برنامه جامع اقدام مشترک؛ برجام, برجام, خروج آمریکا از برجام

برنامه جامع اقدام مشترک؛ برجام, برجام

تحلیل‌گر: اروپا به تنهایی قادر است تحریم‌های ایران را برگرداند

مجید گلپور در گفتگو با یورونیوز می‌گوید اتحادیه اروپا می‌تواند بدون کمک شورای امنیت سازمان ملل درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران تصمیم‌گیری کرده و آنها را دوباره علیه ایران وضع کند.

30/11/2019 11:40:00 ق.ظ

مجید گلپور در گفتگو با یورونیوز می‌گوید اتحادیه اروپا می‌تواند بدون کمک شورای امنیت سازمان ملل درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران تصمیم‌گیری کرده و تحریم‌ها را دوباره برگرداند. این گفت‌وگو را بخوانید 🔽

مجید گلپور در گفتگو با یورونیوز می‌گوید اتحادیه اروپا می‌تواند بدون کمک شورای امنیت سازمان ملل درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران تصمیم‌گیری کرده و آنها را دوباره علیه ایران وضع کند.

یورونیوز: آیا رویدادهای__ اخیر گذشته ایران در موضع جدید فرانسه در مورد بازگشت تحریم‌ها تاثیر داشته است؟مجید گلپور:مسلما همین طور است. به طور کلی انتظار می‌رفت که تا اواخر دسامبر، یعنی تاریخ احتمالی آغاز فاز چهارم غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، با واکنشی از این دست روبرو شویم. اما وزیر خارجه فرانسه یک ماه زودتر چنین سخنانی گفت و این نشان می‌دهد که اتفاقات اخیر ایران تاثیر بسزایی داشته است.

المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد - BBC News فارسی چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟ نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021

مسئله مطرح شده از سوی ایران «اسنپ بک» یا همان مکانیسم ماشه قصوری از جانب اروپا نیست، بلکه همواره ایران است که خود ماشه را به روی خود می‌چکاند. اگر ایران از روز اول خواستار تسهیل فروش نفت خود بود باید به خواست‌هایی که مدت‌ها پیش مطرح شده بود از جمله مسئله ریسک‌های بانکی و شفاف‌سازی مالی پاسخ می‌داد. اروپا در واقع هیچ گاه تعمدی در تاخیر کمک‌هایش به ایران نداشته است.

مجید گلپوراستاد دانشگاهیورونیوز: در صورت بازگشت تحریم ها، تاریخ آن چه زمانی خواهدبود؟_مجید گلپور: _برای پی بردن به این موضوع باید بدانیم که علیه گسترش برنامه هسته‌ای ایران، سه ردیف مهم از تحریم‌ها قراردارند. در درجه اول تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل است. به جز این تحریم‌ها که بیشتر فعالیت موشکی ایران را هدف قرار می‌دهند، تحریم‌های اولیه و ثانویه آمریکا هستند. تحریم‌هایی که از دهه‌های گذشته هم چنان ادامه دارند. headtopics.com

اما در جایگاه سوم، تحریم‌های خود اتحادیه اروپا علیه ایران قرار دارد. یعنی پیش از کسب توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ اروپا به دلیل گسترش فعالیت هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم ایران را در ردیف تحریم‌ها قرارداد. تمام تحریم‌های اروپا به علاوه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل گام به گام لغو شدند.

یعنی اروپا خیلی سریع‌تر از آمریکای زمان اوباما سعی کرد تا تحریم‌ها را حذف کند. اروپا در سال‌های پیش از برجام بین ۹ تا ۳۰ تحریم مختلف علیه ایران وضع کرد و اگر بخواهد دوباره این تحریم‌ها را برگرداند به راحتی قادر به انجام این کار هست. به این معنی که اروپا دیگر نیازی به تصویب به این تحریم‌ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل ندارد، بلکه تنها نیاز به تصمیم شورای اروپا و اجرایی کردن آن از سوی جوزف بورل، مسئول آینده سیاست خارجی اروپا وجود دارد. این مسئله‌ای است که سخنگوی وزارت خارجه و آقای ظریف به آن توجهی نکردند. اروپا خود استقلال تصمیم‌گیری درباره بازگشت تحریم‌هایی که در گذشته هم وجود داشته را دارد و در این کار نیازی به جلسه شورای امنیت سازمان ملل و نظر چین و روسیه نیست.»

محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی در نشست کمیسیون مشترک برجام، چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸رویترزیورونیوز: حال اگر فرانسه تصمیم به بازگرداندن تحریم‌ها بگیرد، آیا دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز با او همراه خواهند شد؟مجید گلپور:قطعا. سخنان وزیر خارجه فرانسه در واقع به نمایندگی از همه این کشورهاست. او به نوعی دارد از طرف اتحادیه اروپا به ایران هشدار می‌دهد و سخنان او به نوعی به صدا درآوردن زنگ بیداری است.

یورونیوز: این تحریم‌ها به طور کلی در چه زمینه‌هایی خواهدبود؟مجید گلپور:تحریم‌های اروپایی بی‌تردید در زمینه عدم گسترش فناوری موشکی ایران و هم چنین حقوق بشر خواهد بود.یورونیوز: برخی از تحلیلگران معتقدند که تحریم ایران از سوی اروپا، به دلیل این که آمریکا با خروج از برجام کاملا پل اقتصادی میان ایران و اروپا را ویران کرده، تاثیر و پیامد مهمی نخواهد داشت. نظر شما چیست؟ headtopics.com

کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید ورزشکار بلاروس در امنیت است - BBC News فارسی بحران کرونا در ایران؛ هشدار به فروپاشی نظام سلامت آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند

مجید گلپور:این تصور کاملا غلط است. زیرا هر چند برجام پیمان جامع و کاملی نبود و اجازه خروج را به آمریکا داد اما با این حال توافق مهمی بود که قرار بود پایه‌های ورود ایران به اقتصاد جهانی و بهبود وضع فعلی اقتصادی این کشور باشد.خلاصه این که برجام قرار بود موتور اقتصادی ایران باشد نه یک مانور سیاسی و انتخاباتی. پیش‌بینی‌ای که در سال ۲۰۱۵ می‌شد این بود که ورود شرکت‌های غربی به ایران می‌تواند باعث تبادل و چرخش بیشتر از یک هزار میلیارد دلاری در ایران شود. یعنی با مدیریتی کارآمد قرار بود برجام احیاگر اقتصاد ایران باشد. اما با ناکارآمدی مدیران صحنه سیاسی ایران این احیاگری به امیدی واهی تبدیل شد. عدم تعهد ایران به شروط پیش روی که اروپا برای نجات برجام تعیین کرده بود، باعث شد تا اعتمادسازی متقابلی که نتیجه سال‌ها کار دیپلماتیک بود از بین برود.

به نظرم به دلیل عدم توجه وزیر خارجه ایران و رئیس جمهوری، حسن روحانی به این موضوع و کوتاه آمدن در برابر توسعه نظامی و توان موشکی، باید این دو نفر را محاکمه کرد چرا که منافع ملی ایران را نادیده گرفته‌اند.مجید گلپوراستاد دانشگاههمزمان قطار اقتصاد ایران که قرار بود یک به یک پله‌های ورود و پیشرفت را طی کند، برای یک تا دو دهه متوقف شد. به نظرم به دلیل عدم توجه وزیر خارجه ایران و رئیس جمهوری، حسن روحانی به این موضوع و کوتاه آمدن در برابر توسعه نظامی و توان موشکی، باید این دو نفر را محاکمه کرد چرا که منافع ملی ایران را نادیده گرفته‌اند.

برجام شاید برنامه هسته‌ای و نظامی ایران را عقیم می‌کرد اما می‌توانست مهم‌ترین عامل شکوفایی اقتصادی و مالی ایران باشد. عقیم شدن دومی به نوعی خیانت به مردم ایران بود. ادامه مطلب: euronews فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

مجید جان دلبندم!اتحادیه اروپا از هنگام زمزمه خروج آمریکا از برجام همه تحریمها از جمله تحریم دارو رو برگردونده

آلمان درخواست آمریکا برای همراهی با سیاست‌های ترامپ علیه ایران را رد کردآلمان درخواست آمریکا برای همراهی با سیاست‌های ترامپ علیه ایران را رد کرد سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد که این کشور برخلاف آمریکا رویکرد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را دنبال نمی‌کند. واقعا سیاست کاری اروپا در مقابل رژیم_تروریستی در ایران شرم آور و نفرت برانگیز هست ! اروپا_حیا_کن_تروریست_را_رها_کن ! ✊ شما فک کن که آلمان ، آمریکا رو بی خیال بشه بچسبه به شما عنتر آخوندهای دوزاری !!! مرگ_بر_جمهوری_اسلامی دروغ محض اصلا حقيقت نداره RegimeChange iranprotest

موگرینی: موضع اروپا درباره تظاهرات در ایران ربطی به برجام ندارد | DW | 28.11.2019هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دشوار شدن نجات برجام سخن گفته است. موگرینی مواضع اروپا نسبت به ناآرامی‌ها در عراق، ایران و لبنان را اعلام کرده و خواستار انجام تحقیقات مستقل پیرامون سرکوب معترضان شده است. تحقیقات مستقل یعنی کشششش بدیم تا به معامله ای جور بشه. یک مشت بیخاصیت، گشنه ی یکی دو میلیون یورو معامله تجاری. جهانیان بداند همان دستی که مردم ایران را می‌کشند و تظاهرکنندگان را با بدترین شکل سرکوب می کند ،همان دستی ست که مردم لبنان و عراق را می‌کشد و تظاهرکنندگان را سرکوب می کند مرگ بر خامنه ای دیکتاتور و نظام فاسد مسترابی پليدي موج ميزند...

هشدار فرانسه به ایران در باره احتمال بازگشت تحریم‌های جهانی علیه تهراندولت فرانسه شامگاه چهارشنبه 27 نوامبر به ایران هشدار داد که چنانچه مشکلات مربوط به نقض مکرر تعهداتش فرانسه با اینگونه رفتارها و گفتارها ، تنها'انفعال' و'بی عُرضگی در انجام تعهدات برجامی' خود را پوشش می دهد. عجب خری است این فرانسه! مگه تحریم دیگه ای هم مونده

تلاش دختر صدام برای عقده‌گشایی علیه ایران با استفاده از اعتراضات عراقتلاش دختر صدام برای عقده‌گشایی علیه ایران با استفاده از اعتراضات عراق رغد صدام همگام با رسانه‌های سعودی و آمریکایی، پیامی صوتی منسوب به پدرش با ماهیتی ضد ایرانی را منتشر کرده تا او نیز از غافله تحریک کنندگان معترضان عراقی علیه ایران باز نماند. جمهوری اسلامی چه بیگناه چه مطهر در عراق هم بخواست ملتش رفته طفلک جمهوری اسلامی. این همه که در ایران کشته کار اجنه بوده. باز خبرای کس وشر. بسته از خدا بترسید برادر زن صدام را فراموش کردید. خیلی احمقيد.

وزارت امور خارجه عراق، حمله به کنسولگری ایران در نجف را محکوم کردوزارت امور خارجه عراق، حمله به کنسولگری ایران در نجف را محکوم کرد وزارت امور خارجه عراق، در بیانیه‌ای، حمله به کنسولگری ایران در نجف را محکوم و هدف آن را آسیب زدن به روابط عراق با ایران و سایر کشورها تلقی کرد. هم اونا گه خوردن هم شما کثافت های بنگاه دروغ‌پراکنی بدرک امیدوارم کل کنسولگری هاتون در جهان نابود بشه چرا سایر کشورها ؟! منظورت همون فلسطین ، لبنان و یمنِ ؟!!!

جدیدترین رنکینگ فیفا اعلام شد/ ایران صدر آسیا را از دست دادجدیدترین رنکینگ فیفا؛ ایران صدر آسیا را از دست داد تیم ملی فوتبال ایران با شش پله سقوط نسبت به ماه قبل در رده سی و سوم جهان ایستاد. درهمین حال، ژاپن با ۱۵۰۰ امتیاز بیست و هشتم است و به این ترتیب، پس از سال‌ها، ایران صدر رده‌بندی آسیا را به ژاپن واگذار کرد مبارکه.