جنگ در اوکراین؛ کی‌یف از انهدام یک انبار نفت از سوی ارتش روسیه خبر داد

17/01/1401 02:26 ب.ظ

زلنسکی: روسیه از گرسنگی مردم به عنوان ابزاری در جنگ استفاده می‌کند جزئیات بیشتر را در صفحه پوشش زنده خبرهای حمله روسیه به اوکراین در وب‌سایت یورونیوز بخوانید:

مقامات محلی اوکراین روز چهارشنبه از انهدام یک انبار نفتی از سوی نیروهای روسیه در نزدیکی شهر «نیپرو» در شرق اوکراین خبر دادند. نیپرو یک شهر صنعتی با یک میلیون نفر جمعیت است که در شرق اوکراین واقع شده است. پوشش زنده آخرین تحولات حمله نظامی روسیه به اوکراین در روز چهارشنبه ششم آوریل (۱۷فروردین) را در این صفحه دنبال کنید.

زلنسکی: روسیه از گرسنگی مردم به عنوان ابزاری در جنگ استفاده می کند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین که خطاب به قانونگذاران ایرلندی صحبت می کرد، روسیه را به استفاده ابزاری از گرسنگی مردم متهم کرد. آقای زلنسکی گفت نیروهای روسیه در حال تخریب چیزهایی هستند که لازمه معیشت مردمند. او اضافه کرد: « برای آنها گرسنه نگه داشتن مردم هم یک ابزار است، ابزاری علیه مردم معمولی.» رئیس جمهوری اوکراین در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد که روسیه عمدا می خواهد یک بحران غذایی راه بیندازد.

سیاست مسدود کردن بنادر اوکراین که یکی از مهمترین صادرکننده های غلات دنیاست به زعم زلنسکی می تواند موجب کاهش ذخیره غذایی و بالارفتن قیمت ها و دامن زدن به یک بحران بشود.احتمال معدوم کردن حیوانات باغ وحش خارکیف اوکراین headtopics.com

*Iran Ukraine درتجاوزی که حیوانات امنیت ندارند ،آنهارابه اروپا ببرند

ادامه مطلب:
euronews_pe »

اوکراین: ۱۸ روزنامه‌نگار از زمان تهاجم روسیه کشته شده‌اندوزارت فرهنگ و اطلاعات اوکراین روز دوشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد در مورد هر مرگ و دیگر جنایات علیه نمایندگان مطبوعات تحقیقات صورت خواهد گرفت.

اوکراین: از آغاز تهاجم روسیه 18500 سرباز این کشور کشته شدنداوکراین اعلام کرد که از آغاز حمله روسیه به این کشور 18 هزار و 500 نظامی روس کشته شده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

اوکراین می‌گوید بیش از ۴۵۰۰ جنایت جنگی روسیه در دست بررسی استایرینا وندیکتوا، دادستان کل اوکراین، در نشست خبری که روز سه‌شنبه در پی کشتار در بوچا برگزار شد، وعده مجازات «نامردمانی» را داد که دست به چنین اقداماتی در خاک اوکراین زده‌اند.

ناتو: رخدادها در اوکراین از زمان جنگ جهانی دوم امری بی‌سابقه استدبیرکل ناتو اعلام کرد که آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد 'وحشیانه و تراژدی' است که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون دیده نشده است. نژادپرست پلید فجایع و کشتار میلیونی در خاورمیانه را به حساب نمی‌آورد.

وزیر خارجه اوکراین خواستار اخراج روسیه از شورای حقوق بشر شددیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، در اشاره به آنچه «جنایات جنگی» روسیه نامید، با بیان این‌که عدالت بین‌المللی برای مجازات عاملان این جنایات نیازمند طی

تصاویری از حملات هواپیماهای جنگنده روسیه بر فراز اوکراینوزارت دفاع روسیه در توضیح این ویدئو، بدون اشاره به مکان و تاریخ دقیق ضبط آن‌ اعلام کرد که پرسنل نیروی هوایی روسیه این تصاویر را در زمان حمله هوایی به زیرساخت‌های نظامیِ ملی‌گرایان اوکراینی گرفته‌اند. ویدئو را ببینید🔽

به گفته مقام‌های اوکراینی این انبار نفت در جریان بمباران سه‌شنبه شب تا بامداد چهارشنبه ارتش روسیه بمباران منهدم شده و اطفای حریق آن هشت ساعت ادامه داشته است. البته به گفته آنها این حادثه تلفات جانی در بر نداشته است.

نیپرو یک شهر صنعتی با یک میلیون نفر جمعیت است که در شرق اوکراین واقع شده است.

پوشش زنده آخرین تحولات حمله نظامی روسیه به اوکراین در روز چهارشنبه ششم آوریل (۱۷فروردین) را در این صفحه دنبال کنید.زلنسکی: روسیه از گرسنگی مردم به عنوان ابزاری در جنگ استفاده می کند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین که خطاب به قانونگذاران ایرلندی صحبت می کرد، روسیه را به استفاده ابزاری از گرسنگی مردم متهم کرد.

آقای زلنسکی گفت نیروهای روسیه در حال تخریب چیزهایی هستند که لازمه معیشت مردمند. او اضافه کرد: « برای آنها گرسنه نگه داشتن مردم هم یک ابزار است، ابزاری علیه مردم معمولی.» رئیس جمهوری اوکراین در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد که روسیه عمدا می خواهد یک بحران غذایی راه بیندازد.

سیاست مسدود کردن بنادر اوکراین که یکی از مهمترین صادرکننده های غلات دنیاست به زعم زلنسکی می تواند موجب کاهش ذخیره غذایی و بالارفتن قیمت ها و دامن زدن به یک بحران بشود.احتمال معدوم کردن حیوانات باغ وحش خارکیف اوکراین

باغ‌وحشی در شهر خارکیف اوکراین می‌گوید ممکن است مجبور شود گربه‌های وحشی، خرس‌ها و دیگر حیوانات بزرگ خود را پس از اینکه محوطه‌های آن‌ها تقریبا توسط بمباران روسیه ویران شده معدوم کند.

اکوپارک فلدمن روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت که این پارک به دنبال راه‌هایی برای نگهداری موقت حیوانات است، در غیر این صورت «تنها گزینه» کشتن حیوانات خواهد بود.

اولکساندر فلدمن موسس این پارک می‌گوید: «اکوپارک دیگر وجود ندارد. اکنون می توان این را کاملا قطعی گفت. طی دیروز و امروز برای چندمین بار باغ وحش مورد حمله و بمباران قرار گرفته و محوطه‌ها و زیرساختها همه ویران شده اند.»

این پارک نگران آن است که حیوانات درنده از جمله شیر، ببر، پلنگ، جگوار و خرس از محوطه خود فرار کنند و وارد شهر خارکیف یا روستاهای مجاور شوند.

آقای فلدمن گفت: «صحبت کردن در این مورد به طرز غیرقابل تصوری دردناک است، اما اولویت اصلی اکنون زندگی مردم است.»

در پست فیسبوک این باغ وحش آقای فلدمن دوباره خواستار کمک برای تخلیه حیوانات از این مکان شده. با این حال، جابجایی گربه‌ها و خرس‌های بزرگ عملیاتی است که به حمل و نقل ویژه و تعداد زیادی از مردم نیاز دارد.

ممکن است هنوز امیدی برای جانوران باغ وحش وجود داشته باشد: پارک در به‌روزرسانی جداگانه‌ای اعلام کرد که پاسخ‌هایی را از سوی اوکراینی‌های سراسر کشور دریافت کرده است که پیشنهاداتی برای حمل‌ونقل و قفس حیوانات داده اند. باغ وحش گفته که از آن زمان تخلیه دو شیر، یک جگوار و یک پلنگ را آغاز کرده است.بریتانیا: وضعیت انسانی در ماریوپل بدتر می شود

سرویس اطلاعاتی ارتش بریتانیا روز چهارشنبه ادعا کرد که درگیری شدیدی در ماریوپل در جریان است و حملات هوایی روسیه به این بندر ادامه دارد. وزارت دفاع همچنین از وخیم تر شدن اوضاع انسانی در این بندر استراتژیک خبر داده است.

حدود ۱۶۰ هزار نفر از ساکنان ماریوپل در شرایطی که برق و تلفن قطع است و دسترسی به آب گرم و دارو وجود ندارد بسر می برند و این در حالیست که نیروهای روسیه از دسترسی بشر دوستانه به داخل شهر جلوگیری می کنند تا مدافعان شهر را وادار به تسلیم شدن کنند.وبسایت گروه نفتی گازپروم روسیه از دسترس خارج شد

پایگاه اطلاع رسانی «گازپروم نفت»، بازوی نفتی شرکت دولتی گازپروم، روز چهارشنبه و پس از یک حمله سایبری از دسترس خارج شد. در جریان این هک و برای مدت کوتاهی بیانیه‌ای منتسب به مدیر اجرایی گازپروم بر روی صفحه نشان داده شد.

در بیانیه‌ای که در وب سایت هک شده به الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم نسبت داده شده، اظهارات انتقادی درباره تصمیم روسیه برای ارسال ده‌ها هزار نیرو به اوکراین مطرح شده است.

گازپروم نفت اعلام کرد اطلاعاتی که ۶ آوریل در وب سایت این شرکت منتشر شده، درست نیست .الکسی میلر که از متحدان نزدیک پوتین است ماه گذشته از حدود ۵۰۰ هزار کارمند این غول گازی خواسته بود تا با ایستادن در کنار پوتین از کشورشان بعنوان قدرتی بزرگ در برابر خصومت غرب حمایت کنند.حمله با خودرو به سفارت روسیه در رومانی

پلیس رومانی روز چهارشنبه از حمله یک فرد با اتومبیل خود به سفارت روسیه در بخارست خبر داد. طی این حمله ناموفق اتومبیلی حوالی ساعت ۶ بامداد وارد دروازه ورودی شد ولی به درون محوطه سفارت راه نیافت.

ویدئوهای منتشر شده شعله ور شدن خودرو و فضای دود آلود مقابل سفارت روسیه را نشان می دهد. آتش نشانان رومانی بلافاصله در محل حضور یافتند البته راننده این خودرو در محل جان باخته است.تلاش برای خارج کردن غیرنظامیان از طریق ۱۱ کریدور بشر دوستانه

معاون نخست‌وزیر اوکراین روز چهارشنبه گفت که امروز هم تلاش‌ها برای خارج کردن شهروندان غیرنظامی از طریق ۱۱ کریدور بشردوستانه ادامه می‌یابد. با این حال و به‌گفته این مقام اوکراینی شهروندان ماریوپل تنها با اتومبیل‌های شخصی خود امکان خروج از این شهر را خواهند داشت.رئیس شورای اتحادیه اروپا: اتحادیه اروپا باید «دیر یا زود» نفت و گاز روسیه را تحریم کند

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با محکوم کردن «جنایت علیه بشریت» که در بوچا و بسیاری از شهرهای دیگر در اوکراین اتفاق افتاده گفت: اتحادیه اروپا باید دیر یا زود تحریم‌هایی را علیه نفت و گاز روسیه اعمال کند.

قرار است امروز اعضای اتحادیه اروپا بنا به پیشنهاد کمیسیون اروپا در مورد تحریم ذغال سنگ وارداتی از روسیه و همچنین نفت تصمیم‌گیری کنند. وضع تحریمهای جدید نیازمند موافقت کلیه اعضا می‌باشد. با این حال پیش‌بینی می‌شود مجاب کردن برخی کشورها به ویژه برای تحریم نفت روسیه آسان نباشد.

پیشتر به دلیل نیاز مبرم اروپا به گاز روسیه این انرژی از لیست تحریمی پیشنهادی حذف شده بود.

همچنین انتظار می رود در جلسه امروز علاوه بر تحریم ۴ بانک دیگر روسیه و افزوده شدن بر فهرست افراد تحریمی صادرات برخی از اقلام و کالاها به روسیه محدود شود.هم‌رسانی این مطلب: