بی‌صبری اردوغان برای کاهش نرخ بهره؛ چالش تازه لیر ترکیه برای مقاومت در برابر تضعیف بیشتر

29/06/1400 06:34 ب.ظ

بی‌صبری اردوغان برای کاهش نرخ بهره؛ چالش تازه لیر ترکیه برای مقاومت در برابر تضعیف بیشتر این گزارش را بخوانید 🔽

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بی‌صبرانه در انتظار کاهش نرخ بهره در جریان نشست روز پنجشنبه بانک مرکزی این کشور است؛ اما با وجود صعود نرخ تورم و تضعیف لیر، شانس کاهش نرخ بهره چقدر است؟ شهاب کاواجی‌اوغلو، رئیس بانک مرکزی ترکیه از زمان انتصاب از سوی رجب طیب اردوغان یعنی از ماه مارس تاکنون تلاش کرده تا نرخ ۱۹ درصدی بهره را ثابت نگاه دارد و در برابر ادامه افزایش آن مقاومت کند.

پیش از او، ناجی اقبال به دلیل افزایش نرخ بهره از ۱۷ به ۱۹ درصد از سوی آقای اردوغان برکنار شده بود.

آقای اردوغان با سیاست افزایش نرخ بهره مخالف است و ادعا می‌کند که نرخ بهره بالا باعث افزایش تورم می‌شود که در تقابل با نظریه‌ غالب بر جریان اصلی اقتصادی است. چالش سقوط لیر ترکیه برای اقتصاد ایران؛ خطر کاهش صادرات و ارزش ریال

این در شرایطی است که نرخ بهره واقعی در اقتصاد ترکیه با توجه به نرخ تورم ۱۹.۲۵ درصدی منفی شده است. اما آقای کاواجی‌اوغلو آن چنان که در نشست ابتدای سپتامبر خود با سرمایه‌گذاران تاکید کرد، معتقد است که افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد غذایی جهشی کوتاه مدت است و نرخ تورم تا پایان سال جاری میلادی به کمتر از ۱۷ درصد خواهد رسید. بر همین اساس، بسیاری از سرمایه‌گذاران در انتظار کاهشی هر چند اندک در نرخ بهره هستند. headtopics.com

نصف ترکیه را که به مهاجرین فروخت حالا افتخار میکنه که اقتصاد ما پیشرفت کرده خاک بر چشم مردم خود میزنه کله پوک 😅😅😂😂

ادامه مطلب:
euronews_pe »

ایران: پذیرش بیشتر آوارگان افغانستانی در این شرایط اقتصادی برای ما سخت استسخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت با وجود حضور 4 میلیون اتباع افغانستانی در این کشور، پذیرش بیش از این میزان در این شرایط اقتصادی سخت است. - خبرگزاری آناتولی

هزاران مهاجر برای رسیدن به آمریکا در رودخانه مرزی به آب زدندآنها پس از گذشتن از راه‌های دشوار به مکزیک رسیده‌ و اکنون با پای پیاده از رود مرزی ریو گرانده در شمال این کشور می‌گذرند تا به شهر دل ریو در خاک آمریکا برسند.

آیا خرید مسکن در ترکیه برای دریافت اقامت کافی است؟ | DW | 19.09.2021بر اساس آخرین داده‌های مرکز آمار ترکیه تنها در ماه اوت ۲۰۲۱، ۹۱۱ واحد مسکونی در ترکیه از سوی شهروندان ایران خریداری شده است. به این ترتیب ایرانی‌ها در ماه اوت بار دیگر در صدر خریداران خارجی مسکن در ترکیه قرار گرفتند. خدا داده به ترکیه سرمایه های کشور سراریز اونجا شده پیش بینی میشود که ایرانیان، در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ حدود ۱۵،۰۰۰ باب خانه از ترکیه خریداری نمایند یعنی ؛ $ 1,800,000,000

سفر هیات بلندپایه آمریکایی به وین برای شرکت در کنفرانس آژانس؛ امیرعبداللهیان به نیویورک می‌رودیک هیات بلندپایه از سوی ایالات متحده برای شرکت در کنفرانس آژانس بین المللی انرژی اتمی عازم وین است. در همین حال، وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که حسین امیرعبداللهیان به نیویورک سفر خواهد کرد. SIVareStillLeftBehind رژیم شیعی آخوندی سپاهی بداند نرمش های قهرمانانه نکند آینده اش تَباه و ویرانی است. در راه رژیم هایی همچون شوروی سابق و نازیست ها گام برداشته اند 😎

واکسن کرونا برای کودکان در آلمان از ابتدای سال ۲۰۲۲ | DW | 20.09.2021ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان پیش‌بینی کرده که در اوایل سال آینده مجوز واکسن کرونا برای کودکان در این کشور صادر شود. با این حال به گفته او، مدتی طول خواهد کشید تا کمیسیون دائمی واکسیناسیون این اقدام را توصیه کند.

ابوترابی: تغییر ساعت‌ها هیچ تأثیری در کاهش هزینه‌ها ندارد/ طرح مجلس برای منتفی‌کردن جابه‌جایی‌ ساعت‌ها- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimطرح مجلس برای منتفی‌کردن جابه‌جایی‌ ساعت‌ها نماینده نجف‌آباد: تغییر ساعت‌ها هیچ تأثیری در صرفه‌جویی اقتصادی ندارد تلاش ما این است تا مراحل تصویب طرح لغو تغییر_ساعت‌ تا پیش از پایان سال طی شود و از فروردین سال آینده شاهد اجرایی‌شدن این طرح باشیم بازی باساعت واعصاب مردم میراث دولت عالیجناب استخرمکان ست عهههههه abtahi_m mostafatajzade ghkarbaschi HassanRouhani Rouhani_ir JZarif ali_motahari_ir alilarijani_ir AmoliLarijaniir majazestan yasharsoltani mah_sadeghi azarijahromi،

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بی‌صبرانه در انتظار کاهش نرخ بهره در جریان نشست روز پنجشنبه بانک مرکزی این کشور است؛ این در حالی است که نرخ تورم در ماه اوت به ۱۹.۲۵ درصد صعود کرده و نرخ برابری لیر در مقابل دلار آمریکا بار دیگر به پایین‌ترین حد تاریخی در ژوئن گذشته نزدیک شده است؛ با این وجود شانس کاهش نرخ بهره چقدر است؟

شهاب کاواجی‌اوغلو، رئیس بانک مرکزی ترکیه از زمان انتصاب از سوی رجب طیب اردوغان یعنی از ماه مارس تاکنون تلاش کرده تا نرخ ۱۹ درصدی بهره را ثابت نگاه دارد و در برابر ادامه افزایش آن مقاومت کند. پیش از او، ناجی اقبال به دلیل افزایش نرخ بهره از ۱۷ به ۱۹ درصد از سوی آقای اردوغان برکنار شده بود.

آقای اردوغان با سیاست افزایش نرخ بهره مخالف است و ادعا می‌کند که نرخ بهره بالا باعث افزایش تورم می‌شود که در تقابل با نظریه‌ غالب بر جریان اصلی اقتصادی است.

چالش سقوط لیر ترکیه برای اقتصاد ایران؛ خطر کاهش صادرات و ارزش ریال

این در شرایطی است که نرخ بهره واقعی در اقتصاد ترکیه با توجه به نرخ تورم ۱۹.۲۵ درصدی منفی شده است. اما آقای کاواجی‌اوغلو آن چنان که در نشست ابتدای سپتامبر خود با سرمایه‌گذاران تاکید کرد، معتقد است که افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد غذایی جهشی کوتاه مدت است و نرخ تورم تا پایان سال جاری میلادی به کمتر از ۱۷ درصد خواهد رسید. بر همین اساس، بسیاری از سرمایه‌گذاران در انتظار کاهشی هر چند اندک در نرخ بهره هستند.

با این حال، برخی تحلیلگران بر این باورند که خواست آقای اردوغان ایجاد توان اعطای وام‌های ارزان‌قیمت پیش از آغاز رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۲۳ است؛ خواستی که در صورت پافشاری بر تحقق فوری آن می‌تواند موجب جهش بیشتر نرخ تورم و افت بالاتر نرخ برابری لیر شود. هر دلار آمریکا در حالی این روزها در مقابل ۸.۶۷ لیر مبادله می‌شود که این نرخ در سال ۲۰۰۶ تنها ۱.۵ لیر بوده است.

بدین‌ترتیب با تضعیف بیشتر لیر و در شرایطی که حجم واردات اقتصاد ترکیه بسیار بالاست، نرخ تورم همچنان می‌تواند به صعود خود ادامه دهد و موجب منفی‌تر شدن بیشتر نرخ بهره شود.در مقابل، اقتصاددانان حامی دولت معتقدند که افزایش صادرات، رشد درآمدهای گردشگری پس از کاهش محدودیت‌های کرونایی و سطح بالای ذخایر خارجی بانک مرکزی ترکیه تقاضای خرید لیر از سوی سرمایه‌گذاران را افزایش می‌دهد و مانع از کاهش بیشتر نرخ برابری آن می‌شود؛ چنان که اقتصاد ترکیه در سه ماهه دوم سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰ توانسته نرخ رشد ۲۱.۷ درصدی را ثبت کند که نرخی بی‌سابقه از سال ۱۹۹۹ به شمار می‌رود.