تمدید سه روزه اعلام نامزدهای ریاست جمهوری در عراق

19/11/1400 04:13 ب.ظ

پارلمان عراق مهلت سه روزه‌ دیگری را برای ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری این کشور تعیین کرد. - خبرگزاری آناتولی

پارلمان عراق مهلت سه روزه‌ دیگری را برای ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری این کشور تعیین کرد. - خبرگزاری آناتولی پارلمان عراق پس از نشست محمد حلبوسی، رئيس این پارلمان و دو تن از معاونانش، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که روند ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری که فردا به پایان می‌رسید، سه روز دیگر تمدید می‌شود.

با تصمیم اتخاذ شده در این جلسه، روند کاندیداتوری ریاست جمهوری مجددا به مدت 3 روز از 9 فوریه آغاز می‌شود.

با این حال برخی از حقوقدانان در عراق اعلام کرده‌اند که از سرگیری روند نامزدی خلاف قانون اساسی است. احزاب مختلف عراقی نشست دیروز پارلمان این کشور را تحریم کردند و به دلیل ناکافی بودن تعداد نمایندگان، انتخاب رئیس جمهور به تعویق افتاد. برای انتخاب رئيس جمهور دو سوم آرای مجلس ضروری است.

بر اساس قانون اساسی جدید عراق که پس از حمله آمریکا در سال 2003، تصویب شده، رئیس جمهور از میان کردها انتخاب می‌شود. هم اکنون 25 سیاستمدار برای تصدی این پست کاندید شده‌اند که هوشیار زیباری، از حزب دموکرات کردستان و برهم صالح، رئیس جمهور کنونی نیز از سوی اتحادیه میهنی کردستان نامزده شده است. headtopics.com

اما دادگاه عالی فدرال دیروز در حکمی اعلام کرد که هوشیار زیباری به دلیل «عدم حسن شهرت» نمی‌توند کاندید ریاست جمهوری شود.

ادامه مطلب:
aa_persian »

افزایش آلودگی هوای سه کلانشهر/ ورود سامانه بارشی به کشور طی پنجشنبهافزایش آلودگی هوا سه کلانشهر ورود سامانه بارشی به کشور طی پنجشنبه رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش برف و باران، افزایش آلودگی هوا و ورود سامانه بارشی جدید در روزهای آتی خبر داد.

رد نامزدی هوشیار زیباری برای پست ریاست جمهوری عراقدادگاه فدرال عراق، روند معرفی هوشیار زیباری، برای تصدی پست ریاست جمهوری را متوقف کرد. - خبرگزاری آناتولی

ادامه بن‌بست سیاسی در عراق؛ انتخاب رئیس جمهور جدید احتمالا به تعویق خواهد افتاددیوان عالی عراق روز یکشنبه ۱۷ بهمن کاندیداتوری هوشیار زیباری، دولتمرد کُرد، برای ریاست جمهوری این کشور را به خاطر اتهام اختلاس به حالت تعلیق درآورد.

حکم بازداشت 6 متهم به تامین مالی گروه حزب‌الله لبنان در کویت تمدید شدرسانه‌های کویت، دوشنبه 7 فوریه، گزارش دادند که قاضی دادگاه تجدید نظر مدت بازداشت 6 متهم به تامین مالی حزب‌الله لبنان را تمدید کرده است.این 6 عضو کویتی که

آذربایجان هشت سرباز ارمنی را با میانجی‌گری فرانسه و اتحادیه اروپا آزاد کردالیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آزادی زندانیان ارمنی بخشی از مجموعه اقدامات بشردوستانه و بازگرداندن اعتماد بین ارمنستان و آذربایجان برای تثبیت وضعیت در قفقاز جنوبی است». ظهر قاسم في حلمه عام 2015 ، أن المسلمين سيهتزون بشدة وسينتهي بهم الأمر في قتال بعضهم البعض ، إذا لم يؤمنوا بالأحلام. تتحول الكثير من أحلام قاسم الآن إلى حقيقة ، ويطلق عليه الكثير من المسلمين لقب الإمام المهدي.

بایدن: ناتو در حالت آماده‌باش در صورت حمله روسیه به اوکراین استرئیس جمهور آمریکا اعلام کرد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در حالت آماده‌باش در صورت اشغال اوکراین از سوی روسیه قرار دارد. - خبرگزاری آناتولی بایدن: در صورت حمله روسیه (به اوکراین) که معنی آن عبور تانک‌ها و سربازان از مرز اوکراین است، خط لوله گاز جریان شمالی-2 را متوقف خواهیم کرد ناتو خیلی ناتوعه کیر روسیه هم نمیتونن بخورن روسیه دو برابر آمریکا بمب اتم و موشک قاره پیما و پهباد و موشک های مختلف و تانک و... داره آمریکا بوغ و تبلیغش زیاده حالا بعد جنگ بهت میگم که تو یه هفته اوکراین و شخم میزنه میگیره و امریکا و ناتو کیرشم نمیتونن بخورن

پارلمان عراق مهلت سه روزه‌ دیگری را برای ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری این کشور تعیین کرد.بغداد/خبرگزاری آناتولی

پارلمان عراق پس از نشست محمد حلبوسی، رئيس این پارلمان و دو تن از معاونانش، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که روند ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری که فردا به پایان می‌رسید، سه روز دیگر تمدید می‌شود.

با تصمیم اتخاذ شده در این جلسه، روند کاندیداتوری ریاست جمهوری مجددا به مدت 3 روز از 9 فوریه آغاز می‌شود.

با این حال برخی از حقوقدانان در عراق اعلام کرده‌اند که از سرگیری روند نامزدی خلاف قانون اساسی است.

احزاب مختلف عراقی نشست دیروز پارلمان این کشور را تحریم کردند و به دلیل ناکافی بودن تعداد نمایندگان، انتخاب رئیس جمهور به تعویق افتاد. برای انتخاب رئيس جمهور دو سوم آرای مجلس ضروری است.

بر اساس قانون اساسی جدید عراق که پس از حمله آمریکا در سال 2003، تصویب شده، رئیس جمهور از میان کردها انتخاب می‌شود.

هم اکنون 25 سیاستمدار برای تصدی این پست کاندید شده‌اند که هوشیار زیباری، از حزب دموکرات کردستان و برهم صالح، رئیس جمهور کنونی نیز از سوی اتحادیه میهنی کردستان نامزده شده است.

اما دادگاه عالی فدرال دیروز در حکمی اعلام کرد که هوشیار زیباری به دلیل «عدم حسن شهرت» نمی‌توند کاندید ریاست جمهوری شود.

طبق قوانین عراق، رئیس جمهور باید مادر و پدر عراقی به دنبا آمده، تابعیت خارجی نداشته و حداقل 40 سال داشته باشد. برهم صالح که در سال 2018 به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، اعلام کرد که تابعیت بریتانیایی خود را کنار گذاشته است.