بر سر هزاران بازداشت‌شده اعتراضات ایران چه آمد؟ - BBC News فارسی

07/09/1399 04:41 ب.ظ

بر سر هزاران بازداشت‌شده اعتراضات ایران چه آمد؟

آذر ماه ۹۸ در همین روزها صدها خانواده به دنبال گرفتن خبری از مفقودشدگان در جریان اعتراضات آبان بودند. جسد یکی از آنها در رودخانه‌ پیدا شد. "آثار شکنجه روی بدنش بود." چند نفر دیگر به اعدام محکوم شدند و سرنوشت بسیاری دیگر بعد از یک سال هنوز نامشخص است.

قوه قضاییه تا امروز درباره تعداد بازداشت‌شدگان آبان ماه و اطلاع‌رسانی در خصوص جزئیات رسیدگی به پرونده آنها اجتناب کرده است.وضعیت بازداشت شدگان و اخباری که جسته گریخته از آنها منتشر می‌شود، حاکی از فشار زیاد و شکنجه علیه آنها برای گرفتن "اعتراف‌ اجباری" است.

بنابر اطلاعاتی که به دست بی‌بی‌سی رسیده در فهرست ۷۷ نفره میانگین سنی معترضان در زندان فشافویه ۲۷ سال است و اغلب متولد دهه هفتاد شمسی هستند. این افراد به یک تا ۹ سال حبس قطعی و قابل اجرا محکوم شده‌اند. علاوه بر زندان برای معترضان از ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق هم صادر شده است. headtopics.com

اکثر بازداشت‌شدگان آبان تا ماه‌ها دسترسی به وکیل منتخب خود را نداشتند و بعدها هم آنهایی که توانستند وکیلی انتخاب کنند یا وکلا دسترسی به پرونده نداشتند یا دسترسی‌شان با محدودیت‌هایی روبرو بود یا حتی خود وکلا مورد تهدید قرار می‌گرفتند.به دلیل "تهدید و ارعاب شدید"، خانواده بازداشت‌شدگان هم جرات اطلاع رسانی درباره شرایط فرزندان و یا بستگانشان را در زندان نداشتند.

کم کم میفهمید😊 چون برای شما هم پیش میاد 😏 صبور باشید...

به شغال های بی بی سی ربطی نداره ، خودمون انتقام کشته شده هامون مردانه میگیریم، مثل شما نیستیم

ادامه مطلب:
bbcpersian »