اولین نوروز در افغانستان تحت حاکمیت طالبان

01/01/1401 12:30:00 ب.ظ

اولین نوروز در افغانستان تحت حاکمیت طالبان مردم افغانستان نوروز امسال را به علت تصمیم طالبان مبنی بر عدم تعطیلی ادارات و همچنین مشکلات اقتصادی جشن‌ نمی‌گیرند و از تعطیلات نوروزی هم خبری نیست.

مردم افغانستان نوروز امسال را به علت تصمیم طالبان مبنی بر عدم تعطیلی ادارات و همچنین مشکلات اقتصادی جشن‌ نمی‌گیرند و از تعطیلات نوروزی هم خبری نیست. - خبرگزاری آناتولی 21.03.2022 استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی برخلاف سال‌های گذشته، مردم افغانستان امسال نوروز را جشن نخواهند گرفت. هرچند دولت طالبان لغو تعطیلی نوروز را به طور رسمی اعلام نکرده ولی به طور شفاهی به ادارات مختلف ابلاغ کرده است.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد بسیاری از مردم به‌ علت مشکلات اقتصادی نمی‌توانند این روز را همانند سال‌های گذشته جشن بگیرند.

در حالی که روز نخست سال جدید هجری شمسی «نوروز» یکی از بزرگترین جشن‌های باستانی در افغانستان است و مردم این کشور با گرامیداشت و استقبال این روز، آن را از ارزش‌های ملی و فرهنگی و آغاز فصل طراوت و زندگی مجدد طبیعت می‌دانند اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رسانه‌ها گفت: «دولت مانع برگزاری مراسم نوروز از سوی مردم نمی‌شود اما رسما از نوروز تجلیل نخواهد کرد و هر مراسمی را که در اسلام نیست، ما تجلیل نمی‌کنیم»

همچنین محمد یونس صدیقی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی دولت طالبان نیز اعلام کرد: امروز دوشنبه که قرار بود نوروز برگزار شود، تعطیل رسمی نخواهد بود. عبدالاحد عماد، رئیس انتشارات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان نیز اعلام کرد: این تعطیلات مطابق با قوانین اسلامی نیست، اما جشن‌های خصوصی توسط غیرنظامیان مجاز خواهد بود. ما به طور رسمی نوروز را جشن نمی‌گیریم. اگر مردم می‌خواهند کاری انجام دهند، ما مانع آن‌ها نمی‌شویم». headtopics.com

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

جو بایدن و بانوی اول آمریکا عید نوروز را تبریک گفتندمن و جیل، برای همه کسانی که نوروز را در آمریکا و سراسر جهان - از جمله در ایران و خاورمیانه، در آسیای میانه و جنوبی، در قفقاز و در اروپا - جشن می‌گیرند، بهترین‌ها را آرزو داریم این الله بایدن و حاج خانم جیل این هم رئیسی_جلاد_۶۷ و قاتل جوانان ایران زمین بدون هفت سین‼ لعنت بر خمینی و قاسم سلیمانی و سربازان گمنام و پرستوهای بدنام اطلاعات سپاه جنایتکار که در سراسر جهان با این جنایتکاران همدل و هم زبان و همدست هستند انحلال_سپاه_پاسداران جنایتکار بازوی سرکوب آخوندهای قاتل اقای بایدن وخانم جیل اگر شما احترام به این ملتهارا که نام بردید ؟دارید ۴۳ زیر تیغ تحریم شما نبودند تبریک شما زمانی ارزش داره که در وجودتان نژاد پرستی نباشد

جشن نوروز در کردستان عراق با حضور مقامات داخلی و خارجی برگزار شد🔺جشن نوروز در کردستان عراق با حضور مقامات داخلی و خارجی برگزار شد ▪️ساکنان اقلیم کردستان عراق نیز همزمان با مناطق دیگر جهان روز یکشنبه فرارسیدن نوروز را جشن گرفتند. ⬇️ بیشتر بخوانید: دخترم ساینا در جشن نوروز در اربیل

جشن نوروز در آذربایجانعید نوروز در جمهوری آذربایجان با شکوه برگزار شد. - خبرگزاری آناتولی فرهنگ ایرانی

علی‌اف آتش نوروز در قره باغ را روشن کردرئیس جمهور آذربایجان به همراه همسرش آتش نوروز را در منطقه سوکاوشان قره باغ روشن کرد. - خبرگزاری آناتولی اوجاق تورکمن تا ابد روشن باد🤟🐺☪️🦁☀️ Yaşasın✅️ اجاق تورکمان همیشه روشن باد .

جشن نوروز ، پیام آور صلح و شادی است/ نماد سازگاری طبیعت و انسان‌یک استاد دانشگاه گفت: ایرانی‌ها هرگز در پی انکار دیگران به لحاظ مذهبی، نژادی، سیاسی و جغرافیایی نبوده اند. سرزمین هایی که امروزه نوروز را در بر می گیرند سرزمین نژادها و فرهنگ ها و جغرافیاهایی متعددی است از ترک، تاتار، مغول، ایرانی و عرب که نوروز را به عنوان یک میراث بشری نگاه می کنند و مهم‌ترین ویژگی برپایی این جشن از سوی آنها تأکید بر صلح و شادی است.

همزمانی عید نوروز و میلاد حضرت مهدی (عج) امید به بهبودی اوضاع را بیشتر می‌کندسیدمحمد خاتمی با انتشار پیامی، فرا رسیدن سال نو هجری خورشیدی را به عموم ملت ایران تبریک و شادباش گفت.