حسین و مهدی طائب؛ برادران امنیتی و جنجالی - BBC News فارسی

19/02/1401 12:19 ق.ظ

حسین طائب در ۱۵ سال اخیر یکی از چهره‌های قدرتمند جمهوری اسلامی بوده و نام او در کنار مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی، مطرح شده است. اما مهدی طائب بر خلاف برادرش، حسین، سمت‌های مهم امنیتی نداشته و بیشتر به سخنان جنجالی خود مشهور است.

حسین طائب در حدود ۱۵ سال اخیر یکی از چهره‌های قدرتمند جمهوری اسلامی بوده و نام او در کنار مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی مطرح شده است. در برخی از گزارش‌ها از جمله گزارش خبرگزاری فارس نام اصلی او حسن ذکر شده و گفته شده است که حسین برادر بزرگتر او بوده که در جنگ ایران و عراق کشته شده است. محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین، نیز گفته بود حسین طائب از وزارت اطلاعات "بیرون انداخته شد برای اینکه دو به‌هم‌زنی می‌کرد بعد بردندش جای دیگری به او اختیارات تام دادند بدون قانون".

پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ نام حسین طائب با عنوان "میثم طائب" مطرح شد و گفته شد که او در کنار مجتبی خامنه‌ای ابتدا برای پیروزی محمدباقر قالیباف تلاش می‌کرد اما بعد به نفع احمدی‌نژاد فعالیت کرد.

با این حال محمود احمدی‌نژاد گفته بود که او در آن انتخابات به نفع نامزد دیگری فعالیت می‌کرده است. اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد گفته بود که آقای طائب در سال ۱۳۸۴ تلاش کرد وزیر اطلاعات شود اما احمدی‌نژاد با انتصاب او به این سمت مخالفت کرد.

آبان سال ۱۳۸۶ محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه و نیروی مقاومت بسیج، آقای طائب را به عنوان جانشین خود در این نیرو معرفی کرد. او در ۲۳ تیر ۱۳۸۷ به عنوان فرمانده نیروی مقاومت بسیج منصوب شد و حسن فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، از او به عنوان فردی نام برد که "می‌تواند بسیج مدنظر فرمانده معظم کل قوا را سازماندهی و آماده کند".MEHRاز راست: محمدعلی جعفری (فرمانده سپاه)، حسین طائب (رئیس سازمان اطلاعات سپاه) و محمدرضا نقدی (معاون فرهنگی- اجتماعی فرمانده سپاه) headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

نقش سیاست مداران انگلیسی در قحطی ایران در زمان جنگ جهانی اوّل چه بود؟ ایران قحطی Iran مثل خانواده زیبا کلام که دو فرزند دارند که یکی با انقلاب و آن یکی بر انقلابه 😏 اینکه مثلا اومدین یه خبر کذب رو کنار اسم پسر رهبر آوردین که مثلا تو ذهن‌ها اینجوری القا کنین الان پسر رهبر سمت خیلیی بالایی داره متاسفم واقعا😒

سلام وقت شما بخیر از استان خراسان شمالی دقیقا روبه روی پتروشیمی خراسان هستم باتوجه به اینکه پتروشیمی خراسان خطرات بسیاری زیادی برای ما دارد اما هیچ جوابی یا هیچ کمکی به ما نمیکنند آیا میشود بیایید یک گزارش از روستای ما بگیرید و درد ما را به همه ای جهانیان نشان بدهید بیمه نداریم دربعضی ایالتهای آمریکاشیرخشک پیدانمیشه یااگربشه18 دلاربوده الان به بیش از50دلاررسیده ووالدین برای پیداکردن شیرخشک3تا4ساعت رانندگی میکنند چرابی بی سی وایران اینترنشنال بااخبارکمبودهاوگرونیابرای اعتراضات درآمریکاواروپافراخوان نمیدن؟! چراپرچم آمریکا روسیاه نمیکنن بگن آمریکای گرسنه

تا جون شما دربیاد

کشف جسد یکی از 3 ایرانی که در زمستان در شمدینلی مقفود شده بودندجسد یکی از 3 ایرانی در منطقه شمدینلی استان حکاری که در زمستان هنگام عبور از مرز مفقود شده‌بوند پیدا شد. - خبرگزاری آناتولی

جنگ اوکراین؛ تلاش کی‌یف برای نجات مبارزان محاصره شده در ماریوپلبیانیه شورای امنیت درباره اوکراین؛ از واژه‌های «جنگ»، «درگیری» یا «تهاجم» خبری نیست در صفحه پوشش زنده حمله روسیه به اوکراین بیشتر بخوانید: زلنسکی کمدین یهودیت نژادپرسترین جنایتکار فاشیست روزگار در اوکراین گماشته ی انگلستان است هم‌ اوکراین را نابود میکند هم روسیه را بسود صلیبچیهای غرب تخریب کرده به چالش ذهنی کشیده است. این جنک بجز نابودی اوکراین و ذهنی گستاختر کردن غرب بر علیه شرق چیزی بیش نیست. به تو چی اروپا با تله، آمریکا ،دارد با آتش بازی می‌کند.

پنگوئن امپراطور به دلیل تغییرات اقلیمی در معرض خطر انقراض استموسسه علمی- پژوهشی قطب جنوب در آرژانتین می گويد نسل پنگوئن‌های امپراطور که در این نواحی زندگی می کنند به دلیل تغییرات اقلیمی طی سی تا چهل سال آینده در معرض خطر جدی انقراض است.

امیر قطر به ایران می‌رود؛ «پر کردن شکاف مذاکرات برجام» در دستور کار استرویترز به نقل از یک منبع مطلع در روز یکشنبه گزارش داده است که امیر قطر، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، قرار است این هفته به ایران سفر کند. بر اساس این گزارش او پس از ایران به آلمان، بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی می‌رود. ⬇️ بیشتر بخوانید: این سفر آغاز روابطسیت که قطر بدنبال ان است.

در کرونا عملکرد موفقی داشتیم/ هنوز تعرفه‌های پزشکی ابلاغ نشده استرییس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه کرونا هنوز ریشه‌کن نشده اما برخی نامهربانی‌ها به کادر درمان و پزشکان را شاهدیم، در عین حال از تاخیر در اعلام تعرفه‌های پزشکی امسال انتقاد کرد و گفت: ۱۳ روز است تعرفه ها تصویب شده اما هنوز ابلاغ نشده است؛ این اجحاف به جامعه پزشکی است.

اتحادیه اروپا در مورد افزايش قاچاق و توليد کوکائین در اروپا هشدار دادمرکز نظارت بر مواد مخدر اتحادیه اروپا هشدار داد که اروپا به یکی از کانون‌های تولید و قاچاق کوکائین به سایر نقاط جهان بدل شده و همچنین یکی از بزرگترین بازارهای مصرف این مخدر است. باید ارتباط هوایی، زمینی و دریایی با ج اسلامی قطع بشه چون اونا بعنوان دولت توذیع کننده مواد عمل میکنند هم جنبه اقتصادیش براشون مهمه هم جنبه مذهبی آن چون میخوان غرب را نابودکنند