دستگیری دیپلمات ایرانی در ترکیه در رابطه با قتل مسعود مولوی | DW | 11.02.2021

23/11/1399 07:12 ب.ظ

یک کارمند کنسولگری ایران در استانبول به اتهام دست داشتن در قتل مسعود مولوی دستگیر شده است. مسعود مولوی مدیر کانال تلگرامی جعبه سیاه نوامبر ۲۰۱۹ در استانبول ترور شد.

یک کارمند کنسولگری ایران در استانبول به اتهام دست داشتن در قتل مسعود مولوی دستگیر شده است. مسعود مولوی مدیر کانال تلگرامی جعبه سیاه نوامبر ۲۰۱۹ در استانبول ترور شد. نام ناصرزاده زمانی مطرح شد که شخصی به نام سیاوش اباذری شلمزاری که مظنون به کمک به اسفنجانی برای فرار از ترکیه به ایران است، درباره پرونده ترور مسعود مولوی شهادت داد. همان زمان دادگاه حکم بازداشت ناصرزاده را صادر کرد. او اوایل هفته جاری دستگیر شد.

او همچنین گفته که چندین مامور امنیتی ایران در فرودگاه به استقبال اسفنجانی آمده بودند. زیندشتی که در ترکیه یک پرونده سنگین علیه او در جریان است، در ربودن، یک ایرانی دیگر مخالف رژیم که در اکتبر ناپدید شد نیز دست دارد.

تا کنون در ارتباط با قتل مسعود مولوی ۱۳ نفر که کوچاک هم جزوشان بوده دستگیر شدند که هشت تن از آنان همچنان در بازداشت هستند.وزارت خارجه آمریکا در زمان دولت ترامپ جمهوری اسلامی را متهم کرده بود که به طور مستقیم در ترور مسعود مولوی وردنجانی دست داشته است. headtopics.com

دعوا شیرینیه زندگیه🤢

رجب طیب خانم خردوغان هار شدی

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویر"علی معتمد" در ۲۴ آذر ۱۳۹۴ (برابر ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵) در سن ۵۶ سالگی در شهرآلمیره هلند در خیابان از نزدیک هدف گلوله دو مرد ناشناس قرار گرفت و در بیمارستان جان سپرد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

دست نشانده های یک نظام دیکتاتوری تروریستی ، تروریست هستند. دیگه اتهام ترور به ایرانیها ادعایی نخ نماست! چون هیچ نفعی ندارد که هیچ خوراک تبلیغاتی علیه ایران است

مرگ دیپلمات سوئیسی در تهران بر اثر سقوط از یک برج در کامرانیهمرگ دیپلمات سوئیسی در تهران بر اثر سقوط از یک برج در کامرانیه سخنگوی سازمان اورژانس ایران نیز ضمن تایید این خبر، هویت او را «سیلوه هـ.» و ۵۲ ساله اعلام كرد. این سازمان در گزارش خود موضوع احتمال خودکشی را رد کرده و فوت را ناشی از سقوط دانسته است.

حکم 20 سال حبس دیپلمات ایرانی در بلژیک قطعی شدحکم 20 سال زندان اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی، در بلژیک قطعی شد. - خبرگزاری آناتولی

همکاری «حاجی» با رهبر کارتل موادمخدر؛ بازداشت دیپلمات ایرانی به اتهام همکاری در قتل

واکنش تهران به خبر دستگیری دیپلمات ایرانی در ترکیه: او دیپلمات نبودهوزارت امور خارجه ایران می‌گوید فرد بازداشت شده در ترکیه در ارتباط با پرونده ترور مسعود مولوی، عضو سرکنسولگری ایران در استانبول نبوده است. خوب شهروند ایرانی که بود داغ دیپلمات قبلی هنوز تازه ست ، بهترین فکر را کردن که از بیخ و بن منکر شوند، وقتی فساد و جنایت از حد و مرز بیرون میزند، گورتان کتده ست ، سفارتها مرکز ترور و جنایت بوده.... ابرویی برای ج ا نمونده دلره زیر همه چی میزنه مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی از_شما_بیزاریم

تکذیب بازداشت دیپلمات ایرانی در ترکیه، حمله به خبرنگار ترک | DW | 12.02.2021سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گزارش روزنامه 'صباح' ترکیه درباره بازداشت یک دیپلمات ایرانی در استانبول را تکذیب کرد. یک گزارشگر 'تی‌آرتی' می‌گوید یک کارمند کنسولگری به خاطر پرسش درباره این ماجرا به او حمله کرده است. رژیم بیشرف آخوندی همیشه تکذیب میکنه حتی به نظرم باید اون خبر نگران طورچ رو دستگیر و زندانی میکرد، با طورچ شوخی نداریم چک و لگدی میکنیم

محمدرضا ناصرزاده دیپلمات ایرانی در ترکیه به اتهام دست داشتن در قتل مسعود مولوی وردنجانی دستگیر شد. سایت انگلیسی دیلی صباح به نقل از روزنامه صباح چاپ ترکیه ضمن اعلام این خبر نوشته که ناصرزاده ۴۳ ساله متهم است که برای علی اسفنجانی که عامل اصلی قتل مسعود مولوی است گذرنامه صادر کرده تا او بتواند پس از قتل به ایران بازگردد.

مسعود مولوی وردنجانی روز ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۹ در خیابان شیشلی واقع در مرکز شهر استانبول در اثر اصابت گلوله از سوی شخصی به نام عبدالوهاب کوچاک به قتل رسید. مولوی پیش از آنکه به ترکیه فرار کند، در ایران مامور اطلاعاتی بود. او همچنین مدیر کانال"جعبه سیاه" بود که اخباری درباره فساد مالی در بیت خامنه‌ای منتشر می‌کرد.

نام ناصرزاده زمانی مطرح شد که شخصی به نام سیاوش اباذری شلمزاری که مظنون به کمک به اسفنجانی برای فرار از ترکیه به ایران است، درباره پرونده ترور مسعود مولوی شهادت داد. همان زمان دادگاه حکم بازداشت ناصرزاده را صادر کرد. او اوایل هفته جاری دستگیر شد.

محمدرضا ناصرزاده در بخش شهروندان ایران در کنسولگری ایران در استانبول کار می‌کند. او گفته در زمان ترور مسعود مولوی در ترکیه نبوده و هیچ ارتباطی با اسفنجانی یا سایر متهمان این قتل ندارد.شلمزاری اما در اظهاراتش مدعی شده که ناصرزاده و شخص دیگری را که او به نام"حاج آقا" می‌نامد دیده است که در فرودگاه تهران به استقبال اسفنجانی آمده بودند. او گفته است: «اسفنجانی یک کارت شناسایی جدید داشت که در آن نامش عباس بود. من به حاجی زنگ زدم و به او گفتم که نام اسفنجانی در برگه هویتش غلط است. حاجی به من گفت که با کنسولگری تماس می‌گیرد و از من خواست در هر صورت اسفنجانی را به ایران ببرم.»

او همچنین گفته که چندین مامور امنیتی ایران در فرودگاه به استقبال اسفنجانی آمده بودند.

اسفنجانی با مسعود مولوی دوست بوده و اطلاعات او را به ماموران امنیتی ایران می‌داده است. او همچنین در نوامبر ۲۰۱۹ مسعود مولوی را به محل ترورش می‌برد.عبدالوهاب کوچاک که به مولوی تیراندازی کرده، همان کسی است که با ناجی شریف زیندشتی، قاچاقچی فراری مواد مخدر ارتباط دارد و کوتاه زمانی پیش از ترور مولوی با اسفنجانی دیدار کرده است.

زیندشتی که در ترکیه یک پرونده سنگین علیه او در جریان است، در ربودن، یک ایرانی دیگر مخالف رژیم که در اکتبر ناپدید شد نیز دست دارد.

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که در حالی که دادستانی عمومی استانبول در سال ۲۰۱۸ برای زیندشتی خواستار اشد مجازات تا حبس ابد شده بود، او یکباره ناپدید و سپس به ایران وارد شد و به فعالیت‌های"جنایتکارانه" خود در ایران ادامه داد.به گزارش روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام ترکیه، حبیب اسیود، رهبر سابق جنبش"النضال" با فریب یک زن به نام"س. صابرین" که همسر سابق زیندشتی بوده از سوئد به استانبول کشانده شد و در آن جا با کمک یک قاچاقچی معروف مواد مخدر (زیندشتی) ربوده و به ایران منتقل شده است.

تا کنون در ارتباط با قتل مسعود مولوی ۱۳ نفر که کوچاک هم جزوشان بوده دستگیر شدند که هشت تن از آنان همچنان در بازداشت هستند.وزارت خارجه آمریکا در زمان دولت ترامپ جمهوری اسلامی را متهم کرده بود که به طور مستقیم در ترور مسعود مولوی وردنجانی دست داشته است.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویردادگاه شهر انتورپ (انور) در بلژیک پنج‌شنبه ۱۶ بهمن‌ماه (۴ فوریه) به محکومیت قطعی اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی رأی داد و او را به ۲۰ سال زندان محکوم کرد. اسدی در ژوئن ۲۰۱۸ به اتهام طراحی و هدایت حمله به نشست سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس، در آلمان دستگیر و به بلژیک تحویل داده شد. دادگاه همچنین نسیمه نعامی را به ۱۸ سال زندان، مهرداد عارفانی را به ۱۷ سال و امیر سعدونی را به ۱۵ سال زندان محکوم کرد.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویر"علی معتمد" در ۲۴ آذر ۱۳۹۴ (برابر ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵) در سن ۵۶ سالگی در شهرآلمیره هلند در خیابان از نزدیک هدف گلوله دو مرد ناشناس قرار گرفت و در بیمارستان جان سپرد. سه سال بعد در حالیکه دادگاه قاتلان برگزار می‌شد روزنامه‌های هلندی، این خبر را تأیید کردند که مقتول که در دهه ۱۳۶۰ از هلند پناهندگی گرفته همان کلاهی از اعضای مجاهدین خلق بوده‌ که متهم به انفجار در مقر حزب جمهوری اسلامی با ۷۲ کشته بوده است.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویردادگستری آمریکا"منصور ارباب‌سیر" (عکس) و"غلام شکوری" را در ۲۹ سپتامبر سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) به تلاش برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در آمریکا متهم کرد. ارباب‌سیر که تابعیت ایرانی - آمریکایی دارد، بازداشت شده ولی غلام شکوری فراری است. مقام‌های قضایی آمریکا می‌گویند که غلام شکوری، عضو نیروی قدس- شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویردر سال ۲۰۱۲ پلیس هند رسماً اعلام کرد که ایران مسئول بمب‌گذاری در دهلی برای کشتن دیپلمات‌های اسرائیلی بوده‌است. پلیس هند پس از تحقیقات گسترده، به این نتیجه رسید که پنج تن از اعضای سپاه پاسداران با همکاری یک روزنامه‌نگار هندی این ترور را انجام داده‌اند. طبق گزارش، سردسته این گروه"هوشنگ افشار ایرانی" نام دارد و هدایت‌کننده سوء قصد علیه اسرائیلی‌ها در تایلند و گرجستان نیز بوده‌است.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویرتایلند، ایران را به بمب‌گذاری برای ترور دیپلمات‌های اسرائیلی در سال ۲۰۱۲ در بانکوک متهم کرد. سعید مرادی (چپ)، محمد خزایی (وسط) و مسعود صداقت‌زاده (راست که در مالزی دستگیر شد) به دست داشتن در عملیات تروریستی متهم و به حبس ابد محکوم شدند. سعید مرادی بر اثر انفجار بمب دو پای خود را از دست داد. این سه نفر بعدا در قبال آزادی کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی به ایران تحویل داده شدند.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویرپلیس کنیا در سال ۲۰۱۲ میلادی دو نفر ایرانی به نام‌های احمد ابوالفتحی (راست) و سید منصور موسوی (چپ) را به اتهام تروریسم دستگیر کرد. این افراد عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معرفی شده و اتهام آن‌ها انتقال تا ۱۰۰ کیلوگرم مواد منفجره اعلام شد. در آن زمان، سفیر ایران در کنیا قصد فراری دادن این دو نفر را داشت، ولی با شکست روبرو شد. این دو در دادگاه به حبس ابد محکوم شدند.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویررضا مظلومان (نام مستعار: کوروش آریا منش) از اعضای سازمان درفش کاویانی بود که در ۷ خرداد ۱۳۷۵ توسط عوامل جمهوری اسلامی در منزل خود در پاریس به ضرب گلوله کشته شد. در رابطه با این ترور، احمد جیحونی که از رابطان وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بود در سال ۱۳۸۱ توسط دادگاه پاریس به ۱۷ سال زندان محکوم شد.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویردر انفجار تروریستی ۲۷ تیر ۱۳۷۳ ( ۱۸ ژوئیه )۱۹۹۴ در مرکز یهودیان بوئنوس‌آیرس (آمیا) ۸۵ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر نیز زخمی شدند. دولت آرژانتین تاکنون سه بار جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در این انفجار متهم کرده و مدعی است که دستور و نقشه ضربه در تهران کشیده و مسئولیت اجرای طرح عملیات به ستاد ویژه عملیات حزب‌الله لبنان که به گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان وابسته‌است، سپرده شد.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویردر عملیات ترور میکونوس که در رستورانی به همین نام واقع در برلین، پایتخت آلمان و در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۱۹۹۲ (۲۶ شهریور ۱۳۷۱) انجام گرفت، صادق شرفکندی دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران، همایون اردلان و فتاح عبدلی نماینده حزب دموکرات و نوری دهکردی کارمند صلیب سرخ به قتل رسیدند.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویردر دادگاه آلمان که پنج سال طول کشید، کاظم دارابی (راست) و عباس راحیل تبعه لبنانی (نفر وسط) به حبس ابد، یوسف امین (سمت چپ) و محمد اتریس هر دو لبنانی به ترتیب به ۱۱ و ۵ سال زندان محکوم شدند. دادگاه همچنین حکم جلب علی فلاحیان، وزیر وقت اطلاعات را صادر کرد. طبق حکم دادگاه ترور با اطلاع مستقیم علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، اکبر رفسنجانی رئیس‌جمهور و علی اکبر ولایتی وزیر خارجه وقت انجام شده‌ است.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویرفریدون فرخزاد، در ۱۶ مرداد ۱۳۷۱ در محل سکونتش در شهر بن آلمان بر اثر ضربات چاقو به قتل رسید. او شاعر، تهیه‌کننده، کارگردان و مجری تلویزیونی و رادیویی، خواننده، ترانه‌سرا، آهنگساز، بازیگر و فعال سیاسی ایرانی مخالف نظام جمهوری اسلامی بود. از فریدون فرخ‌زاد به‌عنوان"نامی‌ترین شومَن ایران" یاد می‌شود. او برادر کوچک فروغ فرخزاد شاعر معاصر ایرانی بود.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویرعبدالرحمان برومند رئیس هیئت اجرائی نهضت مقاومت ملی ایران در روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۳۷۰ در مقابل آسانسور منزل مسکونی خود در پاریس با ضربات کارد به قتل رسید. نهضت مقاومت ملی ایران در ۱۴ مرداد ۱۳۵۹ در همان خانه در مخالفت با جمهوری اسلامی پی‌ریزی شد. (عکس در کنار داریوش فروهر که به همراه همسرش پروانه اسکندری در جریان قتل‌های زنجیره‌ای در ایران کشته شد)

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویرسه ماه و نیم بعد از ترور عبدالرحمان برومند، شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر دوره پهلوی و بنیان‌گذار نهضت مقاومت ملی ایران در ۱۵ مرداد ۱۳۷۰ در منزل خود در پاریس با ضربات چاقو کشته شد. وی دو بار هدف ترور قرار گرفت و طبق اظهارات انیس نقاش، تروریست لبنانی هر دو بار به دستور مقامات جمهوری اسلامی ایران و با استخدام تروریست‌هایی حرفه‌ای طرح‌ریزی شده بود.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویرکاظم رجوی عضو شورای ملی مقاومت ایران در ۴ اردیبهشت ۱۳۶۹( ۲۴ آوریل۱۹۹۰) در نزدیکی خانه‌اش در سوییس به ضرب گلوله ترور شد. برادر مسعود رجوی، از رهبران سازمان مجاهدین خلق، پس از انقلاب نخستین نماینده ایران در دفتر سازمان ملل متحد بود.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویرعبدالرحمان قاسملو دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران و عبدالله قادری‌آذر در روز ۲۲ تیر ۱۳۶۸ (۱۳ ژوئیه ۱۹۸۹) در حالی که با نمایندگان جمهوری اسلامی دربارهٔ حل مسالمت‌آمیز"مسئله کردستان" بر سر میز گفتگو نشسته بودند در وین، پایتخت اتریش کشته شدند.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویربیژن فاضلی فرزند رضا فاضلی ، فعال سیاسی ملی‌گرا، نویسنده، مجری و مدیر یک تلویزیون سیاسی مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران بود که در اثر بمب‌گذاری توسط عوامل جمهوری اسلامی در ۲۸ مرداد ۱۳۶۵ در فروشگاه خود واقع در لندن کشته شد. این بمب برای از بین بردن رضا فاضلی کار گذاشته بود که در نهایت به کشته شدن فرزند وی بیژن منجر شد.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویرارتشبد غلامعلی اویسی در ۱۸ بهمن ۱۳۶۲ در پاریس به همراه برادرش غلامحسین اویسی با شلیک گلوله به سر ترور شدند. او فرمانده ژاندارمری در سال ۱۳۴۸ و فرمانده نیروی زمینی ارتش طی سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷ بود. اویسی فرماندار نظامی تهران در زمان تظاهرات ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ بود. (عکس ارتشبد اویسی سمت راست در کنار ارتشبد ازهاری)

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویرعلی‌اکبر طباطبایی سخنگوی سفارت ایران در آمریکا در دوران حکومت پهلوی بود که در ۳۱ تیرماه ۱۳۵۹ در مریلند آمریکا به ضرب گلوله کشته شد. قاتل، داود صلاح الدین (دیوید تئودور بلفیلد) نام داشت که قبل از انقلاب به اسلام گرویده بود و با بسته شدن سفارت ایران در واشنگتن به عنوان محافظ در دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی در سفارت الجزایر استخدام شد. او پس از ترور به ایران گریخت.

ترورهای برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران به روایت تصویرشهریار شفیق (نفر دوم از سمت چپ) پسر اشرف پهلوی، افسر ارشد نیروی دریایی ارتش بود که در ۱۶ آذر ماه ۱۳۵۸ هنگام خروج از اقامت‌گاه مادرش در پاریس، به ضرب گلوله به قتل رسید. او یک هفته پس از انقلاب اسلامی و اعلام بیطرفی ارتش، ایران را ترک کرد. شفیق نخست راهی ایالات متحده شد و سپس در فرانسه به همسر و دو فرزندش پیوست.