بلاتکلیفی و نگرانی دانشجویان ایرانی در اوکراین | DW | 26.02.2022

07/12/1400 09:16:00 ب.ظ

وزارت بهداشت می‌گوید که در صورت بازگشت دانشجویان ایرانی رشته‌های علوم پزشکی از اوکراین، ظرفیت پذیرش آنها در ایران وجود ندارد. در همین حال، برای دانشجویانی که قصد بازگشت به ایران را دارند، سامانه‌ای راه‌اندازی شده است.

وزارت بهداشت می‌گوید که در صورت بازگشت دانشجویان ایرانی رشته‌های علوم پزشکی از اوکراین، ظرفیت پذیرش آنها در ایران وجود ندارد. در همین حال، برای دانشجویانی که قصد بازگشت به ایران را دارند، سامانه‌ای راه‌اندازی شده است. یک مقام مسئول در وزارت علوم ایران روز شنبه ۷ اسفند (۲۶ فوریه) از راه‌اندازی سامانه‌ای برای بازگشت دانشجویان ایرانی از اوکراین خبر داد.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت دانشجویان ایرانی که در اوکراین تحصیل می‌کنند و قصد بازگشت به ایران را دارند باید در سامانه‌ای که وزارت خارجه طراحی کرده ثبت نام کنند تا ''از مسیرهای امن مشخص شده به کشور بازگردند''.

سخنان او مشابه توییت روز پنج‌شنبه رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در دولت ابراهیم رئیسی است که نوشته بود برای انتقال ایرانیان مقیم اوکراین در ''سریع‌ترین زمان ممکن از طریق پرواز هما'' اقدام خواهد شد. هاشم داداش‌پور تعداد دانشجویان ایرانی در اوکراین را ۱۴۲۴ نفر اعلام کرد و افزود: «با پیگیری‌های صورت‌ گرفته اکنون این دانشجویان در سلامت و امنیت کامل به‌سر می‌برند و طی روزهای آتی با پروازهای ویژه به کشور منتقل خواهند شد.»

از سوی دیگر، شماری از دانشجویان پسر ایرانی در اوکراین، بیم دارند که در صورت بازگشت به ایران، به خدمت سربازی اعزام شوند و از تحصیل بازبمانند. به گفته داداش‌پور، برای ادامه تحصیل دانشجویانی که از اوکراین به ایران بازمی‌گردند، ''مساعدت‌های حداکثری جهت انتقال به دانشگاه‌های هم‌سطح و هم‌تراز در داخل کشور'' انجام خواهد شد. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

در مناطقی از کی‌یف که ساختمان‌های رسمی دولت اوکراین قرار دارند، صدای تیراندازی شنیده می‌شوددر مناطقی از کی‌یف که ساختمان‌های رسمی دولت اوکراین قرار دارند، صدای تیراندازی شنیده می‌شود

سفیر ایران در لندن برکنار و به تهران فراخوانده شد

سفیر ایران در لندن به دلیل برپایی جشن «خارج از عرف» برکنار شد🔺سفیر ایران در لندن به دلیل برپایی جشن «خارج از عرف» برکنار شد ▪️محسن بهاروند، سفیر ایران در لندن، به دستور وزارت امور خارجه جمهوری_اسلامی برکنار و به تهران فراخوانده شد. ⬇️ بیشتر بخوانید:

موضع چین در قبال جنگ اوکراین در شورای امنیت چه بود؟شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه شب برای بررسی جنگ روسیه علیه اوکراین تشکیل جلسه داد. با اینکه مشخص بود که روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت از حق وتوی خود استفاده می‌کند اما چین، هند و امارات عربی متحده نیز به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

انتقاد کارشناسان ایرانی از مواضع تهران در قبال مداخله نظامی روسیه در اوکراینکارشناسان سیاست خارجی ایران در پی مداخله نظامی روسیه در اوکراین و بالا گرفتن تنش از مواضع کشورشان در قبال این بحران انتقاد کرده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف اروپا علیه روسیه و در حمایت از اوکراینمعترضان به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) در خیابان‌های چندین شهر اروپایی دست به تظاهرات زدند.