تأکید شورای امنیت بر تحقیق چگونگی کشته‌شدن خبرنگار الجزیره | DW | 14.05.2022

24/02/1401 06:50 ب.ظ

شورای امنیت سازمان ملل خواستار تحقیق پیرامون کشته‌شدن شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی-آمریکایی شبکه تلویزیونی الجزیره شد. ابوعاقله در حین پوشش خبری از عملیات ارتش اسرائیل در اردوگاه جنین کرانه باختری رود اردن کشته شد.

شورای امنیت سازمان ملل خواستار تحقیق پیرامون کشته‌شدن شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی-آمریکایی شبکه تلویزیونی الجزیره شد. ابوعاقله در حین پوشش خبری از عملیات ارتش اسرائیل در اردوگاه جنین کرانه باختری رود اردن کشته شد. روز چهارشنبه ۱۱ مه شیرین ابوعاقله در حین پوشش خبری عملیات ارتش اسرائیل در اردوگاه جنین در کرانه باختری رود اردن کشته شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که به درخواست چین بخشی از متن این بیانیه در مورد اهمیت آزادی مطبوعات و این درخواست که باید از روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ها هنگام گزارش عملیات نظامی محافظت شود حذف شده است.

مباحثات بر سر بیانیه مشترک توسط نمایندگان نروژ، امارات متحده عربی و آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل ادامه یافت. منی یول، سفیر نروژ در سازمان ملل متحد گفته است که نگران افزایش حملات علیه کارکنان رسانه‌ها و به‌ویژه زنان روزنامه‌نگار است.

شیرین ابوعاقله ۵۱ ساله از خبرنگاران شناخته شده و کهنه‌کار الجزیره بود. مقامات وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین گفته‌اند که او به بیمارستان منتقل شده اما تلاش برای نجات او به نتیجه نرسیده است. آنها همچنین گزارش داده‌اند که علی سمودی، روزنامه‌نگار روزنامه القدس نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته اما وضعیت او مساعد است. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

دقیق ترش این هست که با تیر مستقیم تک تیر انداز به صورتش به شهادت رسید شورای امنیت فقط در حد 'خواستار' است. همین 😏

مورا در تهران توقف اجرای حکم جلالی را خواستار شد؛ «گرفتاری» در فرودگاه فرانکفورتهماهنگ‌کننده مذاکرات وین از طرف اتحادیه اروپا که به‌تازگی به ایران سفر کرده بود، روز جمعه، ۲۳ اردیبهشت در مسیر بازگشت در فرودگاه فرانکفورت بازداشت شد. بهتر هیچ گهی نیست،برجام چیه باقاتل سردار سلیمانی سازش ممنوع

مورا در بازگشت از تهران در فرودگاه فرانکفورت بازداشت شد | خبرگزاری ایلناشایداشتباه شده زودقضاوت نکنید لابد تریاک حمل میکرده

تشدید پدیده گرد و غبار در کرمان، یزد و فارس؛ مدارس در چند شهر تعطیل شددر پی تشدید دوباره آلودگی هوا، مدارس برخی شهرهای ایران روز شنبه، ۲۴ اردیبهشت، تعطیل شد.

فرد هتاک به حرمت معلم در البرز بازداشت شد- اخبار البرز - اخبار استانها تسنیم | Tasnimفرد هتاک به حرمت معلم در البرز بازداشت شد مدیرکل آموزش و پرورش البرز: این معلم فرهنگی در اقدامی شایستته از حق خود گذشت کرد اما موضوع به علت جنبه عمومی جرم در دست بررسی قضایی قرار گرفت

یک افسر اسرائیلی در کرانه باختری کشته شدیک افسر اسرائیلی که هنگام یورش به جنین در کرانه باختری صبح امروز زخمی شده بود، جان باخت. - خبرگزاری آناتولی

انریکه مورا در سفر تهران خواستار لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی شدانریکه_مورا،نماینده ارشد اتحادیه اروپا،در پایان سفر به تهران روز جمعه خبر داد که از مقامات جمهوری اسلامی خواسته اجرای حکم اعدام احمدرضا_جلالی را متوقف کنند.مورا از مقامات ایران خواسته که آقای جلالی،را بر اساس بشردوستی آزاد کنند. مذاکرات_هسته‌ای اعدام

شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) ضمن محکوم کردن کشته‌شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره خواستار"تحقیقات فوری، شفاف، عادلانه و بی‌طرفانه" در مورد این حادثه شد.شورای امنیت همچنین از مجروح‌شدن یک خبرنگار در اردوگاه جنین فلسطین نیز انتقاد کرد. در بیانیه مشترک ۱۵ کشور عضو شورای امنیت آمده است که خبرنگاران باید مانند غیرنظامیان محافظت شوند.

روز چهارشنبه ۱۱ مه شیرین ابوعاقله در حین پوشش خبری عملیات ارتش اسرائیل در اردوگاه جنین در کرانه باختری رود اردن کشته شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که به درخواست چین بخشی از متن این بیانیه در مورد اهمیت آزادی مطبوعات و این درخواست که باید از روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ها هنگام گزارش عملیات نظامی محافظت شود حذف شده است.

مباحثات بر سر بیانیه مشترک توسط نمایندگان نروژ، امارات متحده عربی و آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل ادامه یافت. منی یول، سفیر نروژ در سازمان ملل متحد گفته است که نگران افزایش حملات علیه کارکنان رسانه‌ها و به‌ویژه زنان روزنامه‌نگار است.

شیرین ابوعاقله ۵۱ ساله از خبرنگاران شناخته شده و کهنه‌کار الجزیره بود. مقامات وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین گفته‌اند که او به بیمارستان منتقل شده اما تلاش برای نجات او به نتیجه نرسیده است. آنها همچنین گزارش داده‌اند که علی سمودی، روزنامه‌نگار روزنامه القدس نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته اما وضعیت او مساعد است.

تایمز اسرائیل به نقل از الجزیره نوشته است، سربازان اسرائيلی به سر او شلیک کرده‌اند و"در تصاویری که از صحنه پس از اصابت گلوله به او گرفته شده است، ابوعاقله با جلیقه مخصوص رسانه و کلاه ایمنی دیده می‌شود".محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین در مراسم تشییع جنازه این روزنامه‌نگار گفت اسرائیل مسئول مرگ شیرین ابوعاقله است. نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل ولی این اتهام را رد کرد.

مراسم تشییع جنازه شیرین ابوعاقله بعد از ظهر روز جمعه ۱۳ مه برگزار شد. در این مراسم علاوه بر نمایندگان مسیحیان و مسلمانان، دیپلمات‌های کشورهای مختلف و سیاستمداران عرب اسرائیلی نیز شرکت کردند.