تشکیل 'شورای اخلاق'؛ واکنش وزارت ارشاد به بیانیه زنان سینماگر | DW | 05.04.2022

16/01/1401 10:15:00 ب.ظ

محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی در نخستین نشست شورای معاونان و مدیران سازمان سینمایی از تشکیل یک «شورای اخلاق حرفه‌ای سینما» خبر داده و گفته است: «این شورا به منظور صیانت از حقوق سینماگران و توسعه اخلاق حرفه‌ای در سینمای کشور ایجاد می‌شود.»

سازمان سینمایی با ایجاد 'شورای اخلاق حرفه‌ای' به بیانیه صدها سینماگر زن واکنش نشان داد. رئیس این نهاد خواستار فعالیت گسترده‌تر کمیته صیانت خانه سینما نیز شده است. برخی سینماگران نگران کنترل شدیدتر مراحل تولید فیلم هستند. سازمان سینمایی با ایجاد"شورای اخلاق حرفه‌ای" به بیانیه صدها سینماگر زن واکنش نشان داد.

رئیس این نهاد خواستار فعالیت گسترده‌تر کمیته صیانت خانه سینما نیز شده است. برخی سینماگران نگران کنترل شدیدتر مراحل تولید فیلم هستند.

خزاعی در نخستین نشست شورای معاونان و مدیران سازمان سینمایی از تشکیل یک «شورای اخلاق حرفه‌ای سینما» خبر داده و گفته است: «این شورا به منظور صیانت از حقوق سینماگران و توسعه اخلاق حرفه‌ای در سینمای کشور ایجاد می‌شود.»

چنین واکنش سریع وبرنامه‌ریزی‌شده‌ای در رابطه با اجحاف حقوق هنرمندان زن و مرد در جمهوری اسلامی کم‌سابقه است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید این بیانیه پس از افشاگری سمیه میرشمسی، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز سینما منتشر شد. میرشمسی از رفتار نامناسب اصغر فرهادی و مشکلات زنان در پشت صحنه برخی فیلم‌های ایرانی پرده برداشته بود. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

DW Persian دویچه‌‌وله فارسی

در پادکست 'آواهای کم شنیده از دیروز تا امروز' قطعه 'بوسه عید' با صدای پروین، شعری از محمدعلی بهمنی و آهنگسازی منوچهر لشگری را می‌شنوید که در دستگاه سه‌گاه در سال ۱۳۴۹ منتشر شده است. @dw_farsi ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

واکنش خانه سینما و ستاد حقوق بشر به بیانیه زنان سینماگر درباره «خشونت و آزار جنسی»🔺واکنش خانه سینما و ستاد حقوق بشر به بیانیه زنان سینماگر درباره «خشونت و آزار جنسی» ▪️پس از انتشار بیانیه صدها زن سینماگر در ایران درباره «خشونت و آزار جنسی»، ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و خانه سینما به این موضوع واکنش نشان دادند. ⬇️ بیشتر بخوانید:

حمله با چاقو به سه طلبه در مشهد؛ یک طلبه کشته شد | DW | 05.04.2022سه طلبه در یکی از صحن های حرم امام هشتم شیعیان با چاقو مورد حمله قرار گرفتند. یکی از طلاب کشته شد و دو نفر دیگر در بیمارستان بستری شده‌اند. مهاجم بازداشت شده‌، ولی هویت و انگیزه او مشخص نیست. طلبه کجا بود؟ این جاکش‌ها از اون مفتخورای قدیمی هستند. میان شیعه و سنی همیشه بادا جنگ ز هر طرف که شود کشته سود ایران است! انگیزش آخوندکشی بوده. مقصرانی که باعث نابودی زندگیش شده بودن. کسانی که باعث شده بودند که این مرد نتونه براش بچه هاش غذا و مسکن تهیه کنه. آخوند_کشی

کنشگران: تیم ملی بازی‌های قطر را به حق حضور زنان در استادیوم‌ها مشروط کند | DW | 05.04.2022گروهی از ورزشکاران، روزنامه‌نگاران، نویسندگان، هنرمندان و کنشگران در نامەای از بازیکنان تیم‌ ملی فوتبال ایران خواستەاند کە حضور در جام جهانی قطر را به آزادی حضور زنان در استادیوم‌ها مشروط کنند. ادامه مطلب در لینک زیر:

عربستان سعودی؛ 'ورزش‌شویی' در خدمت کسب وجهه و اعتبار | DW | 05.04.2022عربستان برگزاری رقابت‌های ورزشی بین‌المللی را در خدمت طرح 'چشم‌انداز ۲۰۳۰' و خرید وجهه برای محمد بن‌سلمان گرفته است که رسانه‌های بین‌المللی آن را ورزش‌شویی می‌نامند. این طرح قرار است اقتصاد را از وابستگی به نفت برهاند.

وزیر کشور علت حادثه ورزشگاه مشهد را 'هجوم علاقمندان' خواند | DW | 05.04.2022در ادامه انکار و توجیه بدرفتاری با زنان در ورزشگاه مشهد وزیر کشور علت این حادثه را 'هجوم علاقمندان بدون بلیط' عنوان کرد. واقعیت ماجرا برخورد خشونت‌آمیز و جلوگیری از ورود زنانی به ورزشگاه مشهد است که بلیط تهیه کرده بودند.

مقررات جدید سفر به عراق؛ واکسن‌های ایرانی کرونا تأیید نشدند | DW | 04.04.2022طبق مقررات اعلام شده از سوی عراق تنها زائرانی اجازه ورود به این کشور را دارند که یکی از شش واکسن تأییدشده بین‌‌المللی کرونا را دریافت کرده باشند. نام واکسن‌های تولیدی ایران در فهرست عراق ذکر نشده است.