بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه گاز ایران وصل می شود

بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه گاز ایران وصل می شود

05/02/2021 01:14:00 ب.ظ

بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه گاز ایران وصل می شود

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از اجرای بزرگترین عملیات حفاری افقی جهت‌دار «اچ. دی. دی» جهان برای برای ساخت خط لوله گاز «بندرعباس-لافت-گورزین» با هدف اتصال جزیره قشم به شبکه سراسری گاز و تامین خوراک صنایع پتروشیمی در بزرگترین جزیره خلیج فارس خبر داد.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های در دست اجرا اتصال قشم به‌عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه سراسری گاز است، تصریح کرد: بر این اساس، طراحی و ساخت خط لوله ۳۰ اینچ بندرعباس، لافت، گورزین و انشعاب ۱۶ اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس در دستور کار شرکت ملی گاز قرار گرفته است.

سی‌ان‌ان: طالبان یک مترجم نیروهای آمریکایی را سر بریدند دروغ بگو تا رستگار شوی | DW | 23.07.2021 آرتین ایران‌نژاد در سردشت به خاک سپرده شد

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره جزئیات بیشتر ساخت این خط لوله گاز هم توضیح داد: به منظور گازرسانی به جزیره قشم نسبت به احداث خط لوله ۳۰ اینچ بندرعباس-لافت – گورزین (قشم) منشعب از خط هفتم سراسری گاز به طول تقریبی ۵۸ کیلومتر (شامل سه کیلومتر بخش عبور دریایی به روش HDD) و انشعاب ۱۶ اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس به طول ۱۴ کیلومتر آغاز شده است.

این مقام مسئول ظرفیت انتقال این خط لوله را ۲۵ میلیون مترمکعب در روز عنوان کرد و افزود: یکی از مهمترین ویژگی های ساخت این خط لوله گاز و وجه متمایز این پروژه مربوط به عملیات HDD برای گازرسانی به جزیره قشم و عبور از عمق آب‌های خلیج فارس (انجام حفاری افقی جهت دار) است که برای نخستین بار در جهان این متراژ طول به میزان ۳ کیلومتر به صورت حفاری افقی انجام می گیرد. headtopics.com

به گفته وی پیش بینی می‌شود بخش اول پروژه جهت گازرسانی به شهرک صنعتی خلیج فارس تا سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ تزریق گاز شود؛ گاز رسانی به جزیره قشم نیز تا انتهای سال ۱۴۰۰ تکمیل شود.تربتی با یادآوری اینکه با ساخت و توسعه این خط لوله انتقال گاز زمینه شکوفایی توسعه صنایع به ویژه پتروشیمی در جزیره قشم فراهم می شود، خاطرنشان کرد: با ساخت خط لوله گاز زمینه تامین پایدار و مطمئن خوراک صنایع پتروشیمی در قشم فراهم می‌شود.

بر اساس این گزارش، تاکنون مجوز ساختی برای ۵ طرح پتروشیمی با هدف تبدیل گاز متان به متانول، پروپیلن و پلی پروپیلن از سوی وزارت نفت برای احداث در جزیره قشم صادر شده و این جزیره توانایی و ظرفیت تبدیل به هاب جدید پتروشیمی ایران را در خلیج فارس دارد. همچنین، سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با حمایت سازمان منطقه آزاد قشم ۲۰ و ۲۱ بهمن ماه امسال برگزار می شود.

ادامه مطلب: خبرگزاری ایسنا »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

تخریب بخشی از اقامتگاه سرکنسول ایران در کویته پاکستان در انفجار گازسرکنسولگری ایران در کویته اعلام کرد: انفجار گاز نشتی از بخاری موجب تخریب بخشی از اقامتگاه سرکنسول کشورمان در کویته پاکستان شد.

برنامه آمریکا برای ورود به بازار نفت و گاز ایرانمعاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت از افزایش تولید و صادرات نفت و گاز آمریکا به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی صنعت نفت ایران نام برد و با تاکید بر اینکه افزایش تولید و جمع آوری گازهای همراه نفت عراق قدرت چانه‌زنی ایران برای صادرات گاز به این کشور را کاهش می‌دهد، اعلام کرد: اکثر شرکت‌های بزرگ نفتی جهان از ایران به عراق مهاجرت کرده‌اند. برنامه آمریکا برای ورود به بازار نفت و گاز ایران؟؟ واقعا این تیتر منظور متن خبر رو میرسونه؟ درستش اینه برنامه آمریکا برای تصاحب بازار نفت و گاز ایران و نه ورود به بازار نفت و گاز ایران!! بهتر که مهاجرت کردند ته نفت را در نمی آورند یک کمی هم می ماند برای فرزندانمان.

انفجار گاز در اردبیل 2 کشته و 10 زخمی برجای گذاشترئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان اردبیل ایران اعلام کرد بر اثر انفجار گاز در یک واحد مسکونی 2 نفر جان باخته و 10 نفر دیگر مجروح شدند. - خبرگزاری آناتولی

انفجار مهیب گاز در خانه مسکونی در اردبیل ۲ کشته و ۱۵ مصدوم به جا گذاشت

انفجار مهیب در مرز افغانستان و ایران؛ ۵۰۰ کامیون حامل نفت و گاز در آتش سوختندبه گفته مقام‌های محلی شدت آتش به حدی است که امکان نزدیک شدن دستگاه‌های امداد و نجات وجود ندارد. امیدوارم آسیبی به کسی نرسیده باشه و خسارت فقط مالی باشه که البته قابل جبرانه این اتفاقات دستاورد حضور آمریکا در منطقه است !