ایشینگر: تحولاتی مثبت در مناقشه میان آمریکا و ایران دیده می‌شود | DW | 25.09.2019

25/09/2019 12:00:00 ب.ظ

رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ از تحول و تحرک مثبت دیپلماتیک در مناقشه میان ایران و آمریکا سخن گفته است. ولفگانگ ایشینگر می‌گوید، آمریکا پی برده که راه جلوگیری از جنگ تنها از مسیر چندجانبه‌گرایی می‌گذرد.

نشست مجمع عمومی سازمان ملل

رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ از تحول و تحرک مثبت دیپلماتیک در مناقشه میان ایران و آمریکا سخن گفته است. ولفگانگ ایشینگر می‌گوید، آمریکا پی برده که راه جلوگیری از جنگ تنها از مسیر چندجانبه‌گرایی می‌گذرد.

رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ از تحول و تحرک مثبت دیپلماتیک در مناقشه میان ایران و آمریکا سخن گفته است. ولفگانگ ایشینگر می‌گوید، آمریکا پی برده که راه جلوگیری از جنگ تنها از مسیر چندجانبه‌گرایی می‌گذرد.

ولفگانگ ایشینگر، سفیر پیشین آلمان در واشنگتن از مشاهده"تحولاتی مثبت" در مناقشه میان آمریکا و ایران سخن می‌گوید. ایشینگر که ریاست کنفرانس امنیتی مونیخ را نیز بر عهده دارد، در گفت‌وگویی با رادیوی آلمانی زبان"دویچلندفونک"، از"جنبشی مطابق با دیپلماسی" در مناقشه میان ایران و آمریکا سخن گفته است.

او از جمله پیشنهاد گفت‌وگوی مستقیم میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک را از دلایل این"تحرک مثبت" می‌داند. به اعتقاد سفیر پیشین آلمان در آمریکا، ایالات متحده از قرار معلوم به این مسئله پی برده‌ که"راه جلوگیری از جنگ تنها از مسیر چندجانبه‌گرایی می‌گذرد".

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اوضاع آرام بازار سنندج/ ‌مغازه‌ها باز و کسبه به فعالیت روزانه مشغول هستند + فیلم- اخبار کردستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

البته که این قبیل تحولات رو به جز فعالان و رسانه های چپگرای اروپایی کس دیگه ای احساس نمی کنه

لغو تحریم‌ها پیش از مذاکره ایران و آمریکا انتظاری دور از واقعیت استمرکل: لغو تحریم‌ها پیش از مذاکره ایران و آمریکا انتظاری دور از واقعیت است

ماکرون: رهبران ایران و آمریکا فرصت مذاکره در نیویورک را از دست ندهندماکرون پیش از ترک نیویورک: «باید ازاین فرصت که دو طرف اینجا هستند، استفاده کرد زیرا من فکر می کنم بهترین راه برای آغاز مذاکرات انجام یک ملاقات و بحثی صریح بین دو طرف اصلی است.» مکرون خاعن هم استادش 🤔👍 ظریف ماله کش اعظم بوده و حسن کلید دزد فاسد تروریست بی خرد احمق خاعن 👎👎👎👎👎👎 خيلي اشتباه كرده مكرون ايشون وكيل_ملت نيست رهبر ایران نیویورک نیست،تو پاستور پای منقله.

در رسانه‌های آمریکا؛ ایران چه طور برنده جنگ شبیه‌سازی شده با آمریکا شد؟ماجرای گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین بر سر تحقیقات از جو بایدن و پسرش در چند روز گذشته داغ‌تر شد تا عصر سه‌شنبه با آغاز تحقیقات رسمی استیضاح رئیس جمهوری آمریکا اوج گرفت و به همین نسبت رسانه‌های آمریکا کانون توجه خود را از ایران و حملات آرامکو به سوی این ماجرای جنجالی تغییر داده‌اند. با این حال، همچنان بسیاری از تحلیل‌گران و ناظران مسایل خاورمیانه همچنان مشغول رمزگشایی از تحولات بعد از این حملات هستند با نیم نگاهی به پیامدهای مجاورت فیزیکی دونالد ترامپ و حسن روحانی در یک ساختمان؛ مقر سازمان ملل متحد. ایران درهمه جا حتی در فضای مجازی هم پیروز میشود.ما اینیم با اون دمپایی و ۹ فالوئر حتما هم. 😃 کار نفوذی ایران بوده 😁

مرکل: شرط ایران برای برچیده شدن تحریم‌ها پیش از مذاکره با آمریکا واقع‌بینانه نیستمرکل: شرط ایران برای برچیده شدن تحریم‌ها پیش از مذاکره با آمریکا واقع‌بینانه نیست خانم مرکل توضیح داد: «از گفت و گو میان ایران و آمریکا استقبال می‌کنم؛ اما این که همه تحریم‌ها اول برداشته شوند و بعد گفت و گو صورت بگیرد، عملی نیست.» خوب پس همين مسيررو بريدجلو تا ببينيم چي ميشه مذاكره و گتفگو با شما هيچ اثر مثبتي براي مردم ايران نداشته اول تغییر هویت تشگیلات و تسلیم حکومت فرقه فارسیسم و تغییر سیستم جاهلیت حکومتی و تغییر و حذف علوم شئونیزم پان فارسی و به رسمیت شناختن علوم طبیعی خردمندانه ی حضوریکتائی ملتهای موسسان ایران ایرانیان و تشگیل تشگیلات و حکومت موقت حقیقی ایرانیان، بعد لغو تحریمها... مرکل با ترامپ دوتاشون غلط کردند :))

آمریکا از تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه استقبال کرد

لاوروف: آمریکا به شماری از دیپلمات‌های روسیه ویزا نداده استسرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از امتناع آمریکا نسبت به صدور ویزا برای تعدادی از اعضاء هیات دیپلماتیک این کشور که عازم نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بودند، خبر داد. دمش گرم خوب کاری کرده آمریکا خود را بی اعتبار کند

ولفگانگ ایشینگر ولفگانگ ایشینگر، سفیر پیشین آلمان در واشنگتن از مشاهده"تحولاتی مثبت" در مناقشه میان آمریکا و ایران سخن می‌گوید.به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، در مورد مذاکره میان ایران و آمریکا گفت: من از مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا استقبال می‌کنم اما به نظر می‌رسد اینکه توقع داشته باشیم آمریکا همه تحریم‌ها را لغو کند و بعد وارد مذاکره شود، انتظاری دور از واقعیت است.Aa امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه سه‌شنبه شب، پیش از ترک نیویورک گفت معتقد است شرایط برای بازگشت سریع به میز مذاکرات رهبران ایران و آمریکا فراهم شده اما به خود آنها بستگی دارد که از این فرصت استفاده کنند.National Interest Image caption زاکاری کیک در نشنال اینترست از نحوه حمله نظامی احتمالی آمریکا در گاسخ به حملات آرامکو نوشته ایران جنگ شبیه ‌ سازی شده در سال ۲۰۰۲ را هم برد دیوید اکس، سردبیر بخش نظامی نشریه نشنال اینترست هم در یاداشتی که امروز منتشر کرده به یک تجربه دیگر شبیه سازی جنگ با ایران در سال ۲۰۰۲ اشاره کرده است.

ایشینگر که ریاست کنفرانس امنیتی مونیخ را نیز بر عهده دارد، در گفت‌وگویی با رادیوی آلمانی زبان"دویچلندفونک"، از"جنبشی مطابق با دیپلماسی" در مناقشه میان ایران و آمریکا سخن گفته است. او از جمله پیشنهاد گفت‌وگوی مستقیم میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک را از دلایل این"تحرک مثبت" می‌داند.. به اعتقاد سفیر پیشین آلمان در آمریکا، ایالات متحده از قرار معلوم به این مسئله پی برده‌ که"راه جلوگیری از جنگ تنها از مسیر چندجانبه‌گرایی می‌گذرد". باید ازاین فرصت که دو طرف اینجا هستند، استفاده کرد زیرا به نظر من بهترین راه برای آغاز مذاکرات انجام یک ملاقات و بحثی صریح بین دو طرف اصلی است. "فرصت از دست رفته" بریتانیا، آلمان و فرانسه، رهبران ایران و آمریکا را به انجام گفت‌وگوهای مستقیم ترغیب می‌کنند. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه بازگشت روحانی به تهران، بدون دیدار با ترامپ را"فرصت و موقعیتی از دست رفته" نامیده است..

مکرون در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل، در دیدارهایی جداگانه با رؤسای جمهور دو کشور گفت‌وگو کرد. با تقاضای حسن روحانی برای لغو تحریم‌های سنگینی که واشنگتن علیه ایران وضع کرده و امتناع ترامپ از انجام این درخواست و موکول کردن آن به بازگشت بدون پیش شرط ایران به میز مذاکره، عملا تمام تلاش‌های رهبرانی اروپایی برای آغاز مذاکرات میان دو طرف تاکنون بی‌نتیجه مانده است. مرکل خواستار گفت‌وگوی مستقیم ایران و آمریکا شد آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز در دیدارهایی جداگانه با روسای جمهوری ایران و آمریکا گفت‌وگو کرد. نتیجه‌گیری صدراعظم آلمان از گفت‌وگو با حسن روحانی که پس از دیدار مرکل و ترامپ صورت می‌گرفت، این بود:"بهتر این است که ترامپ و روحانی مستقیما با هم صحبت کنند". آنگلا مرکل در حالی از احتمال شکل‌گیری مذاکره میان سران دو کشور ایران و آمریکا ابراز خشنودی می‌کند که پس از دیدار روز سه‌شنبه ۲۴ سپتامبر با روحانی گفته است، شرط تهران، یعنی لغو تحریم‌ها به عنوان پیش‌شرط مذاکره، غیرواقع‌بینانه است. به هر روی به نظر می‌رسد تلاش‌های رهبران اروپایی بویژه امانوئل ماکرون چندان نتایج امیدبخشی در پی نداشته است و همچنان شرایط دو طرف برای آغاز مذاکرات از یکدیگر بسیار دور است. شرط ایران، لغو تحریم‌ها رئیس جمهوری ایران که در حال حاضر در نیویورک به سر می‌برد، بر خواست ایران برای لغو تحریم‌ها علیه این کشور بار دیگر تأکید کرده و این گام را پیش شرط گفت‌وگوهای مستقیم با دونالد ترامپ دانسته است..

خواست ایران اما لغو همه تحریم‌ها پیش از گفت‌وگوی مستقیم با آمریکاست. حسن روحانی روز سه‌شنبه در گفت‌گویی با شبکه"فاکس نیوز"،"اعتمادسازی" توسط آمریکا را شرط دیدار احتمالی میان دو کشور دانست. روحانی گفت، اگر دولت ایالات متحده خواستار گفت‌وگوست، باید شرایط لازم برای این دیدار را فراهم کند. به کانال دوویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید روحانی همچنین هرگونه دست داشتن ایران در حمله به تأسیسات نفتی عربستان را رد کرد. روحانی با اشاره به بیانیه مشترک سه کشور اروپایی در روز دوشنبه از جمله در مورد نقش این کشور در حمله به این تأسیسات،"طرح اتهام‌های اثبات‌نشده" را"سازنده" ندانست..

بیانیه سه کشوری که ایران را به گفت‌وگو ترغیب می‌کنند آلمان، بریتانیا و  فرانسه در بیانیه‌ای مشترک روز دوشنبه اول مهرماه ایران را عامل اصلی حمله به تاسیسات نفتی آرامکو معرفی کردند. در این بیانیه که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و با امضای صدراعظم آلمان، نخست‌وزیر بریتانیا و رئیس جمهور فرانسه منتشر شد آمده است: «واضح است که ایران مسئول حمله به تاسیسات نفت سعودی است و هیچ توضیحی دیگری برای این حملات وجود ندارد». سه کشور در این بیانیه ضمن حمایت از برجام از ایران خواستند که به کاهش تعهدات خود در این توافقنامه پایان دهد و به اجرای کامل آن بازگردد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای، این بیانیه سه کشور اروپایی را به شدت محکوم کرد. تهدید هم‌زمان با صلح و دوستی مه ماه سال ۲۰۱۸ آمریکا تصمیم به خروج از برجام گرفت. اما دقت کنید که اگر کشوری با تهدید خارجی روبرو شود مردمش دور پرچم کشورشان جمع می‌شوند (و متحد).

پس از این خروج یکجانبه، آمریکا تحریم‌های خود علیه ایران را تشدید کرد. با توجه به حمله‌ی اخیر به تأسیسات نفتی عربستان و با توجه به این نکته که آمریکا از نقش ایران در این حمله‌ها سخن می‌گوید، اما دونالد ترامپ دیدار با روحانی در حاشیه نشست سازمان ملل را رد نکرده است. ترامپ روز سه‌شنبه ۲۴ سپتامبر در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، ایران را با تشدید تحریم‌ها تهدید کرد اما همزمان از خواست آمریکا برای دوستی با همه کشورهایی که"صادقانه در تلاش برای رسیدن به صلح و احترام متقابل هستند" سخن گفت. در همین زمینه: .