بودجه, روحانی, عدم حضور رئیس جمهور در مجلس

بودجه, روحانی

دولت مصوبه مجلس را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند/ بوجه امسال اهمیت ویژه‌ای دارد / در شرایط اقتصادی سخت، بنیه دفاعی کشور را تقویت کردیم

روحانی در جلسه هیأت دولت: دولت مصوبه مجلس را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند/ بوجه امسال اهمیت ویژه‌ای دارد / در شرایط اقتصادی سخت، بنیه دفاعی کشور را تقویت کردیم

02/12/2020 10:13:00 ق.ظ

روحانی در جلسه هیأت دولت: دولت مصوبه مجلس را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند/ بوجه امسال اهمیت ویژه‌ای دارد / در شرایط اقتصادی سخت، بنیه دفاعی کشور را تقویت کردیم

رئیس جمهور گفت: ممکن است گمانه‌زنی‌هایی در رسانه‌ها مطرح شود که عدم حضور من در مجلس برای تقدیم بودجه ، به دلیل مصوبه دیروز است؛ البته دولت با آن مصوبه موافق نیست اما نرفتن به مجلس صرفاً به دلیل رعایت پروتکل بهداشتی بوده است.

وی افزود: گمانه‌زنی‌هایی که ممکن است در رسانه‌ها مطرح شود که عدم حضور من به دلیل مصوبه دیروز مجلس است، البته دولت با آن مصوبه دولت موافق نیست اما نرفتن به مجلس صرفاً به دلیل رعایت پروتکل بهداشتی بوده است.رئیس جمهور با بیان اینکه بوجه امسال اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: سال آینده سال پایانی قرن ۱۴ است و در آستانه ورود به قرن ۱۵ خواهیم بود و از طرف دیگر این بودجه زمانی به مجلس تقدیم می‌شود که ما احساس می‌کنیم شرایط سال آینده با دهه‌ای که گذشت از آغاز سال ۹۰ تا امروز کمی متفاوت خواهد بود.

انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه باید در تاریخ گفته شود چه مصائبی بر دولت دوازدهم نازل شد جلال ستاری از دنیا رفت

وی ادامه داد: دشمنان ما همه توانشان را در این دهه برای فشار به مردم به کار گرفتند به ویژه در سه سال اخیر تحریم را به جنگ تمام عیار اقتصادی تبدیل کردند اما در عین حال ما فکر می‌کنیم با شکست این جنگ در سال آینده شرایط متفاوت خواهد شد؛ نه تنها به خاطر شکست ترامپ بلکه هر دولتی در آمریکا روی کار می‌آمد به خاطر شکست جنگ اقتصادی ناچار بود در برابر ملت ایران سر تسلیم فرود بیاورد.

رئیس دولت اضافه کرد: ما در شرایطی دولت را آغاز کردیم که برای اولین بار بعد از جنگ تحمیلی ما شرایط رکود تورمی عمیقی را در کشور شاهد بودیم.روحانی با بیان اینکه برای اولین بار بعد از جنگ تحمیلی بود که با تورم بیش از ۳۴ درصدی و رشد اقتصادی منهای ۷.۷ درصدی شرایط رکود همرا با تورم دولت را تحویل ‌و کار خود ر ا آغاز کردیم. اظهار داشت: دولت در تلاش شش ماهه اول کار خود و با ورود به سال ۹۳ در هر دو مسئله یعنی هم تورم و هم در مسئله رکود تغییرات اساسی را ایجاد کرد. در زمینه تورم در سال ۹۳ ما به تورم ۱۵.۶ درصدی رسیدیم یعنی تورم را از رشد بی‌سابقه مهار کردیم و همزمان در سال ۹۳ به رشد اقتصادی رسیدیم. یعنی شرایطی سال ۹۱ در سال ۹۳ به طور کلی تغییر کرد و رشد اقتصادی ما به ۳.۲ دهم رسید این در حالی بود که نیمه دوم سال ۹۳ ما با سقوط شدید قیمت نفت مواجه شدیم که این سقوط بی‌سابقه بود یعنی نفت ۱۲۰ دلاری به تدریج به ۳۰ دلار تبدیل و به  چهارم قیمت تنزل پیدا کرد. headtopics.com

وی خاطر نشان کرد: در این شرایط ما توانستیم کشور را بدون اینکه تکانه اقتصادی در کشور باشد اداره کنیم و در عین حال مذاکرات هسته‌ای را در سال ۹۳ و ۹۴ ادامه دادیم تا به توافق هسته‌ای دست یافتیم. چالش‌های بسیار مهمی در کشور ایجاد شد، اقتصاد شرایط جدیدی را پیدا کرد ما در این شرایط بود که توانستیم فازهای مختلف پارس جنوبی را به افتتاح کنیم؛ در این شرایط توانستیم پروژه های متنوع را تکمیل و به اتمام برسانیم و نیز در این شرایط بود که توانستیم پالایشگاه ستاره خلیج فارس را تکمیل و افتتاح کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط اقتصادی به طور کلی در پایان سال ۹۴ و آغاز سال ۹۵ تغییر پیدا کرد تا جایی که در سال ۹۵ بالاترین نرخ رشد اقتصادی دنیا از آن ایران بود؛ ایران در سال ۹۵ با مثبت۱۴.۵ درصد  بالاترین رشد اقتصادی جهان را داشت و نرخ تورم از اواخر سال ۹۵، در سال  ۹۶ و حتی در اوایل سال ۹۷  که جنگ اقتصادی آغاز شده بود تک رقمی بود. مقایسه نرخ تورم ۴ سال فعالیت از سال ۹۳ تا ۹۶ نشان می‌دهد که متوسط تورم هر ماه ۱۱ درصد بوده و رشد اقتصادی ما بالای ۴ درصد بوده است؛ بنابراین در مقایسه با یک زمان بلند مدت ۵۰ ساله دولت تدبیر و امید توانست شرایط اقتصادی بی‌نظیری را به وجود بیاورد. 

وی با اشاره به اهمیت اشتغال و اهمیت آن برای دولت تاکید کرد: می‌دانیم که از سال ۸۵ تا ۹۱ تقریباً رشد اشتغال سفر بوده است. امادر سال ۹۳ شاهد دو پدیده بود یکی اینکه جمعیت فعال ما یک مرتبه افزایش پیدا کرد و هم اکنون که سال بسیار سختی را می‌گذرانیم آمار بیکاری ما کاهش پیدا کرد؛ اما مشکلی که ما داریم این است که جمعیت فعال ما نیز هم کاهش پیدا کرده است. یعنی مردم به دلیل شرایط اقتصادی، بیکاری به سمت کار کردن نمی‌روند. 

رئیس دولت دوازدهم اظهار داشت: از  سال ۹۳ به بعد روند جمعیت فعال را در حال افزایش دیدیم و تقریباً در هر فصلی مشابه با فصل سال قبل بیش از ۹۰۰ هزار نفر جمعیت فعال موثر پیدا کردیم و البته همزمان اشتغال نیز افزایش پیدا کرد. یعنی از سال ۹۳ تا ۹۶ در همه فصول ما نسبت به فصل‌های سال قبل اشتغال ۷۰۰ هزار نفری را داشتینم  که در این نرخ اشتغال در جهان کم سابقه و در تاریخ ایران بی سابقه است.  headtopics.com

اسرائیل مهاجمان به نفتکش خود در دریای عرب را به‌ پاسخ محکم تهدید کرد وزیر دفاع :دشمنان در تلاش برای تخریب ارزش ها و فرهنگ هستند فرمانده سپاه اولین دوز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

وی یادآور شد: در هفت سال گذشته علیرغم فراز و نشیب‌ها و  با توجه به اینکه مذاکرات هسته‌ای کمی طولانی شد و تا در سال ۹۴ به طول انجامید، و در شرایط اقتصادی و شرایط سیاسی به وجود آمده در کشور، کلیه پایه‌های قدرت و مقاومت کشور را در برابر فشارهای بیرونی تقویت کردیم و به برکت همین فضا بود که از سال ۹۷ به بعد می‌بینیم آمریکا هر قطعنامه‌ای را که می‌خواهد در شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند، ناموفق است.

وی با بیان  اینکه در زمینه‌های دفاعی قدرتمند شده‌ایم به افزایش قدرت دریایی، زمینی، هوایی، موشکی و پدافند اشاره کرد و  تاکید کرد: قدرت ما نسبت به هشت سال پیش چند برابر شده و این موفقیت‌هایی بود که در شرایط اقتصادی خاص، بنیه دفاعی کشور را از هر زمان دیگر قوی‌تر و تقویت کردیم.

رئیس جمهور بیان کرد: بسیار مهم است که آمار و ارقام و شرایط سال‌های گذشته را مورد توجه قرار دهیم در تمام زمینه‌ها از جمله در زمینه هسته‌ای شرایطی که امروز در زمینه هسته‌ای داریم به مراتب بالاتر از هشت سال گذشته است. ما از یک IR۱  و IR۲ به Ir۸  رسیده ایم که چنین قدرتی هیچ وقت در تاریخ ایران نبوده است.

وی ادامه داد: امروز ما از لحاظ هسته‌ای از هر زمان دیگر قدرتمندتر و توانمندتر هستیم و شرایط ما از لحاظ امکانات تحقیق و توسعه از هر زمان دیگر بهتر است. نباید به دلیل رقابت‌های سیاسی و رقابت‌های انتخاباتی اخلاق و حقایق را زیر پا بگذاریم و باید واقعیت‌ها را با آمار و ارقام در اختیار مردم بگذاریم. headtopics.com

وی افزود: البته ما همه این توفیقات را در شرایطی به دست آوردیم که در بهترین شرایط صادرات نفتی ما یعنی در سال ۹۶ درآمد ما تقریباً به اندازه بدترین سال‌های دولت قبل بوده است. علیرغم اینکه درآمد نفتی ما محدود شد اما تلاش بخش های عمومی و خصوصی و دولتی ما به گونه‌ای بود که توانستیم این پیشرفت‌ها را حاصل کنیم. 

روحانی گفت: همه ما می‌دانیم قبل از اینکه ترامپ سر کار بیاید، برخی با برجام مخالف بودند؛ تندروهای امریکا و رژیم صهیونیستی و مرتجعین منطقه قصد داشتند برجام به ثمر نرسد اما موفق نشدند. چون دولت قبلی آمریکا تا حدی با سیاست آشنا بود اما کسی در آمریکا روی کار آمد که تدبیر،‌ مدیریت و سیاست بلد نبود.

پروین: خوشحالم پرسپولیس با کادر ایرانی قهرمان شد/ هنوز به رکورد من نرسیده‌اند طرح صیانت از فضای مجازی 'باعث مهاجرت نخبگان می‌شود' | DW | 31.07.2021 سویه دلتا به طور خاص کودکان را درگیر نمی کند ادامه مطلب: ILNA/خبرگزاری ایلنا »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش