب و بازداشت معترضان متوسل شده است

30/02/1401 11:44 ق.ظ

دیدبان حقوق بشر روز جمعه هشدار داد که جمهوری اسلامی بار دیگر با بازداشت هزاران تن از جمله شماری از فعالان سرشناس صنفی و مدنی و استفاده از نیروی قهری سعی در سرکوب مخالفان دارد.

دیدبان حقوق بشر روز جمعه، ۳۰ اردیبهشت، هشدار داد که جمهوری اسلامی بار دیگر در دو هفته گذشته با بازداشت ده‌ها تن از جمله شماری از فعالان سرشناس صنفی و مدنی و استفاده از نیروی قهری به‌ویژه سلاح‌های مرگبار در ده‌ها شهر کوچک، سعی در سرکوب و ساکت کردن مخالفان و جنبش‌های مردمی در ایران دارد.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که بر اساس گزارش منابع غیررسمی در دور جدید سرکوب اعتراض‌ها تاکنون «دست‌کم پنج تن» کشته شده‌اند. او افزود که جمهوری اسلامی جنبش‌ها و اعتراضات اجتماعی در کشور را «تهدید ذاتی» علیه موجودیت خود می‌داند و از همین رو، به ابزارهای مختلف سرکوب از جمله بازداشت و پرونده‌سازی و اتهام‌زنی متوسل می‌شود.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

حمایت شماری از سازمان‌های حقوق بشری از کمپین «عدالت برای قربانیان محلاتی»شماری از کنشگران حقوق بشر و فعالان حوزه اجتماعی از کشورهای مختلف با انتشار نامه‌ای، خواستار آغاز تحقیقاتی در زمینه ادامه فعالیت کاری محمد جعفر محلاتی در

مجلس آلمان بخشی از حقوق گرهارد شرودر را حذف کرد | DW | 19.05.2022با تصمیم کمیسیون بودجه پارلمان آلمان، صدراعظم اسبق گرهارد شرودر از برخی حقوق خود محروم می‌شود. شرودر متهم است، حتا پس از تهاجم روسیه به اوکراین هم حاضر نشده مناسبات تنگاتنگ خود را با روسیه و کنسرن گازپروم را معلق کند. عجب نظام دموکراتیکی. اگر مثل موضع نگیری حذف میشوی. اونوقت از روسيه انتقاد می کنند که همین کار با کسانی که همخوان نباشد می کنه. نتیجه دست دوستی باپوتین هست

تلاش برای افزایش نسل و حمایت از خانواده از ضروری‌ترین فرائض و سیاستی حیاتی استرهبر انقلاب اسلامی در پیامی با تشکر از فعالان دلسوز حوزه جمعیت، تلاش برای افزایش نسل و جوان شدن نیروی انسانی کشور و چاره‌جوئی برای نجات کشور از آینده‌ی هولناک پیری جمعیت را سیاستی حیاتی و از ضروری‌ترین فرائض دانستند.

تلاش برای افزایش نسل و حمایت از خانواده از ضروری‌ترین فرائض و سیاستی حیاتی استرهبر انقلاب اسلامی در پیامی با تشکر از فعالان دلسوز حوزه جمعیت، تلاش برای افزایش نسل و جوان شدن نیروی انسانی کشور و چاره‌جوئی برای نجات کشور از آینده‌ی هولناک پیری جمعیت را سیاستی حیاتی و از ضروری‌ترین فرائض دانستند. اگه دنبال افزایس نسل و جمعیت هستین چرا دارین مارو میکشین ؟! رهبری که وضعیت اکثریت جامعه را نمی داند و فقط به فکر اجرای تفکرات بعضا متوهمانه است و ایران را از نوکری آمریکا به گفته حاکمان ایران، به نوکری روسیه و چین رسانده!! فقط ازدواج کنید و بچه بیاورید!!! هزینه ومکان وامکانات آن؟؟؟؟!! به بابا گفتند آب نیست بخوریم، گفت چای بخورید!! والله اگه قراره نسل‌های بعد هم همین زندگی ماهارو داشته باشند و ایران توسط افرادی که تو این 43 سال ایرانو نابود کردن،اداره بشه،همون بهتر که نباشه

خیزش گرد و خاک در بیش از ۲۰ استان/ از حضور در فضای باز اجتناب کنیدخیزش گرد و خاک در بیش از ۲۰ استان سازمان هواشناسی کشور نسبت به وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در بیش از ۲۰ استان هشدار داد و از مردم خواست از حضور در فضای باز خودداری کنند.

پنتاگون: خروج نیروهای آمریکا از افغانستان باعث تقویت القاعده شده استپنتاگون، وزارت دفاع آمریکا در گزارش جدیدی اشاره کرد خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان که به دستور جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا انجام شد، القاعده را در

دیدبان حقوق بشر روز جمعه، ۳۰ اردیبهشت، هشدار داد که جمهوری اسلامی بار دیگر در دو هفته گذشته با بازداشت ده‌ها تن از جمله شماری از فعالان سرشناس صنفی و مدنی و استفاده از نیروی قهری به‌ویژه سلاح‌های مرگبار در ده‌ها شهر کوچک، سعی در سرکوب و ساکت کردن مخالفان و جنبش‌های مردمی در ایران دارد.

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر بخش ایران در دیدبان حقوق بشر، تصریح کرده است که مسئولان حکومتی در ایران به‌جای پاسخ‌گویی در مورد کاستی‌ها و «موارد جدی نقض حقوق بشر» در کشور، از بازداشت معترضان و پرونده‌سازی برای فعالان سرشناس به عنوان ابزار اصلی سرکوب مخالفان خود و مدافعان حقوق بشر بهره می‌برند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که بر اساس گزارش منابع غیررسمی در دور جدید سرکوب اعتراض‌ها تاکنون «دست‌کم پنج تن» کشته شده‌اند.

خانم سپهری‌فر همچنین، با اشاره به اتهام‌های بی‌اساسی چون «همکاری با دولت‌های متخاصم» که نهادهای امنیتی حکومت علیه فعالان سرشناس مدنی و صنفی مطرح می‌کنند، این قبیل اقدام‌ها را «تلاش مذبوحانه دیگری» از سوی جمهوری اسلامی «برای خاموش کردن حمایت از جنبش‌های اجتماعی رو به رشد مردمی در ایران» دانست.

او افزود که جمهوری اسلامی جنبش‌ها و اعتراضات اجتماعی در کشور را «تهدید ذاتی» علیه موجودیت خود می‌داند و از همین رو، به ابزارهای مختلف سرکوب از جمله بازداشت و پرونده‌سازی و اتهام‌زنی متوسل می‌شود.

دیدبان حقوق بشر همچنین در گزارش اخیر خود که با محوریت اعتصاب‌های اتحادیه‌های کارگری و اعتراضات مردمی علیه گرانی و افزایش قیمت‌ها در ایران انتشار یافته، در مورد بازداشت چهار مدافع حقوق کارگری و یکابراز نگرانی کرده است.

جرقه اعتراضات اخیر از نیمه اردیبهشت امسال در پی اعلام رسمی گران شدن نان و سهمیه‌بندی آن و افزایش چندبرابری قیمت مواد غذایی در شماری از شهرهای خوزستان و چهارمحال و بختیاری زده شد و به استان‌های دیگر از جمله اصفهان و یزد گسترش یافت.

نقطه مشترک سرکوب اعتراض‌ها در تمامی این شهرها، قطع شدن اینترنت از سوی حکومت است تا امکان اطلاع‌رسانی معترضان به حداقل برسد.

وزیر اطلاعات ایران مدعی «ارتباط» برخی کانون‌های صنفی با «گروهک‌های تروریستی» شد

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی هفته گذشته در بیانیه‌ای ادعا کرد که دو تبعه فرانسه به تشکل‌های صنفی در داخل کشور «خط عملیاتی» داده‌اند. از جمله این تشکل‌ها مشخصاً به «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان» ایران اشاره شده بود.

تلویزیون حکومتی ایران نیز درباره بازداشت این دو فرانسوی به اتهام «ارتباط‌گیری» با فعالان صنفی معلمان برنامه‌ای پخش کرده و کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای که روز ۲۸ اردیبهشت

این برنامه را از جمله «سناریوهای نخ‌نمایی» خواند که با هدف «فریب افکار عمومی» و سرکوب جنبش دادخواهی معلمان تهیه شده است.

با استفاده از وب‌سایت دیدبان حقوق بشر و گزارش‌های پیشین رادیوفردا/ آ. ت./ ف. دو.رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.