تاثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد اتحادیه؛ نرخ تورم کشورهای اروپایی در سال ۲۰۲۲ به کجا می‌رسد؟

19/03/1401 03:42:00 ب.ظ

اقتصاد ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و منطقه یورو در مسیر رشد و احیا پس از فروکش کردن همه‌گیری ویروس کرونا بودند که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین شرایط را تغییر داد.

اقتصاد ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و منطقه یورو در مسیر رشد و احیا پس از فروکش کردن همه‌گیری ویروس کرونا بودند که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین شرایط را تغییر داد. کاهش قدرت خرید شهروندان اتحادیه اروپا موجب افت تقاضای عمومی و کاهش فروش کالاها و خدمات شد، چنان که کمیسیون اتحادیه اروپا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را کاهش داد.

پیش‌بینی اقتصادی پیشین کمیسیون اروپا که در دهم فوریه ۲۰۲۲ و درست دو هفته پیش از حمله روسیه به اوکراین منتشر شد، نشان از روند رو به بهبود و رشد اقتصاد اتحادیه اروپا و پایان رکود ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا داشت. بر پایه آن پیشی‌بینی، رشد اقتصادی اتحادیه اروپا و منطقه یورو در سال ۲۰۲۲ به ۴ درصد می‌رسید. همچنین نرخ تورم در منطقه یورو ۳.۵ درصد و در اتحادیه اروپا ۳.۹ درصد پیش‌بینی شده بود.

اما پیش‌بینی بهاری کمیسیون اروپا، نرخ رشد اقتصادی اتحادیه اروپا و منطقه یورو را در سال ۲۰۲۲ به ۲.۷ درصد کاهش داد و برآورد کرد که نرخ تورم در منطقه به ۳.۵ و در اتحادیه اروپا به ۳.۹ درصد برسد. مطابق این پیش‌بینی نرخ تورم در لیتوانی به ۱۲.۵ درصد خواهد رسید که بالاترین سطح در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود. در مقابل، پرتغال، فرانسه و فنلاند تنها کشورهایی خواهند بود که تورم کمتر از ۵ درصد را در سال ۲۰۲۲ تجربه خواهند کرد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : تصاویر دیدنی از فوران یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های جهان در جزیره هاوایی

ویدیوها : یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های جهان به نام «کیلاویا» در جزیره هاوایی روز چهارشنبه ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) فوران کرده است. ادامه مطلب >>