بانک مرکزی به جای نظارت، دخالت می‌کند/ دولت بانکی را مجبور به پوشش یک موسسه مالی غیرمجاز کرد/ چاره‌ای جز ادغام بانک‌ها نداریم

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 64 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 53%

یک کارشناس بانکی در گفت‌وگو با ایلنا: بانک مرکزی به جای نظارت، دخالت می‌کند/ دولت بانکی را مجبور به پوشش یک موسسه مالی غیرمجاز کرد/ چاره‌ای جز ادغام بانک‌ها نداریم

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بخش‌های مختلف اقتصاد همانند یک زنجیر به هم متصل هستند و ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و اگر معضل یا مشکلی در یکی از این بخش‌ها وجود داشته باشد می‌تواند به سایر بخش‌ها نیز منتقل شود. در اقتصاد ایران که این معضل و مشکلات اندک نیستند یکی از بخش‌های مهم و تاثیرگذار آن سیستم بانکی کشور است که به توجه به بانک محور بودن اقتصاد، نوع کارکرد آن می‌تواند سایر بخش‌ها را متاثر کند. از همین روی اصلاح این ساختار در سال‌های اخیر مورد تاکید کارشناسان و فعالان این حوزه بوده است.

برای بررسی مشکلات سیستم بانکی کشور باید نگاه تاریخی به موضوع داشت چون این مشکلات به صورت ساده اتفاق نیفتاده است. یکی از این مشکلات به این برمی‌گردد که تعریف ما از بانک با تعریف بین‌المللی و مصطلحی که در تاریخ بانک است، یکسان نیست. بنابراین انتظارات که از آن داریم نباید مطابق با انتظاراتی باشد که از یک بانک می‌رود. تعریف ما براساس بانکداری اسلامی است، به این مفهوم که نرخ بهره در آن فعالیت نمی‌کند و مردم منابع خود را به صورت مشارکتی در اختیار سیستم بانکی قرار می‌دهند.

شما اشاره به فعالیت بانک‌های خصوصی کردید، بسیاری از کارشناسان یک بانک‌ها را عامل خلق نقدینگی از هیچ معرفی می‌کنند؛ نظر شما در این مورد چیست؟ اولین الزام برای اینکه بازار سرمایه بتواند جایگاه خود را به عنوان منبع تامین سرمایه باز کند شفافیت است. وقتی صحبت از شفافیت می‌شود تمام لایه‌های مختلف مانند نوع معاملات، رفتار در بازار، نظارت بازار سرمایه، شفافیت بنگاه‌های اقتصادی نیز را شامل می‌شود. متاسفانه ما این شفافیت را در هیچ کدام از لایه‌ها مشاهده نمی‌کنیم و شاهد اتفاقات نادر در بورس هستیم، اتفاقاتی که هیچ جای دیگر روی نمی‌دهد.

البته باید از چند زاویه به این موضوع نگاه کرد، در فرایند بانکداری کشور مشاهده می‌کنیم که از ابتدا یکسری بنگاه بودند که اقدام به راه‌اندازی بانک کردند. این بنگاه‌ها شرکت‌دار بودند که حالا صاحب بانک نیز هستند و در روابط مالی، بانک مالک برخی شرکت‌ها می‌شد.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ویدئو؛ خسارت‌های زلزله‌ای که آتن را تکان دادبسیاری از ساکنان آتن به دنبال این زمین لرزه وحشت زده به خیابان ها هجوم بردند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

معترضان به لایحه استرداد متهمان به چین بار دیگر به خیابان‌های هنگ‌کنگ آمدند🔺معترضان به لایحه استرداد متهمان به چین بار دیگر به خیابان‌های هنگ‌کنگ آمدند ⚡️در حالی که رئیس اجرایی هنگ کنگ می گوید لایحه استرداد متهمان به چین «مرده» است،‌اما بار دیگر معترضان به این لایحه به خیابان‌های این دولت‌شهر آمدند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ادامه تظاهرات و درگیری‌ها در هنگ‌کنگ
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

نامه انگلیس به شورای امنیت سازمان ملل درپی توقیف نفت‌کش این کشور توسط ایراننامه انگلیس به شورای امنیت سازمان ملل درپی توقیف نفت‌کش این کشور توسط ایران هیئت انگلیس در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، توقیف نفت‌کش انگلیسی توسط ایران را «ایجاد یک مداخله غیرقانونی» خواند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

احتمال اقدامات اقتصادی انگلیس علیه ایران در پاسخ به توقیف نفت‌کش این کشوراحتمال اقدامات اقتصادی انگلیس علیه ایران در پاسخ به توقیف نفت‌کش این کشور روزنامه دیلی تلگراف گزارش داد که وزرای انگلیسی در پی توقیف نفت‌کش این کشور از سوی ایران برنامه دارند تا ایران را مورد تحریم قرار دهند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

مشاوران موسوی: با رفع حصر به این ستم تاریخی پایان دهید | DW | 20.07.2019مشاوران میرحسین موسوی می‌گویند که او هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان گذرانده و درگیر مشکلات سلامتی خود بوده است. آنها در نامه‌ای به حسن روحانی، از وی خواسته‌اند که به حصر موسوی پایان داده شود.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »