داستانی از قتل‌های زنجیره‌ای؛ پرونده‌ای که بسته نمی‌شود | DW | 25.06.2021

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 94 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 41%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

فرخنده حاجی‌زاده در رمان 'من، منصور و آلبرایت' قتل برادرش، حمید را به همراه فرزند نه ساله‌اش، کارون، در 'قتل‌های زنجیره‌ای' دستمایه رمان قرار داده تا از هستی انسان معترض در ایران امروز بگوید.

فرخنده حاجی‌زاده در رمان"من، منصور و آلبرایت" قتل برادرش، حمید را به همراه فرزند نه ساله‌اش، کارون، در"قتل‌های زنجیره‌ای" دستمایه رمان قرار داده تا از هستی انسان معترض در ایران امروز بگوید.

رمان ناخواسته در فضایی تقدیری می‌گذرد. شخصیت‌ها محکوم‌شدگان به تقدیری هستند که از پیش برایشان مقدر گشته. زمان پنداری به عقب بازگشته، به آنجا که قهرمانان اسطوره‌ای از آینده خویش آگاه هستند و می‌دانند که هستی‌شان چه‌سان رقم خواهد خورد؛"ادیپوس" در تراژدی"ادیپ شهریار" اثر سوفکل می‌داند که پدر خویش را خواهد کشت، با مادر ازدواج خواهد کرد که این تقدیر اوست. اگرچه می‌کوشد از این موقعیت رها گردد، تقدیر دگرگون کند، اما توان آن ندارد تا اراده آسمان‌ها دگرسان سازد.

تاریخ در بند بند رمانِ"من، منصور و آلبرایت" جاری‌ست، آغشته به خون و سراسر بی‌داد. راوی برادر مرده خویش را احضار می‌کند، به او جان می‌بخشد تا به بررسی پرونده‌ای جنایی بپردازد که پرداختنِ به آن را قوه قضائیه رژیم برنمی‌تابد. همه می‌دانند که"برای سلامت امنیت ملی" رژیم دست به جنایت می‌زند و عده‌ای از مزاحمان را"از صحنه خارج" می‌کند. این قانونی نانوشته است که در اجرای آن روش‌هایی گوناگون به کار گرفته می‌شود.

در"من، منصور و آلبرایت" هیچ چیز تمام نشده است. قتل برادر آغاز یک پایان است، شروعی دیگر که قرار است به شکلی دگرسان تجربه گردد. البته این موضوع تجربه شد. محمد مختاری، محمدجعفر پوینده، مجید شریف، احمد تفضلی و کسانی دیگر کشته شدند و سرانجام سیاهه‌ای انتشار یافت با ۲۸۳ تن که می بایست در این پروژه کشته می‌شدند. از رمان که بیرون بیائیم و گام در تاریخ بگذاریم، می‌بینیم که رسوایی حاصل، تنها با موج اعتراضات عمومی در جهان، توانست آن را متوقف کند. این رفتار در سال‌های بعد شکلی دیگر به خود گرفت.

مقتول از همان ابتدای رمان با راوی هم‌خانه است، با او زندگی می‌کند، اگرچه هم‌چون مجسمه‌ای که دیگران از مشاهده آن عاجزند. انگار آمده است تا تکلیف خویش روشن گرداند. شاید همین حضور است که راوی را وا می‌دارد موضوع را واکاورد. راوی می‌کوشد نقش بازپرس را بازی کند و در همین راه گام برمی‌دارد. می‌کوشد بدین وسیله رنجِ درون بکاهد، آشوبِ روانِ پریشِ خویش فرونشاند و به آرامش دست یابد. او می‌کوشد حداقل، روایت خویش را از یک واقعیت بیان دارد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

در آمریکا: میزان مرگ و میر در خانه‌های سالمندان در همه‌گیری کرونا ۳۲ درصد افزایش داشتدر آمریکا: میزان مرگ و میر در خانه‌های سالمندان در همه‌گیری کرونا ۳۲ درصد افزایش داشت کارشناسان می‌گویند که این میزان مرگ و میر به مراتب بیشتر از حد معمول و بسیار غیرمنتظره بود بعد یک عده می گویند که باید واکسن آمریکایی🇺🇸(فایزر) بزنیم تا آمار مرگ و میر کرونا به صفر یا زیر صفر برسد!!😂 فایزر شیاف هم داره تو از شیافش استفاده کن
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

۵ سال پس از همه‌پرسی در بریتانیا نظر شهروندان اتحادیه اروپا درباره برکسیت چیست؟نتیجه نظرسنجی یورونیوز نشان می‌دهد که شهروندان چهار کشور عضو اتحادیه اروپا آماده‌اند تا در صورت موفقیت بریتانیا در دوران پسابرکسیت خروج کشورشان از اتحادیه اروپا را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

واکنش سعید افکاری به انتشار ویدیویی از برادرانش در زندان شیراز
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

واکسیناسیون کرونا در جهان؛ بیش از 2 میلیارد و 750 میلیون دوز تزریق شدتاکنون بیش از 2 میلیارد و 750 میلیون دوز واکسن ضد کووید-19 در سراسر جهان تزریق شده و ترکیه نهمین کشور از لحاظ میزان واکسیناسیون است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کاخ سفید: هیچ تغییری در تقویم خروج کامل از افغانستان وجود نداردسخنگوی کاخ سفید اعلام کرد در تقویم خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا 11 سپتامبر 2021 هیچ تغییری ایجاد نشده است. - خبرگزاری آناتولی اگه دولت افغانستان متحد ایران بود الان از زمین و آسمون نیروی کمک گسیل میشد اونجا
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

فیزیکدانان ذرات کوانتومی شیئی در ابعاد انسانی را از جنبش بازداشتنددمای شئ در این آزمایش تا ۷۷ نانو کلوین پایین آمد که به گفتهٔ پژوهشگران با دمای سطح کوانتمی‌ پیش‌بینی‌شدهٔ آن یعنی ۱۰ نانو کلوین فاصلهٔ چندانی نداشت. واو افرین فقط جمله آخرش 'اين يك رويا ' بود قابل فهمه :)))
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »