دولت ایران «به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها وقعی نمی‌نهد»

12/12/2020 04:11:00 ب.ظ

دولت ایران «به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها وقعی نمی‌نهد»

برنامه جامع اقدام مشترک؛ برجام, حسن روحانی

دولت ایران «به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها وقعی نمی‌نهد»

قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» به رغم مخالفت دولت تصویب شد. تصویب این قانون همزمان با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا چه تاثیری بر مذاکرات احتمالی هسته‌ای و لغو تحریم‌ها خواهد داشت؟ گفت‌وگوی یورونیوز با عباس عبدی، ابراهیم عزیزی، رضا علیجانی و احمد بخشایش اردستانی را بخوانید.

منتقدان مصوبه اخیر مجلس معتقدند این قانون به «نقض غرض» منجر می‌شود چراکه مهلتی دو ماهه را برای رفع تحریم‌های بانکی و نفتی ایران تعیین کرده و دولت ایران را مکلف کرده است که در صورت برطرف نشدن این تحریم‌ها تا دو ماه پس از ابلاغ این قانون، اجرای دواطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف سازد.

مطالبات متحدین دولت آمریکا، بویژه عربستان و اسرائیل، به علاوه ملاحظات دولت بایدن و اتحادیه اروپا نسبت به نفوذ منطقه‌ای و بویژه برنامه موشکی ایران، احتمالا موانع لغو سریع تحریم‌ها علیه ایران از سوی دولت بایدن خواهند بود.آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز سه روز قبل (۱۹ آذر) از تهران خواست تا نگرانی‌های مطرح شده درباره برنامه هسته‌ای و موشکی خود را برطرف کرده و به «اجرای کامل» مفاد برجام بازگردد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>