بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه گاز ایران وصل می شود

05/02/2021 01:14:00 ب.ظ

بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه گاز ایران وصل می شود

بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه گاز ایران وصل می شود

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از اجرای بزرگترین عملیات حفاری افقی جهت‌دار «اچ. دی. دی» جهان برای برای ساخت خط لوله گاز «بندرعباس-لافت-گورزین» با هدف اتصال جزیره قشم به شبکه سراسری گاز و تامین خوراک صنایع پتروشیمی در بزرگترین جزیره خلیج فارس خبر داد.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های در دست اجرا اتصال قشم به‌عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه سراسری گاز است، تصریح کرد: بر این اساس، طراحی و ساخت خط لوله ۳۰ اینچ بندرعباس، لافت، گورزین و انشعاب ۱۶ اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس در دستور کار شرکت ملی گاز قرار گرفته است.

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره جزئیات بیشتر ساخت این خط لوله گاز هم توضیح داد: به منظور گازرسانی به جزیره قشم نسبت به احداث خط لوله ۳۰ اینچ بندرعباس-لافت – گورزین (قشم) منشعب از خط هفتم سراسری گاز به طول تقریبی ۵۸ کیلومتر (شامل سه کیلومتر بخش عبور دریایی به روش HDD) و انشعاب ۱۶ اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس به طول ۱۴ کیلومتر آغاز شده است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

تخریب بخشی از اقامتگاه سرکنسول ایران در کویته پاکستان در انفجار گازسرکنسولگری ایران در کویته اعلام کرد: انفجار گاز نشتی از بخاری موجب تخریب بخشی از اقامتگاه سرکنسول کشورمان در کویته پاکستان شد.

برنامه آمریکا برای ورود به بازار نفت و گاز ایرانمعاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت از افزایش تولید و صادرات نفت و گاز آمریکا به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی صنعت نفت ایران نام برد و با تاکید بر اینکه افزایش تولید و جمع آوری گازهای همراه نفت عراق قدرت چانه‌زنی ایران برای صادرات گاز به این کشور را کاهش می‌دهد، اعلام کرد: اکثر شرکت‌های بزرگ نفتی جهان از ایران به عراق مهاجرت کرده‌اند. برنامه آمریکا برای ورود به بازار نفت و گاز ایران؟؟ واقعا این تیتر منظور متن خبر رو میرسونه؟ درستش اینه برنامه آمریکا برای تصاحب بازار نفت و گاز ایران و نه ورود به بازار نفت و گاز ایران!! بهتر که مهاجرت کردند ته نفت را در نمی آورند یک کمی هم می ماند برای فرزندانمان.

انفجار گاز در اردبیل 2 کشته و 10 زخمی برجای گذاشترئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان اردبیل ایران اعلام کرد بر اثر انفجار گاز در یک واحد مسکونی 2 نفر جان باخته و 10 نفر دیگر مجروح شدند. - خبرگزاری آناتولی

انفجار مهیب گاز در خانه مسکونی در اردبیل ۲ کشته و ۱۵ مصدوم به جا گذاشت

انفجار مهیب در مرز افغانستان و ایران؛ ۵۰۰ کامیون حامل نفت و گاز در آتش سوختندبه گفته مقام‌های محلی شدت آتش به حدی است که امکان نزدیک شدن دستگاه‌های امداد و نجات وجود ندارد. امیدوارم آسیبی به کسی نرسیده باشه و خسارت فقط مالی باشه که البته قابل جبرانه این اتفاقات دستاورد حضور آمریکا در منطقه است !

به گزارش ایسنا، حسن منتظر تربتی، با اشاره به استفاده از بند (ق) تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ برای توسعه شبکه گاز با هدف جایگزینی گاز طبیعی با فرآورده‌های نفتی، گفت: از محل گازرسانی به صنایع، نیروگاه‌های برق، روستاها و شهرها و از محل فروش فرآورده‌های نفتی مازاد، هزینه های گازرسانی تامین می شود.به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام روابط عمومی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کویته، انفجار گاز نشتی از بخاری موجب تخریب بخشی از اقامتگاه سرکنسول کشورمان در کویته پاکستان شد.به گزارش  ایسنا، امیرحسین زمانی‌نیا امروز در مراسم آغاز به کار سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت گاز پتروشیمی با بیان اینکه بر اساس مطالعات موسسه IEF جایگاه ایران به عنوان هشتمین تولیدکننده بزرگ گاز جهان تا سال ۲۰۴۰ میلادی حفظ خواهد شد، گفت: ایران تا ۲۰۴۰ میلادی کماکان رتبه نخست بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان را یدک می‌کشد و کماکان در رتبه پنجم بالاترین رشد تولید گاز جهان قرار خواهد داشت.رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان اردبیل ایران اعلام کرد بر اثر انفجار گاز در یک واحد مسکونی 2 نفر جان باخته و 10 نفر دیگر مجروح شدند.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های در دست اجرا اتصال قشم به‌عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه سراسری گاز است، تصریح کرد: بر این اساس، طراحی و ساخت خط لوله ۳۰ اینچ بندرعباس، لافت، گورزین و انشعاب ۱۶ اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس در دستور کار شرکت ملی گاز قرار گرفته است. معاون وزیر نفت در امور گاز درباره جزئیات بیشتر ساخت این خط لوله گاز هم توضیح داد: به منظور گازرسانی به جزیره قشم نسبت به احداث خط لوله ۳۰ اینچ بندرعباس-لافت – گورزین (قشم) منشعب از خط هفتم سراسری گاز به طول تقریبی ۵۸ کیلومتر (شامل سه کیلومتر بخش عبور دریایی به روش HDD) و انشعاب ۱۶ اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس به طول ۱۴ کیلومتر آغاز شده است. انتهای پیام. این مقام مسئول ظرفیت انتقال این خط لوله را ۲۵ میلیون مترمکعب در روز عنوان کرد و افزود: یکی از مهمترین ویژگی های ساخت این خط لوله گاز و وجه متمایز این پروژه مربوط به عملیات HDD برای گازرسانی به جزیره قشم و عبور از عمق آب‌های خلیج فارس (انجام حفاری افقی جهت دار) است که برای نخستین بار در جهان این متراژ طول به میزان ۳ کیلومتر به صورت حفاری افقی انجام می گیرد. زمانی نیا از افزایش تولید گاز قطر از محل توسعه پارس جنوبی و افزایش تولید نفت عراق از محل توسعه میادین مشترک نفتی غرب کارون به عنوان یکی دیگر از چالش های پیش روی صنعت نفت ایران نام برد و افزود: اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و مهاجرت شرکت‌های بزرگ نفتی از ایران و عراق در کنار افزایش ظرفیت تولید روزانه نفت این کشور همسایه به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز افزایش صادرات نفت به حدود سه میلیون بشکه در روز از دیگر مشکلات و چالش‌های پیش روی است. به گفته وی پیش بینی می‌شود بخش اول پروژه جهت گازرسانی به شهرک صنعتی خلیج فارس تا سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ تزریق گاز شود؛ گاز رسانی به جزیره قشم نیز تا انتهای سال ۱۴۰۰ تکمیل شود. تربتی با یادآوری اینکه با ساخت و توسعه این خط لوله انتقال گاز زمینه شکوفایی توسعه صنایع به ویژه پتروشیمی در جزیره قشم فراهم می شود، خاطرنشان کرد: با ساخت خط لوله گاز زمینه تامین پایدار و مطمئن خوراک صنایع پتروشیمی در قشم فراهم می‌شود. گفتنی است شدت این انفجار در محلات دورتر اردبیل نیز شنیده شده و علاوه بر تخریب بخشهای مهمی از این ساختمان، بناهای همجوار نیز آسیب دیده و شیشه منازل اطراف نیز به علت شدت انفجار شکسته است.

بر اساس این گزارش، تاکنون مجوز ساختی برای ۵ طرح پتروشیمی با هدف تبدیل گاز متان به متانول، پروپیلن و پلی پروپیلن از سوی وزارت نفت برای احداث در جزیره قشم صادر شده و این جزیره توانایی و ظرفیت تبدیل به هاب جدید پتروشیمی ایران را در خلیج فارس دارد. این مقام مسئول از مصرف بالای گاز و عدم تغییر فرهنگ مصرف داخلی انرژی به عنوان یک چالش بزرگ نام برد و گفت: افزایش مصرف داخلی انرژی در ایران عملاً سهمی را در بازار متناسب با ذخایر نفت و گاز ایران باقی نخواهد گذاشت. همچنین، سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با حمایت سازمان منطقه آزاد قشم ۲۰ و ۲۱ بهمن ماه امسال برگزار می شود. انتهای پیام .