خصوصی‌سازی دانشگاه بوداپست؛ اصلاحات اوربان به اعتراض‌های دانشجویی دامن زد

05/09/2020 05:30:00 ق.ظ

خصوصی‌سازی دانشگاه بوداپست؛ اصلاحات اوربان به اعتراض‌های دانشجویی دامن زد جزئیات بیشتر🔽

بوداپست, سیاست مجارستان

خصوصی‌سازی دانشگاه بوداپست ؛ اصلاحات اوربان به اعتراض‌های دانشجویی دامن زد جزئیات بیشتر🔽

دانشجویان دانشگاه هنرهای دراماتیک و فیلم بوداپست با مسدود کردن در ورودی دانشگاه اعتراض خود را به اصلاحات دولتی اعلام کردند. آنها می گویند ویکتور اوربان می‌خواهد با خصوصی‌سازی استقلال دانشگاهشان را متزلزل کند.

دانشجویان در مجارستان ورودی اصلی دانشگاه بوداپست را در اعتراض به اصلاحات دولتی که به ادعای دانشجویان «استقلال دانشگاه» را تضعیف می‌کند، از روز جمعه مسدود کردند. همزمان روسای دانشگاه هنرهای دراماتیک و فیلم (SZFE) بوداپست به دلیل تغییرات مدیریتی اخیر توسط دولت ویکتور اوربان استعفا دادند.

دولت اوربان اوائل سال جاری میلادی، مالکیت دانشگاه ۱۵۵ ساله مجارستان را به یک بنیاد خصوصی واگذار کرد. مالکیت این بنیاد خصوصی که برخی معتقدند نزدیک به خانواده ویکتور اوربان است باعث شد تا از همان ابتدا برخی از روسا و استادان قدیمی از کار خود استعفا بدهند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

حضور مجازی رییس جمهوری در دانشگاه تهران به مناسبت سال تحصیلی جدیدحضور مجازی رییس جمهوری در دانشگاه تهران به مناسبت سال تحصیلی جدید رییس دانشگاه تهران: حسن روحانی، رئیس‌جمهور برای اجرای مراسم آغازین سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها به صورت مجازی در دانشگاه تهران حضور پیدا می‌کند.

اصلاح‌طلبان منتظر چراغ سبز حاکمیت هستندعلی ‌صوفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین:اصلاح‌طلبان منتظر چراغ سبز حاکمیت هستند/تفکر اصلاح‌طلبی با براندازی و محافظه‌‌‌کاری زاویه دارد این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

دادگاه هلند استرداد متهمان به لهستان را متوقف کردکمیسیون اروپا در سال ۲۰۱۷ میلادی ساز و کار ماده هفت معاهده اتحادیه اروپا را به دلیل برنامه اصلاحات دولت محافظه کار لهستان علیه ورشو فعال کرد.

توئیت‌بازی بر سر برندِ هفت تپه/ آشنا: از روی بی‌اطلاعی به مشکلات دامن نزنید/ نماینده مجلس: لازم باشد وزیر اقتصاد را استیضاح می‌کنیماحمد نادری می‌گوید: ما محکم پای خلع ید ایستاده‌ایم و اعتقاد داریم این مالک، کفایت و اهلیت لازم را ندارد. ما اصرار داریم هرچه زودتر بحث خلع ید عملی شود تا هم کارگران آسیب نبینند و هم تولید ملی ضربه نخورد؛ ما می‌خواهیم در کوتاهترین زمان ممکن این اتفاق بیفتد اما در مورد ابزارهای کار، باید بگویم مجلس ابزارهای قوی دارد

تلاش رئیس سازمان جاسوسی فرانسه برای پیگیری اهداف ماکرون در لبنانرئیس ‌جمهوری فرانسه هشدار داده است که کشورش در صورت کارشکنی در مسیر اجرای اصلاحات در لبنان علیه سیاستمداران این کشور تحریم‌هایی وضع خواهد کرد.

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 288 نفر رسید

Aa دانشجویان در مجارستان ورودی اصلی دانشگاه بوداپست را در اعتراض به اصلاحات دولتی که به ادعای دانشجویان «استقلال دانشگاه» را تضعیف می‌کند، از روز جمعه مسدود کردند.به گزارش ایسنا، محمود نیلی احمد آباد در بیست و هشتمین اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور که به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف در حال برگزاری است، در خصوص برنامه آموزشی ترم جدید دانشگاه تهران اظهار کرد: ما تجربه ترم قبل را به صورت مجازی داشته ایم و امیدواریم ترم تحصیلی جدید را با تجربه بیشتری برگزار کنیم.اعتمادآنلاین| اصلاح‌طلبان در حالی باید برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 تصمیم بگیرند که این ‌بار علاوه بر دغدغه‌هایی که به واسطه سیاست‌های تحدیدکننده شورای نگهبان دارند‌ نسبت به اقبال سرمایه اجتماعی‌شان به صندوق رأی نیز دچار تردید هستند؛ بنابراین می‌توان گفت، انتخابات 1400 برای جریان اصلاحات انتخاباتی بسیار مبهم خواهد بود.کمیسون اروپا اعلام کرده بود که برنامه اصلاحات دولت لهستان استقلال قضایی در این کشور را زیر سوال می برد.

همزمان روسای دانشگاه هنرهای دراماتیک و فیلم (SZFE) بوداپست به دلیل تغییرات مدیریتی اخیر توسط دولت ویکتور اوربان استعفا دادند. دولت اوربان اوائل سال جاری میلادی، مالکیت دانشگاه ۱۵۵ ساله مجارستان را به یک بنیاد خصوصی واگذار کرد. اگرچه حضور غیرثابت وزیر در سطح وزارت بود که باعث شد دانشگاه ها با استفاده از خرد جمعی بسیاری از چالش ها را رفع کنند. مالکیت این بنیاد خصوصی که برخی معتقدند نزدیک به خانواده ویکتور اوربان است باعث شد تا از همان ابتدا برخی از روسا و استادان قدیمی از کار خود استعفا بدهند.   دبیر کل حزب پیشرو اصلاحات در ادامه گفت: از سویی دولت جاری با مدیریت آقای روحانی کارنامه‌ای منفی به نمایش گذاشته است که به همین دلیل در جامعه درباره اصلاح‌طلبان ذهنیتی منفی شکل گرفته است. یکی از برجسته‌ترین استادانی که از سمت خود استعفا داد، ایلدیکو انیدی، فیلمساز مشهور و برنده جشنواره بین‌المللی فیلم برلین در سال ۲۰۱۷ با فیلم «در جسم و روح» است. سیاست ها در آموزش عالی بلند مدت است و چند دوره بعد اثر خود را نشان می دهد. از روز جمعه دانشجویان دانشگاه هنرهای دراماتیک بوداپست با نصب بنرهایی که روی آن خطاب به دولت نوشته شده بود: «اصلاحاتتان را قبول نداریم و به آن گوش نمی دهیم» اعتراض‌های خود را شدت بخشیدند.

تحول مشابهی در دانشگاه کورنیووس در ماه ژوئیه اتفاق افتاده بود، که اکنون نیز بنیادی خصوصی آن را مدیریت می‌کند. دانشگاه ها در این دوره بسیار در دانشگاه های نسل سه و چهار قرار گرفتند و کشور اثر آن را در بلند مدت خواهد دید. تداوم گرانی‌ها و این احساس که دولت با رها کردن امور به مردم بی‌توجهی می‌کند موجب شده است نارضایتی‌ها استمرار یابد و بی‌اعتمادی و ناامیدی روز‌به‌روز پررنگ‌تر شود. در تابستان سال جاری میلادی مالکیت شش دانشگاه دیگر نیز به این ترتیب به بخش خصوصی واگذارشد. به گفته رسانه‌های بوداپست اصلاحات مورد نظر تغییرات مالکیتی که به دستور دولت اروبان انجام می‌شود در کمتر از چند هفته و یا چند روز رخ می‌دهد تا فرصت زیادی برای اعتراضات نماند. بنابراین نیاز است دانشگاه ها آمادگی ۱۰۰ درصد داشته باشند اگرچه سیستم مجازی همواره در کنار ما خواهد بود. برکناری سردبیر یک رسانه مستقل در مجارستان هزاران نفر را به خیابان کشاند تهدید آزادی بیان در مجارستان اخیراً اعتراض‌های مشابهی در مورد آزادی مطبوعات در مجارستان صورت گرفته است.   صوفی ادامه داد: با وجود مانع‌تراشی‌ها،‌ جریان اصلاحات به عنوان جناح ریشه‌داری که توانمندی‌اش را در طول همه این سال‌ها به اثبات رسانده، ناچار است که با تکیه بر صندوق رأی، مردم را به طرق مختلفی به رأی دادن ترغیب کند. سردبیران و تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران در یکی از مشهورترین وبسایت‌های خبری مستقل مجارستان Index. در حالی که فقط شاید در تغذیه کاهش هزینه داشته ایم و سال گذشته موضوع تغذیه با کمک دولت امکان پذیر شد.

hu در اواخر ماه ژوئیه به دلیل برکناری مدیرمسئول خود استعفا دادند. هشتاد روزنامه‌‌نگار مستعفی در بیانیه‌ای اخراج مدیرمسئول خود را «تلاش آشکار دولت برای مرگ آزادی بیان» دانستند. نیلی در پایان با بیان اینکه ما چند مرحله ورودی به دانشگاه خواهیم داشت، گفت: ۱۵ شهریور زمان بازگشایی دانشگاه ها اعلام شده و ما ورود دانشجویان دکتری را در یک مرحله خواهیم داشت و شروع سال تحصیلی در چند مرحله است.   او اضافه کرد: در واقع کافی است فضا باز شود و نظارت استصوابی دیگر دست به رد شاخص‌های اصلاحات نزند تا اصلاح‌طلبان مثل اصولگراها بتوانند چهره‌های تاثیرگذار خود را وارد انتخابات کنند. منتقدان دولت ویکتور اوربان می‌گویند رسانه‌های مستقل در دو سال اخیر با تغییرمالکیت و خرید از سوی نزدیکان دولت تبدیل به سخنگوی دولت شده‌اند. .