خطر افزایش فوتی‌های کرونا طی ۲ هفته آتی/تا واکسیناسیون عمومی، پروتکل‌ها را رعایت کنید

21/11/1399 07:50 ق.ظ

مردانی: از حدود ۲ هفته قبل روند روبه افزایش بیماری را شاهد هستیم اگر این روند ادامه‌دار شود مطمئنا تا ۲ هفته آینده موارد مرگ و میر افزایش می‌یابد بروز موج چهارم ممکن است اما نمی‌توان قطعی در مورد آن صحبت کرد تا واکسیناسیون عمومی، پروتکل‌ها را رعایت کنید

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش مراجعه موارد سرپایی کرونا به مراکز درمانی، در عین حال شرکت در تجمعات را نوعی استقبال از خطر بیماری دانست و گفت: اگر این روند ادامه‌دار شود مطمئنا تا دو هفته آینده موارد مرگ و میر ناشی از کرونا نیز افزایش می‌یابد. وی در خصوص احتمال بروز موج چهارم بیماری در کشور، اظهار کرد: بروز موج چهارم ممکن است اما نمی‌توان قطعی در مورد آن صحبت کرد. همه چیز بستگی به رفتار مردم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پرهیز از سفرها و... دارد.

خوشبختانه اقدامات خوبی در حال انجام است و اعمال محدودیت تردد بین شهری بویژه برای تعطیلات آخر این هفته اقدام پسندیده‌ای است. اگر همین محدودیت را برای شهرهای جنوبی هم قائل شویم بهتر است، وقتی در یک روز آمار ورودی به این شهرها بسیار بالا می‌رود می‌تواند آن منطقه را به یک کانون تجمعی برای افزایش موارد انتقال بیماری تبدیل کند. به نظر می‌رسد بهتر باشد پیشگیری از وقوع موج چهارم بیماری اولویت کار وزارت بهداشت باشد.

وی با اشاره به آغاز روند واکسیناسیون کرونا در کشور، بیان کرد: خوشبختانه قرار است واکسیناسیون فعلا با گروه‌های در معرض خطر و کادر درمان آغاز شود اما در سطح جامعه در حال حاضر این امر میسر نیست. بنابراین تا افزایش گستره واکسیناسیون در سطح جامعه باید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات اهتمام ورزیم.

این متخصص بیماری‌های عفونی درخصوص برگزاری کنسرت‌ها، جُنگ خنده و... در جزیره‌های کیش و قشم، اظهار کرد: مردم بدانند که رفتن به این جوامع مساوی با در معرض خطر ویروس کرونا قرار گرفتن است و نباید خودمان به استقبال خطر برویم.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

افزایش ۱۸ درصدی بستری‌های کرونا در تهران/احتمال آلودگی شهرهای استان در هفته سوم فروردینمعاون درمان ستاد کرونا استان تهران *بستری‌های کرونا در تهران ۱۸ درصد افزایش یافته *این نگران‌کننده است *این افزایش بستری در کل بوده است و در سن خاصی نبوده است *متاسفانه تعداد ورودی بیماران بدحال به بیمارستان‌ها نیز افزایش یافته است پس چرا از مستعان ۱۱۰ استفاده نمیکنند؟؟ ما کلی برای کشفش ذوق مرگ شده بودیم

اجازه سفر در نوروز؛ اشتباهی استراتژیک / افزایش فاحش فوتی‌های کرونا از ۲ هفته دیگریک اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه تاثیر سفرهای نوروزی در آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا طی روزهای آتی مشخص می‌شود، گفت: با توجه به افزایش‌های فعلی موارد مبتلایان متاسفانه از دو هفته دیگر افزایش فاحشی در تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا خواهیم داشت. کل دنیا داره آمارو میاره پایین. ما با افتخار وارد پیک چهارم میشیم. خیلی تمیز هم پیش بینی میکنیم قراره خیلی ها بمیرن. نمیدونم چرا این کرونا تو ایران انقد مشکوکه. شاید وارد عرصه کاسبان کرونا هم شدیم. دستور دولت تدبیر و امید روحانی: از نظر من پیک کرونا تمام شده است. آیا مسئولیت حرفی را که زدیدمی پذیرید از نظر من جنابعالی باید خیلی پیشتر برکنار می شدید من مسئولیت این حرفم را می پذیرم.

'تعطیلی' و 'افزایش واکسیناسیون'؛ راه‌حل کنترل کرونا در تهران/ هفته آتی تلخ‌تر و خطرناک‌تر استفرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به شتاب سریع گسترش کرونا در استان تهران، تاکید کرد: حداقل در تهران به نظر می‌رسد که به جز مسیر تعطیلی، مسیر دیگری برای کنترل بیماری وجود ندارد و در کنار آن باید به سرعت فرآیند واکسیناسیون گروه‌های پرخطر و جامعه پزشکی انجام شود. بی پدرتر از میخ اعظم نیست. مطهری یک بیمار جنسی شدید غیر قابل درمان! معلومه تو مجلس هر نماینده زنی رو میدید راست میکرد! نه_به_جمهوري_اسلامي نه_به_قرارداد_۲۵_ساله ولو_بلغ_ما_بلغ !

افزایش ۴۸ درصدی فوتی‌های کرونا در هفته گذشته/ بالاترین میزان مرگ‌ومیر در ۵ استانسخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در هفته گذشته شاهد افزایش ۴۸ درصدی در تعداد بیماران فوت شده ناشی از کرونا نسبت به هفته قبل‌تر بودیم، گفت: استان‌های مرکزی، همدان، البرز، قزوین و لرستان دارای بالاترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور بوده‌اند.

افزایش ۲۵ درصدی نرخ بلیط مترو از اردیبهشت/ درخواست اختصاص واکسن کرونا با افزایش مسافرانافزایش ۲۵ درصدی نرخ بلیط مترو از اول اردیبهشت مدیر عامل مترو در مورد افزایش قیمت بلیط مترو در سال جدید گفت: به طور متوسط قیمت بلیط ۲۵ درصد افزایش می‌یابد که از اول اردیبهشت ماه این افزایش اعمال می‌شود.

دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت فعلی بیماری کرونا در کشور، گفت: متاسفانه از حدود ۲ هفته قبل ما روند روبه افزایش بیماری را شاهد هستیم به شکلی که موارد سرپایی بیماری افزایش یافته است و نمود آن در افزایش موارد بستری شده در بیمارستان‌ها قابل مشاهده است. بسیاری از بخش‌هایی که به سمت تعطیل شدن آنها پیش می‌رفتیم مجبور شدیم در ابعاد محدود بازگشایی کنیم. اگر این روند ادامه دار شود مطمئنا تا دو هفته آینده موارد مرگ و میر ناشی از کرونا نیز افزایش می‌یابد.

وی در خصوص احتمال بروز موج چهارم بیماری در کشور، اظهار کرد: بروز موج چهارم ممکن است اما نمی‌توان قطعی در مورد آن صحبت کرد. همه چیز بستگی به رفتار مردم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پرهیز از سفرها و... دارد. خوشبختانه اقدامات خوبی در حال انجام است و اعمال محدودیت تردد بین شهری بویژه برای تعطیلات آخر این هفته اقدام پسندیده‌ای است. اگر همین محدودیت را برای شهرهای جنوبی هم قائل شویم بهتر است، وقتی در یک روز آمار ورودی به این شهرها بسیار بالا می‌رود می‌تواند آن منطقه را به یک کانون تجمعی برای افزایش موارد انتقال بیماری تبدیل کند. به نظر می‌رسد بهتر باشد پیشگیری از وقوع موج چهارم بیماری اولویت کار وزارت بهداشت باشد.

وی با اشاره به آغاز روند واکسیناسیون کرونا در کشور، بیان کرد: خوشبختانه قرار است واکسیناسیون فعلا با گروه‌های در معرض خطر و کادر درمان آغاز شود اما در سطح جامعه در حال حاضر این امر میسر نیست. بنابراین تا افزایش گستره واکسیناسیون در سطح جامعه باید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات اهتمام ورزیم.

این متخصص بیماری‌های عفونی درخصوص برگزاری کنسرت‌ها، جُنگ خنده و... در جزیره‌های کیش و قشم، اظهار کرد: مردم بدانند که رفتن به این جوامع مساوی با در معرض خطر ویروس کرونا قرار گرفتن است و نباید خودمان به استقبال خطر برویم. در تعطیلات آخر این هفته، جشن سال نو، رو به گرما رفتن هوا و... مردم می‌توانند به جای حضور در این جوامع از طبیعت بهره ببرند. درست است که مردم از این یکسال خانه نشینی خسته شده‌اند ولی وقتی در کشوری مانند آمریکا و انگلیس تعداد زیادی از مردم روزانه جان می‌ بازند ممکن است برای ما هم که زیرساخت بهداشتی درمانی ضعیف‌تری داریم رخ دهد بنابراین پافشاری بر رعایت موارد بهداشتی باید اولویت اول باشد.

وی افزود: درمورد جشنواره فیلم فجر خودم حضور در سینماها نداشتم اما می‌شود سیاستی اتخاذ کرد که این جشنواره‌ها به شکل مجازی برگزار شود و یا حتی تمهیداتی اندیشید که به شکل رایگان مردم بتوانند فیلم‌ها را از خانه تماشا کنند، این می‌تواند یک عیدی به مردم باشد آن هم در شرایطی که اکثر مردم با مصائب کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند. البته نمی‌دانم چقدر می‌تواند بازده مالی برای سازندگان داشته باشد اما اگر بر این موضوع هم دولت سوبسید قائل شود بهتر است تا بخواهیم بعد از حضور در این جوامع، تخت‌های بیمارستانی را پر کنیم.

مردانی درباره علائم و شرایط بیمارانی که طی روزهای اخیر به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، گفت: بیماران عمدتا مثل موارد قبلی است ولی نکته حائز اهمیت افزایش ابتلاهای خانوادگی است؛ یعنی وقتی یک نفر در یک خانواده مبتلا می‌شود، بقیه هم مبتلا می‌شوند. در مورد ویروس جهش یافته کرونا نیز در مطالعات اخیر دیدیم که ممکن لست شدت علائم بیماری را در برخی افراد نسبت به کرونای عادی افزایش دهد و این در حالی است که میزان سرایت‌پذیری و مرگ ناشی از آن نیز بیش از کرونای عادی گزارش می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: به کسانی که در تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات نوروز قرار است مسافری از خارج از کشور داشته باشند توصیه می‌کنیم قرنطینه کردن این افراد را جدی بگیرند ‌و به هیچ عنوان تا دو هفته پس از ورود به کشور در مجامع حاضر نشوند و مورد رصد قرار گیرند و از آنها نمونه‌گیری شود، در غیر این صورت افزایش موارد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس دور از انتظار نیست.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درمورد زمان مناسب مراجعه بیماران به پزشک و بیمارستان، اظهار کرد: ۸۵ درصد مبتلایان به کرونا یا فاقد علامت هستند و یا علائم خفیف دارند که لزومی برای مراجعه به بیماستان وجود ندارد ولی بیماری که علائم بیشتری دارد اگر تبش بیش از ۳ روز طول کشید، تنگی نفس پیدا کرد و سرفه‌هایش غیر قابل کنترل شد و احساس کرد با حداقل فعالیت روزمره نفس کم می‌آورد نباید در خانه بماند و باید سریعا به پزشک مراجعه کند. خیلی از افراد در هفته اول بیماری سی‌تی‌اسکن ریه می‌دهند و می‌گویند نتیجه خوب بود و در محل کار یا دورهمی‌ها حاضر می‌شوند که درست نیست. پس از بروز کوچک‌ترین نشانه‌ها یا تماس با بیمار کرونایی دیگر بهتر است حداقل دو هفته سر کار حاضر نشوند و حالت خود قرنطینگی را رعایت کنند.