جمعیت حقوق بشر ارک: در سه ماه گذشته بیش از ۱۵۰ شهروند تُرک بازداشت ‌شده‌اند

12/08/1399 12:36 ق.ظ

بازداشت شهروندان تُرک در پی برگزاری تجمع‌هایی در تهران و برخی شهرهای تُرک‌نشین ادامه دارد. در آخرین دور از بازداشت‌ها «ووقار نعمت»، روزنامه‌نگار اهل کلیبر در استان آذربایجان_شرقی صبح روز جمعه ۹ آبان بازداشت ‌شد. اخبار_ایران

این دومین بار در یک ماه گذشته است که این شاعر و نویسنده آذربایجانی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت می‌شود. آقای نعمت روز پنجشنبه ۱۰ مهرماه نیز پس از تماس تلفنی و تهدید از سوی مأموران امنیتی در شهرستان کلیبر بازداشت‌شده بود.

ووقار نعمت سردبیر نشریه «چیراق» و نویسنده ۱۲ عنوان کتاب در حوزه ادبیات و فولکلور آذربایجان است. «حکیمه احمدی» دیگر فعال مدنی اهل مرند، روز پنجشنبه اول آبان ماه پس از حضور در شعبه ۱۶ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب تبریز بازداشت‌شده است. این فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق به همراه دوازده تن از شهروندان تبریزی که تجمعات اعتراضی بیست‌وشش تیرماه امسال بازداشت‌شده بودند، برای اخذ آخرین دفاعیات به شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای انقلاب تبریز به ریاست «سید علی موسوی» احضار شده بودند.

خانم احمدی پس از حضور در دادگاه با افزایش میزان مبلغ وثیقه از صد به دویست میلیون تومان مواجه شده و به دلیل عدم تمکن مالی برای تهیه وثیقه، ابتدا به کلانتری ۱۱ تبریز و سپس به زندان مرکزی این شهر منتقل‌شده است. headtopics.com

شهروند آذری

آذری نشین.

ادامه مطلب:
iranwire »

یک جمعیت شناس به پنج سال زندان محکوم شد؛ اتهام: تلاش برای کاهش زاد و ولد

حاجی میرزایی: از هیچ کوششی برای عادلانه سازی حقوق معلمان دریغ نکرده اموزیر آموزش و پرورش: *متاسفانه گفت وگوی من با معاونان و مدیران کل برای به کارگیری همه توان برای خدمت، به نادرست خطاب به معلمان و حقوق آنان تلقی شده است *در یک سال مسئولیتم از هیچ کوششی برای عادلانه‌سازی حقوق معلمان دریغ نکرده‌ام کص ننت و زنت اگه دروغ میگی یک وزیر درکل وزارت خانه ی روحانی هست دستپاک است و مومن و باصداقت و مهربان و دلسوز برای صنفش. وزیر اموزش و پرورش است که اصولگرااست

کنترل و نظارت جای حمایت از حقوق مادی و معنوی آثار هنری را گرفته استوحید آگاه، عضو هیات‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی و وکیل پایه‌یک دادگستری، به این نکته اشاره کرد که تمرکز ما روی کنترل و نظارت است؛ یعنی دادسرای فرهنگ و رسانه به جای اینکه به سراغ دانلود و پخش غیرقانونی برود به سمت نظارت و کنترل رفته است.

فوت ۴۳۴ بیمار کووید ۱۹ در شبانه روز گذشتهسخنگوی وزارت بهداشت از فوت ۴۳۴ بیمار کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته در کشور و عبور آمار قربانیان از مرز ۳۵ هزار نفر خبر داد.

تعداد شرکت‌کنندگان در رای‌گیری زودهنگام انتخابات آمریکا به 85 میلیون نفر رسید- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnim۸۵ میلیون رای در انتخابات زود‌هنگام آمریکا رئیس پروژه انتخابات آمریکا: پیش‌بینی می‌کنیم بیش از ۱۵۰ میلیون نفر در انتخابات شرکت کنند این رقم معادل مشارکت ۶۵ درصدی خواهد بود و بالاترین نرخ مشارکت از سال ۱۹۰۸ به شمار می‌رود Election2020 پس حتی بین بد و بدتر هم می شود مشارکت بالا ایجاد کرد. ما هم یقین داریم در انتخابات اینده ج.ا رکورد عدم مشارکت شکسته و قالیباف با سه میلیون و صد هزار نفر بعنوان ابکی ترین رییس جمهور جهان انتصاب شود؟

بورس سبزپوش شدبورس سبزپوش شد بازار سرمایه برخلاف هفته گذشته، نخستین روز هفته جاری را با چراغ سبز آغاز کرد و شاخص کل این بازار بیش از ۱۷ هزار واحد افزایش یافت.

استان‌وایر- بازداشت شهروندان تُرک در پی برگزاری تجمع‌هایی در تهران و برخی شهرهای تُرک‌نشین در حمایت از «آزادسازی قره‌باغ» ادامه دارد. در آخرین دور از بازداشت‌ها «ووقار نعمت»، روزنامه‌نگار اهل کلیبر در استان آذربایجان شرقی صبح روز جمعه ۹ آبان از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت‌شده است.

این دومین بار در یک ماه گذشته است که این شاعر و نویسنده آذربایجانی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت می‌شود. آقای نعمت روز پنجشنبه ۱۰ مهرماه نیز پس از تماس تلفنی و تهدید از سوی مأموران امنیتی در شهرستان کلیبر بازداشت‌شده بود.

ووقار نعمت سردبیر نشریه «چیراق» و نویسنده ۱۲ عنوان کتاب در حوزه ادبیات و فولکلور آذربایجان است.

«حکیمه احمدی» دیگر فعال مدنی اهل مرند، روز پنجشنبه اول آبان ماه پس از حضور در شعبه ۱۶ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب تبریز بازداشت‌شده است. این فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق به همراه دوازده تن از شهروندان تبریزی که تجمعات اعتراضی بیست‌وشش تیرماه امسال بازداشت‌شده بودند، برای اخذ آخرین دفاعیات به شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای انقلاب تبریز به ریاست «سید علی موسوی» احضار شده بودند.

خانم احمدی پس از حضور در دادگاه با افزایش میزان مبلغ وثیقه از صد به دویست میلیون تومان مواجه شده و به دلیل عدم تمکن مالی برای تهیه وثیقه، ابتدا به کلانتری ۱۱ تبریز و سپس به زندان مرکزی این شهر منتقل‌شده است.

«مهدی اسدی گلزار، صادق پرتو بیرق، علی مرادیان، یاسمن ظفری، بهزاد شیخی، رحیم ساسانی، هادی قلی زاده، مجید اکبری، سعد الله ساسانی، علی آب خضر، ابوالفضل ابراهیم‌زاده و مهدی پورعلی خرمالو» که به همراه حکیمه احمدی به دادگاه احضار شده بودند با تأمین وثیقه آزادشده‌اند.

اتهام این افراد، در مرحله مقدماتی دادرسی «اخلال در نظم عمومی» عنوان‌شده است.

این شهروندان جزو ده‌ها بازداشت‌شده موج اول دستگیری‌ها در ماه‌های اخیر پس از تجمعات اعتراضی در بیست‌وشش تیرماه امسال هستند.

روز یکشنبه ۲۲ تیر سال جاری درگیری‌های نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه «تووز» و در فاصله سیصد کیلومتری منطقه قره‌باغ آغاز شد. دور دوم درگیری‌ها نیز بامداد روز یک‌شنبه ششم مهر سال جاری آغاز و تاکنون ادامه داشته است.

در این مدت در سه نوبت (۲۶ تیرماه، ۱۰ مهر و ۲۷ مهرماه) و به دنبال انتشار فراخوان‌هایی از سوی فعالان مدنی و احزاب آذربایجان ایران، تجمع‌هایی در شهرهای مختلف ازجمله تهران، تبریز، ارومیه، زنجان، اردبیل و برخی دیگر از شهرهای تُرک‌نشین کشور در اعتراض به «حمایت لجستیکی ایران از ارمنستان و استفاده روسیه از حریم هوایی و زمینی ایران برای انتقال سلاح به ارمنستان» و حمایت ازآنچه «آزادسازی قره‌باغ» عنوان‌شده است، برگزار شده است.

در این تجمع‌ها ده‌ها نفر از فعالان سیاسی، مدنی و دانشجویی آذربایجانی بازداشت شدند. تعدادی از بازداشت‌شدگان پس از احضار به اداره اطلاعات و پلیس امنیت شهرهای مختلف و بسیاری دیگر نیز بعدها با یورش نیروهای امنیتی به منازل و محل کار خود بازداشت شدند.

هفته گذشته جمعیت حقوق بشر ارک در اطلاعیه‌ای اسامی ۱۴۶ تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر پس از بیست‌وشش تیرماه را منتشر کرده است.

در اطلاعیه این جمعیت حقوق بشری آمده است: «این اعتراضات و تظاهرات به‌صورت مسالمت‌آمیز و با تکیه‌بر حق آزادی بیان در چهارچوب قوانین موجود بوده است. بااین‌وجود نیروی انتظامی و مأمورین لباس شخصی اداره اطلاعات با خشونت تظاهرکنندگان را مورد ضرب‌وجرح قرار داده و دستگیر کرده‌اند.»

این سازمان در ادامه افزوده است: «جمعیت حقوق بشر آذربایجان (ارک) مشخصات تمامی دستگیرشدگان را تهیه و در سه نوبت به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، عفو بین‌الملل و ناظران بین‌المللی حقوق بشر ارسال نموده است.»

در ماه‌های گذشته تعدادی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه‌های سنگین به‌طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزادشده‌اند.

ازجمله آزادشدگان روزهای اخیر، عسگر اکبر زاده، علی خیر جو، میثم جولانی، مرتضی پروین، مجتبی پروین، مصطفی پروین، مهدی هوشمند و بهمن خیر جو، هستند که روز ۸ آبان و پس از گذراندن بیش از ۳۰ روز بازداشت با تودیع قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی از بازداشتگاه موقت زندان اردبیل (شام اسبی) آزاد شدند.

عبدالله صدوقی نیز ۷ آبان با تودیع وثیقه هفت‌صد میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزادشده است.

اکبر مهاجری، رسول رضوی، حسین امیر هجری و حسین محمدیان از دیگر فعالین مدنی ساکن تبریز هستند که ۱۰ آبان ۱۳۹۹ هرکدام با تودیع قرار وثیقه دویست میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزادشده‌اند.

بااین‌وجود هنوز از هویت و سرنوشت بسیاری دیگر از بازداشت‌شدگان ماه‌های اخیر اطلاعی در دست نیست.

بنا بر گزارش‌های رسیده به ایران‌وایر، علی‌رغم گذشت نزدیک به یک ماه از بازداشت «بابک کیومرثی» و «سعید سلطانی» تاکنون از محل و شرایط نگهداری آن‌ها اطلاعی در دست نیست. این دو فعال مدنی ساکن جلفا روز یکشنبه ۱۳ مهرماه ۹۹ از سوی نیروهای لباس شخصی در محل کار خود دستگیرشده‌اند. مأمورین امنیتی همچنین بدون ارائه مجوز قانونی منزل سعید سلطانی را مورد تفتیش قرار داده و لوازم شخصی او را با خود برده‌اند.

در این مدت پیگیری فعالان حقوق بشر و خانواده این شهروندان نیز نتیجه‌ای در پی نداشته و تاکنون ارگان‌های ذی‌ربط از پاسخگویی در ارتباط با وضعیت آن‌ها سرباز زده‌اند.

هفته گذشته نیز بازپرس شعبه ۱۶ دادگاه انقلاب جلفا خطاب به نزدیکان «سعید سلطانی و بابک کیومرثی» گفته است که آن‌ها «حالا حالاها میهمان ما هستند، دنبالشان نیایید.»

سعید سلطانی روز جمعه ۱۸ فروردین‌ماه ۹۹ طی تماس تلفنی کوتاه با خانواده‌اش، از نگهداری خود در اداره اطلاعات تبریز خبر داده است.

نزدیکان این فعال مدنی میگویند بازپرس شعبه ۱۶ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست «سید علی موسوی» از قبول قرار و صدور آزادی به علت عدم تکمیل پرونده امتناع کرده است.

در عین حال باگذشت یک ماه از بازداشت «بابک کیومرثی»، تاکنون خبری از محل نگهداری و وضعیت سلامتی وی در دست نیست.📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: