بوداپست, سیاست مجارستان, ویکتور اوربان

بوداپست, سیاست مجارستان

خصوصی‌سازی دانشگاه بوداپست؛ اصلاحات اوربان به اعتراض‌های دانشجویی دامن زد

خصوصی‌سازی دانشگاه بوداپست؛ اصلاحات اوربان به اعتراض‌های دانشجویی دامن زد جزئیات بیشتر🔽

05/09/2020 05:30:00 ق.ظ

خصوصی‌سازی دانشگاه بوداپست ؛ اصلاحات اوربان به اعتراض‌های دانشجویی دامن زد جزئیات بیشتر🔽

دانشجویان دانشگاه هنرهای دراماتیک و فیلم بوداپست با مسدود کردن در ورودی دانشگاه اعتراض خود را به اصلاحات دولتی اعلام کردند. آنها می گویند ویکتور اوربان می‌خواهد با خصوصی‌سازی استقلال دانشگاهشان را متزلزل کند.

دانشجویان در مجارستان ورودی اصلی دانشگاه بوداپست را در اعتراض به اصلاحات دولتی که به ادعای دانشجویان «استقلال دانشگاه» را تضعیف می‌کند، از روز جمعه مسدود کردند. همزمان روسای دانشگاه هنرهای دراماتیک و فیلم (SZFE) بوداپست به دلیل تغییرات مدیریتی اخیر توسط دولت ویکتور اوربان استعفا دادند.

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند

دولت اوربان اوائل سال جاری میلادی، مالکیت دانشگاه ۱۵۵ ساله مجارستان را به یک بنیاد خصوصی واگذار کرد. مالکیت این بنیاد خصوصی که برخی معتقدند نزدیک به خانواده ویکتور اوربان است باعث شد تا از همان ابتدا برخی از روسا و استادان قدیمی از کار خود استعفا بدهند.

یکی از برجسته‌ترین استادانی که از سمت خود استعفا داد، ایلدیکو انیدی، فیلمساز مشهور و برنده جشنواره بین‌المللی فیلم برلین در سال ۲۰۱۷ با فیلم «در جسم و روح» است.از روز جمعه دانشجویان دانشگاه هنرهای دراماتیک بوداپست با نصب بنرهایی که روی آن خطاب به دولت نوشته شده بود: «اصلاحاتتان را قبول نداریم و به آن گوش نمی دهیم» اعتراض‌های خود را شدت بخشیدند. headtopics.com

تحول مشابهی در دانشگاه کورنیووس در ماه ژوئیه اتفاق افتاده بود، که اکنون نیز بنیادی خصوصی آن را مدیریت می‌کند. در تابستان سال جاری میلادی مالکیت شش دانشگاه دیگر نیز به این ترتیب به بخش خصوصی واگذارشد.به گفته رسانه‌های بوداپست اصلاحات مورد نظر تغییرات مالکیتی که به دستور دولت اروبان انجام می‌شود در کمتر از چند هفته و یا چند روز رخ می‌دهد تا فرصت زیادی برای اعتراضات نماند.

برکناری سردبیر یک رسانه مستقل در مجارستان هزاران نفر را به خیابان کشاندتهدید آزادی بیان در مجارستاناخیراً اعتراض‌های مشابهی در مورد آزادی مطبوعات در مجارستان صورت گرفته است.سردبیران و تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران در یکی از مشهورترین وبسایت‌های خبری مستقل مجارستان Index.hu در اواخر ماه ژوئیه به دلیل برکناری مدیرمسئول خود استعفا دادند.

هشتاد روزنامه‌‌نگار مستعفی در بیانیه‌ای اخراج مدیرمسئول خود را «تلاش آشکار دولت برای مرگ آزادی بیان» دانستند. ادامه مطلب: euronews فارسی »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

حضور مجازی رییس جمهوری در دانشگاه تهران به مناسبت سال تحصیلی جدیدحضور مجازی رییس جمهوری در دانشگاه تهران به مناسبت سال تحصیلی جدید رییس دانشگاه تهران: حسن روحانی، رئیس‌جمهور برای اجرای مراسم آغازین سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها به صورت مجازی در دانشگاه تهران حضور پیدا می‌کند.

اصلاح‌طلبان منتظر چراغ سبز حاکمیت هستندعلی ‌صوفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین:اصلاح‌طلبان منتظر چراغ سبز حاکمیت هستند/تفکر اصلاح‌طلبی با براندازی و محافظه‌‌‌کاری زاویه دارد این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

دادگاه هلند استرداد متهمان به لهستان را متوقف کردکمیسیون اروپا در سال ۲۰۱۷ میلادی ساز و کار ماده هفت معاهده اتحادیه اروپا را به دلیل برنامه اصلاحات دولت محافظه کار لهستان علیه ورشو فعال کرد.

توئیت‌بازی بر سر برندِ هفت تپه/ آشنا: از روی بی‌اطلاعی به مشکلات دامن نزنید/ نماینده مجلس: لازم باشد وزیر اقتصاد را استیضاح می‌کنیماحمد نادری می‌گوید: ما محکم پای خلع ید ایستاده‌ایم و اعتقاد داریم این مالک، کفایت و اهلیت لازم را ندارد. ما اصرار داریم هرچه زودتر بحث خلع ید عملی شود تا هم کارگران آسیب نبینند و هم تولید ملی ضربه نخورد؛ ما می‌خواهیم در کوتاهترین زمان ممکن این اتفاق بیفتد اما در مورد ابزارهای کار، باید بگویم مجلس ابزارهای قوی دارد

تلاش رئیس سازمان جاسوسی فرانسه برای پیگیری اهداف ماکرون در لبنانرئیس ‌جمهوری فرانسه هشدار داده است که کشورش در صورت کارشکنی در مسیر اجرای اصلاحات در لبنان علیه سیاستمداران این کشور تحریم‌هایی وضع خواهد کرد.

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 288 نفر رسید