تهدید به مرگ و احضار به دادگاه یک پزشک به خاطر اطلاع‌رسانی درباره کرونا

04/04/2020 10:41:00 ق.ظ

کرونا

رحیم یوسف‌پور، پزشک متخصص داخلی که سال‌هاست در شهر سقز استان کردستان طبابت می‌کند و در ۴۵ روز گذشته، با انتشار ویدیوهایی در صفحه اینستاگرامش درباره ویروس کرونا اطلاع‌رسانی کرده‌است، به مرگ تهدید و به دادگاه احضار شده‌است. گفتگوی ShahedAlavi با ایشان 👇

***   آیا تماس‌های دیگری هم از سوی نهادهای امنیتی با شما گرفته شد یا همان یک‌بار بود؟بله. من دو ماه کار کرده‌ام. خواب و خوراک استراحت درستی نداشته‌ام و خانواده‌ام را عملا ندیده‌ام و تازه بعد از دو ماه، چهار روز مرخصی گرفته‌ام. اما نمی‌توان به تماس دوستان و آشنایان و فامیل هم پاسخ نداد و بعد هم این تماس‌های تهدیدآمیز. یعنی واقعا زندگی ما تباه شده است.

   ما بر اساس دستورالعمل وزرات بهداشت و راهنماهای سازمان بهداشت جهانی عمل می‌کنیم. یعنی با اتکا به وجود همزمان چهار معیار تشخیصی معین، علایم و وضعیت بیمار را بررسی می‌کنیم و اگر به تشخیص بیماری کووید ۱۹ رسیدیم کار درمان را برای او شروع می‌کنیم. این معیارها هم عبارتند از تب بالای ۳۷.۸، دو معیار آزمایشگاهی حاد شدن میزان «پروتئین فعال سی» که به آن «سی‌آر‌پی» می‌گویند و کاهش میزان گلبول‌های سفید تک هسته‌ای در خون  به زیر ۱۱۰۰ واحد و چهارمین معیار تشخیصی که مهمترین آن هم هست دیده شدن التهاب و درگیری ریه در سی‌تی‌اسکن ریه یا عکس قفسه سینه است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

ShahedAlavi اینکه اگرواقعاًزحمت کشیده وخدمت کرده خداخیرش بده امااین توجیهه اشتباهات نمیشود! اطلاع رسانی هم اگرصحیح بوده خداخیرش بده دادگاه هم برودچه اشکالی دارد؟ ازاوعذرخواهی خواهندکرد! امانه اگراطلاع رسانی اوغیرواقعی ودروغ باشدحتماً بایدبااوبرخوردقانونی شود متخلف پزشک وغیرپزشک ندارد! قانون ShahedAlavi حالا کی به داد این بنده خدا میرسه که هر بلائی سرش نیارند؟تو ان کشور با شرافت بودن تاوان داره اگر وظیفه شناس و مسئولیت پذیر باشی تاوانش خیلی سنگینه کسی هم به دادت نمیرسه و ازت حمایت نمیکنه فوقش خوش شانس باشی خبری ازت بزنند ولی ملت بلند نمیشند کمکت کنند تاوانش رو خودت پس میدی

پیمان عارف: در قرنطینه تهدید به تجاوز جنسی نمی‌شوید

ظریف ترامپ را تهدید کرد: ایران به آغازکنندگان جنگ درس‌هایی می‌دهدوزیر امور خارجه ایران در پاسخ به توئیت ترامپ که به ایران درباره حمله به نظامیان آمریکایی هشدار داده این ظریف همونی بود که میگفت نمیتونن از برجام خارج شوند و اگر خارج شوند فلان می‌کنیم بیسان می‌کنیم ! 😑 😑

صنوف به صورت تدریجی و مرحله به مرحله بازگشایی خواهند شدتهران-ایرنا- رییس اتاق اصناف تهران گفت: اصناف همکاری گسترده‌ای با ستاد ملی مبارزه با کرونا داشتند زمان و ترتیب اولویت برای شروع فعالیت واحدهای صنفی پس از تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام خواهد شد.

دانشمندان چینی موفق به كشف واكسنى شدند که مانع ورود کرونا به داخل سلول‌ها می‌شوددانشمندان چینی روز پنجشنبه 2 آوریل اعلام کردند، در راستای تلاش‌هایشان برای کشف دارویی یا واکسنی برای خداوند به فریاد ما برسد باز چه نقشه ای دارند چه ویروس کشنده ای وارد بدن بشریت می کنند کمونیستها می خواهند جهان خدا پرستان را به هر طریقی نابود کنند تا بلکه جهان کمو نیستی بشود با همکاری جمهوری شیطانی ایران چون اینها هم راه کمو نیستی پیش می برند دشمنهای اصلی خداوند هستند هرکس به این چینی ها اعتماد کند پشیمان خواهد شد. بعید میدونم کار کنه

ظریف به ترامپ: ایران آغازگر جنگ نیست اما به آغازگران درس‌هایی می‌دهد

تفویض صلاحیت اشرف غنی به امرالله صالح؛ 'توزیع زمین به مهاجران و هماهنگی با سازمان ملل'اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان طی فرمانی صلاحیت توزیع زمین برای مهاجران و بیجاشدگان داخلی، هماهنگی امور با سازمان ملل، نهادهای غیردولتی و جامعه مدنی را به امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری تفویض کرده است. دقيقا يعني چي بیجاشدگان را خودش بیجا کرده در جاهای موردنیاز. زمین و پول هم می‌دهد. خدا بده برکت. کارخوبی کرده:مهاجران ازچندین سالیست که انتظارتوزیع زمین را میکشند؛ اینکاراگربه زودی شود خیلی بهتراست.

کرد ضمن گفتن این‌که به خاطر اطلاع‌رسانی در ایام تعطیلات عید، ۸ احضاریه از دادگاه دریافت کرده است و به خاطر بیان حقیقت شنبه ۱۶ فروردین باید در دادگاه سقز حاضر شود تاکید کرد اگر فردا از او خبری نشد به کووید-۱۹ مبتلا نشده است و قرار هم نیست تصادف کند.واژه «قرنطینه خانگی» حالا به دایره لغات روزمره مردم دنیا اضافه شده است.بود، ادعا کرد که «ایران آغازگر هیچ جنگی نیست اما به آنهایی که این کار را می‌کنند، درس‌هایی می‌دهد».به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف تهران،«قاسم نوده فراهانی» ضمن اشاره به نشست اتاق اصناف با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ادامه‌دار شدن تعطیلی‌ واحدهای صنفی خبر داد و خاطرنشان ساخت: مقرر شد واحدهای صنفی بصورت تدریجی و مرحله به مرحله از تاریخی مشخص بازگشایی شوند.

اشاره‌ای که به نظر می‌رسد ناظر به تهدید جانی او و یا احتمال بازداشتش باشد. ایران‌وایر درباره دلایل احضار دکتر یوسف‌پور به دادگاه و فشارها بر او به خاطر اصرارش بر اطلاع‌رسانی‌ مستقل، با او گفتگو کرده است. تا همین چند ماه پیش که اسم کرونا سر زبان‌ها نبود، بسیاری دنبال فرصتی برای انجام کارهای عقب مانده خود بودند؛ زمانی برای استراحت، وقتی برای تماشای فیلم و سریال، ساعتی برای مطالعه و یا حتی فرصتی برای مرتب کردن یکی از اتاق‌های خانه. آقای یوسف‌پور می‌گوید اطلاع‌رسانی او از جمله درباره رقم واقعی مبتلایان به ویروس کرونا در سقز موجب شد اطلاعات سپاه او را زیر فشار بگذارد و به پلیس فتا احضار شود. او با متهم کردن آمریکا به انجام مخفیانه «تقلب، دروغ و ترور» ادعا کرد که «ایران فقط، آشکارا، اقداماتی دفاعی دارد و هیچ جنگی را آغاز نمی‌کند، اما به آن‌ها که این کار را می‌کنند، درس‌هایی می‌دهد». اما فشارها به همینجا ختم نشده و این پزشک متخصص در هفته‌های اخیر بارها بصورت تلفنی تهدید به مرگ شده است. اجبار به خانه‌نشینی و مشخص نبودن زمان پایان این توفیق اجباری، بسیاری را یاد زندانیان انداخته است. *** در آخرین ویدیویی که در حساب شخصی اینستاگرام خودتان منتشر کردید، گفته‌اید ۸ احضاریه دادگاه به دست شما رسیده است..

چرا احضار شده‌اید؟ من به خاطر هشدارهای پزشکی و این‌که از مردم سقز خواسته‌ام در سطح شهر حاضر نشوند و در خانه‌هایشان بمانند به دادگاه احضار شده‌ام. «ایران‌وایر» سراغ آن‌هایی که زندگی در سلول انف ر ادی را تجربه کرده‌اند، رفته و از آن‌ها درباره شباهت‌ها و تفاوت‌های روزهای قرنطینه خانگی و سلول انفرادی پرسیده است. او در کنفرانس مطبوعاتی‌ نیز گفته بود: «من به آن‌ها هشدار می‌دهم. متاسفانه در روزهای نخست به هشدارهای من به اندازه کافی توجه نشد و آمار مبتلایان در سقز بیشتر از هزار نفر شد و من هم همین آمار را که عین واقعیت بود در یکی از اطلاع‌رسانی‌هایم اعلام کردم. اکنون من را به ارائه آمار نادرست به مردم و تشویش اذهان عمومی متهم کرده‌اند. *****  پیمان عارف به عنوان فعال دانشجویی و سیاسی، از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۳ بارها در ایران دستگیر و با حکم قضایی مواجه شد.   چه زمانی باید در دادگاه حاضر شوید و آیا وکیل اختیار کرده‌اید ومی‌دانید چه ارگان یا سازمانی از شما شکایت کرده است؟  من باید شنبه ۱۶ فروردین در شعبه ۳ بازپرسی دادگاه عمومی سقز حاضر شوم. پایگاه التاجی محل حضور نیرو‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا است که در نیمه ماه مارس، در دو مرحله هدف موشک کاتیوشا قرار گرفت که طی آن چهار نظامی آمریکایی و بریتانیایی کشته و 26 نظامی دیگر زخمی شدند. وکیل ندارم، وکلای زیادی تماس گرفته‌اند تا وکالتم را برعهده بگیرند اما ترجیح خودم این است که وکیل نداشته باشم. پیمان عارف که بارها سلول انفرادی را تجربه کرده است، هفته گذشته به دلیل این که به ابتلا به کرونا مشکوک بود، مدتی را در بیمارستان و در قرنطینه کامل به سر برد.

به تنهایی به دادگاه مراجعه می‌کنم و چون کار خطایی انجام نداده‌ام، طبعا برمی‌گردم به مطب، اما اگر بنا باشد بازداشت شوم، خُب بازداشت می‌کنند. من فعالیت سیاسی ندارم و تنها وظیفه‌ام که آگاهی‌رسانی در مورد بیماری و سلامت مردم بوده است را انجام داده‌ام. اما اصلا حس سلول انفرادی نداشتم در حالی که کاملا هم انفرادی زندگی می‌کردم. در حالی که آمریکا، کتائب حزب‌الله را در حمله به پایگاه‌های ائتلاف بین‌المللی مسئول معرفی کرده بود. فکر می‌کنم مهندس «کامیل کریمیان» فرماندار سقز عملکرد بسیار خوبی در این مدت داشته است و در این مدت هم با کادر درمانی و از جمله من خیلی خوب همکاری کرده است و طبعا اگر در دادگاه مشکلی پیش بیاید، ایشان دنبال من خواهند آمد. هیچ ضمانت دیگری ندارم. از من می‌خواستند که تبم را بگیرم و به آن‌ها بگویم و یا درباره حال و وضعیت خودم شرح بدهم. در مورد شاکی هم نمی‌دانم چه کسی یا چه ارگانی شکایت کرده است اما احتمال می‌دهم اطلاعات سپاه باشد.

  پیش از این هم صحبت‌هایی در فضای مجازی طرح شده بود که با شما به خاطر آگاهی‌رسانی که انجام می‌دهید از طرف ارگان‌های امنیتی تماس گرفته‌اند و زیر فشار قرار گرفته‌اید. فقط هر وقت می‌خواستند غذا را بیاورند، از پشت آیفون می‌خواستند که از در دور شوم و بعد در را باز می‌کردند و غذا را برایم می‌گذاشتند. بله، پیش‌تر از اطلاعات سپاه با من تماس گرفتند و گفتند من در فضای مجازی ویدیویی منتشر کرده‌ام و در آن گفته‌ام آمار مبتلایان شهر سقز چهار رقمی شده است و این مصداق شایعه‌پراکنی است. گفتم من شایعه‌پراکنی نکرده‌ام و برای اثبات چیزی که گفته‌ام، مدارک کافی دارم. اما ساختار سلول انفرادی شباهتی با ساختار انفرادی در بیمارستان یا جای دیگری ندارد. چند بار به پلیس فتا احضار شدم. در پلیس فتا، مدارک و اسنادی را تحویل دادم که اثبات می‌کرد آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سقز بالای هزار نفر است و گفتم چرا واقعیت را قبول نمی‌کنید؟ تاکید کردم تحت فشار من و آگاهی‌رسانی که انجام دادم، سیستم امنیتی شهر ناچار شد شهر را تقریبا به حالت قرنطینه درآورده و تردد و حضور در شهر محدود شد.» او حتی سلول انفرادی را قابل مقایسه با قرنطینه در خانه نمی‌داند: «در این روزها، فقط شما نباید از خانه خارج شوید.

  چرا ارگان‌هایی یا کسانی باید از ارائه آمار درست از سوی شما نگران باشند و سعی کنند روند آگاهی‌رسانی شما را متوقف کنند؟ وظیفه من این است در مورد این بیماری آگاهی‌رسانی کنم. درباره علایم، روش‌های پیشگیری، میزان شیوع و خطرات آن. شاید بهتر باشد که کارهای عقب افتاده خود را در این روزها انجام دهید. آمار درست بخشی از فرآیند آگاهی‌رسانی است. با دادن آمار غلط مشکل حل نمی‌شود. الان بهترین فرصت برای انجامش است. در بیشتر کشورهای دنیا وقتی به مساله سلامت و بهداشت می‌رسد، فعالیت اپوزیسیونی و مخالفت و جبهه‌بندی بی‌معنا می‌شود و همه یک نظر و همصدا می‌شوند.

این‌جا گفته می‌شود همه چیز عادی است، خُب سوال این است پس این همه مردم چرا مرده‌اند؟ چرا این همه مردم در خانه‌هایشانن قرنطینه شده‌اند؟ آیا تماس‌های دیگری هم از سوی نهادهای امنیتی با شما گرفته شد یا همان یک‌بار بود؟ چندین بار به موبایلم زنگ زده‌اند، شماره تماس گیرنده مشخص نبود و من نمی‌دانم از کجا تماس می‌گرفتند اما تهدید می‌کردند که با من برخورد خواهند کرد و اگر به اطلاع‌رسانی ادامه دهم من را خواهند کشت. به همین دلیل تصمیم گرفتم یکی از کارهای عقب‌افتاده‌ام را که مرتب کردن نوشته‌هایم است، انجام دهم. از این چرت‌و‌پرت‌ها می‌گفتند. من به جامعه واقعیت را گفته‌‌ام تا مردم هوشیار شده و بیشتر مراقبت کنند.» پیمان عارف درباره تجربه‌های انفرادی خود این‌طور می‌گوید: «من از سال ۱۳۷۵ تا سال ۱۳۹۳ در ایران مجموعا هشت بار بازداشت شدم و در هر بازداشت، یک دوران انفرادی را طی کردم. در حقیقت، اگر همان اعلام صریح من دال بر ۴ رقمی بودن آمار سقز نبود، تردید نکنید تعداد مبتلایان سقز ۵ رقمی هم می‌شد. مردم به آماری که من دادم و به هشدارهای من اعتماد کردند و رفت‌و‌آمد و دید‌وبازدید و حضور در فضاهای اجتماعی در شهر به طرز محسوسی کاهش یافت. حتی در انفرادی خارج از زندان اوین که معروف به بازداشتگاه فاطمه زهرا در تقاطع خیابان نیایش است هم بوده‌ام.

این وضعیت و این تهدیدها طبعا بر آرامش زندگی شما و خانواده و کارتان هم تاثیر منفی گذاشته است. بله. اما طولانی‌ترین انفرادیم مربوط به بازداشتم پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بود که به مدت ۹۵ روز در انفرادی بودم. من دو ماه کار کرده‌ام. خواب و خوراک استراحت درستی نداشته‌ام و خانواده‌ام را عملا ندیده‌ام و تازه بعد از دو ماه، چهار روز مرخصی گرفته‌ام. چنان تاثیری آن دوران روی من گذاشته است که فکر می‌کنم همیشه و هم‌چنان با من خواهد بود. اما نمی‌توان به تماس دوستان و آشنایان و فامیل هم پاسخ نداد و بعد هم این تماس‌های تهدیدآمیز.

یعنی واقعا زندگی ما تباه شده است. اما من آن موقع به بازجویم گفت لطفا به سید (نگهبانان بند را سید صدا می‌زدند) بگو یک بار به من اجازه بدهد تا هر وقت بخواهم، در دست‌شویی بمانم. شما در همین ویدیویی که در آن به مساله احضاریه‌ها به دادگاه اشاره می‌کنید گفته‌اید شما سالم هستید و قرار هم نیست تصادف بکنید. این یعنی این‌که دوباره تهدید شده‌اید؟ بله من دقیقا منظورم این است که در سلامت کامل هستم و قرار هم نیست مدتی نباشم. این سید تا شما را به داخل دست‌شویی می‌فرستاد، دو دقیقه بعد در می‌زد که بیا بیرون. برخلاف برخی از همکاران پزشک من بنا دارم روز شنبه بعدازظهر هم حتما در مطب باشم و بیمار ببینم، برای همین اگر شنبه در مطب نباشم، یعنی بلایی بر سر من آمده است.   برخورد مقامات اجرایی شهر سقز با شما و شیوه‌ای که برای اطلاع‌رسانی مستقیم به مردم برگزیده‌اید چگونه بوده است؟ مهندس «کامیل کریمیان»، فرماندار سقز، انسانی خوب، دارای درک و شعور بالایی است. به بازجویم گفتم لطفا به او بگو به من یک بار اجازه بدهد که بیشتر از دو دقیقه در دست‌شویی بمانم.

در مقابل، متاسفانه ارگان‌هایی هم هستند که اصلا متوجه نیستند چه اتفاقی دارد می‌افتد و کسانی تماس می‌گیرند و تهدید می‌کنند. وقتی شماره تماس‌گیرنده مشخص نیست و ما نمی‌دانیم چه کسی در حال تماس گرفتن است مهم نیست طرفی که تهدید می‌شود چه کسی باشد، چه من پزشک، چه فرماندار شهر، چه استاندار و حتی رئیس‌جمهور که مملکت را به این روز رسانده است، مهم این است که شما دارید تهدید می‌شوید.» او که اکنون در خانه‌اش در بلژیک روزهای قرنطینه عمومی را سپری می‌کند، می‌گوید: «یکی از چیزهای که به شدت اذیتم کرد، روشن بودن ۲۴ ساعته چراغ پر نوری داخل سلول بود.   بخشی از موضوع هم مدیریت کلان بحران است. شما به عنوان پزشکی که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا قرار دارید، این مدیریت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ درست همین است که حساب کادر درمانی را از حساب مدیریت عالی، جدا کرد. این سندروم با من است که هیچ‌وقت دیگر نمی‌توانم به پشت بخوابم در حالی که قبل از بند دو الف همیشه به پشت می‌خوابیدم. نگاه منفی که به کادر درمانی در بخشی از جامعه غلبه یافته بود با شیوه عملکرد پزشکان و پرستاران در این بحران کلا دگرگون شد.

اما «آقای روحانی» که صحبت‌ها و مواضعش در مورد این بحران اغلب بی‌ربط و نادرست بوده است، در این روزها حتی از یک کیلومتری یک بیمارستان رد شده است؟ اصلا جرات این کار را دارد؟ وزیر محترم بهداشت به سقز بیایند و از یکی از بیمارستان‌های این شهر بازدید کنند. حالا هنوز این عادت حتی در اتاق خواب تاریک هم رهایم نمی‌کند. نه با این لباس‌ها و امکانات نداشته ما، با همان لباس و امکانات مناسب خودشان. الان نزدیک به ۴۰ نفر از کادر درمانی بیمارستان امام سقز به ویروس کرونا مبتلا شده و در قرنطینه خانگی و تحت درمان هستند. در آن دوران، فعالان دانشجویی و اپوزیسیون‌های زیادی بازداشت شده بودند. اصلا سقز نیایند، در همان تهران از یکی از بیمارستان‌های محل نگهداری بیماران مبتلا به ویروس کرونا بازدید کنند. ببینند ما در چه شرایطی کار می‌کنیم و واقعیت بیماری چیست و بعد موضع بگیرند و صحبت کنند. فهمیدم سلول اول راهرو متعلق به محسن سازگارا است.

  با توجه به کمبود کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا در ایران، شما و سایر همکارانتان چگونه بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را شناسایی و تحت درمان قرار می‌دهید؟ ما بر اساس دستورالعمل وزرات بهداشت و راهنماهای سازمان بهداشت جهانی عمل می‌کنیم. یعنی با اتکا به وجود همزمان چهار معیار تشخیصی معین، علایم و وضعیت بیمار را بررسی می‌کنیم و اگر به تشخیص بیماری کووید ۱۹ رسیدیم کار درمان را برای او شروع می‌کنیم. با هم قادر به صحبت نبودیم اما کم کم به طریقی شروع به ارتباط گرفتن کردیم؛ مثلا کسی انگار که دارد با خودش بلند حرف می‌زند، چیزی می‌گفت و نفر بعدی هم ادامه می‌داد. این معیارها هم عبارتند از تب بالای ۳۷.۸، دو معیار آزمایشگاهی حاد شدن میزان «پروتئین فعال سی» که به آن «سی‌آر‌پی» می‌گویند و کاهش میزان گلبول‌های سفید تک هسته‌ای در خون  به زیر ۱۱۰۰ واحد و چهارمین معیار تشخیصی که مهمترین آن هم هست دیده شدن التهاب و درگیری ریه در سی‌تی‌اسکن ریه یا عکس قفسه سینه است. شما در سلول با یک زمان بی‌پایان روبه‌رو هستید و کتابی با عنوان قرآن.   به این ترتیب، در این چهار مرحله تشخیصی، به نتیجه کیت تشخیص ویروس کرونا اتکا نمی‌شود؟ ببینید تا دیروز ادعا می‌شد که علاوه بر انستیتو پاستور، در ۳۰ مراکز استان در کشور هم آزمایشگاه‌های تخصصی برای بررسی کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا دایر شده است.

پنج‌شنبه ۱۴ فروردین در یکی از شبکه‌های صداو‌سیما گفته شد هنوز تنها مرکز معتبر برای بررسی کیت‌های تشخیصی در ایران انستیتو پاستور است که روزانه ده هزار تست در آن بررسی و اعلام نتیجه می‌شود. خواب‌تان هم ناخودآگاه بیشتر می‌شود چون کاری برای انجام ندارید. ما در سقز و استان کردستان دسترسی بسیار محدودی به کیت تشخیص کرونا داریم. بنا بر آمار رسمی تا ۱۶ فروردین، تنها ۱۱۴۵ تست تشخیصی در استان گرفته شده است که هیچ تناسبی با شدت شیوع بیماری و میزان مراجعه مبتلایان و افراد مشکوک به ابتلا ندارد. روزهای اول که ساعت‌ها به بازجویی می‌گذشت، وقتی به سلول برمی‌گشتم، آن‌قدر خسته و گیج بودم که خوابم می‌برد. من که صدها بیمار را ویزیت می‌کنم با دو کیت تشخیصی در یک روز چکار کنم؟ اما وزارت بهداشت بر اساس نتایج تست‌ها، آمار مبتلایان و مرگ‌ومیر را اعلام می‌کند، این شیوه عملکرد روی کار شما تاثیری ندارد؟ تاثیر گذاشته است. در سقز تستی گرفته می‌شود و به تهران ارسال می‌شود . یکی از آن‌ها روشی بود که از مرحوم احمد قابل شنیده بودم.

کی جواب این تست می‌رسد؟ جواب برخی از بیمارانی که من از آن‌ها تست گرفتم و تعدادی از آن‌ها هم فوت کردند اصلا به ما اعلام نشد. گفته نشد این‌ها کووید-۱۹ مثبت بوده‌اند یا نه. من هم همین کار را می‌کردم. حالا در برگه فوت این‌ها باید چه چیزی بنویسیم. بنویسیم کووید-۱۹ یا بیماری ریوی یا دروغ بنویسیم؟ واقعا ماند‌ه‌ایم چکار کنیم. موکتی که در کف سلول پهن بود، موکت چهارخانه سبزپررنگ و کم رنگ بود. به لحاظی شاید بتوان گفت کل نظام سلامت و پزشکی در این جریان به هم ریخته است.

از چه زمانی شما در سقز، با بیماری کووید-۱۹ یا به طور کلی بیماران دارای علایمی که اکنون می‌دانیم ناشی از ابتلا به ویروس کرونا هستند، درگیر هستید؟ ما در سقز از دو ماه و نیم پیش، یعنی از اول بهمن ۱۳۹۸ درگیر بیماران دارای علایم ابتلا به ویروس کرونا هستیم. من با زرورق‌های بسته ماست، مهره‌های شطرنج درست و چهارخانه‌های موکت را به صفحه شطرنج تبدیل کردم و ساعت‌ها در سلول با خودم شطرنج بازی می‌کردم. در این مدت تنها در مطب شخصی، من به طور متوسط روزانه بالای ده بیمار دارای علائم ابتلا به کووید-۱۹ را ویزیت کرده و پس از بررسی علایم و دیدن نتایج آزمایشگاهی و رادیولوژی قفسه سینه و سی‌تی‌اسکن ریه، دستور بستری یا قرنطینه در منزل را داده‌ام. می‌توانم بگویم دست‌کم هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را در سقز ویزیت کرده‌ام. یک بار من را به اتاقی بردند که دستگاه تهویه با صدای وحشتناکی کار می‌کرد و از کانال کولر صدای جیغ و فریاد می‌آمد که البته بعدها فهمیدیم این‌ها صداهای ضبط شده برای ترساندن ما بوده و واقعی نبوده‌اند. من نمی‌توانم آمار کل مبتلایان را بدهم اما به طور کلی، آمار و مشخصات تمام بیمارانی که با تشخیص ابتلا به کووید-۱۹ در سقز، در خانه قرنطینه شده‌اند و درمان گرفته‌اند در دو بیمارستان شهر ثبت شده است. درباره تعداد کسانی که بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ در سقز فوت کرده‌اند، اطلاع دقیقی در دست نیست، شما هیچ آماری از نرخ مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹ در سقز دارید؟ ارائه آمار وظیفه من نیست، طبعا مسئولین اداره بهداشت شهرستان یا استان باید این آمار را اعلام کنند. پس از ساعتی طولانی، صدایی زیر گوشم گفت آقای عارف وصیتت را بکن، من عزراییلم! یک لحظه فکر کردم این قدر این جا ایستاده‌ام که دچار توهم شده‌ام اما صدا دوباره همین جملات را گفت.

تنها می‌توانم بگویم از بیماران کووید-۱۹ که در سقز تحت نظر خود من بودند، ۸ نفر تاکنون فوت کرده‌اند. در بحث درمان و دارو هم از همان روزهای نخست، از داروهای مختلفی به عنوان بخشی از پروتکل درمان نام برده شد. عزراییل بیرون رفت اما دو دستیارش شروع به حرف زدن کردند و گفتند چون من همکاری نمی‌کنم، حاج آقا خیلی عصبانی است. به نظر شما که این داروها را تجویز می‌کنید و نتایج بالینی‌اش را می‌بینید، تغییر در نوع داروهای تجویزی تنها ناشی از ناشناس بودن و جدید بودن بیماری کووید-۱۹ است یا علت دیگری هم دارد؟ بخشی از مساله دارو به نبودن داروهایی برمی‌گردد که در پروتکل درمان این بیماری آمده است و در تخفیف علایم یا بهبود بیماری در مواردی کمک کرده است اما در داروخانه‌ها موجود نیست. مثلا داروی «هیدروکسی کلروکین» که اکنون نایاب شده است تا پیش از این در داروخانه‌های سقز به وفور در دسترس بود. بعد یک‌هو حاج آقا یا همان عزراییل وارد شد. مسئولی که در وزارت‌خانه نشسته است صبح از خواب بیدار می‌شود می‌بیند «تامی‌فلو» در داروخانه‌ها نایاب شده است، می‌گوید این دارو نیاز نیست و همان «هیدروکسی کلروکین» کافی است.

چند روز بعد، «هیدروکسی کلروکین» نایاب می‌شود، می‌گویند این دارو ضروری نیست و «کالترا» را تجویز کنید و این هم نایاب شود یک داروی دیگر اعلام می‌شود. من چشم بند داشتم و نمی‌توانستم آن‌ها را ببینم. به نظر می‌رسد پیشنهاد دارو تابعی است از دارویی که در بازار قاچاق دارو در ناصرخسرو در جریان است. ۱۰ عدد قرص «هیدروکسی کلروکین»، که در داروخانه‌ها به علت عدم نیاز بیماران تا پیش از کووید-۱۹ به قیمت ۱۰ هزار تومان فروخته می‌شد اکنون ۱۰ میلیون قیمت دارد. به دستیارانش گفت لباس‌های این را در بیاورید، من بروم وضو بگیرم که ثوابش بیشتر است! من بلوز و شلوار گشاد زندان را به تن داشتم. بیماران مستمند چگونه این دارو را تهیه کنند؟   مقامات گفته بودند آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور شیب نزولی پیدا کرده است. در سقز این ادعا قابل تائید است؟ سیر بیماری در سقز تقریبا دارد شیب نزولی پیدا می‌کند. تجاوزی اتفاق نیفتاد.

اما واقعیت این است مردم چهار هفته در خانه‌هایشان بمانند و این وضعیت شبه قرنطینه را ادامه دهند تا دوباره گرفتار سیر صعودی نشویم. اما طبیعتا مردم نمی‌توانند چهار هفته در خانه‌هایشان بمانند، چون باید حکومت ضروریات زندگی آن‌ها را تامین کند. تا چند روز بعد هم سراغم برای بازجویی نیامد. کسی که بدون کار کردن، نانی برای خوردن ندارد چگونه یک ماه در قرنطینه بماند؟ کسی که گرسنه نباشد و نیازی به بیرون آمدن نداشته باشد، طبعا جانش را به خطر نمی‌اندازد. اما با وام کم‌بهره چند میلیونی مشکلی از مردم حل نمی‌شود. فکر می‌کردم این آقا رفته وضو بگیرد و هر لحظه ممکن است برگردد. روحانی در صحبت‌های تلویزیونی همه چیز را عادی جلوه می‌دهد.

نمی‌تواند صادقانه بگوید بیماری این است و امکانات ما این است. روش‌ها و هزینه را هم محاسبه کنند و بگویند و دست از وعده‌وعید و دروغ بردارند. .