قانون امنیتی جدید فرانسه

قانون امنیتی جدید فرانسه

تظاهرات ده‌ها هزار نفر در فرانسه علیه قانون 'امنیت فراگیر' | DW | 31.01.2021

ماموران پلیس فرانسه مجاز به انجام چه اقداماتی هستند و چه زمان می توان از آنها در حین عمل فیلمبرداری کرد؟ قانون امنیتی جدید فرانسه با مخالفت‌های بسیار روبروست. بیش از ۳۰ هزار نفر در اعتراض به آن به خیابان‌ها رفتند.

31/01/2021 06:35:00 ب.ظ

ماموران پلیس فرانسه مجاز به انجام چه اقداماتی هستند و چه زمان می توان از آنها در حین عمل فیلمبرداری کرد؟ قانون امنیتی جدید فرانسه با مخالفت‌های بسیار روبروست. بیش از ۳۰ هزار نفر در اعتراض به آن به خیابان‌ها رفتند.

ماموران پلیس فرانسه مجاز به انجام چه اقداماتی هستند و چه زمان می توان از آنها در حین عمل فیلمبرداری کرد؟ قانون امنیتی جدید فرانسه با مخالفت‌های بسیار روبروست. بیش از ۳۰ هزار نفر در اعتراض به آن به خیابان‌ها رفتند.

براساس لایحه یاد شده ‌نظارت بر اماکن عمومی توسط دوربین‌های مداربسته باید گسترش یابد و انتشار فیلم‌هایی که از رفتار پلیس با تظاهرکنندگان گرفته شده، محدود شود. منتقدان این قانون از جمله نگران محدودیت آزادی مطبوعات‌اند.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم بازداشت‌شدگان خوزستان؛ نگهداری غیرقانونی در شرایط غیرمجاز گسترش حریق‌های موسمی در جنوب اروپا؛ شمار قربانیان آتش‌سوزی در ترکیه به ۸ تن رسید

طبق گفته وزارت کشور فرانسه روز گذشته حدود ۳۲۷۷۰ نفر در اعتراضات آخر هفته شرکت کردند. به گفته دادستانی عمومی فرانسه ۲۶ نفر نفر عصر روز شنبه در حاشیه تظاهرات در پاریس دستگیر شدند.در چند هفته گذشته بیش از صد هزار نفر در سراسر فرانسه علیه این قانون تظاهرات کرده‌اند. از اواخر نوامبر سال گذشته اعتراضات و درگیری‌های خشونت آمیز در پاریس رو به افزایش گذاشت.

تظاهرات کسترده در فرانسه علیه قانون امنیتی جدیداکنون ماه‌هاست که یک اتحاد گسترده جامعه مدنی علیه قانون پیشنهادی بسیج شده است. در پیش‌‌نویس این قانون بویژه ماده ۲۴ بحث‌برانگیز شده بود که در آن فیلمبرداری از افسران پلیس حین انجام عملیات و انتشار این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی جرم محسوب می‌شد. headtopics.com

این پیش‌نویس که طرح پیشنهادی ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه است، در مواجه با انتقادها و اعتراض‌های گسترده کمی تغییر کرد و بندی به آن اضافه شد مبنی بر این که «فیلمبرداری با تلفن همراه یا دوربین مجاز است اگر این کار با هدف"آسیب جسمی یا روانی" به مامور پلیس انجام و منتشر نشود. دولت می‌گوید این راه‌کاری برای محافظت از ماموران پلیس در برابر نفرت پراکنی و انتشار پیام‌های تهدیدآمیز در شبکه‌های اجتماعی است.

قرار است این لایحه در ماه مارس در مجلس سنای فرانسه مورد بررسی قرار گیرد. قانون جدید در صورت تصویب به پلیس اجازه می‌دهد از پهپاد، دوربین‌های مدار بسته و دوربین‌های جاسازی شده در بدن ماموران پلیس حین انجام ماموریت و به منظور نظارت گسترده‌تر ‌ استفاده شود.

تلاش پلیس فرانسه برای اصلاح چهره خشن خودطبق بررسی‌های فعلی، تقریبا ۴۰ درصد فرانسوی‌ها به نیروهای امنیتی اعتماد ندارند. این بی‌اعتمادی در بین افراد ۱۸ تا ۳۰ ساله حتی ۵۰ درصد است. در مقابل پلیس تقریبا نیمی از جوانان را نژادپرست می داند. در چند ماه گذشته تصاویر ضرب و شتم وحشیانه افسران پلیس علیه یک سیاه‌پوست یا پناهنده باعث خشم مردم شد. اکنون پلیس و دولت می‌خواهند علیه این تصویر از نیروهای انتظامی وارد عمل شوند و از روز دوشنبه اول فوریه مذاکراتی را برای سازماندهی مجدد نیروهای امنیتی آغاز کنند.

تظاهرکنندگان با شعارهایی علیه قانون امنیتی جدید و علیه فاشیسم، سکیسم و نژادپرستی به خیابان ها رفتندبه کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدابتکار این اقدام با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه است. او در ماه نوامبر و پس از مشاهد ویدیویی که نشان می‌داد ماموران پلیس در پاریس یک تولیدکننده موسیقی سیاه‌پوست را در استودیوی خود به باد کتک گرفتند، گفت که «بسیار شوکه شده است» و این رفتار پلیس را برای فرانسه"شرم‌آور" دانست. ماموران پلیس نمی‌دانستند که یک دوربین مداربسته از آنها فیلم می‌گیرد. خشونت پلیس فرانسه در جریان اعتراضات جلیقه زردها علیه مهاجران نیز بارها در مرکز توجه اذهان عمومی قرار گرفته است. headtopics.com

«کشتار در سپین بولدک»؛ نگرانی اتحادیه اروپا، آمریکا و بریتانیا از تهدیدات روزافزون طالبان بحران آتش‌سوزی‌های ترکیه و افزایش انتقادات از دولت اردوغان؛ اروپا هواپیماهای آب‌پاش فرستاد بلینکن: پاسخ به حمله ایران به نفتکش اسرائیلی«گروهی» خواهد بود

«برضد قانون امنیت، برای فرهنگ»معترضین در پاریس در آخر این هفته نه تنها با حضور در خیابان ها به قانون امنیتی جدید تحت عنوان قانون"امنیت فراگیر" اعتراض کردند، بلکه برای حمایت از اهالی فرهنگ نیز به خیابان آمدند. مردم با موسیقی تکنو رقصیدند و اجراهای هنری نیز بخشی از این اعتراض بود. مراکز فرهنگی مانند سینماها، تئاترها و موزه‌ها به دلیل پاندمی کرونا ماه‌هاست که در فرانسه تعطیل‌اند.

تصاویری از اعتراضات گسترده مردم فرانسه علیه خشونت پلیستظاهرات در پاریس و چند شهر دیگر فرانسهمردم فرانسه روز شنبه ۲۸ نوامبر در اعتراض به قانون جدید امنیتی این کشور و همچنین در اعتراض به خشونت پلیس به خیابان‌ها آمدند. تظاهرات با تاریکی هوا به خشونت گرایید و معترضان با ماموران انتظامی درگیر شدند.

تصاویری از اعتراضات گسترده مردم فرانسه علیه خشونت پلیساعتراض به خشونت پلیسمعترضان خواستار چشم پوشی از قانون جدید امنیتی فرانسه و جلوگیری از خشونت پلیس در این کشور شده‌اند. گفته می‌شود عده زیادی در جریان این اعتراضات مجروح شده‌اند.تصاویری از اعتراضات گسترده مردم فرانسه علیه خشونت پلیس

اعتراضات گسترده در پاریس و دیگر شهرهای فرانسهبر اساس اخبار منتشر شده از سوی سازمان‌دهندگان این اعتراضات و همچنین اتحادیه سندیکاهای روزنامه‌نگاران فرانسه حدود نیم میلیون نفر در این اعتراضات شرکت کرده‌اند.تصاویری از اعتراضات گسترده مردم فرانسه علیه خشونت پلیس headtopics.com

آمار متناقضوزارت کشور فرانسه شمار شرکت کنندگان در این اعتراضات را ۱۳۳ هزار نفر اعلام کرد. گفته می‌شود تنها در مرکز شهر پاریس حدود ۴۶ هزار نفر در اعتراض به خشونت پلیس به خیابان‌ها آمدند. معترضان از میدان رپوبلیک پاریس به سوی میدان باستیل به تظاهرات خود ادامه داده‌اند.

تصاویری از اعتراضات گسترده مردم فرانسه علیه خشونت پلیسپرتاب گاز اشک‌آورپلیس برای متفرق کردن معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرد. معترضان در پاریس نیز به سوی ماموران سنگ پرتاب کردند. گفته شده که معترضان در میدان باستیل یک کیوسک روزنامه‌فروشی و همچنین در ورودی بانک مرکزی فرانسه را به آتش کشیدند.

تشییع پیکر شهید عبدالجبار مختوم‌نژاد- عکس باشگاه خبرنگاران پویا تسنیم | Tasnim کاخ سفید: اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند درباره تلافی کردن حمله به کشتی خود تصمیم بگیرد پیامد‌های حمله به نفتکش اسرائیلی؛ بریتانیا سفیر ایران در لندن را احضار کرد

تصاویری از اعتراضات گسترده مردم فرانسه علیه خشونت پلیسدستگیری معترضاندر ارتباط با آتش‌افروزی و سوزاندن خودروها، پلیس پاریس عده‌ای از معترضان را دستگیر کرد. این در حالی است که اخبار منتشر شده از اعتراضات کمابیش مسالمت‌آمیز در دیگر شهرهای فرانسه حکایت دارد.

تصاویری از اعتراضات گسترده مردم فرانسه علیه خشونت پلیسمجروح شدن ماموران انتظامیژرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه با انتشار یک پست توییتری از مجروح شدن دست‌کم ۳۷ مامور پلیس خبر داده است. بنا بر اطلاعات وزارت کشور فرانسه، تنها در شهر پاریس ۲۳ مامور انتظامی در اثر اصابت سنگ مجروح شده‌اند.

تصاویری از اعتراضات گسترده مردم فرانسه علیه خشونت پلیسخشونت پلیس و قانون جدید امنیتیهفته گذشته انتشار دو ویدیو در ارتباط با خشونت پلیس به اعتراضات گسترده مردم دامن زد. بر اساس قانون جدید امنیتی، انتشار چنین ویدیوهایی در صورت آنکه روح و جان ماموران پلیس را به مخاطره بیافکند، جرم محسوب خواهد شد.

تصاویری از اعتراضات گسترده مردم فرانسه علیه خشونت پلیسزندان و جریمه نقدیاین قانون امنیتی جدید برای انتشار چنین ویدیوهایی یک سال زندان یا پرداخت ۴۵ هزار یورو جریمه پیش‌بینی کرده است. روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق مدنی چنین امری را ناقض آزادی بیان می‌دانند.

ادامه مطلب: DW فارسی »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش