بزرگترین کمک مجلس به دولت تعیین تکلیف ۶۷ لایحه تقدیمی است/ حمایت رهبری بار مسئولیت ما را سنگین‌تر کرد

07/08/1399 11:22 ق.ظ

روحانی در جلسه هیئت دولت: توهین به پیامبر، تشویق به خشونت است/ ستاد ملی مقابله با کرونا باید زبان واحد داشته باشد

رئیس جمهور در جلسه هئیت دولت به تشریح مسائل روزهای اخیر از جمله توهین به پیامبر اسلام و دیدار ستاد ملی کرونا با رهبر انقلاب پرداخت. رئیس‌جمهور تصریح کرد: جای تعجب از آنهایی است که ادعای فرهنگ و دموکراسی دارند به نحوی ناخواسته به خشونت و خونریزی تشویق می‌کنند؛ کجای آزادی آمده است که آزادی به معنای تعطیلی درس اخلاق است؟ اتفاقاً آزادی زمانی می‌تواند برای جامعه مفید باشد که توام با...

رئیس‌جمهور تصریح کرد: جای تعجب از آنهایی است که ادعای فرهنگ و دموکراسی دارند به نحوی ناخواسته به خشونت و خونریزی تشویق می‌کنند؛ کجای آزادی آمده است که آزادی به معنای تعطیلی درس اخلاق است؟ اتفاقاً آزادی زمانی می‌تواند برای جامعه مفید باشد که توام با احترام به همه باشد؛ نمی‌شود ارزش‌ها را زیر پا بگذاریم و به شخصیتی که گردن همه حق دارد، توهین کنیم.

وی افزود: غرب، اروپا و فرانسه اگر واقعاً راست می‌گویند و به دنبال صلح و برادری در جامعه امروز هستند، باید از دخالت در امور داخلی مسلمانان دست بردارند، تمام مشکلاتی که ایجاد شده و کینه‌هایی که به وجود آمده به دلیل ظلم و آزار و دخالت نا به جای غرب در امور مسلمانان است. در دوران استعمار جدید شرایط امروز دنیا چگونه مسلمانان را تحت ستم قرار دادند که نمونه بارز و آشکار آن حوادث امروز یمن است.

ادامه مطلب:
ilnanews »

گلایه محسن هاشمی از بی‌توجهی دولت به پیشنهاد تعطیلی تهران- اخبار تهران - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimمحسن هاشمی: دولت اقتصاد را به سلامت مردم ترجیح داد پیشنهادی را مبنی بر تعطیلی کامل دوهفته‌ای تهران را مطرح کردم که ستاد مبارزه با کرونا اصلاً عنایتی را به این پیشنهاد نداد و از این اتفاق متأسفیم فکر کنم قرار بو ستاد کرونا کارشناسی کند و بقیه اجرا. مطابق اظهارات آقای هاشمی شورای شهر وارد بحث تحقیق و کارشناسی شده و به ستاد کرونا اعلام نظر کارشناسی (پیشنهاد) تعطیلی دو هفته ای شهر را داده (=موازی کاری) /1 اگر شورای شهر مستند به تحقیقات این پیشنهاد را داده باید بگوید از کدام محل هزینه این تحقیقات و نیروی کارشناسی را پرداخت کرده؟ اگر این شورا بدون بررسی و صرفا با رأی گیری در شورا، پیشنهاد ارائه داده باید پرسید که چرا روال صحیح و علمی کار طی نشده. در هر دو حالت شورا متخلف است/2 آقایان مدعی امروز، مدل هژمونی حاکمیتیی انتخاب کردند که کدخدا را موثرتر خدا می‌پنداشت. حالا از ایشان انتظار خردورزی دارند...

محسن هاشمی: دولت اقتصاد را به بهداشت و سلامت مردم ترجیح داده است

طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی تصویب شدطرح الزام دولت به پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی تصویب شد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی رای دادند. مجلس عنقلابی بلاخره به 40 سال پیش برگشت و شرایط 40 سال پیش رو محقق کرد و برای بیکاران کار فراهم کرد که سر چهار راه ها به خرید و فروش بن وتعویض برنج دوزاری با مرغ منجمد و یا کره با شکر بپردازن. علی برکت الله. ریدم به قبرت خمینی که ایران رو با9% از منابع کل دنیا به این روز انداختی.

روحانی: بی‌احترامی به پیامبر اسلام، تشویق به خشونت استروحانی: بی‌احترامی به پیامبر اسلام، تشویق به خشونت است

به خاطر این هوشمندی به آمریکایی‌ها تبریک می‌گویم!وزیر نفت گفت:تحریم من توسط آمریکایی ها هیچ تأثیری ندارد، من سرمایه ای در بیرون از ایران ندارم و این اقدام آمریکایی ها تنها من و همکارانم را در پیمودن اهدافمان مصمم تر کرد. به قول مموتی آب رو بریز همونجا که می سوزه!! کاری میکنه این امریکا همی شما بمونین تو ایران به سزای اعمالتون برسین شما بد تر از هزار آمریکا به ایران ضربه زدی آقای زنگنه مخالف با ایجاد پالایشگاه برای جلوگیری از خام فروشی نفت قرارداد کرسنت

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 10 هزار و 860 نفر رسید

به گزارش ایلنا، "حسن روحانی" رئیس جمهور در جلسه امروز صبح هئیت دولت با اشاره به اهانت دولت و رئیس‌جمهور فرانسه به پیامبر اسلام اظهار داشت: در سراسر قرآن و کلمات پیامبر می‌بینیم که نوعی وحدت میان همه ادیان الهی است، در قرآن مجید و در آیات مختلف هم به نام ادیان و هم نام انبیا تاکید شده است؛ مسلمان بودن به این نیست که ما فقط نبوت پیامبر اسلام را بپذیریم بلکه ما نبوت سایر انبیا را نیز قبول داریم و به همه آنها احترام می‌گذاریم؛ چه آنهایی که انبیای اولوالعزم و بزرگ بودند و قرآن از آنها تجلیل کرده و چه انبیایی که در قرآن نامی از آنها برده نشده است، همه آنها پیامبران مورد احترام همه مسلمانان هستند.

وی ادامه داد: ما به موسی، عیسی، نوح، ابراهیم و به همه انبیا احترام می‌گذاریم در دنیای امروز در صورتی می‌توانیم در کنار هم زندگی کنیم و صلح و ثبات در جامعه ما برقرار باشد که همه به هم احترام بگذاریم. بی‌احترامی کردن به یک پیامبر هنر نیست، ضد اخلاق و تشویق به خشونت است. اینکه احساسات میلیون‌ها و میلیاردها نفر را در سراسر جهان از مسلمان و غیرمسلمان تحریک‌ کنیم، این هنر نیست.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: جای تعجب از آنهایی است که ادعای فرهنگ و دموکراسی دارند به نحوی ناخواسته به خشونت و خونریزی تشویق می‌کنند؛ کجای آزادی آمده است که آزادی به معنای تعطیلی درس اخلاق است؟ اتفاقاً آزادی زمانی می‌تواند برای جامعه مفید باشد که توام با احترام به همه باشد؛ نمی‌شود ارزش‌ها را زیر پا بگذاریم و به شخصیتی که گردن همه حق دارد، توهین کنیم.

روحانی اظهار کرد: جای تعجب است کشورهایی که ادعای آزادی و ادعای حقوق و قانون می‌کنند، مردم را به توهین تشویق کنند؛ غربی‌ها بفهمند پیامبر عظیم الشأن اسلام مورد عشق سراسر مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان است، توهین به پیامبر توهین به همه مسلمانان و انبیا و ارزش‌های انسانی است.

وی افزود: غرب، اروپا و فرانسه اگر واقعاً راست می‌گویند و به دنبال صلح و برادری در جامعه امروز هستند، باید از دخالت در امور داخلی مسلمانان دست بردارند، تمام مشکلاتی که ایجاد شده و کینه‌هایی که به وجود آمده به دلیل ظلم و آزار و دخالت نا به جای غرب در امور مسلمانان است. در دوران استعمار جدید شرایط امروز دنیا چگونه مسلمانان را تحت ستم قرار دادند که نمونه بارز و آشکار آن حوادث امروز یمن است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: درس پیامبر، درس احترام به دیگران و اخلاق و آزادی به معنای آن است که اندیشه‌های صحیح انسانی و مفید را تبادل کنیم، فحاشی کردن و کاریکاتور کشیدن جزو اخلاق و دموکراسی و انسانیت نیست؛ دنیای اسلام عکس‌العمل بسیار به موقع و قاطعی را در برابر سخنان ناروای برخی از مسئولان غربی نشان داد و این نشان می‌دهد که دنیای اسلام همواره پیرو راهبر بزرگش یعنی پیامبر عظیم‌الشأن است؛ امیدوارم کسانی که در این مسیر اشتباه کردند، اشتباه خود را هر چه زودتر جبران کنند و به مسیر عدالت و اخلاق بازگردند و به عقاید همه ادیان آسمانی احترام بگذارند.

وی گفت: در این هفته ستاد ملی کرونا فرصت بسیار مغتنمی را پیدا کرد تا در محضر رهبر معظم انقلاب باشد و ایشان بیانات بسیار مهمی را در این دیدار ایراد فرمودند که تقریباً همه بیانات ایشان الهام گرفته از مکتب پیامبر و مکتب امام صادق و توصیه هایی است که دین در مورد سلامت مردم و اخلاق و برادری با یکدیگر، توصیه کرده است.

حجت‌الاسلام روحانی اظهار کرد: ایشان در این جلسه نکات بسیار مهمی را برای تکمیل و تصحیح راهی که ستاد ملی مقابله با کرونا طی می‌کند، یادآوری کردند؛ کار عظیمی صورت گرفته و همچنان کار بزرگی در پیش رو داریم، کار بزرگ و سنگینی بر دوش کادر درمان است که در این مدت فداکاری کردند و به میدان آمدند و باعث حفظ جان ده‌ها هزار جمعیت در میان جامعه شدند و ما از آنها سپاسگزاریم؛ همچنین از همه دستگاه‌هایی که تا امروز کمک کردند تا ما از این دوران سخت عبور کنیم، قدردانیم.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری دستور دادند که قرارگاهی تشکیل شود که این قرارگاه تمام مصوبات را دنبال کند، نقصی که وجود داشت این بود که ستاد، مصوبات زیادی را ابلاغ می‌کرد اما برخی از آنها دقیق اجرا نمی‌شد، بنابراین قرارگاهی باید موظف باشد به عنوان نگهبان و ناظر دقیق برای اینکه تمامی مصوبات به دقت اجرا و عملیاتی شود.

روحانی افزود: همچنین ستاد ملی مقابله با کرونا باید یک زبان واحد داشته باشد، طبق نظر مقام معظم رهبری ما یک سخنگویی را منصوب کردیم که مردم حرف مورد اعتماد را از این سخنگو بشنوند.

رئیس‌جمهور بیان کرد: البته ایشان توصیه‌های دیگری هم داشتند که آنها نیز به شدت در حال پیگیری است، در این هفته تأکید کردم که کارانه عزیزان کادر درمان پرداخت شود و سازمان برنامه و بودجه اقدام کرد و ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی و معوقات آنها پرداخت شد.

وی ادامه داد: همچنین حمایت از افرادی که به دلیل از دست دادن کسب و کارشان نیازمند می‌شوند و شرکت‌های دانش بنیان که پشتیبان بسیار خوبی برای تأمین نیازها هستند، از برنامه‌های ماست که آنها را دنبال کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: یکی از نکات بسیار مهمی که مقام معظم رهبری تأکید کردند مسأله وحدت و انسجام است، ما در شرایط عادی نیستیم حتی اگر در شرایط عادی هم بودیم، نیاز به وحدت و انسجام داشتیم، حتی اگر تهدید و کرونا هم نبود باز هم برای توسعه پیشرفت و کمال جامعه به برادری و الفت و اخوت نیاز داشتیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: یکی از افتخارات بزرگ انقلاب اسلامی این بود که اقوام، مذاهب، گویش‌ها و زبان‌های مختلف را در کنار هم قرار داد و امام راحل همیشه بر وحدت و اتحاد در داخل تاکید می‌کردند لذا بدون تردید اگر امت واحده و ملتی در کنار هم باشیم می‌توانیم از گردنه‌ها عبور کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: بدون تردید همه آنهایی که در صحنه فعالیت اجتماعی هستند کسی ادعا ندارد که معصوم است و خطا و اشتباهی ندارد و برنامه‌ها و سخنانش قابل نقد نیست. افتخار ما این است که با اهل نظر و دانشگاهیان مشورت می‌کنیم و مصمم هستیم صدای همه را بشنویم لذا معتقدم هم دلهای ما باید دلِ پاک و صاف باشد و هم گوش‌هایمان گوش شنوا باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: نقد لازم و ضروری است منتها مهم این است که نقد به چه منظور انجام می‌شود؟ اگر نقد برای این باشد که افکار مردم مشوش شود و بین گروههای مختلف فاصله ایجاد شود، دیگر نقد و نقادی محسوب نمی‌شود. نقد باید نقاط قوت و ضعف را در کنار هم بیان کرده و راهکار ارائه دهد و اینکه نقاط قوت را نمی‌بینند و صرفا نقاط ضعف را می‌بینند، روش صحیحی برای نقد نیست.

روحانی با بیان اینکه تمام مسوولین می‌توانند مورد انتقاد قرار بگیرند، اظهار داشت: نقد در اسلام به معنای نصیحت است و یکی از معانی ریشه‌ای نصیحت، تقویت می‌باشد و در حقیقت نصیحت چیزی جز خیرخواهی دلسوزانه نیست و همه وظیفه داریم که همدیگر را نصیحت کنیم اما هتک حرمت اشخاص، لجن پراکنی، نسبت دروغ به هم دادن، همدیگر را متهم کردن و سخنان ناروا زدن ربطی به نقد ندارد.

رئیس جمهور اضافه کرد: پیامبر اسلام کارِ کسی که مومنی را مورد اهانت و توهین قرار می‌دهد، اعلان جنگ با خدا دانستند لذا باید از توهین و اهانت پرهیز شود و در این شرایط سخت باید همه در کنار هم باشیم و مقام معظم رهبری نیز در سخنان مهم خود تاکید کردند که نقد و نصیحت کارِ خوب و پسندیده‌ای است اما توهین، اهانت، سوءظن و ایجاد شکاف چیزی نیست که با نظام جمهوری اسلامی ایران سازگار باشد.

روحانی اظهار داشت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند لجن پراکنی، فحاشی کردن و آبروی یکدیگر را بردن کارِ آمریکایی‌ها است ما که پیرو آمریکا نیستیم ما پیرو پیامبری هستیم که انسانها را با نرمخویی به اسلام جذب کردند و حتی برای کسانی که به ایشان اهانت کرده بودند طلب استغفار می‌کردند.

رئیس جمهور با قدردانی از حمایت‌‌های رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: از مقام معظم رهبری به خاطر تفقدی که در این شرایط سخت نسبت به دولت و رئیس جمهور داشتند سپاسگزاری می‌کنم و بدون تردید مسوولیت دولت با کلمات ایشان سنگین‌تر می‌شود. وقتی مقام معظم رهبری از دولت و قوه مجریه حمایت می‌کند در حقیقت مسوولیت دولت سنگین‌تر شده و باید توجه بیشتری نسبت به رفع مشکلات داشته باشیم.

روحانی گفت: از دو قوه دیگر، نیروهای مسلح، نخبگان و همه آنهایی که می‌توانند در شرایط کنونی نقش ارزشمندی داشته باشند تقاضا می‌کنم تا همدیگر را یاری کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مجلس و دولت هر دو نماینده مردم هستند و مهم این است که در کنار یکدیگر منافع مردم و رفع گرفتاری و مشکلات جامعه را پیگیری کنیم چرا که مردم این مسوولیت را بر دوش ما گذاشتند تا خدمت بیشتری به آنها ارائه دهیم.

روحانی با بیان اینکه از مجلس شورای اسلامی تقاضا می‌‌کنم که دولت را در شرایط سخت کنونی یاری کنند، گفت: بزرگ‌ترین یاری و کمکی که مجلس می‌تواند انجام دهد این است که لوایح دولت را تصویب کند در حال حاضر ۶۷ لایحه مهم تقدیم مجلس شده و مهم‌ترین وظیفه مجلس به عنوان قوه مقننه این است که قوانین و لوایح مورد نیاز را به تصویب برساند.

رئیس جمهور گفت: مجلس و دولت هر دو به دنبال رفع مشکلات مردم هستند اما باید با همفکری و همکاری راه حلی برای حل و فصل مشکلات مردم بیابیم.

روحانی افزود: گاهی برای اینکه خیری به مردم برسانیم چنانچه همه جوانب آن مدنظر قرار نگیرد مشکل دیگری به مردم تحمیل می‌شود لذا از دو قوه مقننه و قضاییه می خواهم که در کنار هم، در مسیر رفع مشکلات همکاری و همفکری کنیم تا از این شرایط سخت عبور کنیم.

رئیس جمهور گفت: باید چهره کشور و دولت آنگونه که هست به افکار عمومی معرفی شود البته از کانال‌های ضدانقلاب که پول می‌گیرند تا نظام را تضعیف کنند هیچ انتظار و توقعی وجود ندارد اما باید در داخل دلسوزانه نسبت به فعالیت یکدیگر عمل کنیم تا به شرایط مطلوب دست پیدا کنیم.

روحانی تصریح کرد: برخی موضوعات برای دولت بسیار اهمیت دارد و اگر مجلس شورای اسلامی ما را یاری کند بهتر می‌توانیم مشکلات را حل و فصل کنیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مصوبات جلسه دیروز (سه شنبه) ستاد اقتصادی دولت گفت: دولت مصمم است نیازمندی‌های کشور را تامین کند. تاکنون اقتصاد کشور عمدتا متکی بر نفت بود و امروز اتکای بودجه به نفت از ۵۰ یا ۴۰ درصد به ۱۰ درصد رسیده است و لذا یکی از مشکلات این است که در مسیر عبور از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیرنفتی هستیم ضمن اینکه در کنار آن با مشکل تحریم و کرونا هم درگیر می‌باشیم لذا بایستی با تدبیر در مسیر رفع مشکلات حرکت کنیم.

روحانی گفت: در جلسه ستاد اقتصادی کرونا به دنبال هماهنگی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی بودیم و به جمع‌بندی خوبی دست پیدا کردیم که بر اساس آن منابع بانک مرکزی عمدتاً از نفت، گاز و پتروشیمی و مشتقات نفتی تامین می‌شود و وزارت صمت تلاش می‌کند در بقیه بخش‌ها ارز را به کشور برگردانده و صادرات و واردات را به هم متصل کند و این هماهنگی‌ها برای آن است که کالاهای مورد نیاز مردم به خوبی تامین شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه متاسفانه برخی گفتارشان در موضوعات اقتصادی به گونه‌ای است که مردم را دچار تزلزل می‌کنند، اظهارداشت: قرار بر این است که بخش بزرگی از کالاهای اساسی همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین شود و این کار ادامه خواهد یافت و مردم توجه داشته باشند که در موضوع ارز کسی که از طرف دولت حرف می‌زند فقط بانک مرکزی است و در خصوص کالاهای اساسی وزارت صمت سخن خواهد گفت. از این رو مردم بر این مبنا زندگی خود را برنامه‌ریزی کنند.

روحانی گفت: دولت مشکلات مردم را کاملا لمس می‌کند و همه تلاش خود را به کار گرفته تا آن را حل و فصل کند و اطمینان دارم که این مسیر را با سربلندی و پیروزی به پایان خواهیم رساند و در شرایط نفس‌های آخر تحریم‌های آمریکا قرار داریم، آنها ناچار هستند از این مسیر غلط بازگردند و دولت با همه توان خود تامین حقوق مردم و رفع تحریم در چارچوب اصول نظام را دنبال خواهد کرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتتاح‌ پروژه‌های آب و برق در پنجشنبه این هفته اظهار داشت: تصفیه خانه ششم تهران فردا به افتتاح خواهد رسید و با این افتتاح مردم ۴، ۵ منطقه تهران از آب گوارا و باکیفیت برخوردار خواهند شد. با این افتتاح همچنین بخش بزرگی از چاههایی که آب آشامیدنی مردم از آنها تامین می‌شد، بسته خواهد شد.

روحانی گفت: تاکنون ۱۱۷ پروژه در حوزه آب و برق با اعتبار ۳۱هزار میلیارد افتتاح شده و تا پایان سال ۵هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در زمینه آب و برق افتتاح خواهد شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: مردم بدانند دولت هم برای معیشت و هم برای پیشرفت کشور و سلامت آنها از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.