در ایران پدرخوانده‌ها به جای احزاب در پشت‌ پرده تصمیمات هستند/ جریان اصولگرا تمایل زیادی به مخفی‌کاری دارد/ لاریجانی و روحانی تا عبور از شرایط پس از طوفان، چراغ خاموش حرکت می‌کنند

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 65 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

کنعانی‌مقدم در گفت‌وگو با ایلنا: در ایران پدرخوانده‌ها به جای احزاب در پشت‌ پرده تصمیمات هستند/ جریان اصولگرا تمایل زیادی به مخفی‌کاری دارد/ لاریجانی و روحانی تا عبور از شرایط پس از طوفان، چراغ خاموش حرکت می‌کنند

حسین کنعانی‌مقدم تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره ضرورت شکل‌گیری احزاب فراگیر در سپهر سیاست کشور اظهار داشت: باید به نقش احزاب در ساختار سیاسی و حکمرانی کشور نگاه درستی داشته باشیم؛ در اساس نظام ما که نظام ریاستی است و رئیس‌جمهور با رای مردم انتخاب می‌شود، قاعدتاً چندان احزاب سیاسی اثرگذاری ندارد مگر اینکه در مشارکت مردم هنگام رای‌گیری اثرگذار باشند.

این کنشگر سیاسی اصولگرا با اشاره به نظام ریاستی ایران و با بیان اینکه می‌گویند در نظام ما مجلس در راس امور است، نظام حزبی است چون احزاب آزاد هستند و بعد نظام ولایتی در قانون اساسی مشخص شده است، تصریح کرد: بلاتکلیفی در ساختار حکمرانی ما باعث می‌شود که احزاب نقش اساسی خودشان را نداشته باشند اما اگر به سمت تغییر در ساختار نظام و به سمت نظام پارلمانی برویم، می‌توانیم بگوییم که آن موقع احزاب هستند که موثر خواهند بود و در ساختار حاکمیتی نیز اثرگذار هستند.

عضو جبهه ایستادگی خاطرنشان کرد: جریان اصولگرایی نیز همین گونه است زمانی که با اصلاح‌طلب‌ها در رقابت هستند وحدت و انسجام دارند و با یکدیگر مشکلات‌شان را حل می‌کنند اما به محض اینکه این شرایط از بین می‌رود، رقابت‌های درون جریانی و بعد انشعاب‌ها شکل می‌گیرد. یکی از آفت‌های جریان‌های سیاسی این است که متکی به احزاب قدرتمند نیستند.

کنعانی‌مقدم با بیان اینکه رقابت‌های تند و تیز افراطی را ترجیح می‌دهند این باعث می‌شود که هر دو طرف با مشکل مواجه شوند، افزود: در جریان اصولگرایی شاهد این هستیم که آن‌هایی که از السابقون السابقون بودند به جای اینکه از مقربون شوند، کنار می‌روند و کسانی که تازه وارد عرصه رقابت‌ها می‌شوند سعی می‌کنند آن‌ها را حذف کنند و تا فضا برای خودشان داشته باشند و قدرت را بر دست خودشان بگیرند؛ به همین خاطر خیلی راحت از پیشکسوتان و افرادی که نقش اساسی در چینش سیاسی جریان‌های سیاسی داشتند، عبور می‌کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

واکنش سازمان‌ حقوق بشر به ترور یکی از رهبران مسلمانان آراکان در بنگلادشسازمان‌ حقوق بشر به قتل محب‌الله، یکی از رهبران مسلمانان آراکان در اردوگاه پناهجویان در بنگلادش واکنش نشان داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

اعتراض سفیر ایران در باکو به 'تعرض' به ساختمان سفارتخانه | DW | 01.10.2021سفیر جمهوری اسلامی در جمهوری آذربایجان می‌گوید به سفارت ایران در باکو 'تعرض و بی‌احترامی' شده است. در روزهای گذشته رزمایش نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی نزدیک مرز آذربایجان انتقاد رئیس جمهوری آن را به دنبال داشت. رئیس جمهور آذربایجان گوه خورده باشما رئیس‌جمهور آذربایجان خیلی غلط کردند فکر کردید خامنه ای، رضا شاه هست که زیر لحاف قره سو را ببخشد. این گوی و میدان اگر اردوغان و علی اف میتوانند زنگزور را تصرف کنند. فعلا که امروز طی ۱۲ ساعت مواضع ترکیه در ادلب بمباران شد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

رهبر انقلاب 'گل رز' گرجستان پس از بازگشت به کشور دستگیر شد | DW | 02.10.2021میخائيل ساکاشویلی، رییس جمهوری سابق گرجستان چند ساعت پس از بازگشت به کشور دستگیر شد. او اعلام کرده بود که برای حفاظت از آرای انتخابات شهرداری‌ها پس از سال‌ها اقامت در اوکراین به گرجستان باز می‌گردد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

احضار بستگان همکاران نیروهای خارجی به دادگاه از سوی طالبان | DW | 02.10.2021طالبان برای خانواده‌های همکاران سابق نیروهای خارجی در افغانستان احضاریه فرستاده است. بر اساس یک گزارش در صورتی که همکاران سابق نیروهای خارجی خود را معرفی نکنند، مجازات‌های سنگین در انتظار خانواده‌هایشان خواهد بود. تمام شان دروغ وافاهات است تمام جاسوسان عفوه شده است امابعضی جاسوسان همین حالا ازطرف استخبارات سی ای ای معاش میګرندوبخاطرانهاهمین حالا کارمیکند مظاهره راتهیه میکنددروغ وافاهات رانشرمیکندبه دواعش پول میدیهدهرکارممکنه ازدست شان شودمیکندبعدازعفوه بازجنایت جنایت است بازعفوه نیست
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

آمریکا بار دیگر به ترکیه درباره خرید تسلیحات از روسیه هشدار دادآمریکا بار دیگر به ترکیه درباره خرید تسلیحات از روسیه هشدار داد وندی شرمن قائم مقام وزیر خارجه ایالات متحده، که در سوئیس حضور دارد، روز جمعه ۹ مهر به ترکیه درباره تبعات خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ و تسلیحات بیشتر از روسیه هشدار داد. با تحریم تورکیه، قَطعا روسیه شاد خواهد شد زیرا ب قول ترامپ ناتو دیگر کارایی عملیاتی ندارد و تورکیه با روسیه پیمان های نظامی خواهد بست و مجددا جنگ های سَرد جدید در راه. وندی شرمن ترکیب حماقت و وقاحت است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

سازمان ملل: به هیچ شکل اجازه دسترسی به منطقه خودمختار سینجان نداریمسازمان ملل اعلام کرد که به هیچ شکل به منطقه خودمختار سینجان اجازه دسترسی ندارند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »