بلژیک بزرگترین عملیات بازگرداندن خانواده‌های بلژیکی عضو داعش را انجام داد

31/03/1401 08:03 ب.ظ

بلژیک بزرگترین عملیات بازگرداندن خانواده‌های بلژیکی عضو داعش را انجام داد جزئیات بیشتر🔽

بلژیک شش مادر داعشی و ۱۶ کودک آن‌ها را که ملیت بلژیکی دارند از اردوگاهی در شمال سوریه به بلژیک بازگرداند.دادستان فدرال بلژیک در این رابطه اعلام کرد :« شب گذشته بخش تکمیلی عملیات انتقال و بازگشت ۱۶ کودک بلژیکی از سوریه به همراه مادرانشان که ملیت بلژیکی دارند اجرا شد.»

دادستان فدرال بلژیک در این رابطه اعلام کرد :« شب گذشته بخش تکمیلی عملیات انتقال و بازگشت ۱۶ کودک بلژیکی از سوریه به همراه مادرانشان که ملیت بلژیکی دارند اجرا شد.» کودکان زنان داعشی فرانسوی از سوریه به کشورشان بازمی‌گردند

این زنان در بدو ورود به مقامات قضایی بلژیک تحویل داده شدند و کودکانشان پس از انجام مراقبت‌های پزشکی و بررسی‌های لازم تحت مراقبت سازمان مددکاری نوجوان قرار گرفتند. نخست وزیر بلژیک در مارس ۲۰۲۱ اعلام کرد این کشور هرآنچه در توان دارد باید انجام دهد تا از بازگشت امن کودکان افراد تندرو که برای پیوستن به داعش به سوریه رفته بودند اطمینان حاصل کند.

در تیرماه سال گذشته دولت بلژیک شش مادر و ۱۰ کودک را از یک اردوگاه دیگر در سوریه به بلژِیک منتقل کرد.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

Big mistake. مزدوران شکست خورده دوباره به دامن حامیان خود برگشت

مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان مغایر با قانون شناخته شدیک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت که هیات تطبیق مصوبات، مصوبه هیات دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان را مغایر با قانون تشخیص داد.

ماهیگیر کامبوجی بزرگترین ماهی آب شیرین دنیا را صید کرداین ماهیگیر خوش‌شانس پس از آزادسازی ماهی در آب مبلغی حدود ۶۰۰ دلار به پول محلی غرامت دریافت کرد. باز به شعور شون که ازادش کردن بره

ارجاع استیضاح فاطمی‌امین به کمیسیون صنایع / برگزاری جلسه با وزیر صمت سه‌شبه هفته آینده/ احتمال از نصاب افتادن امضاها بسیار بعید استحسینی‌کیا در گفت‌وگو با ایلنا: ارجاع استیضاح فاطمی‌امین به کمیسیون صنایع / برگزاری جلسه با وزیر صمت سه‌شبه هفته آینده/ احتمال از نصاب افتادن امضاها بسیار بعید است

وعده اتحادیه اروپا برای کمک صدها میلیون یورویی با هدف کاستن از بحران غذااتحادیه اروپا روز سه‌شنبه، ۳۱ خرداد، وعده کمکی ۶۰۰ میلیون یورویی به کشورهای آسیب‌پذیر را داد تا بتوانند بحران امنیت غذایی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین را پشت سر بگذارند.

طالبان پس از شش ماه اتباع بریتانیا را آزاد کردند«از طرف خانواده‌های اتباع بریتانیایی، عذرخواهی خود را بابت هرگونه تخطی از فرهنگ، رسوم یا قوانین افغان ابراز می‌داریم و از طرف آن‌ها اطمینان می‌دهیم که در آینده رفتار مناسب داشته باشند.» جزئيات بیشتر🔽

اسرائیل: چندین عملیات ایران علیه اسرائیلی‌ها را در ترکیه خنثی کردیمنفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد، تل‌آویو با همکاری آنکارا چندین تلاش تروریست‌های مورد حمایت ایران برای حمله به شهروندان اسرائیلی‌ در ترکیه را خنثی خر خودتی،درپیتی ها سهم تو. مابا کودک_کش کارداریم.

بلژیک شش مادر داعشی و ۱۶ کودک آن‌ها را که ملیت بلژیکی دارند از اردوگاهی در شمال سوریه به بلژیک بازگرداند.

از زمان فروپاشی داعش در سال ۲۰۱۹ تاکنون این بزرگترین عملیات انتقال و تسهیل بازگشت خانواده تندروهای اسلام‌گرا به بلژیک از سوی دولت این کشور به شمار می‌رود.

دادستان فدرال بلژیک در این رابطه اعلام کرد :« شب گذشته بخش تکمیلی عملیات انتقال و بازگشت ۱۶ کودک بلژیکی از سوریه به همراه مادرانشان که ملیت بلژیکی دارند اجرا شد.»

عملیات انتقال این افراد از اردوگاه الهول در خاک سوریه که در منطقه تحت کنترل نیروهای کُرد قرار دارد آغاز شد. پس از انتقال این ۱۶ کودک و شش مادر به خاک عراق یک فروند هواپیمای نظامی ارتش بلژیک عملیات انتقال را به سرانجام رساند.

کودکان زنان داعشی فرانسوی از سوریه به کشورشان بازمی‌گردند

به گزارش شبکه آر.تی.بی.اف بلژیک این شش مادر پیشتر به جرم مشارکت در فعالیت‌های تروریستی گروه داعش در بلژیک به طور غیابی محکوم شده‌اند.

این زنان در بدو ورود به مقامات قضایی بلژیک تحویل داده شدند و کودکانشان پس از انجام مراقبت‌های پزشکی و بررسی‌های لازم تحت مراقبت سازمان مددکاری نوجوان قرار گرفتند.

از سال ۲۰۱۲ بیش از ۴۰۰۰ شهروند بلژیکی برای پیوستن به داعش راهی سوریه شدند. اقدامی گروهی که بلژیک را به یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپایی با بیشترین تعداد شهروند در میان نیروهای داعش تبدیل کرد.

نخست وزیر بلژیک در مارس ۲۰۲۱ اعلام کرد این کشور هرآنچه در توان دارد باید انجام دهد تا از بازگشت امن کودکان افراد تندرو که برای پیوستن به داعش به سوریه رفته بودند اطمینان حاصل کند.

هیات منصفه آمریکایی، یک بریتانیایی «عضو بیتل‌های داعش» را مجرم شناخت

در تیرماه سال گذشته دولت بلژیک شش مادر و ۱۰ کودک را از یک اردوگاه دیگر در سوریه به بلژِیک منتقل کرد.

بعد از آزادسازی بخش‌هایی از عراق و سوریه که به تصرف داعش در آمده بود برخی از کشورهای اروپایی که شهروندان‌شان به این گروه پیوسته بودند تصمیم گرفتند کودکان و زنانی را که ملیت اروپایی دارند به کشورشان منتقل کنند.

انتقال گروه اخیر در پی تصمیم دوم ژوئن (۱۲خرداد) شورای امنیت ملی بلژیک به اجرا درآمد.

نخست وزیر بلژیک در این رابطه گفت: «اولویت شورای امنیت ملی بلژیک امنیت این کودکان و ارائه آینده‌ای روشن به آنها در بلژیک است. بررسی‌ها به ما نشان داد حضور مادران در کنار کودکانشان امنیت ملی ما را تقویت می‌کند و اجازه نظارت و کنترل بیشتری را (پس از گذراندن محکومیت‌شان) به ما می‌دهد، از این رو تصمیم به بازگردان مادران نیز در دستور کار قرار گرفت.»

بعضی از این محکومین از افراد شناخته شده در بلژِیک هستند. از جمله زنان شناخته شده جهادی در این میان می‌توان به نورا ورهوون (دارای چهار فرزند) اشاره کرد که پیش‌تر در پرونده‌ معروف گروه «شریعت برای بلژیک» در سال ۲۰۱۵ محکوم به زندان شده بود.

همچنین می‌توان به صباح هممانی از شهر آنتورپ بلژیک (۳ فرزند) و ثریا الصلایی (۳ فرزند)، که در سال ۲۰۱۹ به پنج سال زندان محکوم شد اشاره کرد. و در نهایت فاطمه بزاروج (۳ فرزند) از خانواده‌ای که تقریبا تمام اعضای آن به داعش پیوستند؛ از محله مولِنبک بروکسل است، محله‌ای که بیشترین تعداد جذب نیروی داعش را به خود اختصاص داد.به گفته دادستان فدرال بلژیک شش زنی که شب گذشته به بلژیک بازگشتند همگی به دلیل «مشارکت در فعالیت‌های یک گروه تروریستی» محکومیت‌هایی تا پنج سال دریافت کرده بودند.

یکی از ۱۶ کودک بدون همراهی مادرش به بلژیک بازگشته است. او فرزند یک عضو داعش از شهر آنتورپ بلژیک است که از سرنوشت او خبری در دست نیست.

دولت بلژیک اجازه بازگشت مردان عضو گروه‌های جهادی را تاکنون صادر نکرده است. اما این دولت به بازگرداندن تمام کودکان این افراد پس از انجام بازجویی‌های لازم از مادرانشان و همچنین انجام تست دی.ان.ای خبر داد.

در حال حاضر تنها چهار زن و پنج کودک دیگر با ملیت بلژیکی در اردوگاه اسرای داعش در سوریه باقی مانده‌اند.