جو بایدن، بلینکن را رسما به‌عنوان وزیر خارجه خود برگزید؛ نظر او درباره برجام چیست؟

03/09/1399 08:28:00 ب.ظ

جو بایدن، بلینکن را رسما به‌عنوان وزیر خارجه خود برگزید؛ نظر او درباره برجام چیست؟ جزئیات بیشتر🔽

یکی از مهمترین موضوعاتی که روی میز کار وزیر امور خارجه در دولت بعدی آمریکا قرار دارد، نحوه برخورد با ایران است. مشاوران بایدن پیش‌تر اعلام کرده‌ بودند که نخستین فهرست کابینه پیشنهادی جو بایدن روز سه‌شنبه اعلام می‌شود. این در حالی است که دونالد ترامپ، همچنان بر تقلب در انتخابات اصرار دارد و از پذیرش نتایج انتخابات سه نوامبر خودداری می‌کند.

پیش از این گزینه‌هایی مانند سوزان رایس و سناتور کریس کونز نیز برای این پست مطرح شده بودند. بلینکن متولد شهر نیویورک و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد و دانشکده حقوق کلمبیا است. وی مدت کوتاهی وکالت می‌کرد و در اواخر دهه ۱۹۸۰ وارد سیاست شد و حضوری طولانی مدت در حوزه سیاست خارجی حزب دموکرات آمریکا دارد. وی با بسیاری از مقام‌های سابق امنیت ملی که خواستار سرمایه‌گذاری مجدد در دیپلماسی آمریکا و تعامل جهانی هستند هماهنگ است.

طبق گزارش رویترز، کسانیکه با سبک مدیریت وی آشنا هستند، بلینکن را «دیپلمات دیپلمات‌ها» معرفی می‌کنند که «خوش‌بیان» است و در سیاست خارجی کاملا تسلط دارد. سایت بلومبرگ نیز در گزارشی با اشاره به اینکه بلینکن گزینه احتمالی بایدن برای وزارت امور خارجه است، گفت: «جک سالیوان که از نزدیک‌ترین مشاوران هیلاری کلینتون به حساب می‌آید، به‌عنوان مشاور امنیت ملی در نظر گرفته شده است.» سالیوان ۴۳ ساله نیز پیش از این به مانند بلینکن مدتی مشاور امنیت ملی جو بایدن در دولت باراک اوباما بود. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.