دانشجویی پس از استادی | DW | 16.08.2020

16/08/2020 09:56:00 ق.ظ

۲۶ مرداد ۱۳۹۷؛ دو سال پیش در چنین روزی عزت‌الله انتظامی در تهران درگذشت.

روزشمار چهره‌های تاریخی

دو سال پیش در چنین روزی عزت‌الله انتظامی در تهران درگذشت. او جز بازی در چندین نمایشنامه، در ۵۶ فیلم سینمایی و ۷۰ فیلم و نمایش تلویزیونی هم ایفای نقش کرد. ویژگی کارش غرق شدن در نقشی بود که می‌آفرید.

۲۶ مرداد ۱۳۹۷؛ دو سال پیش در چنین روزی عزت‌الله انتظامی در تهران درگذشت.

عزت‌الله انتظامی در سال ۱۳۰۳ در تهران زاده شد. انتظامی می‌گوید: «پدرم نظامی بود. صدام که می‌کرد می‌فهمیدم باید در برم. می‌دونستم کتک‌کاریه. پدرم هیچی از من ندید. مادرم روضه‌خون زنونه بود. تنها زن سنگلج که سواد داشت. مکتب‌خونه داشت.»دبستان را که به پایان رساند به هنرستان صنعتی رفت و برق خواند: «همه استادهامون آلمانی بودند. کلی آلمانی یاد گرفتم.»

او اما شیفته تئاتر و ذاتا هنرپیشه بود.۱۷ ساله بود که با پیش‌پرده‌خوانی زیر نظر پرویز خطیبی کارش را در"تماشاخانه کشور" آغاز کرد. او می‌نویسد: «من، پسربچه کلاس اول دبیرستان، یک کروات گل و گشاد بهم زدند و گفتند وایسا ارکستر بزنه، بخون. حالا تا دیشب اون پایین جارو پارو می‌کردم. اولین بار بود که رفتم روی سن»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

مایک پمپئو پس از رای شورای امنیت: این نهاد در انجام اساسی‌ترین وظیفه خود ناکام ماند🔴خبر فوری| مایک پمپئو پس از رای شورای امنیت: این نهاد در انجام اساسی‌ترین وظیفه خود ناکام ماند ⚡️وزیر خارجه آمریکا از رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی تحریم تسلیحاتی رژیم_ایران در شورای امنیت انتقاد کرد و گفت: این شورا در پاسخگو نگه داشتن ایران، ناکام ماند

بیانیه پامپئو پس از شکست سنگین آمریکا در شورای امنیتبیانیه پامپئو پس از شکست آمریکا در شورای امنیت در بخشی از این بیانیه آمده است: شورای امنیت سازمان ملل متحد وظیفه حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را برعهده دارد. این شورا امروز نتوانست مجموعه مأموریت‌های اساسی خود را محقق کند

دستگیری ۲۰ نفر در شهر لاهه پس از دو شب اغتشاش به دلیل گرمای هوادو شب درگیری در برخی مناطق شهر لاهه با پلیس نتیجه مخالفت مسئولان شهری با استفاده شهروندان از شیر‌های آتش‌نشانی برای خنک شدن در جریان موج یک هفته‌ای گرمای هوا در هلند عنوان شده است.

تصاویری از مراسم عشاء ربانی در صومعه کوهستانی سوملا در ترکیهصومعه سوملا با ۱۶ قرن قدمت که در کوه کند وکاری و بنا شده است تا سال ۲۰۱۰ میلادی به دلیل خطر سقوط سنگ تعطیل بود.

رونالدینیو: ستاره برزیلی که از پادشاهی در بارسلونا به زندانی در پاراگوئه رسید - BBC News فارسیلبخندی شیرین با دندان‌های خرگوشی و حرکات حیرت‌انگیز تکنیکی با توپ از جمله نگاه کردن به یک سو و پاس دادن به سمت دیگر، مشخصه بازیکنی است که به شاعر فوتبال معروف شده؛ رونالدینیو در دوران اوجش در بارسلونا ستاره‌ای مهار نشدنی بود.

بیانیه نماینده آمریکا در سازمان ملل در پی شکست در شورای امنیتادعای نماینده آمریکا در سازمان ملل در پی شکست در شورای امنیت: *شکست امروز شورای امنیت نه کمکی به صلح و نه کمکی به امنیت خواهد کرد *آمریکا حق دارد از مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران استفاده کند

نخستین ایرانی بود که از یک جشنواره بین‌المللی (شیکاگو) جایزه بهترین نقش‌آفرینی را برای فیلم"گاو" گرفت.مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی تحریم تسلیحاتی رژیم ایران در شورای امنیت سازمان ملل انتقاد کرد و گفت: این شورا در پاسخگو نگه داشتن ایران، ناکام ماند.به گزارش ایسنا، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از اقدام شورای امنیت به عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران انتقاد کرد..

عزت‌الله انتظامی در سال ۱۳۰۳ در تهران زاده شد. انتظامی می‌گوید: «پدرم نظامی بود. این شورا امروز در حفظ اساسی‌ترین مسئولیت خود،‌ ناکام ماند. صدام که می‌کرد می‌فهمیدم باید در برم. شورای امنیت قطعنامه معقولی را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ۱۳ ساله ایران رد کرد. می‌دونستم کتک‌کاریه. وزیر خارجه آمریکا گفت: این ناکامی شورای امنیت در اقدام قاطعانه برای دفاع از صلح و ثبات جهانی، قابل توجیه نیست. پدرم هیچی از من ندید.

مادرم روضه‌خون زنونه بود. It enabled the world’s top state sponsor of terrorism to buy and sell deadly weapons and ignored the demands of countries in the Middle East. پامپئو با بیان این که کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی به شدت از تمدید تحریم‌ها حمایت کردند،‌ ادعا کرد: شورای امنیت درخواست‌های صریح برای تمدید تحریم تسلیحاتی از جانب بسیاری از کشورهای خاورمیانه را که در معرض خشونت‌های ایران قرار دارند، رد کرد. تنها زن سنگلج که سواد داشت. مکتب‌خونه داشت. — Secretary Pompeo (@SecPompeo) August 14, 2020 مایک پمپئو افزود: ایالات متحده هیچ‌گاه دوستانش در منطقه را که بیش از این از شورای امنیت انتظار داشتند، رها نمی‌کند.» دبستان را که به پایان رساند به هنرستان صنعتی رفت و برق خواند: «همه استادهامون آلمانی بودند. ا پامپئو خاطرنشان کرد: ایالات متحده هرگز دوستان ما را در منطقه که انتظار بیشتری از شورای امنیت داشتند، رها نخواهد کرد. کلی آلمانی یاد گرفتم. وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش از رای‌گیری و در کنفرانسی خبری : «ما هرکاری در امکانات دیپلماتیک ما باشد انجام می‌دهیم تا اطمینان پیدا کنیم تحریم تسلیحاتی منقضی نمی‌شود.

» او اما شیفته تئاتر و ذاتا هنرپیشه بود. ۱۷ ساله بود که با پیش‌پرده‌خوانی زیر نظر پرویز خطیبی کارش را در"تماشاخانه کشور" آغاز کرد. او می‌نویسد: «من، پسربچه کلاس اول دبیرستان، یک کروات گل و گشاد بهم زدند و گفتند وایسا ارکستر بزنه، بخون. حالا تا دیشب اون پایین جارو پارو می‌کردم. اولین بار بود که رفتم روی سن» او چنین خواند: «من عضو دون‌پایه‌ام ای آقای رئیس فقیر و بی‌مایه‌ام ای آقای رئیس.

» ۲۰ ساله بود که نخستین نقشش را در نمایشنامه"اولتیماتوم" در تئاتر پاریس لاله‌زار بازی کرد و ۲۵ ساله بود که نخستین بار در فیلم"واریته بهاری" به کارگردانی پرویز خطیبی نقش گرفت ولی تئاتر را رها نکرد. او می‌نویسد: «۲۸ مرداد ۳۲ کودتا شد. همه تئاترها را بستند. چون تو تئاتر سعدی که مال توده‌ای‌ها بود کار می‌کردم گرفتندم. زندون چهار ماه طول کشید.

چهار روز بعد از آزادی، ارزروم ترکیه بودم. بعد هم یک قطار و راهی آلمان.» در شهر هانوفِر روزها در کارخانه ذوب آهن کار می‌کرد و شب‌ها درس تئاتر می‌خواند. چهار سال بعد به ایران بازگشت و به کار ادامه داد. او جز بازی در چندین نمایشنامه در ۵۶ فیلم سینمایی و ۷۰ فیلم و نمایش تلویزیونی نقش آفرید.

شاید ماندگارترین نقشش"مش حسن" در فیلم"گاو" در سال ۱۳۴۸ باشد که در فراق حیوانش می‌نالد و با او همذات‌پنداری می‌کند. ۴۵ ساله بود که به دانشگاه هنرهای زیبا رفت و با اینکه کارشناسان او را"دانش‌آموخته عملی" می‌دانستند، تحصیل کرد و سه سال بعد رشته نمایش و هنرپیشگی را با پایان‌نامه‌ای درباره پیش‌پرده‌خوانی در ایران و هنر نمایشنامه‌نویس آلمانی هاینریش فُن کلایست به پایان رساند. ویژگی کارش غرق شدن در نقشی بود که می‌آفرید. ۴۶ ساله بود که نقش یک بنگاهی را در فیلم"آقای هالو" بازی کرد: «وقتی (صحنه بنگاه را) بازی می‌کردیم صاحب بنگاه نگاه می‌کرد. بعد از فیلم من را خواست و گفت: تو پیش خودم بمون و با ما کار کن.

هرچی اونها بهت میدن من بیشتر میدم.» عزت‌لله انتظامی در ۹۴ سالگی در زادگاهش درگذشت. تاریخ .