جناح مورد حمایت ایران در مجلس عراق به اکثریت رسید

02/04/1401 08:47 ب.ظ

پارلمان عراق عضویت ۶۴ نماینده جدید به جای نمایندگان مستعفی گروه مقتدی صدر را تأیید کرد. بدین ترتیب جناح مورد حمایت ایران اکنون در مجلس این کشور تبدیل به بزرگ‌ترین جناح شده است.

پارلمان عراق عضویت ۶۴ نماینده جدید به جای نمایندگان مستعفی گروه مقتدی صدر را تأیید کرد. بدین ترتیب جناح مورد حمایت ایران اکنون در مجلس این کشور تبدیل به بزرگ‌ترین جناح شده است. پارلمان عراق روز پنج‌شنبه دوم تیر عضویت ۶۴ نماینده جدید به جای نمایندگان مستعفی گروه مقتدی صدر را تأیید کرد. بدین ترتیب جناح مورد حمایت ایران اکنون در مجلس این کشور تبدیل به بزرگ‌ترین جناح شده است.

۷۳ نماینده ائتلاف سیاسی به رهبری مقتدی صدر که بزرگترین ائتلاف در پارلمان عراق بود روز ۲۲ خرداد و با هدف شکستن بن‌بست در تشکیل دولت جدید به‌طور دسته‌جمعی استعفا دادند.

پارلمان عراق از زمان برگزاری انتخابات در ماه اکتبر گذشته و به‌رغم چانه‌زنی‌های طولانی برای تعیین نخست‌وزیر و اعضای دولت جدید دستخوش بحران بود. در پی استعفای دسته‌جمعی نمایندگان ائتلاف مقتدی صدر، کرسی‌های آنان به نامزدهایی واگذار شد که میزان رای آنها در رتبه دوم بود.

از مجموع ۷۳ کرسی خالی حدود ۴۰ کرسی به نمایندگان ائتلاف موسوم به «چارچوب هماهنگی» واگذار شد که از گروه‌های مورد حمایت ایران است. این گروه در انتخابات، ۸۳ کرسی به دست آورده بود و با احتساب حدود ۴۰ نماینده دیگر، تعداد کرسی‌های آن در پارلمان عراق به حدود ۱۳۰ مورد افزایش می‌یابد. پارلمان عراق در مجموع ۳۲۹ کرسی دارد و هنوز تعداد دقیق کرسی‌های هر یک از گروه‌ها و ائتلاف‌های سیاسی را اعلام نکرده‌است. headtopics.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

«سیگار» نهاد نظارتی کنگره، دولت آمریکا را به مخفی کاری در مورد افغانستان متهم کردسیگار خواهان دسترسی به اسناد و مصاحبه‌های مقامات مسئول در خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان بوده ولی هر بار «با یک سنگ‌اندازی جدید» روبرو شده ‌است. علت تمام تباهی افغانستان دولت بایدن است.

بنت در مورد اهداف داخل ایران: آسیب‌پذیرتر از آن هستند که به نظر می‌رسندنخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگویی با نیویورک تایمز که ۳۱ خرداد منتشر شد، حکومت ایران را «پوسیده، فاسد و ناتوان» خواند و گفت: «این افراد آسیب‌پذیرتر از حدی هستند که به نظر می‌رسند.» پوشک و همراه نگه دار دولت ایران فاسد جنایت کار و غارت گر و درد است اما دولت اسرائیل چی آیا فرقی با حکومت اسلامی ایران دارد . این دو حکومت هر دو ننگ بشریت و آدم کش و کثیف هستند تهدید، توهین، دروغ و تهمت گفتار زورپرستان است، میبینیم که مسولان استبداد ولایت مطلقه فقیه و حکومت جنایتکار اسراییل همجنسند و زورپرستند. اما باید به حکومت جنایتکار اسراییل گفت، فعلا این شما هستید که ایرانیان را حتی در وطنشان ترور کرده و میکنید و این حکومت جنایتکار شما است که…

تایوان جت‌های خود را برای هشدار دادن به هواپیماهای چینی به پرواز درآوردتایوان از به پرواز درآوردن شماری از جنگنده‌های خود در پی ورود ۲۹ فروند جت نظامی چینی به منطقه شناسایی پدافند هوایی خود در روز سه‌شنبه ۲۱ ژوئن خبر داد.

پاسخ جمعیت امام علی به وزارت کشور: در نقش ناجی به صحنه جرم برنگردیدجمعیت امام علی در واکنش به درخواست وزارت کشور برای معرفی خانواده‌های تحت حمایت نوشت بازگشت به صحنه جرم در نقش ناجی طنز تلخی است که چون تیغی بران در گلوی تاریخ این سرزمین می‌ماند.

شهرام گیل‌آبادی، از مدیران قالیباف در شهرداری، به «تجاوز جنسی» به چند زن متهم شدروایت‌هایی از سوء استفاده از مقام، «تعرض» و «تجاوز» توسط شهرام گیل‌آبادی، معاون محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران و از مدیران ارشد صداوسیما، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. کفتاران وخوکان مکتب اسلام واپسگرای افراطی شیعی آخوندی تمام فکرشان چپاول غارت تجاوز وکشتار وسفاکی واختلاس میباشد تاچه اندازه وقاحت از امت ال على و داعشيعه نيست انكه متجاوز و دزد و جانى و بچه باز نباشه چهلو چهارهزارباربه عدالت خدا وچهارگوش قبر محمد وچهارده امام کوسکشتون ریــــدم 💩🕋💩🕋💩🕋💩🕋💩 برای افریدن شمامسلمونهای کثافت خونخواردزدقاتل متعفن لاشخورچپاولگرغم گستر شادی کش زن ستیز که44سال عمرمارا سوزوندیدوایران وایرانی نابودکردید و440ملیونبارتوغیرت ملت همیشه خفته ریـدم اگرا

متهم شدن معاون وقت قالیباف در شهرداری به تجاوز به چند زنصفحه جنبش می‌تو یا من_هم ایران در توییتر روایت‌هایی از تجاوزجنسی و سوءاستفاده از موقعیت شغلی توسط «شهرام گیل‌آبادی»، معاون محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران و از مدیران ارشد صداوسیما را منتشر کرده است. اخبار_ایران

نسخه چاپی

پارلمان عراق روز پنج‌شنبه دوم تیر عضویت ۶۴ نماینده جدید به جای نمایندگان مستعفی گروه مقتدی صدر را تأیید کرد. بدین ترتیب جناح مورد حمایت ایران اکنون در مجلس این کشور تبدیل به بزرگ‌ترین جناح شده است.

۷۳ نماینده ائتلاف سیاسی به رهبری مقتدی صدر که بزرگترین ائتلاف در پارلمان عراق بود روز ۲۲ خرداد و با هدف شکستن بن‌بست در تشکیل دولت جدید به‌طور دسته‌جمعی استعفا دادند.

پارلمان عراق از زمان برگزاری انتخابات در ماه اکتبر گذشته و به‌رغم چانه‌زنی‌های طولانی برای تعیین نخست‌وزیر و اعضای دولت جدید دستخوش بحران بود.

در پی استعفای دسته‌جمعی نمایندگان ائتلاف مقتدی صدر، کرسی‌های آنان به نامزدهایی واگذار شد که میزان رای آنها در رتبه دوم بود.

از مجموع ۷۳ کرسی خالی حدود ۴۰ کرسی به نمایندگان ائتلاف موسوم به «چارچوب هماهنگی» واگذار شد که از گروه‌های مورد حمایت ایران است.

این گروه در انتخابات، ۸۳ کرسی به دست آورده بود و با احتساب حدود ۴۰ نماینده دیگر، تعداد کرسی‌های آن در پارلمان عراق به حدود ۱۳۰ مورد افزایش می‌یابد. پارلمان عراق در مجموع ۳۲۹ کرسی دارد و هنوز تعداد دقیق کرسی‌های هر یک از گروه‌ها و ائتلاف‌های سیاسی را اعلام نکرده‌است.

مجلس عراق عادی‌سازی روابط با اسرائیل را ممنوع کرد؛ واکنش منفی آمریکا

مقتدی صدر قبل از استعفای دسته‌جمعی نمایندگان این گروه خواستار تشکیل دولت «اکثریت» با مشارکت گروه‌های سنی و کُرد شده بود.

اگر چنین دولتی تشکیل می‌شد گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران از جمله ائتلاف موسوم به «چارچوب هماهنگی» که دربرگیرنده بازوی سیاسی گروه‌های حشد الشعبی است برای اولین بار طی دو دهه گذشته به اپوزیسیون رانده می‌شدند.

تحولات اخیر باعث حذف شدن مقتدی صدر از صحنه سیاست عراق نخواهد شد. جریان صدر همراه با متحدان خود در انتخابات پارلمانی اخیر ۱۷۰ کرسی به دست آورده بود و به‌رغم استعفای ۷۳ نفر از آنها هنوز یک وزنه مهم تلقی می‌شود.

تغییر تعادل قوا در مجلس عراق بخت گروه‌های شیعه برای تشکیل دولت آینده را افزایش می‌دهد ولی اگر سایر گروه‌های مهم از جمله پیروان و مؤتلفان مقتدی صدر در چنین دولتی سهیم نباشند بی‌ثباتی در عراق افزایش خواهد یافت.رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.