بازگشت به ماه؛ از رویا تا واقعیت

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 36 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 18%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

میانه تابستان ۱۹۶۹ نگاه ساکنان زمین به ماه مثل شب‌های قبل از آن نبود. حالا بسیاری می‌دانستند که ماه دنیایی بود که پای انسان به آن رسیده است.

۲۰ ژوئیه پنجاه سال پیش انسان برای اولین بار پا بر کره‌ای دیگر گذاشت تا ماموریتی بلند پروازانه را عملی کند. در قالب این ماموریت پای نیل آرمسترانگ و باز آلدرین دو فضانورد آمریکایی به ۳۸۴ هزار کیلومتر دورتر رسید.حدود سه سال بعد از تاسیس سازمان هوا و فضای آمریکا، ناسا، و در سایه جنگ سرد، جان اف کندی رئیس جمهوری وقت آمریکا طرح فرستادن فضانوردان به ماه را مطرح کرد و گفت این ماموریت را انتخاب می‌کند چون دشوار است، نه آسان. طرح عظیمی که ناسا برای عملی کردنش کمتر از هشت سال فرصت داشت.

اما با گذشت زمان و کم رنگ شدن مسابقه فضایی اولویت‌های ناسا هم تغییر کرد. سازمانی که در زمان ماموریت آپولو۱۱ تا چهار و نیم درصد بودجه فدرال آمریکا را داشت حالا بودجه‌اش به تنها نیم درصد رسیده است. اما فکر بازگشت به ماه یا فرستادن فضانوردان به سیارات دیگر همیشه بالای سر ناسا می‌چرخیده است. گرچه از سال ۱۹۷۲ تا به حال هیچ انسانی به ماه فرستاده نشده است.باز آلدرین، دومین مردی که پا به ماه گذاشت از تاخیر در بازگشت انسان به ماه عصبانی است.

به همین دلیل ناسا این بار پروژه پیچیده‌تری به نام آرتمیس تعریف کرده است که فقط شامل یک بار فرستادن فضانوردان به ماه نمی‌شود. آرتمیس پروژه‌ای است که ناسا با همکاری کشورهای دیگر از جمله کانادا انجام خواهد داد. همچنین بخش خصوصی هم در این پروژه مشارکت خواهد کرد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

حمله «نژادپرستانه» ترامپ به نمایندگان کنگره؛ «به همانجایی برگردید که از آن آمده‌اید»🎥آیا دونالد ترامپ واقعا شعار «نژادپرستانه» هوادارانش را متوقف کرد؟ ◀درباره جنجال توئیت‌های رئیس جمهوری آمریکا علیه چهار نماینده زن رنگین‌پوست کنگره بیشتر بخوانید: واقعا مردم آمریکا چطور به این زن رای دادن، ?!😱 آنها برای از بین بردن شکوه و آزادی در آمریکا تلاش می‌کنند. آیا این دیوانگی نیست؟ عن خور ترامپ هستی،یورو نیوز؟
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

آیا تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و اخاذی از طریق آن قابل پیگرد است؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

توصیه لندن به نفتکش‌های بریتانیایی: از تردد در تنگه هرمز «به طور موقت» خودداری کنید♦️توصیه لندن به نفتکش‌های بریتانیایی: از تردد در تنگه هرمز «به طور موقت» خودداری کنید ⚡️در پی اقدام ایران مبنی بر توقیف نفتکش بریتانیایی، دولت بریتانیا به نفتکش‌های این کشور توصیه کرد تا «به طور موقت» از تردد در تنگه هرمز خوددداری کنند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ویدئو؛ خسارت‌های زلزله‌ای که آتن را تکان دادبسیاری از ساکنان آتن به دنبال این زمین لرزه وحشت زده به خیابان ها هجوم بردند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

سفر ایرانی‌ها به خارج ۶ درصد کمتر شدسفر ایرانی‌ها به خارج ۶ درصد کمتر شد سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور در سه ماه نخست امسال حدود ۶.۵ درصد کمتر از سال قبل شده است. در مقابل ورود اتباع و گردشگران خارجی به ایران حدود ۴۰ درصد بیشتر از مدت زمان مشابه سال گذشته بوده است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

تاثیر کاهش قیمت 'دلار' بر دیگر قیمت‌ها به 2 ماه زمان نیاز داردکارشناس مسائل اقتصادی: تاثیر کاهش قیمت 'دلار' بر دیگر قیمت‌ها به ۲ ماه زمان نیاز دارد حیات‌نیا: در شرایطی که هنگام افزایش قیمت دلار گاهی تاثیر آن را به صورت روزانه بر اقلام و کالاها شاهدیم، تاثیر کاهش دلار بر قیمتها زمان‌بر است و دو ماه زمان نیاز دارد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »