جزییات تازه از نحوه بازداشت و سلامت سعیده خضوعی، شهروند بهایی

06/02/1401 09:13 ب.ظ

دوشنبه ۲۲ اردیبهشت سعیده_خضوعی بار دیگر خود را به شعبه دو بازپرسی دادسرای اوین معرفی می‌کند. او در همان مکان به دستور قاضی «محمود حاجی مرادی»، بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده می‌شود. اقلیت‌های_مذهبی گزارش کیان ثابتی👇

دو هفته پیش، «مژده شمسایی»، بازیگر سینما و تئاتر و همسر «بهرام بیضایی» بر صفحه‌اش در فیس‌بوک نوشت: &la ... دو هفته پیش، «مژده شمسایی»، بازیگر سینما و تئاتر و همسر «بهرام بیضایی» بر صفحه‌اش در فیس‌بوک نوشت: «مردم‌آزارى، اقليت‌آزارى، بهايى‌آزارى ادامه دارد! سعيده خضوعى، خواهر زاده‌ى بهرام بيضايى ديروز در تهران بازداشت شد.

سعيده مادر ارسلان يزدانى بعد از ارسلان و همسرش سميرا ابراهيمى سومين عضو خانواده است كه بازداشت شده تنها به اين دليل كه در خانه‌ى خودشان آنچنان كه دل‌شان مى‌خواهد و باور دارند نيايش مى‌كنند. اوايل انقلاب سعيده كه از مدرسه عالى سينما و تلويزيون فارغ‌التحصيل شده بود تنها دانشجويى بود كه برخلاف تعهد دانشكده به همين دليل در تلويزيون استخدام نشد و سال‌ها على‌رغم دقت، توانايى و دانش سينمايى‌اش طبق قرارى نانوشته و ناگفته از طرف اكثريت اهالى سينما حذف و خانه نشين شد. و امروز به همان دليل در زندان است. بهايى بودن جرم نيست!»

«سعیده خضوعی»، شهروند ۶۲ ساله بهایی ساکن تهران بیش از ۱۶ روز است که در بازداشت به سر می‌برد. طی این مدت، مسوولان مربوطه هیچ پاسخ صریح و روشنی در مورد علت بازداشت و محل نگه‌داری او به خانواده‌اش نداده‌اند و پی‌گیری‌های خانواده هم هیچ نتیجه‌ای نداشته است.یکی از نزدیکان این بازداشتی بهایی به «ایران‌وایر» گفت: «پیش از عید نوروز، سعیده خضوعی با دریافت احضاریه‌ای برای تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ به شعبه دو بازپرسی دادسرای اوین احضار شد.

ادامه مطلب:
iranwire »

رسیدگی به دو پرونده در دادگاه مطبوعاتسخنگوی هیات منصفه مطبوعات گفت: در روزدوشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی دو پرونده رسیدگی شد.

محکومیت محمد امامی به حبس/ دو دانشجوی دانشگاه شریف به ۱۰ سال حبس محکوم شدندسخنگوی قوه قضاییه: *پرونده حمله به چند روحانی تا ۱۰ روز آینده به دادگاه ارسال می‌شود *دو دانشجوی دانشگاه شریف به ۱۰ سال حبس محکوم شدند *دادگاه اتهام افساد فی الارض را برای این دو دانشجو محرز ندانست *حکم قطعی نشده *محمد امامی به ۲۰ سال حبس محکوم شد مادر جنده ها این افساد فی الارض دیگه چه گوهیه از توکونتون در آوردین و از روز اول شورش ۵۷ صدها هزار ایرانی رو به این جرم دار زدید ، اگه کسی افساد فی الارض کنه اون خود این حکومت و آخوندا هستن ، تو اون دینتون با تمام مذاهب تخمیش و تو کله اون جهودای حاکم بر ایران که اربابتونن ریدم!

جنگ در اوکراین؛ آمریکا برای ارسال تسلیحات به کی‌یف ۴۰ کشور را در آلمان گردهم می‌آوردجنگ در اوکراین در شرایطی وارد شصت و دومین روز خود شده است که روسیه حملات خود را در شرق این کشور تشدید کرده و مقام‌های نظامی غربی گفته‌اند مسکو می‌خواهد با دور زدن مواضع نیروهای اوکراینی شهرهای این ناحیه را به تصرف خود درآورد. باشه *Iran Ukraine بااینکه روسیه 3چهارم نیروی خودراازدست داده ودست به استخدام نیروهای مزدورازچچن وسوریه‌ اقدام کرده وزیرخارجه لابروف بلوف میزند وتهدیداتمی میکند درصورتی که دریک جبهه اکراین قافیه راباخته حرف ازجنگ جهانی میزند یعنی‌روسیه توان درگیرشدن باجهان راداردچه‌کشوری درکنارش‌ هست *Iran Ukraine فعلآ روسیه با دریافت روزانه یک میلیارد دلار ازاروپا بابت فروش نفت وگاز روزگار میگذراند تهدید وزیرخارجه پوتین به اتم دروحله اول این روسیه خواهدبود که باشلیک اتم پودر میشود دراین صورت میتوان گفت که جمگ اتمی‌ بین کشورهای دارای اتم وروسیه خواهد بود

پلیس فرانسه دو سرنشین یک خودرو را به ضرب گلوله کشت\u067e\u0644\u06cc\u0633 \u0641\u0631\u0627\u0646\u0633\u0647 \u0634\u0627\u0645\u06af\u0627\u0647 \u06cc\u06a9\u0634\u0646\u0628\u0647 \u0628\u0647 \u0633\u0645\u062a \u06cc\u06a9 \u062e\u0648\u062f\u0631\u0648 \u062f\u0631 \u0645\u0631\u06a9\u0632 \u067e\u0627\u0631\u06cc\u0633 \u06a9\u0647 \u062f\u0631 \u062c\u0647\u062a \u0645\u062e\u0627\u0644\u0641 \u062f\u0631 \u062d\u0627\u0644 \u062d\u0631\u06a9\u062a \u0628\u0648\u062f \u0634\u0644\u06cc\u06a9 \u06a9\u0631\u062f \u06a9\u0647 \u062f\u0631 \u067e\u06cc \u0622\u0646 \u062f\u0648 \u0646\u0641\u0631 \u06a9\u0634\u062a\u0647 \u0648 \u06cc\u06a9 \u0646\u0641\u0631 \u0632\u062e\u0645\u06cc \u0634\u062f\u0646\u062f.\n\n من به عنوان کارمند_بانک_ملی ایران به وضع موجود و مشکلات_کاری_معیشتی و مدیریتی اعتراض دارم وخواستار رسیدگی فوری در این زمینه هستم! مشکلات_کارمندان_بانک_ملی_را_حل_کنید همسان_سازی_حقوق_با_بانک_مرکزی تبعیض_حقوق کار_بیشتر_حقوق_کمتر حقوق_متناسب_با_حجم_کار پلیس فرانسه وحشی شده

سیپری: ایران با افزایش هزینه‌های نظامی خود به جایگاه ۱۵ در جهان رسیده استبر اساس گزارش سیپری که روز دوشنبه منتشر شد، هزینه‌های نظامی ایران در سال گذشته میلادی با ۱۱ درصد افزایش به بیش از ۲۴ میلیارد دلار رسید. وقتی از هیچ کی نترسی، خدا بهت قدرتی می‌دهد که همه حیرت کند. ۲۴ میلیارد دلار موشک ساختن، پوشک باید بریم از ترکیه بیاریم مانند قالیباف! گزارشتون اشتباه داره: رتبه ۱۴، نه ۱۵...

استقرار شبه‌نظامیان ایران به جای نیروهای «دفاع ملی» اسد در شرق سوریهبه‌دنبال تحرکات مشکوک شبه‌نظامیان وابسته به ایران در شرق و مرکز سوریه طی هفته گذشته که با استفاده از مشغله روس‌ها در جنگ اوکراین، صورت می‌گیرد، منابع سوری

کیان ثابتیسعیده خضوعی، شهروند ۶۲ ساله بهائی ساکن تهران بیش از ۱۶ روز است که در بازداشت به سر می‌برد.ارسلان یزدانی، پسر سعیده خضوعی و همسرش، سمیرا ابراهیمی

دو هفته پیش، «مژده شمسایی»، بازیگر سینما و تئاتر و همسر «بهرام بیضایی» بر صفحه‌اش در فیس‌بوک نوشت: «مردم‌آزارى، اقليت‌آزارى، بهايى‌آزارى ادامه دارد! سعيده خضوعى، خواهر زاده‌ى بهرام بيضايى ديروز در تهران بازداشت شد. سعيده مادر ارسلان يزدانى بعد از ارسلان و همسرش سميرا ابراهيمى سومين عضو خانواده است كه بازداشت شده تنها به اين دليل كه در خانه‌ى خودشان آنچنان كه دل‌شان مى‌خواهد و باور دارند نيايش مى‌كنند. اوايل انقلاب سعيده كه از مدرسه عالى سينما و تلويزيون فارغ‌التحصيل شده بود تنها دانشجويى بود كه برخلاف تعهد دانشكده به همين دليل در تلويزيون استخدام نشد و سال‌ها على‌رغم دقت، توانايى و دانش سينمايى‌اش طبق قرارى نانوشته و ناگفته از طرف اكثريت اهالى سينما حذف و خانه نشين شد. و امروز به همان دليل در زندان است. بهايى بودن جرم نيست!»

«سعیده خضوعی»، شهروند ۶۲ ساله بهایی ساکن تهران بیش از ۱۶ روز است که در بازداشت به سر می‌برد. طی این مدت، مسوولان مربوطه هیچ پاسخ صریح و روشنی در مورد علت بازداشت و محل نگه‌داری او به خانواده‌اش نداده‌اند و پی‌گیری‌های خانواده هم هیچ نتیجه‌ای نداشته است.یکی از نزدیکان این بازداشتی بهایی به «ایران‌وایر» گفت: «پیش از عید نوروز، سعیده خضوعی با دریافت احضاریه‌ای برای تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ به شعبه دو بازپرسی دادسرای اوین احضار شد. در احضاریه، دلیل بازداشت عبارت نامفهوم اتهام انتسابی نوشته شده بود. یک روز بعد از تعطیلات نوروزی، سعیده در روز دوشنبه ۱۵ فروردین خود را به شعبه دو دادسرا معرفی کرد ولی از سوی قاضی مرادی، ریاست شعبه به او گفته می‌شود امروز شلوغ است و وقت ندارند. سعیده در حال برگشت به منزل بوده است که از دادسرا به تلفن همراه او زنگ می‌زنند که چرا خود را معرفی نمی‌کند؟ وقتی او پاسخ می‌دهد که خودتان گفتید بروم چون وقت ندارید، فرد تماس گیرنده به او می‌گوید پس دوشنبه بعد دوباره بیا.»

دوشنبه ۲۲ اردیبهشت سعیده خضوعی بار دیگر خود را به شعبه دو بازپرسی دادسرای اوین معرفی می‌کند. او در همان مکان به دستور قاضی «محمود حاجی مرادی»، بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده می‌شود. تا زمان تهیه این گزارش از محل بازداشت او هیچ اطلاعی در دست نیست. طی هشت ماه گذشته، سعیده خضوعی چهار مرتبه جهت بازجویی به شعبه دو دادسرای اوین احضار شده است. دفعه اول، مهر سال گذشته ماموران پس از تفتیش منزل، او را به عنوان مطلع به دادسرا احضار کردند. در آن زمان، پسرش، «ارسلان یزدانی» در بازداشت بود. سعیده خضوعی پس از مراجعه به دادسرای «شهید مقدس» اوین، حدود یک ساعت بازجویی و سپس آزاد شد.

دفعه دوم، روز چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ اتفاق افتاد. در این روز، هشت مامور امنیتی با در اختیار داشتن حکم بازرسی به منزل سعیده خضوعی و همسرش رفته و پس از تفتیش کامل منزل، با احضاریه‌ تاریخ گذشته‌ای از او خواسته بودند طی ۱۰ روز آینده خود را به دادسرای شهید مقدس اوین معرفی کند. سعیده خضوعی پس از مراجعه به دادسرا، از سوی بازپرس بدون هرگونه سوال و جواب به منزل فرستاده شده بود.

دو مرتبه‌ بعدی در روزهای ۱۵ و ۲۲ فروردین رخ داد که آخرین احضار، منجر به بازداشت سعیده خضوعی شد. روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰، ماموران وزارت اطلاعات به منزل ارسلان یزدانی، پسر سعیده خضوعی هجوم برده و پس از تفتیش و ضبط شماری از وسایل شخصی او و خانواده‌اش، از جمله لپ‌تاپ، تلفن همراه، وسایل الکترونیکی، عکس و مدارک، ارسلان را هم بازداشت کرده بودند. این شهروند بهایی پس از ۴۵ روز بازداشت در بند ۲۴۱ زندان اوین، تحت نظر حفاظت اطلاعات قوه قضاییه با تودیع وثیقه معادل یک میلیارد تومان آزاد شد.

«سمیرا ابراهیمی» (یزدانی)، همسر ارسلان نیز از بازجویی و بازداشت در امان نبوده است. او ابتدا در اواخر آذر ۱۴۰۰ به شعبه دو بازپرسی دادسرای اوین احضار شد. در این جلسه، کلیه پاسخ‌های خود را در برگه بازجویی ثبت و امضا کرد ولی در پایان جلسه هیچ‌گونه تفهیم اتهامی برای او انجام نشد. او ار پس از چهار ساعت بازجویی، آزاد کردند.

در مرتبه دوم، در روز دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ به شعبه دو دادسرا احضارش کردند که این احضار منجر به بازداشت موقت او شد. پس از ۲۴ ساعت بازداشت، سمیرا ابراهیمی با تودیع وثیقه معادل ۸۰۰ میلیون تومان به طور موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

در روز هشتم مهر ۱۴۰۰، منزل سعیده خضوعی (مادر ارسلان) از طرف ماموران وزارت اطلاعات تفتیش و خضوعی به دادسرا احضار شد. در این روز به طور هم‌زمان نیروهای امنیتی منازل سه شهروند بهائی دیگر به نام‌های «صبا سفیدی»، «پدرام عبهر» و «ایرج شکور» را در تهران مورد تفتیش قرار داده بودند. مشخص نیست بازرسی منازل این سه تن با پرونده سعیده خضوعی مرتبط بوده یا این هم‌زمانی به طور اتفاقی رخ داده است. هر کدام از این سه شهروند بهائی مدتی بعد تحت بازجویی قرار گرفتند.

صبا سفیدی ۲۱ دی ۱۴۰۰ بازداشت و پس از ۴۵ روز آزاد شد. پدرام عبهر را ۳۰ آبان بازداشت و پس از ۳۵ روز به طور موقت آزاد کردند. ایرج شکور نیز پس از احضار و بازجویی در دادسرای شهید مقدس اوین آزاد شد. فرد نزدیک به خانواده خضوعی می‌گوید: «سعیده خضوعی دچار بیماری میگرن است و گرسنگی و عدم دسترسی به سه وعده غذا بیماری او را تشدید می‌کند. این موضوع موجب نگرانی خانواده‌اش شده است. اما آن‌چه بیشتر همسر و فرزندانش را دچار نگرانی کرده، چگونگی دسترسی و مصرف او از داروها است. ماجرا این است که یک روز پس از بازداشت، از دادسرا به ارسلان زنگ می‌زنند و لیست داروهای مادرش را می‌دهند. ارسلان هم داروها را همان روز تهیه می‌کند و به دادسرا می‌رساند. اما روز چهارم اردیبهشت دوباره زنگ می‌زنند و فهرست داروها را تمدید می‌کنند. این موضوع موجب نگرانی خانواده او شده است چون آن داروها مصرف یک ماه سعیده خضوعی هستند. در حقیقت، هرگاه درد دارند، آن‌ها را مصرف می‌کنند. اما پس از ۱۲ روز دوباره دارو درخواست داده‌اند. این شکل مصرف دارو توسط مادرشان مسبوق به سابقه نیست، به همین دلیل خانواده به شدت نگران سلامت او هستند.» ارسلان یزدانی در مورد آخرین وضعیت مادرش در اینستاگرام نوشته است: «امروز پنج اردیبهشت برای پی‌گیری وضعیت مادرم به دادسرای اوین مراجعه کردم و موفق به دیدار جناب حاجی مرادی، رییس شعبه دو بازپرسی دادسرا اوین شدم...ایشان گفتند سعی می‌کنند پرونده زودتر جمع شود»

یزدانی نوشته است: «در مورد سلامت مادرم و این‌ که چرا ضابط درخواست این همه دارو داده، از حاجی مرادی پرسیدم که او گفت دستور می‌دهد تا بازپرس ناظر به ملاقات مادرش برود.»