تهدید تئاتری‌ها برای بازگشت به جشنواره فجر

25/10/1398 05:02:00 ب.ظ

یک منبع مطلع به ایران‌وایر گفت برخی از مسوولان و هنرمندان تئاتر روز ۲۴ دی‌ماه به حراست وزارت ارشاد فراخوانده شدند و در جلسه‌ای با حضور افرادی که هویت واقعی‌شان مشخص نبود به آنها گفته شده که باید انصراف‌دهندگان را راضی به بازگشت به جشنواره کنند اخبار_ایران

این افراد در جلسه خود تهدید کرده‌اند که اگر هنرمندان انصراف‌دهنده به جشنواره امسال بازنگردند برای چند سال محروم از اجرا خواهند بود.تاکنون حدود ۶۰ نمایش در بخش‌های مختلف جشنواره تئاتر فجر اعلام انصراف داده‌اند. این گروه‌های نمایشی به دلیل تکذیب خبر سقوط هواپیما اوکراینی با اصابت موشک، عدم اطلاع‌رسانی شفاف و مسوولیت‌پذیری مسوولان در این فاجعه از شرکت در جشنواره فجر کنار کشیدند. جشنواره‌های بین‌المللی هنری فجر که هرساله در ماه بهمن به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود بزرگ‌ترین رویداد هنری سال جامعه ایران به‌حساب می‌آید.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

التماس برای مشروعیت منم جای اینا باشم میگم میلن‌اما بدون حجاب 😂😂😂

ترامپ: مهم نیست که قاسم سلیمانی تهدید فوری برای آمریکا بود یا نهدونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه نوشت، با وجود گذشته‌ وحشتناکی که سلیمانی تروریست داشته، این که او عامل تهدید فوری برای ایالات متحده بوده یا نه، واقعا مهم نبود. چند وقت دیگه میگه مهم نیست به ما کمک کرد داعش رو شکست بدیم مهم اینه ایرانی بوده مهم این است که تو منفورترین ادم نزد ایرانیان هستی کشته شدن سلیمانی بزرگ ترین دستاورد برای عدالت خواهی انسانهای بیگناه است که توسط سلیمانی کشته شدن و صدها هزار نفر دیگر معلول ، معیوب ، فراری شدند تشکر میکنیم از نیروهای شجاع آمریکای بزرگ.

وزیر خارجه انگلیس، ایران را تهدید به تحریم کرد- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimوزیر امور خارجه انگلیس در اظهاراتی تهدیدآمیز اعلام کرد که دولت متبوعش اقداماتی در راستای وضع تحریم‌های احتمالی علیه ایران را در دست بررسی دارد. شدتش منو كشت اینام پیرزن رو از خونه خالی می‌ترسونن بیخود کرده

بدون اشاره به دروغ‌گویی و پنهان‌کاری نظام؛ رئیس قوه قضاییه معترضان را به برخورد تهدید کردبدون اشاره به دروغ‌گویی و پنهان‌کاری نظام؛ رئیس قوه_قضاییه معترضان را به برخورد تهدید کرد ابراهیم_رئیسی در سخنانی گفت که امنیت خط قرمز کشور است و نیروهای امنیتی و انتظامی با کسانی که به بهانه این حادثه افکار عمومی را مشوش کنند برخورد می کنند. نوامیستان را در جلوی چشمانتان خواهیم گایید منتظر باش ریسی کوسکش امنیت چی ؟؟؟ جانی؟ مالی؟ شغلی؟ دقیقا چه امنیتی داریم؟ الان دیگه سال ۶۷ نیست و خاوران هم پر شد از جنایت شما این حرفها دیگه همه میدونن طبل تو خالیه جناب رئیسی مردم دیگه چیزی برای باختن ندارن شما همه چی رو گرفتین ازشون

رئیس جمهوری ترکیه، ژنرال خلیفه حفتر در لیبی را به حمله و برخورد تهدید کردرئیس جمهوری ترکیه، ژنرال خلیفه حفتر در لیبی را به حمله و برخورد تهدید کرد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز سه شنبه ۲۴ دی ماه گفت اگر حملات ژنرال خلیفه حفتر علیه دولت رسمی لیبی در طرابلس ادامه یاید، ترکیه از «درس دادن به او» خودداری نخواهد کرد. و از نزدیک میدیدم این قوم ” اشرار” چه بکش بکشی و .............. ولش کن خودتون هم دیدین و همه رو خودتون بهتر .... از من تو چکاره لیبی هستی عنتر

تهدید و ارعاب خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ناتمام: غم روی غم

وزیر دادگستری آمریکا می‌گوید طرح پرسش قریب‌الوقوع بودن یا نبودن تهدید ایران «موضوعی انحرافی» استوزیر دادگستری آمریکا می‌گوید طرح پرسش قریب‌الوقوع بودن یا نبودن تهدید ایران «موضوعی انحرافی» است ویلیام بار که از مدافعان اختیارات گسترده ریاست جمهوری است از زمان انتصاب به عنوان وزیر دادگستری در مقام مدافع جدی دونالد ترامپ ظاهر شده است. خب این نکبت دست نشانده همون کچل زرده اونوقت میخوای طرفدار ایران باشه🤔 دستش درد نکنه ترامپ برای جهان ثابت شد فقط دروغگویی بیش بیش نیست

یک منبع مطلع به ایران‌وایر گفت برخی از مسوولان و هنرمندان تئاتر روز ۲۴ دی‌ماه به حراست وزارت ارشاد فراخوانده شدند و در جلسه‌ای با حضور افرادی که هویت واقعی‌شان مشخص نبوده به آن‌ها گفته شده که باید انصراف‌دهندگان را راضی به بازگشت به جشنواره کنند.آقای ترامپ همچنین مدعی شد که تیم امنیت ملی او در مورد تهدید قریب‌الوقوع آقای سلیمانی توافق داشتند و بر پایه همین توافق تصمیم کشتن او گرفته شد.خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه تلگراف، دومنیک راب وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه طی سخنانی در پارلمان این کشور، جمهوری اسلامی ایران را به وضع تحریم‌ تهدید کرد.منیتی عبور از خطر قرمزها را تحمل نخواهند کرد.

این افراد در جلسه خود تهدید کرده‌اند که اگر هنرمندان انصراف‌دهنده به جشنواره امسال بازنگردند برای چند سال محروم از اجرا خواهند بود. تاکنون حدود ۶۰ نمایش در بخش‌های مختلف جشنواره تئاتر فجر اعلام انصراف داده‌اند. سخنانی که از نظر منتقدان سیاسی دولت ترامپ، فوری بودن تهدید اقدام‌های فرمانده سپاه قدس ایران علیه آمریکا را زیر سوال برده است. این گروه‌های نمایشی به دلیل تکذیب خبر سقوط هواپیما اوکراینی با اصابت موشک، عدم اطلاع‌رسانی شفاف و مسوولیت‌پذیری مسوولان در این فاجعه از شرکت در جشنواره فجر کنار کشیدند. می‌تواند بیشتر و بیشتر در انزوای سیاسی و اقتصادی فرو برد و یا گزینه دیگری که پیش رو دارد را انتخاب کند. جشنواره‌های بین‌المللی هنری فجر که هرساله در ماه بهمن به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود بزرگ‌ترین رویداد هنری سال جامعه ایران به‌حساب می‌آید.. شنیده‌ها حاکی است که از روز گذشته (۲۴ دی‌ماه) برخی از مسوولان تئاتر با کارگردانان انصراف دهنده جشنواره تئاتر فجر تماس گرفته و خواسته‌اند تا نمایش خود را اجرا کنند طبق این اخبار هنوز هیچ‌کدام از کارگردان‌ها و عوامل دیگر تئاتر حاضر به بازگشت به جشنواره نشدند. معترضان با شعارهای تندی علیه دروغ گویی مسئولان خواستار استعفای آیت الله خامنه ای، فرمانده کل نیروهای مسلح ایران، شدند.

از سوی دیگر «نادر برهانی‌مرند»، دبیر جشنواره تئاتر فجر امسال روز ۲۴ دی‌ماه با انتشار بیانیه‌ای خواستار بازگشت هنرمندان انصراف‌دهنده به جشنواره شد.» وزیر امور خارجه انگلیس همچنین در خصوص بازداشت سفیر این کشور در جریان ناآرامی‌های شنبه‌شب در تهران ادعا کرد:‌«دستگیری وی بدون دلیل و توضیح انجام شد و نقض آشکار قوانین بین‌المللی بود. «دیگر بار صمیمانه و همدلانه از شما خواهش می‌کنم که افتراق‌های ناچیزمان را کناری بگذاریم و در خانه خویش بمانیم، یقین بدانید همه ما یک آرمان مشترک بزرگ داریم: اعتلای فرهنگ و هنر این مرزوبوم و خدمت به مردمان نجیب و رنج‌دیده کشور عزیزمان.» البته هنرمندان تئاتر تنها انصراف‌دهندگان جشنواره فجر نیستند. از تاریخ ۲۱ دی‌ماه تاکنون غیر از اهالی تئاتر، سینماگران، هنرمندان حوزه تجسمی و موسیقی در شبکه‌های اجتماعی با اعلام همدردی با مردم و اعتراض نسبت به پنهان‌کاری حکومت در جریان شلیک موشک به هواپیمای مسافربری، انصراف خود راز از شرکت در جشنواره اعلام کرده‌اند.. بسیاری از اهالی تئاتر و سینما در روزهای اخیر پیام‌های تهدیدآمیز دریافت کرده‌اند که باید به فعالیت‌هایشان در فضای مجازی علیه جشنواره فجر و در همراهی با اعتراضات پایان دهند وگرنه بازداشت می‌شوند.» جدیدترین.

«رخشان بنی‌اعتماد»، کارگردان مطرح سینما و همسرش «جهانگیر کوثری»، تهیه‌کننده و مجری شناخته‌شده سینما به همراه «آزاده موسوی»، مستندساز در تاریخ ۲۴ دی‌ماه هر سه برای ساعتی بازداشت و سپس آزاد شدند. گفته می‌شود در جریان این بازداشت چندساعته درباره اعتراضات و انصراف هنرمندان از جشنواره مورد پرسش و پاسخ قرار گرفته‌اند. بر اساس اطلاعات برخی از منابع، تعداد دیگری از هنرمندان تئاتر و سینما نیز در تظاهرات روز یکشنبه ۲۳ دی‌ماه و یا در خودروهای خود بازداشت شدند و هنوز از مکان نگهداری و وضعیت آن‌ها اطلاعی در دست نیست و نام‌ آن‌ها علنی نشده است. گرچه انصراف از جشنواره فجر در بین هنرمندان در رشته‌های مختلف مطرح شده است اما انصراف تئاتری‌ها بخش‌هایی از جشنواره تئاتر را دچار مشکل می‌کند. ۱۶ گروه شرکت‌کننده در بخش «دیگرگونه‌ها»ی جشنواره‌ تئاتر فجر طی بیانیه‌ای از جشنواره امسال انصراف دادند.

در این بخش ۱۸ نمایش قرار بود اجرا شود که ۱۶ نمایش از این تعداد تاکنون انصراف داده‌اند. به عبارتی قرار است این بخش فقط با دو گروه باقی‌مانده در جشنواره امسال فعالیت کند. در بخشی از متن انصراف این ۱۶ گروه نمایشی آمده است: «با احترام به هیات انتخاب و دبیر این بخش، معتقدیم در این روزها اجرایی در سرزمینمان به وقوع پیوسته که صداقت را نشانه رفته و سوگوارمان کرده است. ما نیز به یاد کشته‌شدگان و برای آنکه فراموش نکنیم، از صحنه‌ جشنواره خارج می‌شویم و در این جشن شرکت نمی‌کنیم.» چهره‌های اصلی تئاتر مانند «آتیلا پسیانی، حسن معجونی، صابر ابر، افسانه ماهیان و نغمه ثمینی» در بین افرادی هستند که از حضور در جشنواره انصراف داده‌اند.

ازجمله نمایش‌هایی که از اجرا در جشنواره فجر با انتشار متن‌هایی انصراف داده‌اند: «در اتاق باد می‌وزد» به کارگردانی سجاد تابش، «همان چهار دقیقه» به کارگردانی صابر ابر، «آواز قو» به کارگردانی پریزاد سیف، «مکبث» به کارگردانی آرش دادگر، «آن دیگری» به کارگردانی سمانه زندی‌نژاد، «من» به کارگردانی سیاوش پاکراه، «بیوه سیاه بیوه سفید» به کارگردانی حسن جودکی، «مشق شب» به کارگردانی امیر نجفی، «قصر موروثی خاندان فرانکشتاین» به کارگردانی آتیلا پسیانی، «شک» به کارگردانی مهدی کوشکی، «پروانه الجزیرای» به کارگردانی سعید حسن‌لو، «روایت فرزانه از جمعه ۱۴ آبان» به کارگردانی محمدحسین زیکساری، «بچه» به کارگردانی افسانه ماهیان، «آقای اشمیت کیه؟» به کارگردانی سهراب سلیمی، «آشپزخانه» به کارگردانی حسن معجونی، «من یه زنم صدام رو میشنوین؟» به کارگردانی کاملیا غزلی، «ملکوت» به کارگردانی رامتین رشوند، «سقوط در کوه مورگان» به کارگردانی منیژه محامدی، «سه‌ تفنگ‌دار و یکی» به کارگردانی مهدی شاه‌حسینی، «پونز» به کارگردانی صحرا فتحی، «فراکتال» به کارگردانی مهدی سقا، «ولپن» به کارگردانی مهدی کوشکی، «بیگانه در خانه» به کارگردانی محمد مساوات، «سمفونی کوچک سکوت» به کارگردانی سینا راستگو، «جان و جو» به کارگردانی محمدرضا چرختاب، «مسکو فلکه باغشاه» به کارگردانی عطا کشاورز جود، «شصت دقیقه منهای یک» به کارگردان سعید عسگریا، «دزدان شماره ۴۳» به کارگردانی شاهین صادقیان، «فرانکنشتاین» به کارگردانی ایمان افشاریان، «سوگلی» به کارگردانی نگار چگنی، «پاتوق» به کارگردانی مهدی پاشایی «ماسک» به کارگردانی بهزاد اقطاعی، «مدرسه پینوکیو» به کارگردانی آرش سنجابی «وضعیت شماره دو» به کارگردانی رامین اکبری، «نیم‌فاصله» به کارگردانی رضا رشادت، «جنایات قلب» به کارگردانی دلارا نوشین، «کَر» به کارگردانی فریدون ولایی. همچنین یک‌صد هنرمند مشهدی از حضور در جشنواره تئاتر فجر انصراف خود را اعلام کردند. .