جامعه ایرانی مایل به "فرزندآوری" است اما این 7 عامل مانع شده‌اند!- اخبار خانواده و جوانان - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnim

04/08/2020 08:33:00 ق.ظ

موانع فرزندآوری در جامعه ایرانی کشور در سه دهه آینده با افت شدید شاخصه‌های جمعیتی رو‌به‌رو خواهد شد با وجود اینکه جامعه ایرانی بیش از تعداد فرزندانی که دارد، مایل به فرزندآوری است اما موضوعاتی در حوزه جمعیت مانع هستند #كاهش_جمعيت

كاهش_جمعيت, سقط جنین

موانع فرزندآوری در جامعه ایرانی کشور در سه دهه آینده با افت شدید شاخصه‌های جمعیتی رو‌به‌رو خواهد شد با وجود اینکه جامعه ایرانی بیش از تعداد فرزندانی که دارد، مایل به فرزندآوری است اما موضوعاتی در حوزه جمعیت مانع هستند كاهش_جمعيت

کشور در سه دهه آینده با افت شدید شاخصه‌های جمعیتی رو‌به‌رو خواهد شد؛ با وجود اینکه جامعه ایرانی بیش از تعداد فرزندانی که دارد، مایل به فرزندآوری است اما هفت موضوع در حوزه جمعیت مانع هستند و متاسفانه این موضوعات از سوی مسئولان این حوزه نیز رها شده‌!

البته برخی از موانع به راحتی رفع شدنی است اما برخی دیگر نیاز به مطالعه دارد؛ بر این اساس، جامعه ایران دو سال دیرتر از تمایل خود ازدواج می‌کند! سیاستگذاران باید از طریق سیاست‌گذاری‌های صحیح، این روند را تسهیل کنند تا جوانان در زمانی که تمایل دارند، قادر به ازدواج و فرزندآوری باشند.

در ادامه با بررسی معضلات اجتماعی که در کشور با آن رو به رو هستیم؛ چند فاکتور مهم موثر بر مقوله "جمعیت" شناسایی شده که حل آنها، سهم عمده‌ای در تغییرات و افزایش جمعیت ایفا می‌کند؛ بر  این اساس رسیدگی به موضوعات زیر باید مورد توجه دولت، مجلس و ارگان‌های مربوطه قرار گیرد:

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

نامه "حاجی بابایی" به "قالیباف" درباره "بذرپاش"- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimنامه حاجی بابایی به قالیباف درباره بذرپاش: پس از برگزاری مجدد دو جلسه اعضای کمیسیون و بررسی برخی انتقادات، بار دیگر درستی فرایند انتخاب رئیس دیوان محاسبات مورد تایید اعضای کمیسیون بودجه مجلس قرار گرفته است

برای پرداخت "پاداش پایان خدمت معلمان" مدارس را نمی‌فروشیم!/ پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان از شهریور- اخبار فرهنگیان و مدارس - اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimمعاون وزارت آموزش و پرورش گفت: حدود 48 هزار و 300 نفر بازنشسته قطعی در سال 98 داریم که برای پرداخت پاداش و مرخصی ذخیره این تعداد باید 5 هزار و 400 میلیارد تومان هزینه کنیم؛ هیچ برنامه‌ای برای فروش املاک جهت پرداخت پاداش پایان خدمت نداریم.

اولین تصاویر از پشت صحنه سریال "سلمان فارسی"- اخبار رادیو و تلویزیون - اخبار فرهنگی - اخبار تسنیم - Tasnimاولین تصاویر از پشت صحنه فاز جدید سریال تلویزیونی 'سلمان فارسی' به کارگردانی داود میرباقری منتشر شد.

ایرانی‌ها هر 3 روز اندازه وزن برج میلاد پسماند تولید می‌کنند- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimمعاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: روزانه در کشور حدود 58 هزار تن پسماند تولید می شود؛ این بدان معنی است که ایرانی‌ها هر سه روز یک بار به انداره وزن برج میلاد پسماند تولید می‌کنند.

دیوان محاسبات شرط سنی برای انتصاب مدیران مدارس را غیرقانونی دانست- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimرئیس کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: دیوان محاسبات تعیین سقف سنی 'تا 45 سال' برای انتصاب مدیران مدارس را غیرقانونی اعلام کرد.

ترامپ: مساله شکست طرح رای پُستی اثبات شده است- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimترامپ: مساله شکست طرح رای پُستی اثبات شده است رای گیری پُستی در چند ایالت این کشور ثابت کرد که این روش به شکست منجر می‌شود Election2020

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بر اساس دو مطالعه ملی نگرش‌سنجی که در سال‌های 82 و 94 انجام گرفت، مشخص شده که جامعه ایرانی بیش از تعداد فرزندانی که دارد، مایل به فرزندآوری است ؛ این نکته نشان می‌دهد که موانعی بر سر راه زوجین قرار دارد که مانع از برآورده شدن این تمایل می‌شود.خبرگزاری تسنیم ، در پی نامه روز چهارشنبه محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه جهت بررسی مجدد فرآیند انتخاب رئیس دیوان محاسبات کشور، حمیدرضا حاجی‌بابایی در نامه‌ای به قالیباف اعلام کرد، پس از برگزاری مجدد دو جلسه اعضای کمیسیون و بررسی برخی انتقادات، بار دیگر درستی فرایند انتخاب رئیس دیوان محاسبات مورد تایید اعضای کمیسیون بودجه مجلس قرار گرفته است.خبرگزاری تسنیم درباره ثبت تقاضای تغییر کاربری 1.خبرگزاری تسنیم ، تصویربرداری فاز جدید سریال تلویزیونی"سلمان فارسی" به کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی حسین طاهری روز عید قربان با حضور رئیس مرکز سیمافیلم و مسئولان استان سمنان در شاهرود از سر گرفته شد.

البته برخی از موانع به راحتی رفع شدنی است اما برخی دیگر نیاز به مطالعه دارد؛ بر این اساس، جامعه ایران دو سال دیرتر از تمایل خود ازدواج می‌کند! سیاستگذاران باید از طریق سیاست‌گذاری‌های صحیح، این روند را تسهیل کنند تا جوانان در زمانی که تمایل دارند، قادر به ازدواج و فرزندآوری باشند. از سوی دیگر باید توجه داشت که 20 درصد جمعیت کشور که ظرفیت باروری دارد با "ناباوری" درگیر است! مسئله افزایش طلاق و توجه به جایگاه و شأن مادری در میان مردم نیز از مواردی است که حتماً باید در مسئله فرزندآوری و جمعیت مورد توجه قرار گیرد. انتهای پیام/. کشور در سه دهه دهه آینده با افت مشخصه‌های جمعیتی رو‌به‌رو خواهد شد و امروز زمانی است که می‌توان به مسئله "افزایش جمعیت" پرداخت و آن را اصلاح کرد، همانطور که در دیگر کشورهای جهان نیز این اتفاق افتاده است. معاون برنامه ‌یزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت:‌ شاید تعداد بازنشسته‌های دستگاهی کم باشد و بتواند از ظرفیت ماده 21 استفاده کند یا ملک کوچکی داشته باشد و بفروشد تا از آن طریق پاداش پایان خدمت را پرداخت کند. در ادامه با بررسی معضلات اجتماعی که در کشور با آن رو به رو هستیم؛ چند فاکتور مهم موثر بر مقوله "جمعیت" شناسایی شده که حل آنها، سهم عمده‌ای در تغییرات و افزایش جمعیت ایفا می‌کند؛ بر  این اساس رسیدگی به موضوعات زیر باید مورد توجه دولت، مجلس و ارگان‌های مربوطه قرار گیرد: 1- کاهش سن ازدواج و جلوگیری از افزایش آن ــ وام ازدواج (افزایش هدفمند با وجود منابع عالی کشور) ــ ترغیب و حمایت از جوانان قائل به تأخیر ازدواج 2- ارائه مشوق‌های فرزندآوری ــ وام فرزندآوری (بر اساس پژوهش‌ها، هزینه سالانه آن فقط 1.300 میلیارد تومان است) ــ کمک‌هزینه فرزندآوری و بیمه هزینه‌های بارداری و زایمان 3- بیمه ناباروری (20 درصد زوجین کشور در سن باروری با این معضل رو‌به‌رو هستند!) ــ مجموع هزینه سالانه درمان ناباروری 200 میلیارد تومان است که در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد اما محل هزینه‌کرد آن نامعلوم است! ــ تعداد کل متخصصان این حوزه در سطح کشور تنها 135 نفر است!!! 4- حفظ ارزش مادری و خانه‌داری ــ ارج ‌نهادن به زحمت مادران و جلوگیری از تحقیر آنان 5-کنترل طلاق( طلاق طی 10 سال اخیر دو برابر شده است ) ــ در این رابطه باید دخالت پیشگیرانه داشته باشیم نه عارضی! 6- سقط جنین ( در کشور سالانه حدود 300 هزار سقط خودخواسته انجام می‌شود! ) ــ ارائه آمار و اطلاعات صحیح درباره سقط جنین، تشریح  پیادمد‌های وخیم جسمی و روحی سقط برای توده با مردم و برجسته‌کردن حرمت سقط فرزند، جلوگیری از انتشار آزادانه مطالب در فضای مجازی با محوریت آموزش روش‌های سقط جنین! 7- رصد کارشناسی وضعیت جمعیت ــ ایجاد ساختارهای ضدفساد در رصد وضعیت جمعیت ــ جلب مشارکت مردم در درک مسئله جمعیت .  در این بخش از کار بر مبنای ساخت و سازهای صورت گرفته در چند ماه اخیر و لوکیشن‌های انتخاب شده در استان سمنان، تصویربرداری سریال با بهره‌گیری از جلوه‌های ویژه (ویژوال افکت) جلو می‌رود.