حماس نسبت به تعویق انتخابات ماه آینده سرزمین‌های در فلسطینی هشدار داد

22/04/2021 09:47:00 ب.ظ

حماس نسبت به تعویق انتخابات ماه آینده سرزمین‌های در فلسطینی هشدار داد جزئیات بیشتر🔽

سرزمینهای فلسطینی, تشکیلات خودگردان فلسطینی

حماس نسبت به تعویق انتخابات ماه آینده سرزمین‌های در فلسطینی هشدار داد جزئیات بیشتر🔽

حماس هشدار داد که هرگونه تغییر در جدول زمانی انتخابات سرزمین‌های فلسطینی، ضربه سختی به تلاش‌ها برای آشتی دولت های رقیب در غزه و کرانه باختری خواهد زد.

برخی ناظران سیاسی بر این نظر هستند که انتخابات در سرزمین‌های فلسطینی، نخستین گام حیاتی برای ایجاد صدای متحد فلسطینیان در مذاکرات صلح با اسرائیل است.با این حال به نظر می‌رسد که با وجود «چالش‌های موجود میان جناح های جدا شده از جنبش فتح که زمانی بر تشکیلات فلسطینی مسلط بود» و همچنین «چالش اسلام گرایان حاکم در غزه»، رئیس جمهور ۸۶ ساله بار دیگر انتخابات‌های دوگانه را باز هم به تعویق بیندازد. البته این انتخابات برای سال ۲۰۱۰ برنامه ریزی شده بود.

نظرسنجی‌ها پیروزی حماس بر فتح را بعید می‌دانند. حماس در آخرین انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶ بر فتح پیروز شد و پس از این اتفاق بود که فلسطینی‌ها در آستانه جنگ داخلی قرار گرفتند.خلیل الحیا، سر لیست حماس در انتخابات ماه آیندهاو گفت که اگرچه دوست دارد حماس ۴۰ درصد آرا را که در سال ۲۰۰۶ به دست آورد، همچنان حفظ کند، اما این روزها با توجه به ناامیدی موجود در نوار غزه، واقع بین است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی در پی دخالت در انتخابات اسکاتلند

احضار سفیر عراق در واکنش به حمله معترضان به کنسولگری ایران در کربلاوزارت امور خارجه ایران در واکنش به حمله شب گذشته معترضان عراقی به کنسولگری ایران در کربلا، در پی ترور یکی فعالان مدنی، از احضار سفیر عراق در تهران خبر

در واکنش به حملات موشکی، اسرائیل مواضع حماس را بمباران کردارتش اسرائیل شامگاه جمعه 23 آوریل 2021، در پاسخ به حملات موشکی از نوار غزه چندین موضع از جمله مواضع

تشدید کم‌سابقه تنش در نوار غزه؛ حماس: ۱۳۰ راکت به سوی تل‌آویو شلیک کردیم بنیامین نتانیاهو پس از اعلام کشته شدن دو شهروند اسرائیلی در حملات راکتی روز سه شنبه بار دیگر گروه‌های فلسطینی مستقر در غزه را به حملاتی غیرقابل تصور تهدید کرد و گفت « حماس به زودی متحمل ضربه‌ای خواهد شد که انتظارش را ندارد.» 130تا برای دیشبه... از صبح تا الان بالای صدتا دیگه زدن... دیر خبر میزنی الان ببین چه خبره 🤣🤣🤣 حالا اروپا باز بره تخمای اردوغان و اسماعیل هنیه رو لیس بزنه

آلبانی؛ الحاق به اتحادیه اروپا تنها شعار مشترک دو رقیب در آستانه انتخابات پارلمانیبا وجودی که نظرسنجی ها نشان می دهند که بیش از ۹۷ درصد شهروندان آلبانی خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا هستند، اما به نظر می رسد در آستانه انتخابات پارلمانی در این کشور، آلبانی همچنان راه پرپیچ و خمی برای الحاق در پیش رو دارد.

Aa گروه حماس هشدار داد که هرگونه تغییر در جدول زمانی انتخابات در سرزمین‌های فلسطینی، «ضربه سختی» به تلاش‌ها برای آشتی دولت‌های رقیب در غزه و کرانه باختری خواهد زد.AA20-304A )، هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی با استفاده از یک آسیب‌پذیری امنیتی در وب‌سایت دولت محلی که از افراد داوطلب رای دادن ثبت نام می‌کرد، اقدام به سرقت اطلاعات آن‌ها کرده و با استفاده از همان اطلاعات ایمیل‌های جعلی خود را به نام گروه دست راستی پسران سربلند ارسال کرده بود.داد.متعلق به جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» را در این باریکه بمباران کرد.

این انتخابات، اولین انتخابات پس از ۱۵ سال در سرزمین‌های فلسطینی است. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پیش از آنکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روی کار آید و قول دهد که برای حل مناقشه خاورمیانه، وزن بیشتری به مذاکرات دهد، تاریخ انتخابات را ماه ژانویه تعیین کرده بود. اگرچه «سعید خطیب‌زاده»، سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران موضوع دخالت این کشور در انتخابات امریکا را «بی‌اساس» خواند و گفته بود که ایران علاقه‌ای به مداخله در انتخابات ایالات متحده ندارد، اما اف‌بی‌آی شواهدی به دست آورده بود که نشان می‌داد، هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی وب‌سایت‌های تهدیدکننده متعددی را با دامنه‌های مختلف اینترنتی راه‌اندازی کرده‌اند که اصلی‌ترین آن‌ها با آدرس « namesofthepeople. برخی ناظران سیاسی بر این نظر هستند که انتخابات در سرزمین‌های فلسطینی، نخستین گام حیاتی برای ایجاد صدای متحد فلسطینیان در مذاکرات صلح با اسرائیل است.» آتش زدن کنسولگری. آقای عباس برای ۲۲ مه فراخوان انتخابات پارلمانی در سراسر سرزمین‌های فلسطینی را اعلام کرد تا پس از آن، انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ ژوئیه برگزار شود.  این وب‌سایت تصاویر و اطلاعات شخصی تعدادی از مقامات ایالات متحده و هم‌چنین افرادی از بخش‌های خصوصی که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ امریکا فعال بوده‌اند را منتشر کرده و موضوع تقلب در انتخابات ایالات متحده را تبلیغ و به ظاهر تلاش می‌کرد تا از «دونالد ترامپ» دفاع کند. او گفت كه تعیین تاریخ انتخابات، نتیجه توافق با حماس در سپتامبر گذشته بوده است. یکی از باطری های سیستم گنبد آهنین سقوط دو فروند موشک در جنوب اسرائیل سخنگوی ارتش اسرائيل درباره این حمله موشکی گفت که «3 فروند موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل پرتاب شده‌اند که یکی از آنها توسط گنبد آهنین رهگیری شد و 2 فروند دیگر در منطقه حصار امنیتی سقوط کردند».

اتحاد فتح و حماس علیه طرح اسرائیل برای الحاق کرانه باختری با این حال به نظر می‌رسد که با وجود «چالش‌های موجود میان جناح های جدا شده از جنبش فتح که زمانی بر تشکیلات فلسطینی مسلط بود» و همچنین «چالش اسلام گرایان حاکم در غزه»، رئیس جمهور ۸۶ ساله بار دیگر انتخابات‌های دوگانه را باز هم به تعویق بیندازد. ازجمله افراد تهدید شده، «کریستوفر وری»، رییس پلیس فدرال امریکا بود که موضوع تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر ایالات متحده را رد کرد. البته این انتخابات برای سال ۲۰۱۰ برنامه ریزی شده بود. خلیل الحیا، سر لیست حماس در انتخابات ماه آینده گفت که به تعویق انداختن برگزاری انتخابات، هرچند برای مدتی کوتاه، تلاش‌ها برای بازگرداندن وحدت را تضعیف می‌کند. نهاد‌های امنیتی و مقامات دولتی آمریکا اقدامات صورت گرفته را تلاش مستقیم هکرهای حکومتی برای خارج کردن روند انتخابات آمریکا از حالت عادی، ترویج حس بی‌اعتمادی به جامعه و دولت و همچنین خلل در یکپارچگی ملت تلقی کرده‌اند. آقای الحیا که دومین رهبر قدرتمند حماس در غزه بعد از یحیی سنوار، رییس دفتر سیاسی این تشکل است، تأکید کرد که تعویق انتخابات باعث «ناامیدی شدید مردم و جوانان خواهد شد که می‌تواند واکنش‌های جدی به دنبال داشته باشد.» نظرسنجی‌ها پیروزی حماس بر فتح را بعید می‌دانند.

حماس در آخرین انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶ بر فتح پیروز شد و پس از این اتفاق بود که فلسطینی‌ها در آستانه جنگ داخلی قرار گرفتند. انتظار می‌رود که حزب آقای عباس بیشترین تعداد از ۱۳۲ کرسی پارلمان را از آن خود کند، اگر چه تا کسب اکثریت فاصله دارد. بر اساس برخی نظرسنجی ها در هفته جاری، ۷۹ درصد رأی دهندگان گفته‌اند که این نمتخابات برایشان مهم است. حماس به دنبال به دست گرفتن دولت بعدی فلسطین نیست بلکه به دنبال مشارکت در یک دولت وحدت است. خلیل الحیا، سر لیست حماس در انتخابات ماه آینده آقای الحیا گفت که حماس «به دنبال به دست گرفتن دولت بعدی فلسطین نیست» بلکه «به دنبال مشارکت در یک دولت وحدت است».

او تأکید کرد که خواهان دولت «اجماع ملی» هستند. آقای الحیا گفت: «اگر چنین دولتی برنامه سیاسی منطقی و قابل قبول داشته باشد، می‌تواند از یک سو فرصتی برای پایان بخشیدن به جدایی‌ها ایجاد کند و از سوی دیگر با متحد کردن نهادها، به محاصره و رنج فلسطینی ها پایان دهد.» او گفت که اگرچه دوست دارد حماس ۴۰ درصد آرا را که در سال ۲۰۰۶ به دست آورد، همچنان حفظ کند، اما این روزها با توجه به ناامیدی موجود در نوار غزه، واقع بین است. حال اگر آقای عباس بخواهد انتخابات در ماه ژوئیه را برای جلوگیری از شکست به تأخیر بیاندازد، باید از چند بهانه استفاده کند. در صدر این بهانه‌ها، مسأله حق رأی فلسطینی‌های ساکن در بیت المقدس شرقی است که توسط اسرائیل اشغال شده است.

پیش‌تر آقای عباس گفته بود که در صورت عدم رعایت حقوق آنها می‌تواند انتخابات را لغو یا به تأخیر بیندازد. اسرائیل پس از تصرف بخش شرقی عربی و سایر مناطق کرانه باختری در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ اعلام کرد که این مناطق را بخشی جدا نشدنی از «پایتخت تقسیم ناپذیر ابدی» خود می‌داند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر راستگرا به شدت مخالف هرگونه رأی گیری در بیت المقدس شرقی است، زیرا به نظر او این اتفاق می‌تواند به پیشبرد ادعاهای فلسطینیان در این شهر کمک کند. دولت نتانیاهو با دستگیری نامزهای فلسطینی و حمله به جلسات سیاسی در این شهر، فعالیت سیاسی فلسطینی ها را در آستانه رأی گیری به شدت محدود کرده است. با این حال کمیسیون انتخابات روز دوشنبه اعلام کرد که بیشتر فلسطینی‌های ساکن در شرق بیت المقدس می‌توانند در حومه کرانه باختری رأی دهند.

این کمیسیون همچنین اعلام کرد که همچنان منتظر است تا اسرائیل به درخواست مجوز ۶ هزار و ۳۰۰ فلسطینی برای رأی دادن در دفاتر پستی در شرق بیت المقدس پاسخ دهد. این نحوه رأی گیری بر اساس توافقنامه صلح اسلو در دهه ۱۹۹۰ است که در انتخابات گذشته نیز دنبال شد. به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید آقای الحیا با بیان اینکه حماس به شدت با اقدامات انجام شده توسط اسرائیل در شرق بیت المقدس مخالف است، خواستار حمایت آمریکا و اروپا برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه شد. او همچنین گفت: «ما در مورد جلوگیری از انتخابات توسط نیروهای اشغالگر هشدار می دهیم.» از همین رو آقای الحیا گفت: «این اقدام می‌تواند برخی افراد را به سمت گزینه هایی مانند افراط گرایی، خشونت و تروریسم سوق دهد.

» هم‌رسانی این مطلب: .