در نسل‌کشی‌های بزرگ تاریخ، هدفِ اصلی نخبگان هستند/ ترکیبی از «چاپلین»، «فلینی» و «دسیکا» با طعم ایرانی را از دست دادیم

07/12/2019 01:29:00 ب.ظ

مراسم تشییع نصرت کریمی (هنرمند تئاتر و سینما) از مقابل خانه سینما شماره دو برگزار شد.

خانه سینما, نصرت کریمی درگذشت

در مراسم تشییع نصرت کریمی مطرح شد؛ در نسل‌کشی‌های بزرگ تاریخ، هدفِ اصلی نخبگان هستند/ ترکیبی از «چاپلین»، «فلینی» و «دسیکا» با طعم ایرانی را از دست دادیم

مراسم تشییع نصرت کریمی (هنرمند تئاتر و سینما) از مقابل خانه سینما شماره دو برگزار شد.

خسرو سینایی (فیلمساز)سینایی، نصرت کریمی را استاد زیبا زندگی کردن خواند و گفت: او هنرمند و استادی خردمند بود.نیز با اشاره به ویدئوهای فراوانی که پس از انتشار خبر درگذشت نصرت کریمی پخش شد، یکی از آنها را بسیار جالب توصیف کرد و گفت: در یکی از این ویدیوها استادم نصرت کریمی به نوه‌اش می‌گفت اگر روزی دیدی خوابیده‌ام و ملحفه‌ای رویم است بدان که من فقط آنجا نیستم.

برومند با تاکید بر اینکه «اثر آقای کریمی در تک تک آثار عروسکی ما هست» گفت: یادم می‌آید «زی زی گولو» را به ایشان نشان دادم و پرسیدم رنگش چه باشد؟ گفتند همانطور صورتی خوب است یا مثلا برای درآمدن عروسک مخمل راهنمایی کرد که صورت گربه چطور باشد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

آمریکا: رژیم ایران در اعتراض‌های اخیر بیش از هزار نفر از معترضان را کشتبرایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران شامگاه پنجشنبه 5 دسامبراعلام کرد که آمریکا دخالت نکند البته گفته احتمالأ عامل بر اندازی حرج و مرج خود شما ها آستین

کمتر از ۱۰ نفر در سینما دستمزد میلیاردی دارند/ اخذ مالیات از سینماگران باید منوط به سقف درآمد باشدسیدضیاء هاشمی می‌گوید: درآمد سینما در سال گذشته 240 میلیارد تومان بوده است که از این میزان به‌طور متوسط تنها 90 میلیارد تومان آن بازگشت سرمایه بوده است. از کارگرکرا مالیات نگیرن مگه فرق این بازیگرا با ماها چیه البته یه فرقی دارن بوقزملن انتخابات ن هرچی میکردی اینجا عدالت نمی‌بینی ماشالا وضعشون خوبه تند تند اینستا عکس میزارن دست به دهن هستن

واکنش خانواده برخی از جانباختگان اعتراضات مردمی ایران به پیشنهاد پرداخت دیه از سوی خامنه‌ایعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، که معترضان را «اشرار، کینه‌ورزان، و انسان‌‌های ناباب» توصیف کرده بود، در تازه‌ترین سخنرانی خود پیشنهاد پرداخت دیه به برخی از خانواده‌های کشته‌شدگان را مطرح کرد که این پیشنهاد با واکنش منفی برخی از خانواده‌های قربانیان روبرو شده است. وقاحت هم حدو اندازه داره ،خامنه ای دستور قتل و عام و دلجویی و تسلیت رو یکجا صادر کرده ،جوون عزیز مردم رو به خاک و خون کشیدی ،با یه تسلیت زنده میشه 😡

برگزاری یکی از بزرگترین اعتراضات و اعتصابات سراسری در فرانسهاین اعتراضات در مخالفت با تصمیم دولت امانوئل ماکرون برای اصلاح قانون بازنشستگی برگزار شد. اعتراضات یا اغتشاشات ؟؟؟ ما هم جلیقه زرد پوشیم صداوسیما پخش می کند ؟؟؟ این ها اعتراض می کنند سوریه و لیبی و هنک پنگ نشن خدایی نکرده ! بهرام که گور میگرفتی همه عمر دیدی که چگونه قور بهران گرفت

نماینده ایران: از حقوق خود در تولید و صادرات نفت کوتاه نمی آییمنماینده ایران نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر سازمان های بین المللی: ایران از اعمال حقوق خود در زمینه تولید و صادرات نفت در شرایط پس از تحریم، به هر میزانی که لازم باشد، کوتاه نخواهد آمد فعلا که اوپک 'به سرکردگی روسیه' (!!!!) تصمیم به کاهش تولید گرفته است.

راه‌اندازی پرواز مستقیم از ترکیه به شهر رووانیمی در فنلاند

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم تشییع نصرت کریمی (بازیگر، کارگردان سینما و مجسمه‌ساز) با حضور جمعی از اهالی سینما و تئاتر، خانواده هنرمند و اهالی رسانه از محل ساختمان شماره دو خانه سینما با اجرای مهرداد اسکویی در ابتدای این مراسم خسرو سینایی (فیلمساز) که از دوستان قدیمی نصرت کریمی است، گفت: امروز اینجا گردهم‌ آمده‌ایم به یاد آقای نصرت کریمی که استاد زندگی‌ کردن بود و می‌دانست هنر بهترین راه برای زندگی است.واشینگتن گزارش‌هایی در دست دارد که نشان می‌دهد، نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی در جریان اعتراض‌ها علیه افزایش قیمت بنزین، بیش از هزار نفر از معترضان را به قتل رسانده‌اند.به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از مباحث امروز هنرمندان در عرصه‌های مختلف  بحث لغو معافیت مالیاتی این گروه است.نظرات بیشتر آذر ۱۴, ۱۳۹۸ نامه سه کشور اروپایی به دبیرکل سازمان ملل: برنامه موشکی ایران «متناقض» با قطعنامه سازمان ملل است فرانسه، آلمان و بریتانیا می گویند که «توسعه موشک‌های بالیستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای توسط ایران» با قطعنامه سازمان ملل که از تهران می‌خواهد چنین اقدامی انجام ندهد، متناقض است.

سینایی ادامه داد: اگر نصرت کریمی فیلم نمی‌ساخت اما مجسمه و صورتک می‌ساخت؛ اگر این کار را نمی‌کرد، درس می‌داد یا کتاب می‌نوشت و چگونه بودن را به دیگران می آموخت. سینایی، نصرت کریمی را استاد زیبا زندگی کردن خواند و گفت: او هنرمند و استادی خردمند بود. برایان هوک همچنین در این مصاحبه به زخمی شده شمار زیادی اشاره کرد. این فیلمساز همچنین درباره نسل‌کشی‌ها در تاریخ تصریح کرد: در نسل‌کشی‌های بزرگ تاریخ، یا مردم را کشته‌اند یا آنها را متواری کرده‌اند اما هدف اصلی، نخبگان هستند که در نهایت به انزوا کشیده شده‌اند. سیدضیاء هاشمی (دبیر شورای عالی تهیه‌کنندگان و رئیس جامعه صنفی سینماگران) یکی از افرادی‌ست که می‌گوید هیچ مشورتی با سینماگران در این رابطه نشده است. نصرت کریمی هم از آن نوابغی بود که جوانه‌ی خلاق روحش، سال‌ها از ما دریغ شد. هوک تأکید کرد، رژیم ایران به دلیل اقدامات خود پایگاهش را در میان طبقه‌های مختلف جامعه ایران از جمله دانشجویان ، کارگران و روحانیون از دست داده است این رژیم تنها به لطف بازوی امنیتی خود قدرت را حفظ کرده است. مرضیه برومند نیز با اشاره به ویدئوهای فراوانی که پس از انتشار خبر درگذشت نصرت کریمی پخش شد، یکی از آنها را بسیار جالب توصیف کرد و گفت: در یکی از این ویدیوها استادم نصرت کریمی به نوه‌اش می‌گفت اگر روزی دیدی خوابیده‌ام و ملحفه‌ای رویم است بدان که من فقط آنجا نیستم.» قطعنامه شورای امنیت ایران را ملزم کرده است تا «هیچ گونه فعالیتی در زمینه موشک های بالستیک که به منظور دستیابی به تسلیحات هسته ای طراحی شده اند، انجام ندهد.

برومند ادامه داد: الان که به خاطراتم فکر می‌کنم، می‌بینم که چقدر سرشار از نصرت کریمی هستم. او در پیام خود همچنین تأکید کردکه آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ناقضان حقوق بشر در ایران به اجرا در خواهد آورد. درآمد سینما در سال گذشته 240 میلیارد تومان بوده است که از این میزان به طور متوسط تنها 90 میلیارد تومان آن بازگشت سرمایه بوده درحالی‌که 200 میلیارد تومان هزینه تولید و پخش آثار شده است. به ۱۴-۱۵ سالگی‌ام برگشتم که چقدر جذب عروسک طناز و نکته‌سنج «آقای شادی» او بودم. چقدر بخت بلندی داشتم که بعدها در دانشگاه شاگرد ایشان شدم. رهبران ایران طبق مواد قانون اساسی وعده حمایت از آزادی بیان شامل آزادی مطبوعات را به مردم ایران داده‌اند وقانون اساسی بر آزادی گردهمائی‌ها و راه پیمائی‌های عمومی صحه گذاشته و این امور از موارد حقوق بشر قلمدادمی‌شوند». این هنرمند تئاتر و سینما خاطرنشان کرد: بعدها که تئاتر کار کردیم، فهمیدم چقدر نصرت کریمی در آثار عروسکی من حضور دارد؛ به ویژه اینکه طنز را از ایشان یاد گرفتم. این افراد شاید تعدادشان به اندازه انگشتان ۲ دست هم نباشد که برای یک فیلم هم از یک یا دو نفر از این افراد استفاده می‌شود. برومند با تاکید بر اینکه «اثر آقای کریمی در تک تک آثار عروسکی ما هست» گفت: یادم می‌آید «زی زی گولو» را به ایشان نشان دادم و پرسیدم رنگش چه باشد؟ گفتند همانطور صورتی خوب است یا مثلا برای درآمدن عروسک مخمل راهنمایی کرد که صورت گربه چطور باشد. ایالات متحده این اقدامات را به شدت محکوم کرده و از تظاهرکنندگان ایرانی و امید آنها به داشتن دولتی که بتواند بحق نماینده آنها باشد نه یک حکومت فاسد که از سوی مفسدان و برای تامین منافع مفسدین اداره می شود، حمایت می‌کند. همچنین شلیک موشک بالستیکی در دوم مرداد امسال که بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر برد داشته و گزارش رسانه ها نشان می دهد که آزمایش موشکی یک فروند شهاب-۳ میان‌برد بوده است.

او با اشاره به نقش نصرت کریمی در تئاتر عروسکی ایران تصریح کرد: آقای کریمی؛ شما آنجا نیستید اما در قلب و ذهن ما هستید. آیدین آغداشلو هم در این مراسم گفت: اکنون مسئله، تنها مرگ یک هنرمند مشهور نیست بلکه تنها ماندن ما و روز به روز تنهاتر شدن ماست و باید این هشدار را جدی بگیریم. از اینکه بگذریم. این هنرمند نقاش با اشاره به اینکه «مایی که فعلا مانده‌ایم مسئله‌مان باید این باشد که در حال از دست دادن خاطره و حافظه‌مان هستیم» گفت: تک تک کسانی که می‌شناسیم اگر در انزوا بوده باشند و آثارشان در دست نباشد، به این معنی است که ما حافظه تاریخی خود و این تکیه‌گاه را از دست می‌دهیم. آغداشلو تصریح کرد: این اتفاق در لحظه هم رخ نمی‌دهد؛ بلکه این تکیه‌گاه‌ها آرام آرام از دست می‌روند. داریوش فرهنگ (کارگردان) در ادامه طی سخنانی با بیان اینکه «نصرت کریمی چه کرد که با این همه جفا رفت؟ که ۴۰ سال از هنر دور باشد؟» با یادی از خاطرات شخصی‌اش گفت: مادرم راضی به کارم نبود و می‌گفت می‌خواهی مطرب شوی.. مایك پومپئو ، وزیر خارجه آمریكا در جلسه سال گذشته شورای امنیت درباره موشک‌های بالستیک ایران گفته بود که «واشنگتن به دنبال باز گرداندن محدودیت‌های پیشین بر برنامه موشکی بالیستیک ایران است و تاکید کرد که شورای امنیت نباید ممنوعیت تسلیحاتی ایران را در سال ۲۰۲۰ لغو کند.

ولی من خواستم فیلمی از نصرت کریمی را ببیند. این کارگردان و بازیگر ادامه داد: وقتی مادرم فیلم «درشکه چی» نصرت کریمی را دید؛ گفت اگر کارت این است که دیگر مشکلی ندارد.‌ فرهنگ با تاکید بر اینکه «نصرت کریمی اگر۴۰ سال از اصل خویش دور بود اما اصل دیگری را اضافه کرد» گفت: او هرگز نگذاشت فرسودگی کهنه‌اش کند. با این اوصاف سرانه کار برای هنرمندان عرصه‌های مختلف یکسان نیست. در ادامه این مراسم رویا تیموریان برای قرائت پیام تسلیت علیرضا مجلل و سعید شریفیان از استکهلم سوئد خطاب به خانواده نصرت کریمی روی سن آمد. تیموریان پیش از قرائت این پیام در سخنان کوتاهی به جمله‌ای از نمایش «معرکه در معرکه» داود میرباقری اشاره کرد مبنی بر اینکه «خدا را شکر امروز هم گذشت و کسی ما را نکشت» و در ادامه یادی از خاطرات خوشی کرد که از نصرت کریمی داشت. ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در بخش بعدی مهرداد اسکویی با اشاره به سابقه‌ تئاتری نصرت کریمی از اردشیر صالح پور دعوت کرد که به عنوان رییس یونیمای ایران پیام این موسسه را قرائت کند. وزارت ارشاد هم بخشی از سهم بیمه را پرداخت می‌کند در این میان حتی برخی توان پرداخت این بیمه را هم ندارند.‌ محسن امیریوسفی (رییس کانون کارگردانان سینمای ایران) در ادامه گفت: امروز ما با دو عزا روبرو هستیم؛ یکی عزای از دست دادن هنرمندی بزرگ و مردمی و یکی هم عزای هنرمندی که ۴۰ سال نتوانست کار کند. کارگردانی که ترکیبی از «چاپلین» و «فلینی» و دسیکا بود با طعم ایرانی. او‌ افزود: آقای نصرت کریمی اعتقاد داشت که سینما ترکیبی از پیام و سرگرمی است و انتهای اولین فیلمش «درشکه‌چی» به جای پایان نوشته بود خوش باشید که حالا من هم در پایان به شما می‌گویم «خوش باشید. پس به نظر می‌رسد به‌جای حذف معافیت مالیات باید تبصره‌ای به بند ل ماده ۱۹ اضافه شود و برای افراد سقف درآمد در نظر گرفته شود تا براساس درآمد اخذ شده توسط "فرد" مالیات از او اخذ شود.» امیر سحرخیز هم به نمایندگی از جامعه هنرمندان حوزه انیمیشن صحبت کوتاهی درباره این هنرمند کرد و گفت: متاسفم شاگردی مستقیم نصرت کریمی را نکرده‌ام.

مهرداد اسکویی هم که در اجرای این مراسم از خودش به عنوان «داماد سرخانه» یاد کرده بود، گفت: بابا نصرت! همیشه می‌گفتی مهرداد، اگر پروین (همسر نصرت کریمی) نبود ۱۰-۱۵ سال قبل رفته بودم و حالا ما ممنونیم پروین خانم که نقاش و انیماتور بودی اما همه اینها ‌را گذاشتی کنار و برای مراقبت از نصرت کریمی، ماندانا و مازیار و بابک وقت صرف کردی. در ادامه این مراسم و مازیار کریمی جملات کوتاهی در وصف پدرشان گفتند.. ماندانا کریمی با قرائت متنی درباره پدرش گفت: این عمر پربار و شریف میسر نمی‌شد اگر مادر نقاش و انیماتورم کنارش نبود و پدرم همان‌طور که مهرداد گفت زودتر رفته بود. ما مدیون مادرم هستیم و امروز همراهش هستیم تا غصه نخورد.‌ بابک کریمی (سینماگر) و فرزند دیگر نصرت کریمی هم گفت: نصرت کریمی با وجود جایگاهی که در هنر داشت، همیشه پدر ما بود.

او بدون اینکه ما را نصیحت کند، درس‌های زیادی به ما داد. کریمی با اشاره به اینکه «پدرم هر بار با مانعی روبرو شد، آن مانع انگیزه‌ای بود برایش که راه جدیدی پیدا کند.» گفت: یک بار آقای جوانمرد می‌گفت، ماهیت ‌او مثل آب است و نصرت کریمی واقعا همین طور بود. بابک کریمی خاطرنشان کرد: خیلی‌ها برایش متاسف شدند ولی او هیچ گاه برای خودش تاسف نخورد و سعی می‌کرد هنرمند ناب‌تری شود. مهراد اسکویی در ادامه این مراسم اشاره کرد که « عباس جوانمرد .